Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları sonrasında ortaya çıkan sera etkisi ile sıcaklık değerlerinin artışı olarak bilinmektedir. Dünyanın dengesinin ciddi manada değişmesi ve insan yaşamının olumsuz anlamda etkilenmesi anlamına da gelen değişimlerdir. Üstelik sadece insan yaşamını değil canlı yaşamını da etkileyen olumsuz bir dönüşüm olarak değerlendirilebilecek olan küresel ısınmanın canlıların geleceği açısından çok ciddi bir risk teşkil ettiğini vurgulamak gerekir.

Buzulların erimesi, su seviyesinin yükselmesi, insan yaşamının ciddi manada etkilenmesi gibi pek çok etkisi bulunan küresel ısınma ile ne tür değişimlerin gerçekleşebileceğini tahmin etmek mümkün. Ancak bu değişimler ciddi sorunları da gündeme getireceğinden küresel ısınmaya yönelik ne tür önlemler alınabileceğini değerlendirmek gerekir. Aşağıda insanların yaşam tarzını doğrudan etkileyen bir durum olan küresel ısınmaya karşı ne tür önlemler alınabileceğini değerlendirebilirsiniz.

Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel Isınma Nedir?
Küresel Isınma / Fotoğraf: Unsplash

Küresel ısınma etkilerini ortadan kaldırmak ve canlı yaşamının devamlılığını sağlamak adına dikkatli davranmakta yarar var. Bu kapsamda hem insanlığın ortak akıl yaratması hem de küresel ısınmanın durdurulması adına birbirinden özel önerileri dikkate alabilirsiniz. İşte küresel ısınma konusunda insanlığın dikkate alacağı en önemli detaylar!

1. Enerji Tasarrufu Yapın

Küresel Isınmayı Önlemek İçin Enerji Tasarrufu
Kullanılmayan Elektronik Cihazların Kapatılması / Fotoğraf: Unsplash

Küresel ısınmaya karşı insanoğlunun karşı karşıya kaldığı ciddi riskler olsa da bu riskin bir fırsatı da beraberinde getirdiği bir gerçek. Enerji tüketiminin ciddi manada tetiklediği küresel ısınmayı durdurmak adına enerjinin daha doğru bir şekilde tüketilmesi ve yenilenebilir kaynaklara yönelmek oldukça makul bir yaklaşım olacaktır. Bu bağlamda enerji harcamalarının kontrol altına alınması sadece küresel ısınmanın etkilerini düşürmekle kalmayacak aynı zamanda enerji ihtiyacının da kontrol altında tutulmasını sağlayacak!

Enerjinin elektrik, araç yakıtları, ısınma ve diğer bütün kaynaklar değerlendirildiğinde ciddi dönüşleri olur. Bu nedenle de havanın beklenmedik şekilde ısınması ve soğumasını tetikleyecek etkiler gözlemlemek muhtemeldir. Küresel ısınmanın ortaya çıkmasındaki en büyük faktör olan enerjiyi kontrol altına aldığımız sürece sorundan kurtulmak çok daha mümkündür.

Enerjinin kontrol altına alınması ve canlı yaşamı için makul bir ortamın gündeme gelmesi adına tasarrufu tetikleyecek yöntemlere başvurmak şart. Bu durumda insanların elektrikli aletleri prize takılı bırakmamaları, stand-by durumundaki cihazların sınırlandırılması ve şarj aletlerinin gereksiz yere prizde kalmaması önemlidir. Enerjiyi emen ve emdikçe de harcamayı ciddi boyutlara ulaştıran söz konusu durumların küresel ısınmayı tek başına etkilediğini ifade etmekte fayda var.

Yukarıda ifade edilen her durumun enerji harcamalarını arttırdığı bilinirken cihaz ömrünü de sömürdüğünü vurgulamakta yarar vardır. Çünkü enerji harcayan cihaz çalışır ve çalıştıkça da performans yapar. Bu nedenle de TV açık olmasa dahi fişi takılıysa bu durum TV’nin ömrünü kısıtlar.

2. Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Kullanın

Elektrikli Otomotiv
Elektrikli Otomotiv / Fotoğraf: Unsplash

Küresel ısınmanın en büyük etkenlerinden bir tanesi olan enerji israfı canlı yaşamını tehlikeye atsa da doğa insanoğluna bu olumsuzluğu tersine çevirecek fırsatlar sunar. Bu noktada en önemli konulardan bir tanesi de yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmasıdır. Rüzgâr ve güneş enerjisinin kullanılmasıyla birlikte tercih edilecek olan yenilenebilir enerji kaynakları gün geçtikçe artarken bu kaynakların önemi de benzer bir artış gösterir.

Güneş ve rüzgârın çevreye herhangi bir olumsuzluk yaratmadan enerjiye dönüştürülmesi küresel ısınmayı tersine çevirecek bir yaklaşıma olanak sağlar. Nitekim COVID-19’un yayılmaya başladığı ilk dönemlerde gelen kapanmalarla enerji tüketimi düştükçe dünyadaki kirlilik oranlarında da ciddi değişimler yaşanmıştır. Bu da aslında küresel ısınmanın enerji tüketimi kaynaklı etkisini gözler önüne serecek ciddi bir gelişmedir.

İnsanlık için daha sürdürülebilir ve kaliteli bir yaşam elde etmek adına enerji taleplerini güneş ve rüzgârdan elde edilecek varlıklarla sınırlandırmak çok daha önemlidir. Bu çerçevede enerji değişimine ayak uyduracak cihaz ve sistemlerin üretilmesi ile küresel ısınma probleminden kurtulmak mümkün olacaktır.

3. Toplu Taşımayı Tercih Edin

Toplu Taşıma veya Bisiklet Kullanımı
Toplu Taşıma veya Bisiklet Kullanımı / Fotoğraf: Unsplash

Ulaşım, insan yaşamının en gerekli etkinliklerinden bir tanesi olduğundan bu aktivite için en doğru yöntemi seçmek gerekir. İnsanların konforu yakalamak ve sağlıklı bir ulaşım serüveni yaşamak adına özel araçlarını tercih ettikleri bilinir. Ancak özel araç kullanımı çevre kirliliği, enerji israfı ve karbon emisyonu gibi pek çok problemi beraberinde getirir. Tüm bu durumlar nedeniyle de özel araç kullanımı insanlık için tercih edilebilecek en riskli seçenekler olarak dikkat çeker.

Küresel ısınmanın etkilerini kontrol altına almak ya da küresel ısınmanın etkilerini sınırlandırmak isteyen bir kimse olarak toplu ulaşımı tercih etmeyi denemelisiniz. Neden mi? Toplu ulaşım sayesinde küresel ısınmaya etki edecek daha az faktör tetiklenmiş olur. Üstelik trafiğin daha az olması insanların yollarda geçireceği zamanın da git gide azalmasına yol açar. Siz de küresel ısınma konusunda toplu taşıma kullanarak harekete geçmeye ne dersiniz?

4. Çevreyi Koruyun ve Güçlendirin

Fidan Dikmek
Fidan Dikimi ve Çevre Bilinci / Fotoğraf: Unsplash

Küresel ısınmanın sadece insan yaşamını değil dünya üzerinde yaşayan bütün canlıları etkilediğini ifade etmekte yarar var. Bu nedenle de küresel ısınma konusunda etkin önlemler almak adına çevreyi koruyacak ve güçlendirecek çözümlerden faydalanmayı tercih etmelisiniz. Bu çerçevede yapmanız gerekenler ağaç dikmek ve toprakla iletişiminizi güçlendirmek.

İnsanların betonlar arasında yaşaması ile doğadan kopuş başlamıştır. Doğadan uzaklaşma gün geçtikçe daha ciddi boyutlara ulaştığından ağaç dikmek ya da mevcut ağaçlarla ilgilenmek genel itibarıyla insanların çok yakın olmadığı detaylar halini alır. Bu nedenle de kaliteli bir yaklaşım benimsemek adına farklı çözüm önerileri getirmek gerekecektir.

5. Yemek İsrafı Yapmayın

Gıda İsrafının Önlenmesi
Gıda İsrafının Önlenmesi / Fotoğraf: Unsplash

Yemek israfı insanlığın en büyük sorunlarından bir tanesi olurken enerjinin boşa harcanması, ambalajların çevreye atılması ve sera gazlarını tetikleyecek etkilerin ortaya çıkması konusunda önemlidir. Bu durumda yemeğin israf edilmemesi adına titiz bir yaklaşım benimseyerek insanların dışarıda yemeği tercih etmemesi ve evde hazırlanan yiyeceklerden yana tercih kullanması önerilmektedir. Bu doğrultuda israfın daha düşük seviyelerde ve küresel ısınmaya etkinin de daha kontrol edilebilir düzeyde olması mümkündür.

6. Geri Dönüşüme Uygun Ürünler Tercih Edin

Geri Dönüştürülebilir Ambalajlı Ürünlerin Tercih Edilmesi
Geri Dönüştürülebilir Ambalajlı Ürünlerin Tercih Edilmesi / Fotoğraf: Unsplash

Küresel ısınmanın insan temelli olması insan yaşamındaki hemen her noktanın yeniden tasarlanması gerekliliğini doğurmaktadır. Bu nedenle de geri dönüşümü destekleyecek ürünler belki de küresel ısınmanın kontrol altına alınmasındaki en ciddi çözümlerden olacaktır. Peki, küresel ısınma ve geri dönüşüm arasında nasıl bir ilişki vardır?

İnsanlığın hunharca harcamaya meraklı olması çoğu ürünün satın alındıktan sonra tüketilmeden bir köşeye atılmasına neden olur. Uzun vadede satın alınan ama tüketilmeyen ürünlerin çevreyi kirlettiği bilinmelidir. Cam, karton, plastik ve daha pek çok ürünün çevrede çözünmeden beklemesi toprağın kirlenmesinde büyük rol oynar. Ancak bu ürünlerin geri dönüştürülebilecek niteliğinin olması ve buna uygun bir şekilde üretilmesi küresel ısınmanın etkilerini azaltacaktır. Tabii burada en önemli faktör küresel ısınmanın sınırlandırılması adına ürünlerin çevreye rastgele atılmasının kısıtlanmasıdır.

Çevreye Karşı Duyarlı Olun

İnsanlığın kişisel tedbirler alarak küresel ısınmanın etkilerini sınırlandırmak elbette mümkün değil. Bu etkileri ortadan kaldırabilmenin en önemli yöntemlerinden bir tanesi çevreye karşı duyarlılığın toplumsal seviyede had safhaya çıkmasıdır. Bu çerçevede toplumsal bilinçlenmeyi sağlayacak ve küresel ısınma nedir sorusuna cevap verecek yaklaşımları benimsemek her şeyden değerlidir.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Doğayla İç İçe: Kamp Yapmanın Keyfini Çıkarın

Kamp yapmak, modern yaşamın stresinden uzaklaşmak ve doğayla iç...

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Dünyanın En Büyük Gölleri

Durgun suyu ve sessizliğiyle bakan herkese ilham veren göl...