Tüm Güzelliğiyle Şehriban Kanyonu

Bin metre yüksekliğe ulaşan, kimi yerlerinin birbirine değecek kadar yakın olduğu  Şehriban Kanyonu;  Kastamonu’nun Şenpazar ilçesinde bulunan, gizemini hala yitirmemiş nadir yapılardan biridir.

Foto : gezilmesigerekenyerler.com

İlk kez 1997 yılında Atlas ekibinin geçmeyi başardığı kanyonun iki duvarının ortasından akan çayın döküldüğü noktada çok kuvvetli bir akıntı vardır. Bu yüzden de insanlar Şehriban Kanyonu’ndan “ölümle dans kanyonu” olarak bahsederler.

Foto : gezilmesigerekenyerler.com

Kanyonda ilerlerken en dikkat etmeniz gereken nokta ise ‘Gelin Kaybeden Düzlüğü’ olarakta anılan Murdarlar Kayası civarıdır.

Foto : gezilmesigerekenyerler.com

Şehriban Kanyonu’na Nasıl Gidebilirim ?

Şehriban Kanyonu, Şenpazar Çayı‘nın üzerindedir. Buraya gidebilmek için öncelikle Kastamonu’na ulaşım sağlamanız gerekmektedir. Daha sonra ise navigasyonunuzu Şenpazar ilçesine çevirin ve Dağlı Dereköy, Kum Köy taraflarında bulunan Şenpazar Çayı’na doğru harekete geçin.

Foto : gezilmesigerekenyerler.com

Şehriban Kanyonu Yakınlarında Nerede Konaklayabilirim ?

Eğer gezinizin otantik, buram buram tarih kokmasını istiyorsanız size önerimiz Toprakçılar Konakları, Uğurlu Konakları ve Osmanlı Sarayı olacaktır. Yok bana bu kadar tarih yetti derseniz de civarda ki otellerde rahatlıkla konaklayabilirsiniz.

Foto : gezilmesigerekenyerler.com
Kastamonu’ya kadar gidip de yöreye has ekşili pilavının tadına bakmadan dönmeyin deriz. Keyifli yolculuklar 🙂

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yapılmamış. İlk olmak istermisin?
  • chat
    Bir yorum yap