Dünyanın En Büyük Dağları

Dağlar, insanlık için geçmişten beri aşılması gereken engel ve zorlukların ya da sağlam dayanakların simgesi olarak görülmüştür. Kimi zaman yeryüzünde doğal sınırlar dahi oluşturan dağlar; edebiyattan resme, şarkılardan sinema filmlerine kadar birçok alanda kendine yer bulur. Oysa dağların yüceliği ve ulaşılmazlığıyla ilgilenenler yalnızca düşünürler ya da sanatçılar değil. Dünyanın en büyük dağları, aynı zamanda bedenlerinin limitlerini zorlamayı seven maceraperestler ve dağ tırmanışçıları için de hep bir ilgi odağı olagelmiş. Tarih boyunca birçok kişinin dünyanın en yüksek zirvesine tırmanma rekoru kırmak için çabalamış olması bile bu düşünceye bir kanıt olarak gösterilebilir.

Dünyanın en büyük dağları sınırlarda dolaşmayı seven maceracılar için aşılması ve meydan okunması gereken birer engel olarak görülür. Dağlar, yalnızca ekstrem spor sevdalıları için değil, aynı zamanda doğada yaşamanın tadına varmış herkes için oldukça ilgi büyüleyicidir. Bu sebeple biz de dünyanın en büyük dağları üzerine bir yazı hazırlamak istedik. Gelin, gök kubbenin en uç noktalarına kadar uzanan dünyanın en büyük dağlarında bir yolculuğa çıkalım.

Dünyanın En Büyük Dağı

dünyanın en yüksek dağı everest dağı
Dünyanın En Yüksek Dağı Everest / Fotoğraf: Christopher Burns

Dünyanın en yüksek dağı nedir diye sorulduğunda hemen herkesin aklına aynı cevap gelir: Adı herkesçe bilinen, meşhur Everest Dağı… En dibinden en tepesine kadar ölçüldüğünde 8848 metre yüksekliğe sahiptir. Bununla bilrikte Everest Dağı, kara parçası üzerinde bulunan dünyanın en yüksek dağı ünvanını taşımaktadır. Tarihte ilk defa 29 Mayıs 1953’te Edmund Hillary ve Tenzing Norgay tarafından Everest’e tırmanılmıştır. Bu iki maceracı, yaptıkları tırmanışla koca bir insanlığın hayalini gerçekleştirmiş ve kendinden sonrakilere de cesaret vermiştir.

everest dağına ilk çıkan dağcılar
Everest Dağı’na ilk çıkan kaşifler (Solda Edmund Hillary, Sağda Tenzing Norgay ) / Fotoğraf: National Geographic

Oysa genel kanının aksine Everest Dağı, dünyanın en büyük dağı değildir. Dünyanın en büyük dağı aslında Hawaii’de bulunan ve Pasifik Okyanusu’nun dibinden başlayıp yeryüzünün 4207 metre üzerine kadar uzanan Maua Kea’dır. Bu heybetli dağ, gerçek yüksekliğini biz göremesek de 10203 metrelik toplam yüksekliğiyle dünyanın en büyük dağları arasında açık ara öndedir. Ne var ki, neredeyse 6000 metrelik bölümünün okyanus dibinde kalması nedeniyle bu heybetli dağ, dünyanın en yüksek zirvesi rekorunu Everest’e kaptırmıştır.

Dünyanın En Büyük Dağ Sıralaması

dünyanın en büyük dağı maua kea
Dünyanın En Büyük Dağı Maua Kea / Fotoğraf: Anonim

Hayret verici yüksekliklerine rağmen dünyadaki büyük dağlar Everest ve Maua Kea ile sınırlı değil. Dünyada, özellikle de eski kıta olarak da bilinen Asya kıtasında büyüklüğü ile insanı hayrete düşüren çok sayıda dağ bulunmakta. Büyük çoğunluğu Nepal, Pakistan ve Çin‘de bulunan bu dağların yüksekliklerini duyduğunuzda Everest’in hiç de yalnız olmadığını, üstelik insanın ne denli küçük bir canlı olduğunu bir kere daha fark edeceksiniz. Zira, dünyanın en büyük dağları listesinin ilk on sırasındaki dağların yükseklik ortalaması 8000 metrenin üzerinde.

dünyanın en büyük dağları arasında yer alan K2 Dağı
Dünyanın En Büyük Dağları Arasında Yer Alan K2 Dağı / Fotoğraf: Daniel Born

8000 metre ve üzerindeki tırmanışlar, kendine güvenen ve sınırlarını zorlamak isteyen her dağcının hayali olsa da oldukça tehlikeli. Bu yüksekliklerde karşılaşılan zorlu doğa koşulları nedeniyle 8000 metre ve üzerindeki dağlar için “Death Zone” tabiri kullanılıyor. Bu dağlarda tırmanışçılar için en büyük zorluğu oksijen yetersizliği ve eksi 50 derecelere varan soğuk hava oluşturur. Yine de merak edenler için dünyanın en büyük dağları listesindeki ilk on dağın isimlerini, yüksekliklerini ve nerede bulunduklarını paylaşalım.

SıraDağ AdıKonumuYükseklik
1.Everest DağıNepal ve Çin8848 metre
2.K2 DağıPakistan ve Çin8611 metre
3.Kangchenjunga DağıNepal ve Hindistan8586 metre
4.Lhotse DağıNepal ve Çin8516 metre
5.Makalu DağıNepal ve Çin8485 metre
6.Cho Oyu DağıNepal ve Çin8188 metre
7.Dhaulagiri I DağıNepal8167 metre
8.Manaslu DağıNepal8163 metre
9.Nanga Parbat DağıPakistan8126 metre
10.Annapurna I DağıNepal8091 metre
Dünyanın En Yüksek Dağları (İlk 10 Dağ Sıralaması)

Ağrı Dağı Dünyada Kaçıncı Sırada?

Ağrı Dağı
Ağrı Dağı / Fotoğraf: Kültür Portalı

Dünyanın en büyük dağları listesinin ilk 10 sıralamasında Türkiye’den bir dağ yok. Yine de ülkemizdeki dağlar da hiç yabana atılacak cinsten değiller. Öyle ki, halk türkülerinde ve hikayelerinde dağlar her daim yüce ve aşılmaz yerler olarak anılırlar. Zira Ağrı Dağı, Cilo Dağı, Süphan Dağı gibi Türkiye’deki büyük dağların yükseklikleri 4000 metrenin üzerinde. 5127 metre yüksekliği ile Ağrı Dağı, Türkiye’nin en yüksek dağları listesinde birinci sırada.

Aslında sönmüş bir yanardağ olan Ağrı Dağı, dünya sıralaması söz konusu olduğunda kendine 43. sırada yer bulur. Anadolu yarımadası ve Avrupa’nın en yüksek doruğu ünvanını taşıyan Büyük Ağrı Dağı dünya çapında dağcıların ilgisini çekmektedir. Ağrı Dağı’nı tırmanış hedefi olarak belirleyenler için hatırlatalım: Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları, Ağrı Dağı’na tırmanmak için en uygun zamandır. Kış tırmanışlarının ise Şubat ayında yapılması önerilir. Dağa tırmanış için gerekli izinler Ağrı Valiliği Ağrı Dağı ve Milli Parkı İzin ve İrtibat Bürosu’ndan alınmaktadır.

Dünyanın En Büyük Yanardağı

mauna loa yanardağ
Dünyanın En Büyük Yanardağı Mauna Loa Dağı / Fotoğraf: Dlmag

Dünyanın en büyük dağları listesinde Ağrı Dağı gibi çok sayıda sönmüş ve aktif yanardağ var. Mauna Loa Dağı, bu yanardağlar arasında en yükseği olarak dikkat çekiyor. Mauna Loa Dağı, Hawaii’deki Big Island’ın güneyinde yer alan aktif bir yanardağ. Hawaii dilinde uzun dağ anlamına gelen “Mauna Loa” dünyanın en büyük yanardağı olarak 4169 metre yüksekliğe sahip. Mauna Loa’nın yüksekliği ve genişliği göz önünde bulundurularak kapladığı alan hesaplandığında bu dağın 75000 km3 hacme sahip olduğu görülmüş. Dünyanın en büyük yanardağı olan Mauna Loa, aynı zamanda dünyanın en aktif yanardağları arasında. Tarihte belgelenen ilk patlaması 1843 yılında olan Mauna Loa, o tarihten bu yana 33 kere daha patlamış. En son 1984 yılında lav püskürten Mauna Loa o kadar büyük ki, lavları adanın diğer tarafına kadar ulaşmış.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...

Dünyanın En Büyük Gölleri

Durgun suyu ve sessizliğiyle bakan herkese ilham veren göl...