Ukrayna’ya Seyahat Etmek Güvenli Mi?

Ukrayna – Rusya olası savaş krizi nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri, vatandaşlarına 24-48 saat arasında Ukrayna’yı terk etmeleri yönünde uyarı mesajı iletti. Bununla birlikte 10 ülke daha vatandaşlarını Ukrayna’dan ayrılmaları yönünde mesaj yayınladı.

Ukrayna – Rusya Savaşı

Geçtiğimiz hafta doğrulanmış haber kaynaklarına ve ABD’nin istihbaratına göre böyle bir savaş olacağı iddia edildi. Fakat Rusya, böyle bir savaş olmayacağı yönünde mesajlar yayınladı. Rusya’nın Ukrayna sınırına 100 binden fazla asker yığmış olması, Ukrayna’ya seyahat etmek isteyenler için edişeye sebep oluyor. Ukrayna ve Rusya arasındaki gerilim yıllardır devam ediyor. Bu gerilimin nedenleri başlıca; ekonomi, sınır güvenliği ve NATO müttefiklerinin Rusya’nın çevresinde yaygın hale gelmesi gibi sebepler.

Ukrayna-Rusya Savaşı - Photo: Unsplash
Ukrayna-Rusya Savaşı – Photo: Unsplash

Batılı devletler bu savaşın olacağına kesin gözüyle bakıyor. Ukrayna’da halkın bir bölümü temel askeri eğitimler almaya başladı. Ukrayna halkının da aslında böyle bir savaşa olacak şekilde hazırlanması, iddiaları güçlendiriyor. Tabiki böyle durumlarda Ukrayna’ya seyahat etmek isteyenler endişelenmekte haklılar. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Ukrayna seyahatleri öncesinde T.C. Dışişleri Bakanlığı ve Kiev Büyükelçiliği internet sitelerinde yer alan duyuruları takip edebilirler.

Ukrayna’ya Seyahat Etmek Güvenli Mi?

Kiev, Ukrayna
Kiev, Ukrayna / Fotoğraf: Unsplash

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı vatandaşlarına zorunlu olmadıkça Ukrayna’nın doğusuna gitmemelerini öneriyor. Ayrıca T.C. Dışişleri Bakanlığı resmi sitesinde yayınlanan duyuruya göre; mecburi seyahatler öncesinde Kiev Büyükelçiliği ile temasa geçilmesi tavsiye ediliyor.

Ukrayna Uçak Biletleri İptal Edilir Mi?

Ukrayna’ya seyahat etmek için ileri tarihli uçak bileti alanlar, olası savaş durumunda uçak biletlerini iptal edebilir veya erteleyebilirler. Havayolu firmaları T.C. Dışişleri Bakanlığı tarafından resmi bir yasak duyurusu gelmesi ile birlikte iptal veya erteleme işlemi gerçekleştirebilirler. Ukrayna uçak bileti aldığınız hava yolu şirketinden bu konuda daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Ukrayna uçuşları ve iptal & iade haklarınız ile ilgili resmi açıklamaları Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü internet sitesinden takip edebilirsiniz.

Ukrayna Tur Rezervasyonları Ertelenir Mi?

Ukrayna rezervasyonunuzun iptali hakkında bilgi almak istiyorsanız öncelikle acenteniz ile iletişime geçmelisiniz. Olası Ukrayna turu iptali için resmi duyuruları TURSAB‘ın haber bülteninden takip edebilirsiniz. Ukrayna – Rusya savaşı gerçekleşmesi durumunda acenteler tur ertlemesi veya iptali konusunda yardımcı olacaklardır. Bireysel tur planlarınız için güvenliğinizi riske atmayacak bölgeleri tercih edebilirsiniz.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Doğayla İç İçe: Kamp Yapmanın Keyfini Çıkarın

Kamp yapmak, modern yaşamın stresinden uzaklaşmak ve doğayla iç...

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...