Kamp Ekipmanlarınızı Ne Zaman Yenilemelisiniz?

Eşyaların da bir ömrü olduğunu kuşkusuz hepimizi biliyoruz. Konu doğa olunca kamp malzemeleri eskimiyor diye düşünmeyin. Doğa, bizi yenilese de; kamp ekipmanlarının eskimesi de aynı doğanın kanunu. Bu yazımızda kamp ekipmanlarınızı ne zaman yenilemelisiniz sorusunun yanıtlarını arayacağız.

Sürekli kamp yapanlar dahi kamp ekipmanlarını değiştirmek istemezler. Çünkü her nedense bu ekipmanların ömürlük olduğunu düşünüyoruz. Yazımızın sonunda bu algının ne kadar yanlış olduğuna kanaat getireceksiniz. O halde gelin başlayalım.

Ayakkabı

Kamp Ayakkabısı
Kamp Ayakkabısı Seçimi

Her zaman pürüzsüz bir zeminde kamp yapmayız. Bu yüzden de kamp ekipmanlarınızı ne zaman yenilemelisiniz sorusunun ilk ekipmanı ayakkabılarımızdır. Maliyetli bir kamp ayakkabısı kullanıyorsanız değiştirmekten ziyade onarmayı da bir seçenek olarak düşünebilirsiniz.

Son olarak kamp için ayakkabı ararken tabanı çok ince ayakkabılardan kaçınmanızı tavsiye ederiz.

Çadır

Çadır Seçimi
Çadır Seçimi

Kamp ekipmanlarınızı ne zaman yenilemelisiniz sorusunun yanıtlarını ararken çadırdan bahsetmemek olmaz. Çadırlarımızda kullanıma bağlı olarak delik ve yırtıklar oluşur. Hem hava koşulları hem de doğanın getirdiği bazı durumlar yüzünden yaşanan deformasyon moralinizi bozmasın. Şayet oluşan delik küçükse yama yapabilirsiniz. Aynı şekilde fermuar kısmında yaşanan problemlerde ise çadırı değiştirmenize gerek yoktur. Ancak büyük bir yırtık, delik söz konusuyla yeni bir çadır almanız doğru olacaktır. Yeni bir çadır alırken de mutlaka dikişlerine dikkat edin. Esnekliği olmayan bir çadır, şiddetli yağmur ve kar durumunda ıslanmanıza sebep olur.

Sırt Çantası

Kamp Çantası Seçimi
Kamp Çantası Seçimi

Kamp ekipmanlarınızı ne zaman yenilemelisiniz sorusunun bir diğer önemli ekipmanı da sırt çantası diyebiliriz. Sırt çantası kamp için oldukça önemli bir ekipman. Bu yüzden uzun ömürlü olması için çantayı doğru şekilde saklamamız gerekiyor. Peki nasıl doğru şekilde saklanır? Kampınız sona erdiğinde yani çantayı kullanmadığınızda mutlaka serin ve nemli bir yerde asılı biçimde muhafaza etmelisiniz. Üstünün tozlanmasını engellemek için de herhangi bir kumaştan faydalanabilirsiniz. Tabii ki bu yöntem çantanızı ölümsüz kılmaz, sadece ömrünü uzatır. Çantada meydana gelen herhangi bir delik ya da ufak yırtık tıpkı çadırda olduğu gibi yama ile çözülebilir. Ancak içindeki yaylarda meydana gelen kırılma ve kumaşın zamanla (güneşten, yağmurdan vs) erimesi yeni bir çantanın habercisidir.

Uyku Tulumu

Uyku Tulumu Seçimi
Uyku Tulumu Seçimi

Pek çok eşya gibi uyku tulumunun da bir ömrü vardır ve bu ömür kullanım durumuna bağlıdır. Peki uyku tulumun eskidiğini ne zaman anlarsınız? Aldığınız ilk günle kıyaslayın. Sizi eskisi gibi sıcak tutmuyorsa uyku tulumunu değiştirme zamanı gelmiş demektir. Tabii ki diğer kamp ekipmanlarında olduğu gibi yenisini almadan önce onarmayı deneyin. Şayet onarmayla kurtarılamayacak gibiyse yenisini satın alabilirsiniz. Son olarak eski uyku tulumlarınızı hayvan barınaklarına verebilir ya da evcil hayvanınızın yuvasına zemin olarak kullanabilirsiniz.

Şişme Yatak

Şişme Kamp Yatağı
Şişme Kamp Yatağı

Nasıl evinizde rahatsız bir yatakta uyuyamıyorsanız kampta da uyuyamazsınız. Aradaki tek fark birinin eve uygun donanımlı bir yatak; diğerinin ise kampa uygun şişme yatak / uyku tulumu olmasıdır. Şişme yatakların pek çoğunun kendi kendine şişmesini sağlayan mekanizması vardır. Kullanıma bağlı olarak bu mekanizma da bozulabilir o zaman da yatağı şişirmek için üflemeniz gerekir. İlk başlarda bu üfleme işlemi kolaylıkla gerçekleşir. Fakat şişme yatağın ömrü sona erdiğinde sert bir şekilde üflemeniz gerekir. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda rahat bir uyku çekmek için yeni bir şişme yatak almanız gerekir.

Kamp Mutfak Seti

Kamp Mutfak Malzemeleri
Kamp Mutfak Malzemeleri

Kamp ekipmanlarınızı ne zaman yenilemelisiniz sorusunda daha teknik bir ekipman olarak karşımıza ısıtma ve pişirme sistemi çıkıyor. Yani soba ve ocak. Bu ekipmanlar için önemli olan herhangi bir gaz sızıntısı olup olmamasıdır. Şayet gaz sızıntısıyla alakalı bir problem yoksa değiştirmek yerine tamir seçeneğini düşünebilirsiniz. Örneğin otomatik çakmak mekanizmasında bir problem varsa kibrit, çakmak gibi bir yanıcı cisimle ateşleyebilirsiniz. Burada önemli olan nokta her kamp önce ve sonrası bu ekipmanların gaz kaçırıp kaçırmadığını kontrol etmek. Gaz kaçırma gibi bir problemle karşı karşıyaysanız ilk önce üreticiyle görüşmeyi deneyin, sonrasında problem çözülmediyse yeni bir ısıtma ve pişirme sistemi satın alın.

Kamp Ekipmanlarının Bakımı

Kamp ekipmanlarınızı ne zaman yenilemelisiniz sorusunun yanıtını bilmek tabii ki önemli. İlk olarak güvenli devamında ise konforlu bir kamp yapabilmek için ekipmanlarımızı tanımalı, ne durumda olduklarını bilmeliyiz. Fakat tam da bu noktada karşımıza kamp ekipmanlarının sürdürülebilir olması çıkıyor. Peki bu nasıl olur?

  • Yırtıkları büyümeden yakalayın: Yama yapmak ya da yamalı giysi giymek pek çok kimsenin tarihinde en az bir kez yer almıştır. Kamp ekipmanınızda oluşan küçük yırtıkları da bu şekilde kurtarabilirsiniz.
  • Çadırın içinde kırık bir direk varsa onarın: Kampta en çok kullandığımız malzemelerden olan çadır, o kadar da çok zarar görür. Genelde çadırın kumaşında oluşan yırtık ve delikler için yama yaparız ancak direk kırıldığında çadırı çöpe atarız. Çadırınızın sürdürülebilir bir malzeme olması adına, yanınızda çadır direği ateli taşıyın.
  • Mutlaka yedek bir fermuarınız olsun: Kampta sinek ve böceklerden korunabilmek ayrı bir meziyet gerektiriyor. Bu korumayı sağlamak içinde özellikle çadır fermuarını kapalı tutmak çok önemli. Peki ya fermuar bozulursa? Böyle bir durum yaşamamak için yanınızda mutlaka yedek fermuar takımı taşıyın.
  • Sırt çantanızdaki kırık tokayı değiştirin: Kamp çantalarının çoğunda daha rahat taşıyabilmek adına bel kemeri vardır. Bu kemeri belimize sabitleyen toka kırıldığında ise çantanın işlevi kaybolur. Bu yüzden de çantanızı değiştirmek yerine kırık tokayı değiştirerek uzun süre kullanabilirsiniz.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

Gülseren Aydın
Gülseren Aydın
Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü, Dramatik Yazarlık ve Dramaturgi Anasanat Dalı mezunu. Şu anda dramaturg ve senaryo yazarı olarak çalışıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Doğayla İç İçe: Kamp Yapmanın Keyfini Çıkarın

Kamp yapmak, modern yaşamın stresinden uzaklaşmak ve doğayla iç...

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...