Kocaeli Kamp Alanları

Bazı şehirler mesafe olarak uzak da olsanız sizi davet ederler. Zira görmeniz gereken pek çok güzelliği barındırırlar. Sadece Marmara Bölgesi’nin değil, ülkemizin de önemli şehirlerinden olan Kocaeli de böyledir. Üstelik kültürel ve doğal zenginlikleriyle mutlaka gezmeniz gereken yerlerdendir. Eğer siz de Kocaeli’yi hala görmediyseniz bu yazımızdan sonra fikriniz değişebilir. Çünkü Kocaeli kamp alanları ziyaretinizi beklemekte. Kocaeli kamp alanları içinde konakladığınızda gezmeniz gereken belli başlı yerleri de aşağıda bulmanız mümkündür.

Kocaeli’de Mutlaka Gezmeniz Gereken Yerler

Kocaeli Saat Kulesi
Kocaeli Saat Kulesi

Kocaeli doğal güzelliklerinin yanı sıra kültürel olarak da pek çok değere sahiptir. Aşağıda şehrin yerel ve kültürel değerlerine kısaca değindik.

  • Eski bir yerleşim yeri olan Hereke, Kocaeli’nin Körfez ilçesine bağlı bir yerleşim yeridir. Ayrıca ülkemizin  sanayi tarihinde ve kültürümüzde de önemli bir yeri vardır. Hereke denince akla ilk gelen dünyaca ünlü, ipek dokuma Hereke halısıdır. 1843 yılında,  Osmanlı imparatorluğunun ilk halı ve ipekli dokuma fabrikası,  Fabrika-i Humayun Hereke’ de kurulmuştur. Limanları ve sanayisi ile de Hereke,  dünyaya açılan bir kapıdır. Günümüzde Hereke,  Kocaeli Üniversitesi yerleşkelerinin yer aldığı  bir eğitim ve kültür merkezidir. Ayrıca doğal güzellikleriyle ve sahiliyle de  dikkat çekmektedir.
  • Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi; Roma, Bizans ve Osmanlı Dönemi eserlerinin yer aldığı bu müze, İzmit’te bulunmaktadır. Müze 1873-1910 yılları arasında inşa edilen Tarihi Gar Binaları Kompleksinin restore edilmesiyle yeniden hayat bulur. Alman mimar Otto Ritter tarafından yapılmıştır.
  • İzmit’in Merkezinde saat kulesi yanında bulunan Kasr-ı Hümayun, ilk kez IV. Murat Döneminde ahşap temeller üzerinde inşa edilir. Sultan Abdülaziz döneminde (1861-1876) yeniden yapılır. İstanbul dışındaki tek saraydır. Neo-Klasik üsluba sahip saray 2 katlıdır. Dış cephesi mermer kaplıdır. Binanın tavan süslemeleri Fransız ressam Sason’un eseridir. Mimarı karabet Amira Balyan’dır. Üstelik mermer işçiliği, tavan süslemeleri ve sütunlarıyla adeta Dolmabahçe Sarayının küçük bir örneğidir. Kasr-ı Hümayun’un bir diğer önemi, 16 Ocak 1923 tarihinde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün basın toplantısına ev sahipliği yapmasıdır. 
  • Amiral Karamürsel Alp: Osmanlı tarihinin ilk Amirali, Karasi Beyliği komutanlarından Karamürsel Alp’tir. Orhan Bey tarafından Promectus (Karamürsel) yöresinin Bizanslılardan alınmasıyla görevlendirilen Karamürsel Alp, Kaptan-ı Derya ve ilk Osmanlı Türk Denizcisidir. Ayrıca Karamürsel ilçesi adını kendisinden almıştır. Anıt mezarı, 2007 yılında ziyarete açılmıştır.

Ballı Kayalar Tabiat Parkı Kamp Alanı

Kocaeli Kamp Alanları - Ballı Kayalar Tabiat Parkı Kamp Alanı
Kocaeli Kamp Alanları – Ballı Kayalar Tabiat Parkı Kamp Alanı

Gebze ilçesi sınırları içinde Tavşanlı Köyü yakınlarındaki Ballı Kayalar, 1995 yılında Tabiat Parkı konumuna alınmıştır. Burası aynı zamanda Türkiye’de kaya tırmanışının başladığı yer olarak kabul edilmektedir. İlk kez 1970’li yıllarda kullanılmaya başlanan tırmanış rotaları, bugün de pek çok üniversite ve dağcılık kulüplerinin hatta arama kurtarma ekiplerinin antrenman yaptığı yerlerdendir. Ballıkayalar Kanyonu olarak da bilinen sahada; trekking, tırmanış ve dağcılık yapmak mümkündür. Ayrıca çadır ve karavan ile kamp yapmak isteyenler için belirlenmiş alanlar var. Dileyenler için günü birlik piknik alanları mevcut. Parkın içinde tuvalet, yürüyüş parkuru, mangal ve piknik alanı, gölet, dere, akarsu yolu ve manzara seyir noktası bulunmaktadır. 

Menekşe Yaylası Kamp Alanı

Kocaeli Kamp Alanları - Menekşe Yaylası Kamp Alanı
Kocaeli Kamp Alanları – Menekşe Yaylası Kamp Alanı

Menekşe yaylası Kocaeli-İzmit’e 48 kilometredir. Ancak toplu taşıma ya da arazi araçlarının kullanacağı bir yol mevcut değil. Yine de imkânlarınızı zorlamanızı tavsiye ederiz. Çünkü doğallığını korumuş bir güzellik Menekşe Yaylası. Üstelik yürüyüş parkuru, çadır- karavan kamp alanı ve bisiklet yolu var. Ancak yine de yiyecek ve içeceklerinizi yanınıza almanız gerekiyor. Çünkü yaylada herhangi bir işletme yok. Bunun yanı sıra tuvalet ve çeşme de yer almıyor. Bu nedenle hazırlıklı olmak gerekiyor. İsterseniz yol üzerindeki kafelerden ve restoranlardan da yemek ihtiyacınızı gidermeniz mümkündür.

Karaaslan Kamping Kamp Alanı

Kocaeli Kamp Alanları - Karaaslan Kamping Kamp Alanı
Kocaeli Kamp Alanları – Karaaslan Kamping Kamp Alanı

Karaaslan Kamping, Başiskele ilçesi Yuvacık mevkiindedir. İşletme birbirinden farklı konaklama seçenekleri sunmaktadır. Bu doğrultuda kendi imkânınızla kamp yapabilir ya da işletme bünyesinde konaklayabilirsiniz. Özellikle şömineli müstakil, standart aile bungalov ve standart tek katlı bungalov seçenekleri mevcut. Konaklamalarda tek ve çift kişilik yataklar, wi-fi, tv, duş, tuvalet, oda servisi bulunmakta. İşletme bünyesindeki restoranda ızgara, et menüler, kiremitte alabalık ve serpme köy kahvaltısı yer almaktadır. Restorandan sadece günü birlik olarak faydalanmak da mümkün.Karaaslan’da ve civarında pek çok aktivite yapmak mümkündür. Atv ve off road safari, Yuvacık zipline, paintball, trekking, bisiklet ve foto safari bunlardan bir kısmı.

İnönü Yaylası Kamp Alanı

Kocaeli Kamp Alanları - İnönü Yaylası Kamp Alanı
Kocaeli Kamp Alanları – İnönü Yaylası Kamp Alanı

Kocaeli’nin en ünlü yaylalarından biri var sırada, İnönü Yaylası. İzmit’e 40 km. mesafedeki yayla, doğaseverlerin gözdelerindendir. Pamukova ilçe sınırları içinde kalan İnönü Yaylası, Hüseyinli ve Katırözü köylerinin kullandığı bir alandır. Samanlı Dağlarında bulunan yaylaya Pamukova ya da İzmit üzerinden ulaşmak da mümkün. Yayla ve etrafında irili ufaklı mağaralar ve yürüyüş için patikalar mevcuttur. İnönü Yaylası, geniş çayırları, ormanı ve temiz su kaynaklarıyla kamp yapmak için son derece uygundur. Yaylada çadır ve karavan kamp alanı, yürüyüş parkuru, ayrıca tuvalet de mevcut. Ancak su ve elektrik yok.  Ayrıca yiyecek ve içeceğinizi temin ederek gitmek gerekiyor. Yaylaya giriş ücretsizdir.

Ormanya Kamp Alanı

Kocaeli Kamp Alanları - Ormanya Kamp Alanı
Kocaeli Kamp Alanları – Ormanya Kamp Alanı

Uzuntarla Mahallesi, Kartepe’de yer alan Ormanya, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı sorumluluğundadır. Doğal çevresiyle birlikte 2 bin dönümlük alana yayılmıştır. Kamp alanı 24 karavan ve 50 çadır kapasitesine sahiptir. Ayrıca  elektrik, su , duş, wc  ,atık su döküm ve bulaşık yıkama alanı hizmetleri mevcuttur. Doğa parkurları, kuş gözlem noktaları, doğa okulu buradaki diğer ayrıntılardır. Üstelik Ormanya’da yaban yaşam alanı, rehabilitasyon merkezi de yer almaktadır.

Ercuva Yaylası Kamp Alanı

Kocaeli Kamp Alanları - Ercuva Yaylası Kamp Alanı
Kocaeli Kamp Alanları – Ercuva Yaylası Kamp Alanı

Kocaeli Başiskele sınırları içindeki bir diğer yayla Ercuva’dır. Tıpkı İnönü Yaylası gibi, Pamukova Beldesi ve Tepecik Köyü ile ortak kullanımdadır. Ulaşımı diğer yaylalara nazaran biraz daha zordur. Çam ve Kayın ağaçlarının ağırlıkta olduğu yaylada kamp ve piknik yapma imkânı vardır. Mangal alanı, çeşme, çadır ve karavan kamp alanı, yürüyüş yolu ve manzara seyir noktasından faydalanmak mümkündür. Ancak tuvalet ve elektrik yoktur. Ercuva Yaylası’na gelirken, yiyecek ve içeceklerinizi temin etmeniz gerekmekte.

Beşkayalar Tabiat Parkı Kamp Alanı

Kocaeli Kamp Alanları - Beşkayalar Tabiat Parkı Kamp Alanı
Kocaeli Kamp Alanları – Beşkayalar Tabiat Parkı Kamp Alanı

Kocaeli il sınırları içindeki Beşkayalar Tabiat Parkı, kamp ve yürüyüş tutkunlarının vazgeçilmezlerindendir.  Park üstelik, zengin çeşitlilikteki bitki örtüsü ve nefes kesen manzarasıyla doğaseverleri büyüler. Ayrıca yaban hayatı ve açık hava rekreasyonu yönünden zengin bir potansiyele sahiptir. Yaylaları, mağaraları, çadırlı kamp alanları ve trekking güzergahları ile de ayrı bir öneme sahiptir. Özellikle hafta sonları gruplar halinde, kamp ve trekking yapmak isteyen ziyaretçilerin akınına uğramaktadır. Beşkayalar Tabiat Parkı’na girişler ücretlidir. Toplu taşıma ile gelenler, servisten indikten sonra biraz yürümek durumundadır. Parkta aynı zamanda çeşme, oyun parkı, tuvalet, piknik alanı,  güvenlik, mescit, piknik masaları ve yürüyüş parkuru bulunmaktadır. Yiyecek ve içecek için hazırlıklı gelmek gerekmektedir.

Kayaüstü Yaylası Kamp Alanı

Kocaeli Kamp Alanları - Kayaüstü Yaylası Kamp Alanı
Kocaeli Kamp Alanları – Kayaüstü Yaylası Kamp Alanı

Kayaüstü Yaylası, Başiskele ilçesine bağlı Aksığın mevkiinde yer almaktadır. Başlıca etkinlikler trekking, dağcılık, tırmanış, kamp ve piknik tir. Toplu taşıma araçları ile ulaşımı olmayan yaylada Kayaüstü Zirvesi bulunmaktadır. Ayrıca manzaranın seyrine doyum olmaz. Yayla içinde ve çevresinde tuvalet, elektrik, su, market, gibi herhangi bir imkan yoktur. Bu yüzden hazırlıklı gitmek gerekmektedir. Ayrıca herhangi bir giriş ücreti de yoktur. Tepecik Köyü üzerinden rahatlıkla ulaşım vardır. Aksığın Köyünün Karapınar Mahallesi, bu parkurun başlangıç noktasıdır. Parkurun bitim yeri ise Tepecik Köyü’nün içidir. Orman içi patika ve orman içi yaya yolundan oluşur.

Gazilerdağı Tabiat Parkı Kamp Alanı

Kocaeli Kamp Alanları - Gazilerdağı Tabiat Parkı Kamp Alanı
Kocaeli Kamp Alanları – Gazilerdağı Tabiat Parkı Kamp Alanı

Gebze ilçesi sınırları içindeki alan 2013 yılında Gazilerdağı Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. Alan içinde, Gebze Belediyesi’nin işlettiği atlı eğitim merkezi (at harası, büfe ve 2 adet manej alanı) vardır. Ayrıca Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin işlettiği ; 2 adet kır lokantası, büfe , tuvalet, mescit, çocuk oyun alanları, yürüyüş parkurları, basketbol, voleybol ve futbol sahaları, soyunma kabini ve piknik alanı yer almaktadır.  Piknik alanında piknik masaları ve ateş yakmak için ocaklar mevcuttur.

Serindere Kanyonu Kamp Alanı

Kocaeli Kamp Alanları - Serindere Kanyonu Kamp Alanı
Kocaeli Kamp Alanları – Serindere Kanyonu Kamp Alanı

İzmit’e 26 km. mesafedeki Serindere Kanyonu, bölgenin en zorlu parkurlarından biridir. Buna karşın son yıllarda giderek artan bir ziyaretçi potansiyeli vardır. Genişliği zaman zaman 3 metreye kadar düşen bu güç parkuru tamamlamak bir hayli uzun sürmektedir. Özellikle çamurlu suyun kayganlaştırdığı kayalardan geçebilmek için uygun ayakkabılar giymek gerekir. Yuvacık Barajı ile bağlantısı olan Serindere Kanyonu’nuna toplu taşıma ile ulaşılabilir. Ancak kanyonda araç geçişi için uygun değildir. Kanyonda herhangi bir işletme yoktur. Bu nedenle yeme içme ve tuvalet ihtiyaçları için tedbir almak gerekmektedir.

Kuzuyayla Tabiat Parkı Kamp Alanı

Kocaeli Kamp Alanları - Kuzuyayla Tabiat Parkı Kamp Alanı
Kocaeli Kamp Alanları – Kuzuyayla Tabiat Parkı Kamp Alanı

Kartepe ilçesi sınırları içindeki Kuzuyayla, 2011 yılında Tabiat Parkı ilan edilmiştir. Kuzuyayla Tabiat Parkı doğal ve rekreasyonel kaynak değerleri nedeniyle koruma altına alınmış bir alandır. Ağaç, çalı ve yer örtücü olmak üzere zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Ayrıca Sapanca gölü manzarasını görmek mümkündür. Özellikle kayın ağacı ve orman gülü yaygın durumdadır. Ayrıca kestanegürgen ve meşeağaçları bulunmaktadır. Alanda 2 adet kır lokantası, wc, mescit yer almaktadır. Günübirlik kullanım alanında piknik masaları mevcuttur.

Yuvacık (Kirazdere) Barajı Kamp Alanı

Kocaeli Kamp Alanları - Yuvacık (Kirazdere) Barajı Kamp Alanı
Kocaeli Kamp Alanları – Yuvacık (Kirazdere) Barajı Kamp Alanı

Başiskele’ye bağlı Yuvacık’da yer alan baraj, aynı zamanda Kirazdere Barajı olarak da bilinir. Ulaşım için Başiskele’den Yuvacık’a giden servisler vardır. Baraj kıyısında kamp ya da piknik yapmak mümkündür. Ayrıca avlanma sezonunda olta balıkçılığı da yapılmaktadır. Trekking alanı, mangal ve piknik alanı, manzara seyir noktası yer almaktadır. İçme suyu, elektrik, tuvalet ve çeşitli ihtiyaçları giderme imkanı vardır. Ayrıca yeme- içme ihtiyaçları içi,  baraj çevresinde lokanta, kafe ve restoran vardır.

Karakaya Piknik ve Kamp Alanı

Kocaeli Kamp Alanları - Karakaya Piknik ve Kamp Alanı
Kocaeli Kamp Alanları – Karakaya Piknik ve Kamp Alanı

Başiskele Yuvacık Barajı sonunda yer alan Karakaya, 2009 yılından beri açıktır. Üstelik doğanın güzelliklerinin yanı sıra sakin bir dinlence yeri ve kendin pişir kendin ye imkânı sunmaktadır. Servis alanı içinde semaverle çay ve diğer meşrubat çeşitleri sunulmaktadır.Karakaya Kampında piknik dışında, atv safari, zipline ve paintball aktiviteleri de vardır. Ayrıca işletme içindeki büfe, çeşme, tuvalet, mescit, otopark ve aydınlatma imkânları bulunmaktadır.

Suadiye Tabiat Parkı Kamp Alanı

Kocaeli Kamp Alanları - Suadiye Tabiat Parkı Kamp Alanı
Kocaeli Kamp Alanları – Suadiye Tabiat Parkı Kamp Alanı

Kartepe sınırları içindeki alan 2011 yılında Suadiye Tabiat Parkı ilan edilmiştir. Zengin bitki örtüsü ve ulaşım kolaylığı ile günübirlik piknik ve konaklama yapmak isteyenlerin sıkça tercih ettiği yerlerden biridir. Ayrıca Suadiye Tabiat Parkı’nın, Kartepe turizm merkezine yakın olması kış turizmi açısından daha da önemli hale getirmiştir. Yürüyüş ve bisiklet gibi spor aktiviteleri için son derece elverişlidir. Çoğunlukla saf kayın ormanı mevcuttur. Bunun dışında karaçam, göknar, kestane, meşe, çınar ağaçları ve defne florası dikkat çekici yoğunluktadır. Suadiye Tabiat Parkı’nda idari bina, tuvalet, mescit ve 4 adet mahalli ürün satış ünitesi bulunmaktadır. Günübirlik kullanım alanında piknik masaları mevcuttur.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

Hale Başeğerci
Hale Başeğerci
Hale Başeğerci, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Dramatik Yazarlık ve Dramaturgi Anasanat Dalı mezunu. Şu anda metin yazarı olarak çalışıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Doğayla İç İçe: Kamp Yapmanın Keyfini Çıkarın

Kamp yapmak, modern yaşamın stresinden uzaklaşmak ve doğayla iç...

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...