Türkiye’nin Birbirinden Güzel Karavan Rotaları

Karavanına atlayıp plansızca yolun götürdüğü yere gitmek çok güzel bir hayal olabilir. Yolda olmanın, nereye gideceğini bilmeden kendini yolun akışına bırakmanın insanın içine ferahlık veren bir özgürlüğü var. Ancak bu özgürlüğe sahip olmak her zaman çok da mümkün olmuyor. Yaşam şartları kimi zaman insanları yalnızca sınırlı bir zaman için küçük kaçamaklar yapmaya itebiliyor. Önceden belirlenmiş karavan rotaları böyle zamanlarda can kurtarıcı bir rol üstleniyor.

Kısıtlı zamanını olabildiğince verimli geçirmek isteyen karavancılar ya da plan yapmadan hareket etmek istemeyen ihtiyatlı insanlar için karavan rotaları oldukça önemli. Bu nedenle Türkiye’nin birbirinden güzel karavan rotaları hakkında bir yazı hazırlamak istedik. Kısıtlı zamanı olabilecek en iyi şekilde değerlendirmek isteyen bir karavancıysanız ya da yola plansız çıkmaktan hoşlanmıyorsanız bu yazımız tam da size göre.

İstanbul Karavan Rotaları

İstanbul karavan rotaları
İstanbul Şile’de Karavan Tatili / Fotoğraf: Kampbros Medya

Türkiye’nin birbirinden güzel karavan rotaları arasındaki yolculuğumuzun ilk durağı İstanbul. Yoğun nüfusu, trafiği ve keşmekeşiyle İstanbul, insanı kapana kısılmış hissettirebilir. Böyle zamanlarda hafta sonlarını yakın çevredeki karavan rotalarını izleyerek değerlendirmek isteyebilirsiniz. Neyse ki İstanbul’da karavanla gidebileceğiniz çok sayıda kaçış rotası var.

Şile’nin Esenceli Köyü, bu karavan rotalarından biri. Ömerli Barajı’nın kıyısında kurulmuş olan bu köy; kazları, besi hayvanları ve harika bir göl manzarası ile karavancılara güzel bir kaçamak imkânı sunuyor. İstanbul karavan rotaları arasında tercih edebileceğiniz diğer bir seçenek ise Şile’nin güzel ve tarihi bir semti olan Ağva. Latince “iki dere arasına kurulmuş köy” ve “su” anlamına gelen Ağva ismi, bölgenin özelliğini özetler nitelikte. Hititler, Frigler, Romalılar ve Osmanlılar gibi çeşitli uygarlıkların etkisinin görülebildiği bir belde burası. Doğal güzelliklere olduğu kadar tarihi kalıntılara da meraklıysanız Ağva, listenizde olması gereken karavan rotaları arasında.

İstanbul’un beton ormanlarından kaçmak istiyorsanız Belgrad Ormanı ya da Polonezköy Tabiat Parkı karavan rotaları olarak listenize eklemek isteyeceğiniz seçeneklerden. Geyik ve diğer orman hayvanlarının eşliğinde doğayla bütünleşmek ve şehrin betonlarından sıyrılıp rahat bir nefes almak için karavanınıza atlamanız ve Belgrad Ormanı’nın yolunu tutmanız yeterli. Eğer rotanızı Polonezköy’e çevirirseniz, tabiat parkında uzun ve rahatlatıcı yürüyüşler yapabilirsiniz. Hatta orman içinde bulunan at çiftliklerinde at binebilir, karavan kaçamağınızı yeni bir deneyim ile zenginleştirebilirsiniz.

Muğla Karavan Rotaları

Muğla karavan rotaları
Kelebekler Vadisi, Fethiye, Muğla / Fotoğraf: Mert Kahveci – Unsplash

Karavan rotaları arasındaki yolculuğumuz devam ediyor. Sıradaki durağımız, doğal güzellikleri ve sıcakkanlı insanlarıyla Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olan Muğla. Tarihi kalıntıları, tertemiz denizi ve eşsiz doğal güzellikleriyle bu şehir, denizi ve ormanı bir arada sunan karavan rotaları ile giden herkesi hayran bırakacak güzellikte. Dilerseniz, sözü uzatmadan Muğla’da gidebileceğiniz karavan rotaları için yola koyulalım.

Muğla karavancılar için birbirinden güzel karavan rotaları sunuyor. Beyaz taş evleri ve çiçekli bitkilerin süslediği sokaklarıyla Bodrum hemen herkesin en az bir kere izlemek isteyeceği bir karavan rotası. Muğla’da karavanınızla yola devam ettiğiniz sürece rotanızı zenginleştirecek bölgelere ulaşmanız mümkün. Muğla’ya gitmişken mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de Akyaka. Ula’nın Gökova Körfezi’ne giden dolambaçlı yollarından geçtikten sonra Akyaka’ya ulaşacaksınız. Denizin mavisi ile ormanın yeşilinin buluştuğu bu eşşiz bölgede karavanınız ile konaklayabilir, bisikletinize atlayıp turlayabilir ya da tarihi kral mezarlarını görebilirsiniz. Kitesurf gibi su sporlarıyla ilgileniyorsanız da Akyaka listenize eklemeniz gereken karavan rotaları arasında.

Muğla karavan rotaları dendiğinde akla ilk gelen yerlerden biri de Ortaca ilçesi. Tarihi dokusu ve muazzam deniziyle Ortaca’nın en güzel beldelerinden biri olan Dalyan’a mutlaka uğramalısınız. Dalyan’da Kaunos Antik Kenti‘ni ziyaret edebilir, Dalyan Boğazı’na bakan yamaçlarda otlayan dağ keçilerini seyredebilirsiniz. Ayrıca Datça, Marmaris ve Fethiye’yi de Muğla karavan rotaları arasında tercih edebileceğiniz seçenekler olarak rotanıza ekleyebilirsiniz.

Antalya Karavan Rotaları

Antalya / Fotoğraf: Hasan Kurt – Pexels

Karavan rotaları yolculuğumuzda sıradaki durağımız Antalya. Bu güzel şehir, upuzun sahilleri, tarihi dokusu ve ulu dağlarıyla Anadolu’nun en güzel köşelerinden biri. Adımınızı attığınız anda kendinizi bir Avrupa kentinde gibi hissedeceksiniz. Yaz sıcağı ve turist kafileleriyle ünlü bu güzel şehir herkes için uygun karavan rotaları sunuyor. Hem yalnız takılmak isteyen karavancılar hem de yeni insanlar tanımak isteyenler için çok sayıda seçenek var.

Antalya’nın yaz sıcağına dayanamam, diyorsanız rotanızı Antalya’nın yaylalarına çevirebilirsiniz. Finike-Ördübek, Serik-Ovacık ve Saklıkent yaylaları, Antalya rotanızda ulaşabileceğiniz yaylalardan yalnızca birkaçı. Asırlık sedir ağaçları ile Ardıç ağaçlarının çevrelediği Finike-Ördübek Yaylası’na giderseniz Arycanda antik kentini de görebilirsiniz. Serik-Ovacık Yaylası’nı rota belirlerseniz narenciye bahçeleri arasından geçecek, rakım yükseldikçe maki ve çam ağaçlarıyla çevrelenmiş etkileyici manzarayı keşfedeceksiniz. Tamamen bakir bir doğanın içinde karavanınızla ilerledikçe dönüş tarihini ertelemek için bahaneler bulmaya başlayabilirsiniz. Antalya’nın kuzeybatısında Beydağları’nın ortalarında bulunan Saklıkent Yaylası’na giderseniz, bölgedeki kayak tesislerinden faydalanabilirsiniz. 1850 metre rakımdaki bu yaylanın çevresinde bulunan Karçukuru, Fesikan, Yazır yaylaları ile Moryer, Eren dağı ve Bereket dağı görmeye ve kamp kurmaya oldukça elverişli.

Diğer yandan Antalya’nın sahillerine inebilir, uzun kumsalları ve masmavi deniziyle karavancılara eşsiz deneyimler sunan koylarda kalabilirsiniz. Düden, Manavgat ve Kurşunlu şelalelerinin yanı sıra Tazı Kanyonu, Köprülü Kanyon ya da Sapadere Kanyonu gibi çeşitli kanyonları ziyaret edebilirsiniz. Antalya yalnız doğal güzellikleriyle değil, bugüne dek korunmuş antik kentleriyle de karavan rotaları arasında kendine has bir yere sahip. Aspendos’tan Patara’ya, Termessos’tan Perge’ye birçok antik kent Antalya karavan rotalarına eklenmesi gereken yerlerden yalnızca birkaçı.

İzmir Karavan Rotaları

kuşadası karavan rotası
Sevgi Plajı, Kuşadası, Aydın / Fotoğraf: Kampbros Medya

Şimdiki rotamız ise Ege’ye uzanıyor. Ege’nin dinginliğine karışıp zeytin ağaçlarıyla süslü arazilerine ve masmavi denizine doğru yol almak isterseniz İzmir sizin için ideal bir seçenek olabilir. Büyük şehirlerin alışıla gelmiş süratinin aksine İzmir kendine has sakin ritmi ile ruhunuzu dinlendiren bir karavan rotası deneyimini sunuyor. Birbirinden güzel koyları ve insana huzur veren gün batımıyla İzmir, büyükşehirlerin kaosundan kaçıp huzur bulmak isteyen karavancılara pek çok rota sunuyor.

Çeşme’nin uğrak noktalarından biri olan Alaçatı’da yer alan Delikli Koy, kayalar ile denizin buluştuğu noktada, dalgaların aşındırdığı dev taşların üzerindeki oyuklarıyla meşhur. Her bir kaya parçasının üzerindeki oyuklar eşsiz güzellikte. Delikli koy’un masmavi sularıyla buluşan kayaların oyuklarından sızan gün ışığı büyülü bir manzara oluşturuyor. Delikli Koy’a giderseniz bu harika manzaraya karşı karavanınızı park edip gün batımının tadını çıkarabilirsiniz.

Dilerseniz denizden biraz uzaklaşıp yeşilin içine, rotanızı Şirince Köyü’ne çevirebilirsiniz. Butik üretim şarapları ile ünlü bu köyün taş sokakalarında yürüyüş yapabilirsiniz. Plaj sevenler için ise Kuşadası‘na geçmek ortalama 30 dakika sürecektir. Antik kentlere ve tarihe meraklı olan karavancıların ilgisini çekebilecek bir diğer rota da Teos. Seferihisar ilçesine bağlı bu antik liman kentine yolunuz düşerse Akropol ve Dionysos Tapınağı’nı ziyaret etmeyi unutmayın.

Rize Karavan Rotaları

Rize Ayder Yaylası
Ayder Yaylası, Rize / Fotoğraf: Figen Kokol – Pexels

Şimdi ise yönümüzü ülkenin kuzeyine, Karadeniz’e çeviriyoruz. Ulu dağların ve uzsuz bucaksız yaylaların şehri Rize şimdiki durağımız. Taze havası ve yemyeşil ormanlarıyla hem bedeninize hem de ruhunuza ferahlık veren Rize oldukça popüler bir durak. Özellikle yaz aylarında sıcaklardan kaçmak isteyen doğa meraklıları ve maceracı karavancılar için ise pek çok güzel rota sunuyor. Bu rotalara beraber göz gezdirelim.

En meşhur durağımız elbette Ayder Yaylası. Çamlıhemşin ilçesine 19 kilometre uzaklıkta olan Ayder yaylası Ladin ve Kayın ağaçları ile dolu bir manzaraya sahip. Serin havası ve eşsiz orman manzarasının yanı sıra bölge 260 metre derinlikten gelen şifalı kaplıca suyu ile de ilgi çekiyor. Hem Ayder’in temiz yayla havasını içinize çekebilir hem de kaplıcada keyfinize bakıp karavan seyahatinizi şifalı bir deneyime dönüştürebilirsiniz. Söz yaylalardan açılmışken Gito yaylasını es geçmek olmaz. Çat vadisinde bulunan yayla 2070 metre rakımıyla oldukça yüksek bir bölgeye kurulur. Doğal yapısını en iyi şekilde korumakta olan yayla en çok macera tutkunu karavancıların tercih ettiği rotalardan. Gito yaylasına gidecek olursanız, yaylanın ormanlık alanına dolan bulut denizini seyredebilir ve çevrede doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

Rize yalnızca yaylalarıyla değil aynı zamanda şelaleleri ile de meşhur bir şehir. Dilerseniz şimdi de bu şelalelerden biri olan Ağaran Şelalesi’ni ziyaret edelim. Yüksek ve sarp bir kayadan çevresine bembeyaz köpükler saçarak akan şelale bu yüzden Ağaran adını alır. Doksan iki metreden dökülen su harika bir şelale havuzu oluşturur. Bu havuzun serin sularına kendinizi bırakabileceğiniz gibi çardakların altına uzanabilir ve çevrede harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Kocaeli Karavan Rotaları

Kocaeli karavan rotası
Kocaeli / Fotoğraf: Defne Küçükmustafa – Unsplash

İstanbul karavan rotaları ile başladığımız yolculuğu İstanbul’a yakın bir karavan rotasıyla sonlandıracağız. Karavan rotaları arasındaki gezintimizin son durağı Kocaeli. Birbirinden güzel ormanlarla, yaylalarla ve tabiat parklarıyla dolu bu rota doğaya hasret karavancılar için biçilmiş kaftan. Gelin, Türkiye’nin birbirinden güzel karavan rotaları arasında çıktığımız yolculuğun son durağı karavancılara ne gibi yerler sunuyor bir bakalım.

Kocaeli’nin Kartepe ilçesi, barındırdığı tabiat parkları ve kayak pisti ile mutlaka görülmesi gereken bir bölge. Kartepe’de bulunan Kuzuyayla ve Suadiye tabiat parkları, kayın ağaçlarıyla dolu ormanlarıyla, yazı da kışı da ayrı güzel manzarasıyla doğada olmanın tadına fazlasıyla varabileceğiniz yerler. Gebze’de bulunan Ballıkayalar Tabiat Parkı’na giderseniz dağ tırmanışı yapma şansı bulabileceğinizi hatırlatalım.

Kocaeli, tabiat parklarının yanı sıra yaylaları ile de karavan rotaları arasında kendine yer buluyor. Yuvacık Barajı’nın yakınlarındaki İnönü Yaylası bu yaylalardan biri. 1059 metre rakımda bulunan bu yayla, kalabalıktan hoşlanmayan karavancılar için iyi bir seçenek. Yayla, gelen karavancıları çam ve köknar ağaçlarıyla çevrelenmiş etkileyici Kartepe manzasıyla karşılıyor. Tamamen doğa ile baş başa kalacağınız bu yaylada yaz aylarında özel etkinlikler de düzenleniyor. Kocaeli’deki bir diğer durağınız ise Menekşe Yaylası olabilir. Rakımın 1000 metre civarında olduğu bu yayla, genel olarak trekking ve yürüyüş rotaları ile nam salmış. Menekşe Yaylası’nın ağırlıklı olarak kayın, gürgen ve çam ağaçlarıyla örülü sık ormanları yalnız başına kalmak isteyenler için büyüleyici bir atmosfere sahip.

Türkiye’nin birbirinden güzel karavan rotaları arasındaki yolculuğumuz burada sonlanıyor. Karavan rotaları insanı nereye götürürse götürsün her yeri keşfetmenin ayrı bir güzelliği olduğu karavancılar için aşikâr. Karavanınızla nereye giderseniz gidin, yolculuğun tadını çıkarmayı unutmayın. Ayrıca seyahatlerinizde konaklamak için karavan parklarını da tercih edebilirsiniz.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...

Dünyanın En Büyük Gölleri

Durgun suyu ve sessizliğiyle bakan herkese ilham veren göl...