Seferihisar Gezilecek Yerler Listesi

Seferihisar, İzmir’in güneyinde bulunan 48.320 Nüfusa sahip şirin bir tatil kasabasıdır. 2009 yılında Türkiye’nin ilk Citta Slow (Sakin Şehir) seçilen ilçesi Seferihisar tarihi ve kültürel alanları, plajları ve eko turizmi ile tanınıyor. Sakin Şehir unvanına sahip olan Seferihisar’da gezilecek yerler başlıca; Teos Antik Kenti ve Tarihi Sığacık Köyü’dür.

Citta Slow unvanı tarihi, kültürü, gelenekleri, zanaatları ve kendine has yeme içme kültürü barındıran bölgelere verilmektedir. Seferihisar, ziyaret eden çoğu insanın yaşama hayalini kurduğu kıyı kasabalarına sahip bir ilçe. Kendine ait yeme-içme kültürü, zanaat ve kültürel alanları ile Seferihisar gezilecek yerleri sizin için listeledik. 

Seferihisar Tarihi Sığacık Köyü

Seferihisar Sığacık Sokakları
Sığacık Sokakları – Seferihisar

Seferihisar’ın çiçek kokan sokakları ile bilinen Sığacık Mahallesi, mimarisi, festivalleri ve kültürel alanları ile sıkça ziyaret edilen küçük bir kasabadır. Tarihi Sığacık Mahallesi’nde üretici pazarı, Doğa Okulu ve Teos Antik Kenti görülmesi gereken ilk yerler arasında yer alıyor. Sığacık’ın beyaza boyanmış köy evleri, ahşap pencerelerden sarkan rengârenk çiçekleri ile butik bir kıyı kasabasında dolaştığınızı hissettiriyor. 

Sığacık Kaleiçi’nde Salı günleri kurulan pazar, hediyelik eşya sevenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden. Kale’nin yanında yer alan Sığacık Limanı, kıyısında balık restoranları ve yürüyüş alanları ile görmeniz gereken diğer bir yer. Limanda yer alan tekneler ile Sığacık koylarında keyifli bir tekne turu yapmak da mümkün. Seferihisar’ın Sığacık Mahallesi yaz aylarında birçok festivale de ev sahipliği yapıyor. 

Teos Antik Kenti 

Teos Antik Kenti
Teos Antik Kenti – Fotoğraf: Kültür Portalı © İ.Hasan Bodur

Sığacık’a yürüme mesafesinde yer alan Teos Antik Kenti, deniz kenarında yer alan tarihi bir yerleşkedir. İon’un başkenti olan şehir Dioysos’un oğlu Athames tarafından kurulmuştur. Teos Antik Kenti, 3000 yıl öncesine kadar önemli bir liman şehir özelliği taşımış ve ülkelerinden sürgün edilen sanatçıları da barındırmıştır. Bu özelliği ile yıllarca sanatın kenti olarak anılan Teos Antik Kenti, dönemin önemli filozofları ve şairleri bu şehirde yaşamış ve onlarca eser miras bırakmıştır. Seferihisar gezilecek yerler listesi oluşturuyorsanız, deniz kenarında kurulan bu sanat şehrini mutlaka eklemelisiniz.

Seferihisar Doğa Okulu 

2014 yılında faaliyete başlayan Doğa Okulu, Ege’nin Zeytin ormanlarını korumayı ve geleneksel zeytinyağı kültürünü sürdürmeyi amaçlıyor. Bir grup dernek tarafından organize edilmiş Doğa Okulu, Agro Turizm faaliyetleri yürütmektedir. Doğa Okulu’nda geleneksel taş sıkım zeytinyağı üretim tekniği ile doğal yağlar üretiliyor ve doğa Okulu projesi yöre halkına zeytin alım garantisi vererek bölgede tarım kültürünün sürdürülebilir olmasına katkıda bulunmaktadır. Projeyi kuruluş aşamasından bugüne en çok destekleyenlerden bir kişide Mega Star Tarkan’dır.  

Sığacık Kalesi

Seferihisar Sığacık Kalesi ve Liman
Sığacık Kalesi – Fotoğraf: Kültür Portalı © İ.Hasan Bodur

Selçuklular döneminde inşa edildiği tahmin edilen Sığacık kalesi, Aydınoğulları ve Osmanlılar döneminde kullanılmıştır. Sığacık limanının kuzeyinde yer alan kale adını yer aldığı Sığacık Mahallesi’nden alan ve depremlerle hasar gören kale, Osmanlı döneminde birçok kez restore edilmiştir. Kanuni Sultan Süleyman, Piri Reis’in önerisiyle 1521-1522 yıllarında Teos Antik Kenti‘nden çıkartılan taşlarla düzenlenen kale, Sığacık Kaleiçi’nde her hafta salı günü açılan pazarda birçok hediyelik eşya bulabilirsiniz.

Teos Marina

Seferihisar Limanı
Seferihisar Limanı – Fotoğraf: Kültür Portalı © İ.Hasan Bodur

Sığacık merkezde bulunan Teos Marina, 3000 yıllık liman üzerine kurulmuş olan bir tesistir. Teos Marina’nın çarşısı halka açık ve gezilebilir bir alan özelliği ile Marina çarşısında bulunan alıveriş merkezinde alışveriş yapabilir ve restoranlarda yöresel lezzetleri tadabilirsiniz. Marina’da yer alan havuz ve tenis kortlarına ise belirli bir ücret karşılığında giriş yapabilirsiniz. Yaz aylarında yapılan Samos feribot seferleri ile 2 saat mesafedeki Samos adasına geçebilirsiniz. 

Sığacık Üretici Pazarı

Sığacık Üretici Pazarı
Sığacık Üretici Pazarı

Yöre halkı tarafından kurulan Sığacık Üretici Pazarı organik meyve, sebze ve çeşitli gıda ürünlerinin satıldığı bir köy pazarıdır. Ayrıca yine yöre halkı tarafından üretilen hediyelik eşyalar, bu pazarda satışa sunuluyor. Farklı hediyelik yer aldığı üretici pazarı, hediyelik eşya sevenler için keyifli bir yer. Organik tarım ürünleri ve hediyelik eşyalar satın alarak bölge halkına katkıda bulunabilirsiniz. 

Seferihisar Plajları

Seferihisar Plajı
Seferihisar Plajları – Fotoğraf: Kültür Portalı © İ.Hasan Bodur

Akvaryum Plajı

Seferihisar merkeze 23 km, Sığacık’a ise 32 km uzaklıkta yer alan Akvaryum Plajı, bölgenin en iyi plajlarından biridir. Halka açık olan plaj temiz bir denize sahip, içerisinde renkli balıkların yüzdüğü keyifli bir lokasyon.  

Akarca Plajı

Sığacık’a 6,7 km mesafede bulunan Akarca Plajı, bölgede denize girebileceğiniz farklı destinasyondur. Akarca Plajı’nda halka açık bölümünü ya da plajda yer alan beachleri kullanabilirsiniz. Mavi bayraklı bir plaj olan Akarca Plajı, kumluktan oluşmakta ve serin bir denize sahiptir. 

Gemi Suyu Mevkii Halk Plajı

Küçük bir plaj olan Gemi Suyu Mevkii Halk Plajı, Seferihisar bölgesinde denize girebileceğiniz bir diğer plajdır. Küçük bir kafeye sahip olan plaj taşlık bir yapıya sahip ve burada denize girmek isterseniz deniz ayakkabısı bulundurmanız faydalı olabilir. 

Teos Ormancı Tatil Köyü

Akarca Halk Plajı’nda yer alan Teos Ormancı Tatil Köyü, denize girmek için tercih edebileceğiniz bir beach tesisidir. Teos Ormancı Tatil Köyü içerisinde restoran ve bar yer alıyor ve ayrıca tesiste şezlong ve şemsiye kiralayabilir, güneşin tadını çıkartabilirsiniz. 

Bongo Beach Club

Akarca Plajı’nda bulunan Bongo Beach Clup, Sığacık’a 6 km mesafede bulunmaktadır. Tesis içerisinde bulunan otantik oturma alanları, restoran ve bar gibi hizmetler veriliyor. Seferihisar gezilecek yerleri listenizde denize girilecek bir destinasyon eklemek isterseniz, Akarca Plajı’nı listenize ekleyebilirsiniz. 

Seferihisar Karavan Kamp Alanları 

Seferihisar gezilecek yerler rotanızda, bölge içerisinde ve bölge yakınında bulunan karavan kamp alanlarını tercih edebilirsiniz. Bölgede bulunan karavan kamp alanlarını İzmir rotanızda ya da Seferihisar, Menderes ve Selçuk rotanıza rahatlıkla ekleyebilir ve tesislerin önemli gezilecek destinasyonlara ortalama 1 saat uzaklıkta yer almasının kolaylığını tadabilirsiniz. Seferihisar kamp alanları arasında en popüler bazı işletmeler:

  • Hipo Camp
  • Kalemlik Orman Kampı
  • Özcan Kamping
  • Gümüldür Tabiat Parkı

Seferihisar’da Yeme-İçme

Yarım adayı andıran bir coğrafyaya sahip olan Seferihisar, deniz ürünleri ile ünlü birçok restorana ev sahipliği yapmaktadır. Bölge ünlü olduğu zeytininden gelen bir yemek kültürüne sahip olmakla birlikte lezzetli zeytin yağlı yemekleri ve mezeleri ile damaklarda unutulmaz bir tat bırakıyor. Kalamar, patlıcana yatırılmış karides ve daha birçok deniz ürününü rahatça tüketebileceğiniz deniz restoranları mevcut. 

Seferihisarda Ne Yenir?

Seferihisar’da yenilebilecek yemeklere kurutulmuş domates, biber kavurması, yoğurtlu patlıcan, kabak çiçeği dolması ve cevizli haydari; deniz ürünlerinde ise yağda kızartılmış karides ve kalamar örnek verilebilir.

Seferihisar Etkinlikleri

Seferihisar Lavanta Festivali
Seferihisar Festivalleri – Lavanta Festivali

Lavanta Festivali

Seferihisar’ın Turgut köyünde gerçekleştirilen Lavanta Festivali, senenin ilk lavanta hasadı ile başlıyor. Festival alanında lavantadan elde edilen ürünler sergileniyor ve bu renkli festivalde lavantadan elde edilen sabun ve lavanta yağı gibi ürünlerin yapım atölyeleri de organize ediliyor. Lavanta Festivali müzik konserleri eşliğinde katılımcılara doyasıya eğlenme imkânı sunuyor.

Mandalina Festivali

Seferihisar’da düzenlenen Mandalina Festivali, içerisinde birçok aktivitenin ve yarışmaların olduğu festivaldir. Yöre halkı tarafından üretilen mandalinanın tanıtılması için organize edilen etkinlikte konserler de yer alıyor. Mandalina Festivali’nde çiftçilere en iyi mandalina, mandalina kralı ve kraliçesi gibi ödüller veriliyor. Ayrıca en iyi mandalina hediyelik eşya yarışması gibi farklı kriterde ödüller dağıtılıyor. Seferihisar gezilecek yerler listenizi yaparken festival tarihlerini kontrol etmeyi ihmal etmeyin. 

Ata Ekmeği ve Armola Şenliği

Yine tarımsal bir etkinlik olan Ata Ekmeği ve Armola şenliği Seferihisar’ın Ulaşmış mahallesinde düzenlenmektedir. Etkinlikte 100 yıl önce üretilen teknik ile ata ekmeklerinin üretimi gerçekleştirilirken, yöre halkı tarafından üretilen Armola peyniri ekmeklerin yanında ikram ediliyor. Citta Slow kapsamında düzenlenen ve yöre kültürünü korumayı amaçlayan etkinlik, farklı lezzetler denemeyi seven katılımcılardan oluşuyor.

Seferihisar Tiyatro Festivali

Sanat şehri Seferihisar’da dikkat çeken bir başka etkinlik ise Tiyatro Festivali’dir. Festival yaklaşık 10 yıldır düzenlenen ve artık gelenekselleşmiş diyebileceğimiz türden bir etkinlik. Sığacık, Kaleiçi’nde yapılan organizasyon, çeşitli toplulukların ulusal ve uluslararası tiyatro oyunlarını sergilemesi ile gerçekleştiriliyor. Kısa zamana birçok oyunun gösterime sunulduğu etkinlik Dünya’nın dört bir yanından sanatseverlerin katılımı ile gerçekleştiriliyor. 

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...

Dünyanın En Büyük Gölleri

Durgun suyu ve sessizliğiyle bakan herkese ilham veren göl...