Çadır Nasıl Kurulur?

Kamp ne zaman başlar? Kimileri bu soruya “yola çıkıldığı an” cevabını verirken kimilerine göre kamp, kamp alanına çadır kurduktan sonra başlar. Farklı düşünenler tartışadursun herkesin hemfikir olduğu konu çadır ve kamp ilişkisidir. Çadır, temel kamp malzemelerinden biridir ve kamp için olmazsa olmazdır. Kurulumu oldukça kolay olan çadırlar çeşitlilik göstermekle birlikte temelde hepsi aynı prensiple kurulmakta ve toplanmaktadır. Peki kampta çadır nasıl kurulur? Çadır kurulumu oldukça basit bir işlem olmasına karşın çiçeği burnunda kampçılarında gözünde büyüyebilir.

Kampta Çadır Nasıl Kurulur? (Adım Adım)
Özellikle kamp hayatını yeni deneyimleyecek olanların çoğu zaman “çadır nasıl kurulur” ya da “hadi bir şekilde kurduk, nasıl toplayacağız” gibi sorularla kamp heveslerinden vazgeçmeleri oldukça mümkündür. Oysa çadırın kurulması ve toplanması gerçekten de kamp hayatının en kolay yönlerinden birisidir. İzlemeniz gereken adımları sırasıyla yaptığınız sürece kamp çadırınızı kurmayı ve toplamayı başaramamanız neredeyse imkânsızdır. Bu yazımızda çadır nasıl kurulur ve nasıl toplanır, çadır kurarken nelere dikkat edilmeli gibi soruların yanıtını vereceğiz. Hazırsanız başlıyoruz.

Kamp yapmak istediğiniz bölgeye geldiniz. Bundan sonra kamp çadırınızı kurmalı ve doğadaki evinizi gece için hazırlamalısınız. Bu aşamada deneyimsiz kampçıların dikkat etmeleri gereken bir ayrıntı var. O da “Çadır nasıl kurulur” sorusundan önce sorulması gereken en önemli soru olan “çadır nereye kurulur” sorusudur. Çünkü çadır kurduğunuz yer ve zemin, kamp konforunuzu temelden etkileyecek bir unsurdur. Üstelik bu aşama çadır kurmanın önemli aşamasıdır.

Gerekli Süre 15 dakika

Çadır Kurulumu İçin Zemin Seçimi

Öncelikle, çadır kuracağınız yerin nispeten düzlük ve kuru olması gerekir. Ayrıca çadıra zarar vermemesi ve yattığınızda sizi rahatsız etmemesi adına çadır kurulacak alanın taşlardan, dallardan ve benzeri nesnelerden temizlenmesi oldukça önemlidir. Dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise çadırın güneş altında kalmamasını sağlamaktır. Eğer çadırınız güneşin altında korunmasız bir şekilde kalırsa sabah terden sırılsıklam olmuş şekilde uyanabilirsiniz. Bu nedenle çadırınızı mümkün olduğunca gölgelik yerlere kurmanızı öneririz.

Çadır Pollerinin Birleştirilmesi

Çadır kuracağınız zemini temizlediniz ve çadırınızın iç tentesini bu zemine serdiniz. Sırada çadır pollerini birleştirmek var. Çadır polü de nedir, diyenler için açıklayalım: Çadır polleri, çadırın ayakta durmasını sağlayan iskelet sistemini oluşturur. İçinden lastik bir ip geçen plastik veya alüminyum çubuklardan oluşan çadır pollerini birleştirmek, çadır kurmanın en kolay aşamalarından biridir. Birbiri içine geçmesi için tasarlanmış poller birleşerek çadırınızın çatısını oluşturur. Bu pollerin birleştirildiklerinde esnek bir yapı elde edildiğini, çadıra entegre edilirken bu esneklikten faydalanıldığını hatırlatalım.

Çadır Pollerinin Çadıra Entegre Edilmesi

Çadırınızın zeminini serdiniz ve çadır pollerini birleştirdiniz. Sırada bu iki parçayı birleştirmek var. Çadır pollerini çadıra entegre etmeniz için pollerin iki ucunu çapraz olarak çadırınızın köşelerindeki küçük bağlantı noktalarına yerleştirmeniz gerekir. Her iki çadır polünü de yerleştirdikten sonra bir çatı oluşturacak şekilde dikmeniz ve çadırınızın iç tentesinin üzerinde yer alan kancaya takmanız gerekir. Bu işlemi yaptıktan sonra çadırınız genel görünümü itibariyle neredeyse hazır duruma gelir. Geriye yalnızca çadır kazıklarının çakılarak çadırın sabitlenmesi ve dış tentenin çadıra geçirilmesi kalır.

Çadır Kazıklarının Çakılması

Kazıklar, çadırınızın sağlamlığını artırmak için çadır zeminin dört köşesine çakılır. Bu işlem çadır tentesi üzerinde bulunan iplerin gerilerek zemine sabitlenmesi için gereklidir. Ayrıca çadır kazıklarının çakılması çadırın rüzgar gibi hava olaylarına dayanmasının yanı sıra çadır içindeki hava akımının sürekliliğinin sağlanmasını da sağlar. Kazıkların çakılmasında dikkat edilmesi gereken unsur, kazıkların çadıra doğru 45 derecelik açıyla çakılmasıdır. Kazıklar gergin bir biçimde, çadırla 45 derece açı yapacak şekilde çakıldığında çadırınız en sağlam şekline kavuşmuş olur. Çadır kazıklarını çakmak için bir ekipmana sahip değilseniz, çevredeki taşlardan faydalanabilirsiniz.

Çadır Dış Tentesinin Geçirilmesi

Şu ana kadar anlattığımız adımları uyguladıysanız, çadırınız neredeyse kalmaya hazır bir hale gelmiş olmalı. Geriye yalnızca sizi yağmur, rüzgar gibi dış etkenlerden koruyacak dış tentenizi geçirmek kalmış demektir. Dış tentenin geçirilmesi oldukça kolay bir işlemdir. Dış tentenizi çadıra geçirdikten dış tentenizi çadırınızın iskeletini oluşturan pollere ve iç tenteye bağlamalısınız. Bu aşamada dış tentenin ucunda yer alan bağlantı noktalarının çadırınızın köşelerindeki bağlantı noktalarına entegre edilmiş olduğundan emin olmalısınız.

Kamp Çadırı Nasıl Toplanır?

Yukarıda açıkladığımız temel adımları izlediyseniz çadırınız ve siz kampa hazırsınız demektir. Çadırı toplarken de aynı adımlar tersten izlemeniz yeterlidir. Yine de adımları bir kere daha hatırlatalım: Önce dış tenteyi çadırdan ayırıp katlamalısınız. Sonra çadır pollerini çadırdan ayırmalı ve bağlantı noktalarından sökerek çadır taşıma çantasına girecek boyutlara getirmelisiniz. Daha sonra çadır zemininiz ve ona bağlı iç tentenin kazıklarını sökmeli ve çadır zeminini katlamalısınız. En son tüm çadır ekipmanlarını çadır taşıma çantasına sığacak şekilde toplamanız yeterlidir. Çadır nasıl kurulur ve toplanır öğrendiğinize göre kamp keyfinize nihayet başlayabilirsiniz.

Düz Olmayan Zeminlerde Çadır Nasıl Kurulur?

Bir kamp yerinden ziyade doğada kamp yapacaksanız çadır kurmak için ideal düzlükte bir yer bulmanın neredeyse imkânsız olduğunu fark edeceksiniz. Böyle durumlarda kamp yapmaktan vazgeçip dönmek yerine uygulayabileceğiniz birkaç basit çözüm var. Çadırınızı eğimli bir zemine kurmanız gerekiyorsa çadırı başınız ve ayaklarınız aynı seviyede kalacak şekilde kurmalısınız. Eğimi azaltmak için çadırın içinde fazlalık eşyalarınızı kullanabilirsiniz. Böylelikle omurganız düz bir eksende uzanır ve sabah bel ağrılarıyla uyanmak zorunda kalmazsınız.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Doğayla İç İçe: Kamp Yapmanın Keyfini Çıkarın

Kamp yapmak, modern yaşamın stresinden uzaklaşmak ve doğayla iç...

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...