Kefken Kamp Alanları

Marmara Bölgesi keşfi, tatil için Ege ya da Akdeniz’e gitmek gerekir algısını kırdı. Özellikle İstanbul’da yaşayanlar için bu keşif oldukça kıymetli. Öyleyse ufak ve keyifli bir hafta sonu kaçamağı için Kefken’i yakından tanıyalım ve Kefken kamp alanları listesini birlikte inceleyelim.

Kefken Nerededir?

Kefken, Kocaeli’nin Kandıra ilçesi sınırlarında yer alıyor. Karadeniz iklim özelliklerini taşıdığı için kış kampları için oldukça iyi bir destinasyondur. Kıyı hattı pek çok bitki çeşidine ev sahipliği yapmaktadır. Kızılcık, gürgen, meşe, kestane, ıhlamur ağaçları gölgesinde çadırınızı kurup doğayla baş başa keyifli bir kamp yapmayı kim istemez? Şimdi birlikte Kefken kamp alanı listesindeki beş gözde başlığı inceleyelim.

KEFKEN KAMP ALANI LİSTESİ

1- Kovanağzı Camping

Kovanağzı Camping: Kefken Kovanağzı Koyu, merkeze yirmi dakika uzaklıkta bulunmaktadır. Sahip olduğu eşsiz doğa güzelliği, sadece İstanbul’da yaşayanları değil; İstanbul’a gelen yabancı turistleri de ağırlıyor. Kefken’i etkileyici kılan en büyük unsur ise, ufak bir sahil havası huzuru ve dinginliğini koruyor olması. Kovanağzı Camping, Kefken’e oldukça yakın. Lokasyon olarak, Kovanağzı Askeri Kamp’ın karşısında yer almakta. Dilerseniz kendi çadırınızı kurabilir ya da işletmenin çadırlarından kiralayabilirsiniz. Su, elektrik, tuvalet gibi imkanların bulunduğu Kovanağzı Camping, plaja sadece üç yüz metre uzaklıkta.

2- Kumcağız Orman Kamp Alanı

Kumcağız, filmlerdeki o tatlı sahil köyünü andırıyor. Kerpe ve Kefken’in tam ortasında kalan Kumcağız, sadece İstanbul’da yaşayanlara değil Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen turistlere ev sahipliği yapıyor. Adı gibi incecik kuma sahip sahiliyle, berrak ve sığ suyuyla dikkat çekiyor. Güzellikleri bunlarla da sınırlı değil. Kumcağız plajını ikiye ayıran bir dere var. Sazan, tatlı su balığı ve kefal türü de Kumcağız deresini yaşam alanı belirlemiş. Bu açıdan balık tutmak, dere etrafına kamp kurarak manzara ve su sesi eşliğinde tuttuğu balığı yemek isteyenler için doğru adres. Gördüğünüz gibi Kefken kamp alanı zenginliğiyle göz boyamaya devam ediyor. Her dere kenarı, ağaç gölgesi, plaj şeridi kamp yapmak için ayrı bir güzellikte.

Kumcağız, Kerpe’yi takip eden sahil şeridi üzerinde bunuyor. Kerpe’ya yaklaşık beş kilometre uzaklıkta yer alıyor. Ağaç çeşitliliği ve kalabalık ormanlarıyla çadır kampı yapmak isteyenler için doğru adres. Şayet, bir işletmede kamp yapmak isterseniz de Kumcağız Orman Kamp Alanı’nı tercih edebilirsiniz. Kumcağız Orman Kamp Alanı’nda; elektrik, su, tuvalet gibi temel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz imkanlar mevcut. Kendi çadırınızla gelebileceğiniz gibi işletmeden de çadır kiralayabiliyorsunuz. Alışveriş yapmak isteyenler kampa yakın bakkal bulabilirler.

Ulaşım için ise üç ayrı seçenek mevcut:

  • İstanbul’dan gelecek olanlar, Tem otoyolunu takip ederek Kandıra sapağına giriyorlar. Kefken tabelalarını takip ederek on kilometre ilerledikten sonra sizi Kefken-Kerpe yol ayrımı karşılayacak. Kefken yolundan ilerleyip iki kilometre sonra Kumcağız tabelasını göreceksiniz.
  • Bir diğer alternatif ise, yolculuk yapmayı sevenler için ideal. Şile-Ağva-Kandıra yolunu tercih edenler orman içindeki yol vasıtasıyla keyifli bir orman yolculuğu gerçekleştirebilirler.
  • Şehir merkezinden hareket eden Kandıra belediye otobüsleri de başka bir alternatif sunuyor.

3- Cebeci Çadır Kamp Alanı

Cebeci Çadır Kamp Alanı: Kefken kamp alanı listemizin bir diğer uğrak noktası ise Cebeci. Cebeci, Kandıra ilçesine bağlı bir tatil köyü olmanın yanı sıra mavi bayraklı plaj olma özelliği de taşıyor. Yaklaşık altı kilometre uzunluğundaki sahil şeridi, berrak denizi ve incecik kumlarla bezeli kumsalıyla da tercih ediliyor. Cebeci, Kefken’i diğer tüm noktaları gibi doğa harikası! Arkası orman karşısı ise Kefken Adası. Hava kışları ılık ve yağışlı; yazları ise çadır kampı için ideal derecelerde. Kefken kamp alanı arayan kampseverlerin çoğu Cebeci’yi tercih ediyor. Kamp için Cebeci’nin eşsiz orman güzelliğinin içinin yanında Cebeci Çadır Kamp Alanı da mevcut. Cebeci Çadır Kamp Alanı, Cebeci sahilinin iki tarafını da kullanıyor. Pempe Kayalar’a lokasyon olarak yakın olması güzelliğini ikiye katlıyor. Sırtını ormana yüzünü ise plaja çeviren bu kamp alanında; s, elektrik, tuvalet gibi imkanlar mevcut.

4- Kerpe Ömerağzı Çadır Kamp Alanı

Kerpe Ömerağzı Çadır Kamp Alanı: Ömerağzı Koyu, eski Kerpe olarak da biliniyor. Kefken kamp alanı listemizin bir diğer kamp alanı ise da Ömerağzı Çadır Kamp Alanı. Çadır ve karavan kampçılarının tercih noktasında bulunan işletmeyi, günübirlik tatilciler de kullanıyor. Kamp alanının, sahile yakın olan kamelyalarında prizler mevcut. Çadır kurmak için ağaç gölgelikleri oldukça elverişli. Kampın; su, elektrik, tuvalet, duş gibi imkanlara sahip olması tatilini uzatmak isteyenler için bir fırsat. Denizin dalgasız olması küçük çocuklu aileler için bulunmaz nimet. Ne yazık ki sahil bakımı konusunda zayıf olması, içinde bulunduğu yeşil alana yakışmıyor. Bu konuyla alakalı olarak belediyenin, işletmenin ve misafirlerin elinden geleni yapacağını umuyoruz.   

5- Kerpe Valilik Yanı Orman Kamp Alanı

Kerpe Valilik Yanı Orman Kamp Alanı: Kefken kamp alanları yazımızın son adresi ise Kerpe Valilik Yanı Orman Kamp Alanı. Kuşkusuz Kerpe merkezde bulunması, işletmeyi ulaşım açısından avantajlı konuma getiriyor. Sahil şeridinde bulunan bu kamp alanında, denize karşı uyuyabilir; dalga sesleri eşliğinde uykuya dalabilirsiniz. Kamp alanında su, elektrik, bakkal, tuvalet gibi imkanlar da mevcut.

 Türkiye’nin doğa harikalarından Kefken, özellikle İstanbul ve çevresinde yaşayanların hayata ufak bir mola vermesi için en ideal adres. Kefken kamp alanı keşfinden sonra Pembe Kayalar ve Kapri Koyu mutlaka ziyaret edilmeli.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

Gülseren Aydın
Gülseren Aydın
Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü, Dramatik Yazarlık ve Dramaturgi Anasanat Dalı mezunu. Şu anda dramaturg ve senaryo yazarı olarak çalışıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Doğayla İç İçe: Kamp Yapmanın Keyfini Çıkarın

Kamp yapmak, modern yaşamın stresinden uzaklaşmak ve doğayla iç...

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...