Çevre Dostu Tasarımı İle Yeni Nesil Çekme Karavan P17A1

Elektrikli karavan ve römork markası Amerika menşeili Polydrops, orijinal konseptini yenileyerek en yeni modeli olan P17A‘yı piyasaya sürdü. Elektrikli karavan üretimi ile tanınan Polydrops’un kurucuları Kyunghyun Lew ve Jieun Cha yeni çıkarttıkları bu modelde yalıtım ve tasarım özelliklerine odaklandılar. P17 modelinin dört mevsim performans gösterebilek ve her türlü hava koşuluna dayanıklı olacak biçimde tasarlandığını duymuştuk. Fakat yeni P17A modeli uzay kapsülünden esinlenilerek, iç ve dış tasarımı tamamen sürdürülebilirlik odaklı hazırlanmış. İç tasarımında güneş panellerinden sağladığı elektrik ile çalışan onlarca donanım yer alıyor. 21. yüzyılda kamp yapmak her geçen gün daha fazla konfor ve teknolojiyi beraberinde getiriyor. IF Design 2022 tasarım ödüllü çekme karavan modeli P17A’nın geliştirilen özelliklerini inceleyelim.

Polydrops Hakkında

Polydrops P17A Tasarım Ödüllü Çekme Karavan Modeli
Polydrops

Merkezi Los Angeles’de yer alan Polydrops, dünyaca ünlü bir elektrikli karavan üreticisidir. Polydrops’un misyonu, kamp severlere gittikleri her yerde onlarla seyahat edebilecekleri tanıdık, sade bir alan konforu sunmak. 21. yüzyıla uygun ve modern tasarımlar tercih eden şirket, karavan sektöründe karbon ayak izini minimuma indirmeyi hedefliyor. Karavan tasarımlarında Tesla’dan da esintiler görebileceğiniz ürünleri ile hızla büyümeye devam ediyor.

P17A Tasarım Ödüllü Çekme Karavan Modeli

P17A1 Tasarım Ödüllü Çekme Karavan Modeli

P17A1, insanlara sürdürülebilir bir dış mekan yaşam deneyimi yoluyla fiziksel ve zihinsel sınırlarını genişletmeleri için rahatlık ve güven sağlıyor. P17A1 modelinin tasarımında güneş enerjili iklim kontrol sistemi, elektrikli pişirme sistemi, aerodinamik yenilenmiş profili, hafifliği ve çevre dostu olması gibi teknolojik açıdan yenilikçi özellikleriyle biliniyor. Standart donanımları ile 28.000$’dan başlayan fiyatlarla satılıyor, tercih edilen ek opsiyonlara göre bu fiyat artış gösterebiliyor.

Uzay Kapsülünden İlham Alan Tasarım

P17A1 Çekme Karavan İç Dizaynı
P17A1 Çekme Karavan İç Dizaynı

Karavan yaşamına P17A1 ile gelen inovasyonun kaynağı uzay kapsülleri. Uzay kapsüllerinin bilinen en temel özelliği kendi elektriğini üreterek bütün iç donanımını çalıştırabilmesi. Polydrops buradan ilham alarak çekme karavanın üzerinde güneş panellerine yer vermiş. P17A1 modelindeki en etkileyici özellik ise mutfak donanımının tamamen elektrikli olması. Ayrıca pişirme ocakları ve buzdolabı da elektrikli aksama dahil. Kapılar ise yukarı doğru açılarak tasarım ödülünün hakkını veriyor.

Tamamı Elektrikli Karavan Mutfağı

Elektrikli Çekme Karavan Mutfağı
Elektrikli Çekme Karavan Mutfağı

Çekmeceli indüksiyon ocağı, saklama çekmecesi, Dometic buzdolabı, lavabo ve 4 LED ışıkla aydınlatılan büyük bir pişirme tezgahının basit ve modern tasarımı, basit, ancak pratik ve teknik. Mutfak sistemi ayrıca dışarı çekilebiliyor ve bu sayede mutfak içerisinde daha fazla alan sağlabiliyor. Su popasına bağlı musluk ile 22 litrelik tatlı su tankından su kullanılabiliyor. 45 litre kapasiteye sahip Dometic CRX-50 model buzdolabı içerisinde ayrıca bir derin dondurucu yer alıyor. Buzdolabı gün boyunca güneş enerjisinin sağladığı elektrik ile çalışabiliyor.

Yarı Zamanlı Çalışma Alanı

Şehirden uzakta sessiz bir ortamda çalışmak için gerekli donanıma sahip olan P17A1, 2 kWh’ye kadar LiFePO4 pil paketi ile tüm elektronik cihazlara şarj sağlıyor. Starlink veya taşınabilir modem sistemleri ile internet sağlayarak, bilgisayar üzerindeki tüm işlerinizi kolaylıkla yapabilmenizi sağlıyor. Ayrıca karavan içerisinde yer alan klima sistemlerinin tamamı güneş panellerinden sağlanan elektrik ile çalışıyor. Bu sayede çalışma için oldukça konforlu bir ortam yaratmak mümkün.

Aerodinamik Tasarımı

Elektrikli Çekme Karavan P17A1

Polydrops standart çekme karavan aerodinamiğinden farklı olarak P17A1’de hava sürtünmesinin daha az etki edeceği biçimde tasarlanmış. Çekme karavanlarla yolculuk yapmanın en temel sorunlarından birisi hız sınırının biraz üzerine çıkıldığında karavanın rüzgar ve doğru yapılandırılmamasından kaynaklı savrulmalardır. F1 araçlarından ilham alan şirket tam düz aero alt gövdeye sahip bir tasarım geliştirerek, P17A1’in hava sürtünmesini azaltmaya yardımcı olacak biçimde tasarlamış.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Doğayla İç İçe: Kamp Yapmanın Keyfini Çıkarın

Kamp yapmak, modern yaşamın stresinden uzaklaşmak ve doğayla iç...

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...