spot_img

Sürdürülebilir Turizm Nedir? Dünyada Sürdürülebilir Turizm

Sürdürülebilir Turizm Hakkında

Sürdürülebilir turizm, küreselleşmenin ve sanayinin artmasının sebep olduğu çevre bozulmasının etkilerinin turizm bölgelerine zarar vermemesi için gelişmiş bir turizm etiğidir. Bu doğrultuda ekolojik sistem ve biyolojik çeşitliliğin devamıyla çevre kalitesini korumak, kuşaklar arası eşitliği sağlamak, bölge insanının yaşam tarzına sahip çıkmak ve aşırı kullanımı azaltarak çevreyi korumak sürdürülebilir turizmin başlıca esaslardır.

Dünyada ilk kez 1987 senesinde Birleşmiş Milletler Dünya Çevre ve Kalkınma Komisyonunun ”Ortak Geleceğimiz” raporuyla önem kazanmaya ve geliştirilmeye başlanmıştır. Cossossis sürdürülebilir turizm için ”insan faaliyetlerinin çevresel kaynaklar üzerindeki etkilerinden doğan ve uzun dönemde ortaya çıkan ekonomik, sosyal ve çevresel olumsuzlukların önüne geçmeyi amaçlayan yaklaşımlar bütünüdür” demiştir. Ülkemizin önemli bir gelir kaynağı olan turizmin, aç gözlü yaklaşımlarımız sebebiyle gördüğü zararlara hepimiz birer örnek verebilecekken bizim için de sürdürülebilir turizmin önemini anlamak hiç de zor değil.

Türkiye’de Sürdürülebilir Turizm

Türkiye’de turizm ciddi bir gelir kaynağı ve yılda yaklaşık 50 milyon insan tarafından ziyaret ediliyor. Bu sayı kitlesel turizmin ülkemizde etkin olduğunu gösteriyor ve kitlesel turizm beraberinde bölgenin bozulması anlamına geliyor. Bunun önüne geçilmek için sürdürülebilir turizm çalışmaları da yapılmakta. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes’in de ”Gelecek Turizmde” adlı sosyal projesi de 2007 yılından beri hayatta. Proje kapsamında yıllık 20 bin ile 100 bin tl arasında fon desteği ayrıca mentorluk, danışmanlık ve eğitim desteği sağlanıyor. Geçtiğimiz sene Bursa’nın Misi köyünün 2000 yıllık geçmişinde olan ipek işlemeciliği canlandırılmış ve özellikle yerli turistlerin ilgisini çekmeyi başarmışlar.

Almanya’nın Sürdürülebilir Turizme Katkısı

Almanya sürdürülebilir turizme yurt dışında da destek sağlıyor. Afrika’da Fas’ta ve daha bir çok yerde verdiği bu destek de güçlü ve etkili. Afrika’da Kavango Zambezi Transfrontier Conservation Area (KaZa TFCA) projesiyle birlikte Namibya, Botsvana, Zimbabwe ve Angola’daki 36 parkı içeri alan dünyanın en büyük doğal yaşam alanını sürdürülebilir turizm ilkelerine uygun bir şekilde turizme açmak için çalışmada bulundular. Alman Federal Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı (BMZ) tarafından görevlendirilen KfW kalkınma bankası bu proje için 35.5 milyon avro ile büyük bir destekte bulundu. Bu destekle beraber yerli halk da biyolojik çeşitliliğin korunmasında oldukça titizler.

Ayrıca Fas’ta Souss Massa bölgesinde de sürdürülebilir turizm çalışması yapan Almanya, bölgenin yapısını korurken yerli halka da istihdam sağlamak için çalışmalar yapıyor. 5000 kişiye sürdürülebilir turizm eğitimi verilirken 20 turizm merkezi de açılacak. Bu gelişmelerle Souss Massa’da turizmin sağlıklı bir şekilde gelişmesi hedefleniyor.

Ekoturizm

Ekoturizm çevreye ve bölgeye herhangi bir zarara uğratmadan sadece insanların o bölgeyi görüp, gezmesine dayalıdır. Doğadan bir şey almaz ve bir etkide bulunmaz. Dünyada bu turizm türünün en yaygın görüldüğü ülkeler olan Şili, Peru, Botsvana ve İskandinav ülkeleridir.

Ülkemizden Sürdürülebilir Turizm Çalışmaları

Sürdürülebilirlik Adımları Derneği ve UNDP Türkiye’nin hayata geçirdiği Sorunlara Çözümler Buluşmaları 6 Ağustos 2020 yılında ”Sürdürülebilir Turizm” konusunda bir program düzenledi. Sürdürülebilir turizm hakkında yapılan çalışmalar ve öneminden bahseden konuşmacılar söz aldı. Ben de bu programda bahsedilen ülkemizdeki sürdürülebilir turizm gelişmelerini sizinle paylaşarak yazımı sonlandırmak istedim.

Mavi Bayrak Programı

Bu program kapsamında konuşma yapan TÜRÇEV’in Mavi Bayrak Programı Ulusal Koordinatörü Almıla Kından Cebbari, ”Mavi Bayrak, 1993 yılında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye’ye getirildi. Turizmde yaptığımız çevre koruma faaliyetleriyle hem tanıtım yapma hem de sürdürülebilir turizme katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Yıllardır temizlik ve hijyen konusunu vurguluyorduk. Mavi Bayrak almak isteyen bir plajda öncelikle temizlik görevlilerinde, daha sonra ilk yardım ve cankurtaran personelinde bir artış oluyor. Projenin yenilikçi yanını dezavantajlı gruplar açısından ele alırsak, Mavi Bayrak sayesinde ortopedik engelliler denize girebilmeye başladı. Bunun yanı sıra, görme engelliler için de plajların düzenlenmesini sağladık çünkü turizm herkes için erişilebilir olmalı.” dedi. Bu açıklamada da gördüğümüz gibi sürdürülebilir turizm çok kapsayıcı nitelikte bir başlık. Konuşmada bahsedilen temizlik ve hijyen konusu ise ekoturizmin içindedir.

Göçü Azaltma ve Yerel Halkı Kalkındırma Programı

Bu programın konuşmacısı olan Cittaslow Türkiye’nin Teknik Koordinatörü Bülent Köstem ”Sürdürülebilirlik bakımından kentlerin uyması gereken 70 kural bulunuyor. Kentleri bu kriterler kapsamında dirençli olmaya teşvik ediyoruz. Bu noktada ekoturizmin de önemli bir yeri var. ‘Sakin yaşamı destekliyorsunuz ama bir yandan da turistler gelsin diyorsunuz’ diyenler oluyor. Ancak, insanların o kentlerde kalması için gelir elde etmesi lazım. Yoksa taşrada, kırsalda nüfus azalıyor. Pandemi doğru yolda olduğumuzu gösterdi. Ancak yapılması gereken daha çok şey var. Belediyelere pandemi krizi eylem planı konusunda destek olmayı düşünüyoruz. Yenilikçi yanımız olarak, belediyelerden satış planlarını çıkarmalarını istedik. Bunu sadece kendi başlarına değil sivil toplum kuruşları, üniversiteler, kaymakamlar ve diğer paydaşlarla beraber yapmalarını istiyoruz.” dedi. Bülent Köstem’in ele aldığı yerel halkı korumaya odaklı projede de görüyoruz ki başarılı çalışmalarımız olmakta ve benim izlenimime göre gelecek için de başarılı adımlar atabilecek potansiyelimiz var.

DÜNYAYI SEVGİ VE DOĞAYA, İNSANLARA, GÜZEL OLAN HER ŞEYE DUYDUĞUMUZ SAYGI KURTARACAK❤

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Yat Camping Motel

Kuşadası yazı seven tatilcilerin en çok rağbet ettiği yerlerdendir....

Rengarenk Ağaçların Arasında Dama Kamp Alanı

Doğa ve köy ortamıyla baş başa olmak isteyenler için...

Dünyanın En Büyük Gölleri

Durgun suyu ve sessizliğiyle bakan herkese ilham veren göl...

Ada Camping Kuşadası

Kampbros ile yolculuk devam ediyor. Bu seferki rotamız, Kuşadası’nın...