Dünyanın En Büyük Şelaleleri

Bir şelalenin yanında vakit geçirirken dökülen suların etkisiyle tüm kötü duygulardan sıyrılıyor, ruhunuzun arındığını hissediyorsanız yalnız değilsiniz. Araştırmalar gösteriyor ki şelaleler, modern tıp öncesinde kullanılan sağlık yöntemleri için sıklıkla tercih edilen mekânlarmış. Eğer mekânların söylendiği gibi birer hafızası varsa şelaleler, arınmanın ve iyileşmenin mekânları olarak adlandırılabilir. Hele dünyanın en büyük şelaleleri, çağlayan serin suları ve büyüleyici manzaraları ile doğaseverlere eşsiz deneyimler sunar.

Şelaleler genellikle bir nehir, akarsu ya da başka bir kaynaktan gelen suyun sert bir kaya oluşumundan dökülmeye başlamasıyla oluşur. Su aktığı yol boyunca yumuşak olan kayaları aşındırarak üzerinden döküldüğü sert kaya oluşumunun altında bir havuz oluşturur. Böylelikle bir şelalenin oluşumu tamamlanmış olur. Şelalenin oluşabileceği bir diğer yol ise arazide yaşanan jeolojik hareketlerdir. Sözgelimi, volkanik patlamalar nedeniyle meydana gelen kayaçların şelale oluşumuna etkisi olabilir. Aynı şekilde kırılan fayların milyonlarca yıl içindeki hareketleri de bir şelalenin oluşmasına neden olabilir.

İzlanda Seljalandsfoss Şelalesi
İzlanda Seljalandsfoss Şelalesi / Fotoğraf: Unsplash

Kim bir doğa yürüyüşü sırasında şelaleye denk gelmek istemez ki… Kıvrıla kıvrıla akan bir nehir yatağını izleyip karşısında bir şelale bulduğunda çocuk gibi neşelenmeyen kimse yoktur herhalde. Hatta diyebiliriz ki, her kampçının gönlünde bir şelale avcısı yatar. Kamp yaptığınız çevrede bir şelale varsa ne yapıp edip o şelaleyi görmeye gider misiniz? Yanıtınız evetse siz de bir şelale avcısısınız demektir. Öyleyse dünyanın en büyük şelaleleri hakkındaki yazımız tam size göre. Bir şelale avcısı olarak dünyanın hemen her köşesinde karşınıza çıkabilecek şelaleleri bulmayı amaçlıyorsanız yazımıza göz atmanızda fayda var. Çünkü sizler için dünyanın en büyük şelaleleri hakkında bir araştırma yaptık. Gelin, sözü çok uzatmadan dünyanın en büyük şelaleleri arasında bir yolculuğa başlayalım.

Dünyanın En Büyük Şelalesi

Dünyanın en büyük şelalesi Angel Falls
Dünyanın en büyük şelalesi Angel Falls / Fotoğraf: Getty Images

Şelaleler dünyanın hemen hemen her köşesinde görülebilir. Şelalelerin sınıflandırılmasında kullanılan yöntemlerden biri şelaleden akan ortalama su hacmini takip etmektir. Dökülen su kütlesinin genişliğini ölçmek de bir başka yöntem olarak kullanılır. Ancak en sık kullanılan sınıflandırma yöntemlerinden biri şelalenin yüksekliğinin ölçülmesidir. Şelaleler; çıkıntı şelalesi, dalma şelalesi, kademeli şelale ve katarakt şelalesi gibi farklı türler altında tanımlanır. Gerek oluşum şekilleri gerek diğer özellikleriyle her bir şelale kendine has nitelikler barındıran doğal güzelliklerdir. Ancak içlerinden bazı şelaleler büyüklükleriyle insanı hayrete düşürecek cinstendir.

Angel Şelalesi, yüksekliği ile insanı hayrete düşüren şelalelerin ilkidir. Dünyanın en büyük şelaleleri arasında başı çeken Angel Şelalesi, Venezuela’daki Canaima Milli Parkı‘nda yer alır. Yapılan ölçümlere göre şelalenin yüksekliği tam olarak 979 metredir. Angel Şelalesi yalnızca yüksekliği ile değil, genişliğiyle de şaşırtıcı derecede büyüktür. 150 metreye ulaşan genişliği ile şelalenin suları, en uç noktadan tabana doğru 807 metre boyunca hiçbir engele çarpmadan düşer. 807’nci metreden sonra bir kaya çıkıntısına çarpan suların yolculuğu bir süre daha devam eder ve 979’uncu metrede son bulur. Sisli bir görüntüye sahip olan şelalenin suları, kuzeye doğru akarak Churun Nehri’ne karışır.

Angel Şelalesi
Venezuela Angel Şelalesi / Fotoğraf: Facebook

Angel Şelalesi, Batı dünyası tarafından 1935 yılında Amerikalı pilot Jimmie Angel’ın gerçekleştirdiği uçuş sayesinde keşfedilmiş. Angel ve eşi Marie’nin de aralarında bulunduğu arkadaş grubu, Auyán-tepui üzerine iniş yaparken uçaklarının hasar alması nedeniyle zirveden yürüyerek inmek zorunda kalmışlar. Medeniyete dönmeleri tam 11 gün sürmüş ve maceraları dünya çapında karşılık bulmuş. Onların bu mücadelelerinin onuruna şelaleye Angel Falls adı verilmiş. Şelalenin İspanyolca adı olan Salto del Ángel ismi ise ilk olarak Aralık 1939’da bir Venezüela hükümet haritasında yayımlanmış. Angel, eşi ve arkadaşlarının bindiği uçak ise kazadan tam 33 yıl sonra helikopter yardımıyla tepeden kaldırılarak Maracay’daki Aviation Müzesi’ne götürülmüş. Angel’ın uçağı günümüzde de Maracay’daki bu müzede sergilenmeye devam ediyor.

Dünyanın En Büyük Şelale Sıralaması

Niegara Şelalesi / Fotoğraf: Unsplash

Dünyanın birçok yerinde görülebilen şelaleler hayret verici boyutlara ulaşabiliyor. Üstelik yükseklikleriyle dünyanın en büyük şelaleleri listesinin birincisine yaklaşan fazlasıyla şelale var. Tugela Şelalesi bunlardan biri. Dünyanın en büyük şelaleleri listesinin ilk on sırasında hemen hemen her kıtadan en az bir şelale mevcut. Yalnızca yaşlı kıta olarak da bilinen Asya’da dünyanın en büyük şelaleleri listesinde üst sıraları alacak kadar yüksek bir şelale bulunmuyor. Dünyanın en büyük şelale sıralamasında ilk ondaki şelalelerin yükseklik ve bulundukları ülke bilgilerini sizler için derledik.

SıraŞelaleYükseklik
1.Angel Şelalesi, Venezuela979 metre
2.Tugela Şelalesi, Güney Afrika Cumhuriyeti948 metre
3.Tres Hermanas Şelalesi, Peru914 metre
4.Olo’upena Şelalesi, ABD900 metre
5.Yumbilla Şelalesi, Peru896 metre
6.Vinnufossen Şelalesi, Norveç860 metre
7.Balåifossen Şelalesi, Norveç850 metre
8.Pu’uka’oku Şelalesi, ABD840 metre
9.James Bruce Şelalesi, Kanada840 metre
10.Browne Şelalesi, Yeni Zelanda836 metre
Dünyanın En Büyük 10 Şelalesi

Dünyanın en büyük şelaleleri dışında çeşitli yeraltı ve su altı şelaleleri de oldukça hayret verici görünümler sunuyor. Dünyadaki birçok mağarada bulunabilen yeraltı şelalelerinin yanı sıra su altı şelaleleri de dünyanın muhtelif yerlerinde bulunabilir. Su altı şelalelerinin en büyüğü Danimarka Boğazı’nda yer alıyor. Danimarka Boğazı Şelalesi’nin 3500 metrelik su düşüşü ile dünyanın en büyük su altı şelalesi olduğu söyleniyor. Danimarka Boğaz Şelalesi, yer üstünde olsaydı dünyanın en büyük şelalesi olarak anılırdı. Türkiye’nin şelaleleri arasında ilk ona giren olmasa da birbirinden güzel şelaleler, her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret ediliyor.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Doğayla İç İçe: Kamp Yapmanın Keyfini Çıkarın

Kamp yapmak, modern yaşamın stresinden uzaklaşmak ve doğayla iç...

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...