Karavanda Isınma İçin Kullanılan Yöntemler

Sıcak bir yuva, hemen herkes için olmazsa olmazdır. Sıcak bir karavan da karavan keyfini kış şartlarında da sürmek isteyen karavancılar için bir o kadar gereklidir. Malum, kış şartlarının zorlu koşulları karavan keyfini gölgede bırakabiliyor. Kışın zorlu koşullarında ve soğuk havalarda karavan keyfini sürdürebilmek için karavan ısıtma sistemlerinin ihtiyaca uygun seçilmesi önemlidir. Ayrıca montajının doğru uygulamalarla yapılması oldukça önem taşır. Özellikle ilk defa karavan sahibi olmayı düşünenler ve çiçeği burnunda karavancılar için doğru ısınma sistemi tercihi yapmak oldukça zorlayıcı olabilir. Üstelik karavanda ısınma için bilinmesi gerekenler, ilk bakışta ısıtma sistemlerinin çeşitliliği nedeniyle kabarık bir liste gibi görünüp yeni karavancıların gözünü korkutabilir. Merak etmeyin, doğru ve etkili bir araştırmayla kapsamlı bir bilgiye ulaşmak mümkün. Peki, karavan kışın nasıl ısınır? Dağınık bilgilerin arasında kaybolmamanız için karavanda ısınma yöntemlerini ve bilinmesi gerekenleri sizin için derledik.

karavanda ısınma sistemleri
Karavanda Isınma / Fotoğraf: Kampbros Medya

Karavanda Isınmak İçin Kullanılan Ekipmanlar

Kışın karavan keyfi bir başkadır. Hava koşulları da öyle… Soğuk kış geceleri düşünüldüğünde ısıtma sistemi olmayan bir karavanda kışın yaşamak pek mümkün görünmeyebilir. Üstelik park halinde ya da kamp sırasında aracınızı çalıştırmadan karavanınızı ısıtmak isteyebilirsiniz. Neyse ki, karavancıların kış seyahatleri söz konusu olduğunda dahi doğanın tadını sıcak ve konforlu karavanlarında çıkarmaları için birçok çözüm var. Soğuk havalarda karavanda ısınma için araç içi ısıtma sistemlerinden yararlanılır. Araç kontağından bağımsız şekilde çalışan araç içi ısıtma sistemleri öncelikle kullanım amaçlarına göre çeşitlilik gösterir. Temelde üç adet ısıtma sistemi vardır. Karavanınızın uygunluk durumuna göre hem ortamı hem de kullanılan suyu ısıtmak için kullanılan sistemler de kullanılabilir.

karavan klima sistemi
Karavanda Klima İle Isınmak / Fotoğraf: Kampbros Medya

Karavanda ortam ısıtması ve su ısıtması için ayrı sistemler kullanılmasına karşın her iki ısıtma türü de hemen hemen aynı prensiple çalışır. Ortam ısıtması sistemleri havayı sisteminden geçirerek ısıtır ve ortam sıcaklığının kontrol edilmesini sağlar. Su ısıtması için kullanılan sistemler ise karavanın temiz su deposundan aldığı suyu, kendi kazanında ısıtıp sıcak su hattına iletir. Karavan ısıtma sistemlerinin montajı karavanınızın türüne, boyutlarına ve ihtiyacınıza göre değişiklik gösterecektir. Çekme karavanlar ve motokaravanlarda kullanılan ısıtma sistemleri, temelde aynı prensiplerle çalışsa da karavan türlerine göre farklı gerekliliklere sahiptir. Dilerseniz gelin, çekme karavanlarda ve motokaravanlarda ısınma sistemlerine bir göz gezdirelim.

Çekme Karavanda Isınma Sistemleri

Çekme karavanlar aracınıza doğrudan bağlı olmadığı için bu tip karavanlarda kullanılan ısıtma sistemlerinin kendi güç ve yakıt kaynağına sahip olmaları gerekir. Bu karavanlar ısınma sistemleri ortamı ısıtma yöntemleri açısından çeşitli seçeneklere sahiptir. Sıcak hava üfleyerek ortamı ısıtan sistemler tercih edilebileceği gibi evlerimizdekine benzer şekilde sistemdeki suyun ısıtılmasından yararlanan radyatörlü sistemler de mevcuttur. Ortam ısıtmasının yanı sıra kullanım suyunun ısıtılması için de farklı ısıtma sistemleri kullanıcılara sunulmuştur.

Çekme karavanlarda kullanılan ısınma sistemleri gazlı, elektrikli ve dizel sistemler olmak üzere üç gruba ayrılır. Özellikle Avrupalı karavancıların karavanda ısınma için kullandığı gaz sobası, pratik ve ekonomik gazlı ısıtma sistemlerinden biridir. Gaz sobası demişken, karavanların küçük iç hacimleri nedeniyle gaz sobasının riskli bir sistem olduğunu hatırlatmakta fayda var. Özellikle gazlı bir sistem kullanıyorsanız riski en aza indirmek için karavanınızda mutlaka duman dedektörü ve karbonmonoksit dedektörü bulundurmalısınız. Can güvenliğini riske atmamak adına gazlı ısıtma sistemlerinin montajının yetkili servisler tarafından yapılması ise çok önemlidir.

Motokaravanda Isınma Sistemleri

motokaravanda ısınma
Motokaravanda Kış Kampı / Fotoğraf: Kampbros Medya

Motokaravanlarda aracın standart bir ısıtma sistemine sahip olarak kullanıcıya sunulduğu söylenebilir. Ancak bu standart sistemin verimliliği ve ortamı dengeli bir şekilde ısıtması pek mümkün olmayabiliyor. Üstelik park halinde ya da kamp sırasında ısınma için aracınızı çalıştırmak zorunda kalmak ne konforlu ne de verimli bir kullanım sunar. Standart ısıtma sisteminin yeterli gelmediği durumlarda, motokaravanda ısınma sistemi olarak çekme karavandakilerle hemen hemen aynı sistemler kullanılır. Yine yakıt olarak gaz, elektrik ya da dizel kullanan sistemler arasından tercihlerinize ve beklentilerinize uyan bir ürünü seçebilirsiniz. Yakıt olarak LPG gibi yanıcı gazların kullandığı sistemlerin güvenlik önlemlerini almayı unutmamanız gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

Motokaravanlarda Isıtma Sisteminin Farkı Nedir?

Motokaravanlarda kullanılan ısınma sistemlerinin çekme karavanlardan farkı montaj sırasında ortaya çıkmaktadır. Motokaravanların kendi yakıt deposu bulunduğundan dizel ısıtma sistemi tercih edilmesi durumunda ihtiyaç duyulan yakıt doğrudan aracın yakıt deposundan temin edilebilir. Yakıtın doğrudan araç deposundan temin edilmesi sayesinde karavanınıza fazladan bir yakıt deposu ekleme zorunluluğundan kurtulursunuz. Yakıt deposu dışında bir diğer farklılık ise karavanınıza eklediğiniz harici ısıtma sistemi sayesinde karavanınızın kokpit alanı da dahil olmak üzere karavanın tamamının dengeli bir şekilde ısıtılabilmesidir.

Karavanlarda Elektrikli Isıtma Sistemleri

Elektrikli ısınma sistemleri, genellikle kullanım suyunu ısıtmak için kullanılan bir ısıtma türüdür ancak ortam ısıtması için de kullanılabilecek çözümler mevcuttur. Gazlı sistemin aksine enerji kaynağı olarak elektrik kullanıldığından atık gaz oluşturmaz ve çok daha çevre dostudur. Dizel ısıtma sistemleri ise karavanlarda en çok tercih edilen sistemdir. Aracın yakıt tankından çekilen mazot ateşlendiğinde, ortaya çıkan ısı yardımıyla ortamdaki hava, sistemdeki su ya da her ikisini birden ısıtır. Bazı dizel ısıtma sistemleri motorinin yanı sıra elektrikten de güç alır, böylece yüksek rakımlarda dahi karavanınızın içi sıcacık kalacaktır.

Karavanda Dizel Isıtma Sistemi Nedir?

Karavanda ısınma sistemi olarak tercih edilen seçenekler arasında çevre dostu özelliği ile elektrikli sistemler ile güvenli ve verimli bir kullanım sunan dizel ısıtma sistemleri ön plana çıkmaktadır. Siz de bütçenize, ihtiyacınıza ve karavanınıza uygun bir ısıtma sistemi seçtikten sonra kış seyahatlerinin ve kış kamplarının tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Doğayla İç İçe: Kamp Yapmanın Keyfini Çıkarın

Kamp yapmak, modern yaşamın stresinden uzaklaşmak ve doğayla iç...

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...