Karavanda Elektrik İhtiyacı Nasıl Karşılanır?

Karavanda Elektrik İhtiyacı Nasıl Karşılanır
Karavanda Elektrik İhtiyacı Nasıl Karşılanır / Fotoğraf:Livingvehicle

Elektrik günümüzde temel bir ihtiyaç. İster şehir merkezinde geniş bir evde yaşıyor, istersek karavanda minimal ama özgür bir yaşamı tercih etmiş olalım elektrik olmadığında her şey sarpa sarıyor. Adeta zorlu koşullarda hayatta kalmaya çalışan survivor’lara dönüyoruz. Öyle ki, elektrik modern ısıtma sistemlerinden su pompalarına, ocaklardan buzdolabına kadar hemen her şey için elektrik olmazsa olmaz bir ihtiyaç. Hele günümüzde temel iletişim aracı haline gelen akıllı telefonları düşünürsek elektriksiz bir yaşamın birçoğumuz için mahrumiyet anlamına geldiğini söyleyebiliriz. Bu nedenle arama motorlarında “karavanda elektrik ihtiyacı nasıl karşılanır” gibi sorular sıklıkla sorulmakta. Neyse ki, günümüz teknolojisi elektriği yenilenebilir kaynaklardan elde etmemizi, dolayısıyla karavanımızla dünyayı gezerken elektrikten de mahrum kalmamamızı sağlıyor.

Elbette güneş gibi devasa bir kaynaktan elektrik elde etmenin bir takım teknik bilgiye sahip olmayı zorunlu kıldığı bir gerçek. Karavanda elektrik ihtiyacını karşılamak için doğru sistemi kurmak ve elektrik ihtiyacını doğru hesaplamak özellikle ilk defa karavan sahibi olmak isteyenleri ve çiçeği burnunda karavancıları fazlasıyla zorlayan bir konu. Üstelik karavana kurulacak elektrik sistemleri hakkında bilinmesi gerekenler ilk bakışta oldukça karmaşık görünüp yeni karavancıların gözünü korkutabilir. Merak etmeyin, doğru ve ihtiyaca uygun bir sistemle karavanda elektrik ihtiyacı nasıl karşılanır diye düşünmenize hiç gerek kalmayacak. İnternette dağınık halde bulacağınız bilgilerin arasında kaybolmamanız için karavanda elektrik ihtiyacı nasıl karşılanır, karavan elektrik sistemleri için gerekli hesaplamalar nasıl yapılır gibi soruların yanıtlarını sizler için derledik.

Karavan Elektrik Tesisatında Bilinmesi Gerekenler

Karavanda Solar Panel
Karavanda Solar Panel / Fotoğraf:Solbian.solar

Karavan elektrik tesisatında enerji kaynağı olarak güneş kullanıldığı ve enerjiyi saklamak için akülerden yararlanıldığı için üretilen enerji doğru akım cinsinden olur. Bu elektrik türüne uygun ve özellikle karavan için üretilmiş ürünler olmakla birlikte çoğu elektrikli alet alternatif akım prensibine uygun tasarlanmıştır. Alternatif akım prensibine göre çalışan elektrikli ürünler ile doğru akıma göre tasarlanmış ürünleri aynı karavanda kullanmanın yolu ise inverter adı verilen cihazdan geçiyor. İnverter, elektrik akımını alternatif akım ile doğru akım arasında dönüştürmeye, böylelikle güneşten ya da başka bir sürdürülebilir kaynaktan elde edilen elektriği tüm elektronik cihazlar için güvenli bir hale getirmeye yarıyor. Ancak karavanınıza kuracağınız elektrik sisteminde dikkat etmeniz gereken önemli bir husus daha var: regülatörler.

Karavan Elektriğinin Olmazsa Olmazı: Regülatör

Karavanda Güneş Paneli
Karavanda Güneş Paneli / Fotoğraf: Youtube

Regülatörler, solar panellerin ürettiği elektriğin voltajının ayarlanmasında kullanılan ve karavan elektriği için olmazsa olmaz diyebileceğimiz bir araçtır. Solar panellerin ürettiği anlık enerji miktarları, güneş ışınlarının geliş açısı, kuvveti gibi etmenlere bağlı olarak anlık değişimler gösterebilmektedir. Söz gelimi açık havada, doğrudan güneş gören paneller bir anda kalın bir bulut örtüsünün gölgesinde kaldığında panele düşen güneş ışınlarının kuvveti düşeceğinden elektrik üretiminin verimi de azalabilir. Bu durumun tam tersi de mümkündür. Bulutlar güneşin önünden geçip giderken güneş panellerinin ürettiği enerji miktarı bu değişkenlere bağlı olarak artıp azalacaktır. İşte bu noktada devreye regülatörler girer.

Üretilen enerjinin düzensiz akımını düzenli hale getirmek için tasarlanan regülatörler sayesinde karavan elektrik sisteminde sabit bir Volt ve Amper değeri elde edilir. Böylelikle karavanınızın elektrik sisteminde kullanacağınız elektronik ürünleri stabil bir Voltaj ve Amper altında güven içinde çalıştırabilir, pil ve akülerinizi bu sabit akım sayesinde güvenle şarj edebilirsiniz. Zira regülatör olmayan bir sistemde elektronik cihazların bozulması işten bile değilken yanma, patlama gibi çok daha tehlikeli ve istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle karavanınıza kuracağınız elektrik tesisatında regülatörler olmazsa olmaz ürünlerdir.

Karavanda Elektrik Tüketimi Hesaplama

Karavanda elektrik ihtiyacı nasıl karşılanır sorusundan daha önemli bir konu varsa o da karavanda ihtiyaç duyacağınız elektrik miktarını hesaplamaktır diyebiliriz. Zira tüm sistem sizin elektrik tüketiminize göre ve gereksinimlerinizi karşılamak üzere şekillenecek. Karavanda elektrik tüketimi hesaplamak yeni karavancılar için başta zor görünse de sanıldığı kadar karmaşık değil. Tek yapmanız gereken bir yere karavanda kullanacağınız elektronik aletlerin listesini çıkarmak ve bu aletlerin ne kadar elektrik tükettiğini hesaplamak. Dilerseniz gelin, genel bir örnek üzerinden karavanda elektrik tüketimi hesaplama nasıl olur bir bakalım.

Temel Gereksinimleri Hesaplama

Karavan Güneş Paneli
Karavan Güneş Paneli / Fotoğraf: Facebook

Karavan elektrik sisteminin ne kadar enerjiye ihtiyaç duyduğu hesaplanırken öncelikle karavanda ihtiyaç duyacağınız temel gereksinimleri göz önünde bulundurmak en mantıklı yöntem olacaktır. Zira yanlış yapılmış bir hesaplama sonucu enerjiniz yetmeyerek sizi yarı yolda bırakabilir, elektriksiz kalabilirsiniz. Karavanda ihtiyaç duyulacak temel gereksinimler arasında aydınlatma, hidrofor, buzdolabı ve ısıtma sistemi sayılabilir.

Bu gereksinimlerin karşılanabilmesi için ortalama bir hesap yapmak için karavan içinde kullanacağınız aydınlatma ürünlerinin bir günde tüketeceği toplam elektriği hesaplamak için ürünlerin saatlik tüketim miktarlarını kullanmayı öngördüğünüz süreyle çarpmanız yeterli. Tabii kaç adet aydınlatma kullanacağınız da bu hesapta önemli bir değişken.

Temel yaşamsal gereksinimler arasında başı çeken ürünlerden biri olan hidroforun ihtiyaç duyduğu enerji miktarını hesaplamak için ise ürünün özelliklerinin yazılı olduğu bir kitapçıkta ortalama saatlik tüketim miktarını bulmanız yeterli. Hidroforun ihtiyaç duyacağı enerjiyi hesaplarken bu miktarın mutfak ve banyo kullanımınızla doğru orantılı olarak artacağını unutmamalısınız.

Karavanınızda kullanacağınız buzdolabı için de aynı şekilde ürünün kullanım kılavuzunda belirtilen saatlik tüketim miktarını baz alabilirsiniz. Buzdolabı sürekli çalışması gereken bir elektronik alet olduğu için onun tüketim miktarını yirmi dört saat üzerinden hesaplamanız gerekmekte. Aynı prensip ısıtıcı sistemin ihtiyaç duyduğu enerji miktarının belirlenmesinde de geçerli. Isıtıcı ihtiyacı kış aylarında artmakla birlikte ortalama bir kullanım süresi belirledikten sonra saatlik tüketimi bu süre ile çarpmanız günlük kullanımda ne kadar enerji tükettiğini hesaplamanızı sağlayacak.

Temel gereksinimlerin günlük enerji tüketim miktarları ortaya çıktıktan sonra bu kalemleri toplayarak karavanınızda yaşamsal faaliyetinizi güven ve konforla sürdürmek için günlük ne kadar enerjiye ihtiyaç duyduğunuzu öğrenmiş olacaksınız.

Kişisel Tüketimi Hesaplama

Sıra geldi kişisel tüketim hesabına. Kişisel tüketim kalemleri arasında telefon/tablet/bilgisayar gibi ürünlerin tükettiği enerji miktarı ile televizyon ya da küçük ev aletlerinin enerji tüketimleri sayılabilir. Bu ürünlerin ihtiyaç duyduğu enerji miktarını yine ürünlerin kullanım kılavuzlarında yer alan saatlik tüketim verilerini göz önünde bulundurarak hesaplamanız ve günlük kullanım sürenizle çarpmanız yeterli.

Günlük Tüketim Miktarı

Karavanınızda günlük ne kadar enerji tükettiğiniz, yaptığınız bu hesaplamalar sonucunda ortaya çıkacaktır. Ortalama bir kullanımda ihtiyaç duyulan enerji miktarı genellikle günde 5 KW’yi aşmayacaktır. Elbette bu rakamlar kesin ölçümlerden ziyade kullanım sürelerinin öngörülmesi üzerinden hesaplandığı için ihtiyaç duyduğunuz enerji miktarının kullanımınıza göre değişeceğini unutmamalısınız.

Solar Panel KW Hesaplama

Karavan İçin Solar Panel KW Hesaplama / Fotoğraf: Outbax

Karavanda elektrik ihtiyacınızın boyutlarını hesapladıktan sonra geriye yalnızca ihtiyacınıza uygun bir sistem kurmak kalıyor. Bu noktada güneş panellerinin kapasiteleri ve özellikleri, kullanacağınız akülerin sayısı ve cinsi, sisteminizin kalbini oluşturan inverterin kapasitesi ile özellikleri oldukça önem kazanıyor. Zira hesapladığınız elektrik tüketiminizi karşılayabilecek bir sistem kurmak için sürdürülebilir enerji üretim kapasitenizi ve bulunduğunuz coğrafyanın iklim koşullarını göz önünde bulundurmalısınız. Gelin, solar enerji üretim kapasitesi nasıl hesaplanır kısaca bir göz atalım.

Panel Sayısını Hesaplama

Güneş panelini, güneş enerjisini elektriğe çevirebilmek için ihtiyaç duyduğumuz sürdürülebilir enerji kaynağı olarak düşünebilirsiniz. Güneş panelleri, ideal hava koşullarında ulaştıkları maksimum enerji dönüştürme kapasitelerine göre sınıflandırılır. Bu kapasiteler genellikle saatlik olarak verilir. İhtiyaç duyduğunuz panel sayısını hesaplarken genellikle vaktinizi geçireceğiniz coğrafyanın günlük güneşlenme süresini hesaba katmalı ve güneş panelinin kılavuzunda belirtilen üretim miktarını bu güneşlenme saatiyle çarpmalısınız. Bu hesap size karavan elektrik sisteminizde kaç adet güneş paneli kullanmanız gerektiğini gösterecektir.

Hesaplar Arasında Boğulduysanız

Bu hesaplamalar temelde basit bir prensibe dayanıyor olsa da çoğu insana fazlasıyla karmaşık gelebilir. Karavancıların yaşam alanlarında güvenle elektrik kullanabilmesini kolaylaştırmak için çeşitli şirketler bu hesaplamaları kendileri yapıp hazır solar enerji paketleri oluşturuyor. Bu şirketlerden biri de Solar Enerji Sepeti. Dilerseniz gelin, şirketin vaktini türlü hesaplamalarla değil, yeni yerler keşfetmekle geçirmek isteyen karavancılar için hazırladığı solar enerji paketlerine bir göz atalım.

Solar Enerji Paketleri

Solarenerjisepeti.com’da her ihtiyaca uygun kapasitede ve çekme karavan, moto karavan, tiny house, konteyner ya da bağ evlerinde kullanılmak üzere 3 paket satışa sunulmuş durumda. Solar Karavan Seti X2, Solar Karavan Seti X3 ve Solar Karavan Seti X4 olarak adlandırılan bu paketler, tüketicilerin temel ihtiyaçları ve ortalama enerji tüketim kapasiteleri hesaplanarak oluşturulmuş. Hesaplamalar sizin için şirket tarafından önceden yapıldığından çarpıp topladığınız rakamlar arasında kaybolmanıza gerek kalmadan karavanınızda elektrik kullanımının keyfini sürebilirsiniz. Yine de karavan elektrik sistemlerinin montajının usulüne uygun ve doğru yöntemlerle yapılması gerektiğini hatırlatalım.

Solar Karavan Seti X2

Solar Karavan Seti X2 ile çalıştırabileceğiniz cihazları ve bu cihazların optimum kullanım sürelerini sizler için listeledik.

 • 3 adet Led Ampül (7W) – Günde 8 saat
 • 1 adet Mini Buzdolabı – Günde 24 saat
 • 1 adet LED TV – Günde 4 saat
 • 1 adet Uydu Cihazı – Günde 4 saat
 • Cep telefonu şarjı – Sınırsız

Paket içeriğinde yer alan ürünlerin listesi ise şu şekilde

 • 170W Güneş Paneli – 2 adet
 • 105 Ah Solar Jel Akü – 2 adet
 • 1200W Modifiye Sinus Inverter (12V) – 1 Adet
 • 20 Amper Şarj Regülatörü – 1 Adet
 • 20mt Solar Kablo + 1x2li Konnektör + 1xMC4 – 1 Set

Solar Karavan Seti X3

Solar Karavan Seti X3 ile çalıştırabileceğiniz cihazları ve bu cihazların optimum kullanım sürelerini sizler için listeledik.

 • 3 adet Led Ampül (7W) – Günde 8 saat
 • 1 adet Mini Buzdolabı – Günde 24 saat
 • 1 adet LED TV – Günde 8 saat
 • 1 adet Uydu Cihazı – Günde 8 saat
 • Cep telefonu şarjı – Sınırsız

Paket içeriğinde yer alan ürünlerin listesi ise şu şekilde

 • 170W Güneş Paneli – 3 adet
 • 105 Ah Solar Jel Akü – 2 adet
 • 1200W Modifiye Sinus Inverter (12V) – 1 Adet
 • 30 Amper Şarj Regülatörü – 1 Adet
 • 20mt Solar Kablo + 1x3lü Konnektör + 2xMC4 – 1 Set

Solar Karavan Seti X4

Solar Karavan Seti X4 ile çalıştırabileceğiniz cihazları ve bu cihazların optimum kullanım sürelerini sizler için listeledik.

 • 3 adet Led Ampül (7W) – Günde 8 saat
 • 1 adet Mini Buzdolabı – Günde 24 saat
 • 1 adet LED TV – Günde 8 saat
 • 1 adet Uydu Cihazı – Günde 8 saat
 • Cep telefonu şarjı – Sınırsız

Paket içeriğinde yer alan ürünlerin listesi ise şu şekilde

 • 285W Güneş Paneli – 3 adet
 • 105 Ah Solar Jel Akü – 4 adet
 • 1200W Modifiye Sinus Inverter (24V) – 1 Adet
 • 30 Amper Şarj Regülatörü – 1 Adet
 • 20mt Solar Kablo + 1x3lü Konnektör + 2xMC4 – 1 Set

İndirim İçin Kampbros

Karavanda elektrik ihtiyacınızı karşılamak üzere temel elektrik ihtiyaçları hesaplanarak oluşturulmuş bu paketler arasından kendinize uygun olan bir tanesini seçtiyseniz iyi bir haberimiz daha var. Bu paketleri %15 gibi bir indirimle daha uygun fiyata edinmek isteyenler için tanımlanmış özel bir indirim kuponu mevcut. Solar enerji paketinizi satın alırken KAMPBROS15 kodunu girmeniz %15 indirimden faydalanmanız için yeterli.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Doğayla İç İçe: Kamp Yapmanın Keyfini Çıkarın

Kamp yapmak, modern yaşamın stresinden uzaklaşmak ve doğayla iç...

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...