Dünyanın En Büyük Gölleri

Durgun suyu ve sessizliğiyle bakan herkese ilham veren göl manzaralarından etkilenmeyen yoktur. Bob Ross’un da çizmeyi çok sevdiği göller, yalnızca tuvallerde değil çeşitli halk hikayelerinde de fazlasıyla kullanılan bir imge olmuş. Göllerin insanlığın kolektif hafızasında bu kadar fazla yer tutması boşuna değil elbette. Bazı ruhbilimciler bunu göllerin bilinçaltımızı temsil etmesiyle açıklıyor. Lockness ya da Van Gölü canavarları da bu anlamda değerlendiriliyor. Bazıları ise göllerin psikolojide anne rahmini temsil ettiğini düşünüyor. Göl kıyısındaki bir evi düşündüğümüzde bu nedenle güven duyduğumuzu öne sürüyorlar. Bilim insanları tartışadursun, biz ise dünyanın en büyük gölleri ve sunduğu güzel manzaralara odaklanalım.

Zira, dünya üzerinde her biri kendine ait özelliklere sahip milyonlarca büyük ve küçük göl var. Yani, bir gezgin sadece dünyadaki bütün gölleri görmeyi kafasına koymuşsa bile bu serüven ömrü boyunca sürecektir. Dünya üzerindeki bütün gölleri görmek belki mümkün olmayabilir ancak dünyada seyahat listenize eklemek isteyeceğiniz birçok göl var. Sözgelimi, dünyanın en büyük gölleri görülmeye değer doğal güzellikler listenize girmeyi fazlasıyla hak ediyor. Gelin, her kampçının kamp kurmak, her karavancının manzarasına uyanmak istediği dünyanın en büyük gölleri arasında bir yolculuğa çıkalım.

Dünyanın En Büyük Gölü

hazar gölü kıyısı
Hazar Gölü Kıyısı / Fotoğraf: Unsplash

Dünyanın en büyük gölleri arasındaki yolculuğumuz Hazar Denizi’nde başlıyor. Adının aksine bir göl olan Hazar Denizi, dünyanın en büyük gölü olma ünvanını taşıyor. Hazar Denizi o kadar büyük ki, kıyıları beş farklı ülke boyunca uzanıyor. Bu devasa gölün kapladığı alan tam olarak 371.000 km2. Dünyanın en büyük gölleri listesinde açık ara birinci olan Hazar Denizi’ni Volga, Ural ve Kura nehirleri besliyor. Kazakistan, Rusya, Türkmenistan, Azerbaycan ve İran boyunca uzanan kıyılarıyla Hazar Denizi, bölgedeki ülkeler için turistik ve ticari bir merkez konumunda.

Hazar Denizi içerdiği biyolojik çeşitliliğin yanı sıra zengin petrol yataklarına da sahip. Ne yazık ki petrol endüstrisinin yarattığı kirlilik gölün habitatını olumsuz etkiliyor. Gölü besleyen nehirler üzerine kurulan barajlar da göldeki su seviyesinin azalmasına neden oluyor. 1930-1957 yılları arasında gölün su seviyesinin fazlasıyla alçalması bu olumsuz etkilerden biri. Hazar Denizi’ndeki su seviyesinin 26 metre alçalması ile gölün kapladığı alan 53.300 km2 azalmış ve günümüzdeki seviyeye düşmüş. Dünyadaki en büyük göller listesinin birincisi Hazar Denizi’ni bir an önce görmek için bir neden daha.

Kanada Turları

Toronto’da CN Kulesi’nin meşhur döner restoranında akşam yemeği yemek, Casa Loma’nın ihtişamlı mimarisini incelemek, başkent Ottawa’da Kanada Bilim ve Teknoloji Müzesi’ni dolaşmak,  Rideau Kanalı’nda keyifli bir gezintiye çıkmak, Quebec’te ise Quartier Petit Champlain’in büyülü atmosferinde alışveriş yapmak için rehberli turları tercih edebilirsiniz.

Tüm İstanbul çıkışlı Kanada Turları hakkında bilgi sahibi olmak için hemen tıklayın.

Dünyanın En Büyük Gölleri Sıralaması

dünyanın en büyük gölleri
Dünyanın En Büyük Gölleri / Fotoğraf: Unsplash

Hazar Denizi’ne kıyasla oldukça küçük kalsalar da dünyanın en büyük gölleri arasında birçok devasa göl var. Doğal güzelliklerinin yanı sıra kimileri kapladıkları alanla, kimileri ise derinlikleriyle insanı hayrete düşürecek cinsten. Öyle ki, içlerinden bazıları sörf yapmaya bile elverişli. Kış aylarında donarak devasa bir buz pistine dönüştükleri için de oldukça büyüleyiciler. Siz de donmuş, devasa bir gölde kaydığınızı ya da gölün dalgalarında sörf yaptığınızı düşününce heyecanlanıyorsanız sıkı durun. Dünyanın en büyük gölleri arasında ilk on sıradaki gölleri sizler için listeledik.

SıraGöl AdıBüyüklük
1.Hazar Denizi371.000 km2
2.Superior Gölü82.100 km2
3.Victoria Gölü68.870 km2
4.Huron Gölü59.600 km2
5.Michigan Gölü58.000 km2
6.Tanganyika Gölü32.600 km2
7.Baykal Gölü31.500 km2
8.Great Bear Gölü31.000 km2
9.Malawi Gölü29.500 km2
10.Great Slave Gölü27.000 km2
Dünyanın En Büyük Göl Sıralaması

Van Gölü Dünyanın Kaçıncı Büyük Gölü?

van gölü
Van Gölü / Fotoğraf: Shutterstock

Dünyanın en büyük gölleri listesinde Türkiye’den de bir göl var; canavar hikayeleriyle ünlü Van Gölü. Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü aynı zamanda dünyanın en büyük sodalı gölü ünvanına sahip. Nemrut Dağı’nın patlamasıyla oluşan volkanik çöküntü sonucu ortaya çıkan Van Gölü’nün tuzlu ve sodalı suyu göldeki biyolojik çeşitliliği sınırlamakta. Öyle ki, gölde yalnızca birkaç yüz plankton türü ile bir tek balık türü, inci kefali yaşıyor. Söylentilere göre bir de Van Gölü canavarı…

Van Gölü’nün kıyı şeridi tam olarak 430 km uzunluğunda. Üzerinde taşımacılık yapılan göl, 1970’lerden bu yana İstanbul-Tahran demiryolu hattı için bir bağlantı noktası. Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü, kapladığı alan bakımından dünyanın en büyük gölleri listesinde 40. sırada. Van Gölü üzerinde yer alan adalardan Akdamar adası, Ermeni mimari özellikleri içeren yapılarıyla oldukça önemli. Bölgenin en ünlü ve ihtişamlı yapısı ise Akdamar Kilisesi. Van Gölü’nü hâlâ görmediyseniz, bir gün mutlaka buraya gitmelisiniz.

Dünyanın En Büyük Tatlı Su Gölü

dünyanın en büyük tatlı su gölü
Superior Gölü / Fotoğraf: Unsplash

Dünyanın en büyük gölleri arasındaki yolculuğumuzun son durağı Superior Gölü. Dünyanın en büyük ikinci gölü olan Superior Gölü, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada sınırında yer alıyor. Aynı zamanda dünyanın en büyük tatlı su gölü ünvanını da taşıyan Superior Gölü, dalgalı suyu sayesinde sörf yapmaya oldukça elverişli. Kış ayları boyunca buzla kaplı olan bu göl, biyolojik çeşitlilik açısından oldukça zengin. Ayrıca Ontario’ya açılan kıyılarındaki Kakabeka Şelalesi, gölün en turistik bölgelerinden biridir.

Dünyanın en büyük ikinci gölü olan Superior Gölü, 82.103 km2 alana sahip. Superior Gölü’nü besleyen nehirlerin sayısı 200’ü aşkın sayıda. Bunlardan bazıları Nipigon Nehri, St. Louis Nehri, Güvercin Nehri, Pic Nehri, Beyaz Nehir, Michipicoten Nehri, Bois Brule Nehri ve Kaministiquia Nehri’dir. Superior Gölü’nün kuzey kıyısındaki kayalar dört buçuk milyar ile beş yüz kırk milyon yıl öncesine kadar uzanır. Superior Gölü çevresine gelen ilk insanlar on bin yıl önce Son Buzul Dönemi’nde buzulların geri çekilmesiyle gelmişler. Yaylar ve oklarla avlanarak, balık tutarak ve kürekli kanolar kullanarak yaşayan bu insanların izleri Superior Gölü ve çevresinde hâlâ korunmaktadır.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Doğayla İç İçe: Kamp Yapmanın Keyfini Çıkarın

Kamp yapmak, modern yaşamın stresinden uzaklaşmak ve doğayla iç...

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...