Temel Kamp Malzemeleri Listesi

Kamp hayatına yeni başlayanlar ve kamp malzemesi arayanların kafaları bir hayli karışıyor. Bunun temel sebebi internette kamp malzemesi arayan kullanıcıların, yüzlerce ekipman ile karşılaşmasından kaynaklanıyor. Eksiksiz kamp malzemeleri listesi oluşturmak aslında tamamen kampçıların tercih ettiği konfor düzeyi ile alakalıdır. Temel kamp malzemeleri listesi oluştururken kampta barınma ihtiyacı, kampta ısınma ihtiyacı ve kampta yemek ihtiyacı göz önünde bulundurulmalıdır. Kamp ekipmanları listesi içerisinde temel ihtiyaçlara uygun olarak; kamp çadırı, uyku tulumu, mat, ilk yardım seti ve kamp mutfak seti olması gerekir. Kış kamp malzemeleri ve yaz kamp malzemeleri listesi hazırlarken nelere dikkat edilmesi gerektiğini bu listemizde bulabilirsiniz.

Kamp Malzemeleri Listesi
Temel Kamp Malzemeleri Listesi

Kamp Malzemeleri Listesi Nasıl Oluşturulur?

Kampçılığa yeni başlayanlar için kamp malzemeleri listesi oluşturmanın kolay yolu ihtiyaçlara karar vermektir. Sırt çantası ile mi? Yoksa kendi aracı ile mi kamp yapmaya gideceğine karar vererek ekipman seçilmelidir. En temel kamp malzemeleri kamp çadırı, uyku tulumu, kamp matı ve kamp mutfağı gereçleridir. Bu kamp malzemeleri 60 litrelik bir sırt çantasına rahatlıkla sığabilecek ekipmanlardır. Kendi aracı ile kampa gidecek olanlar için kamp sandalyesi, kamp masası ve geniş kamp mutfağı ocakları bu listeye eklenebilir.

Temel Kamp Malzemeleri Listesi

Konforlu bir kamp deneyimi için gereken temel kamp malzemeleri şöyledir:

 • Kamp Masası
 • Kamp Mutfak Seti
 • Kafa Lambası
 • İlk Yardım Seti
 • Kamp Çadırı
 • Uyku Tulumu
 • Kamp Matı
 • Kamp Sandalyesi

Keyifli bir kamp deneyimi için bu listeyi taşıma kapasitenize göre arttırabilir veya azaltabilirsiniz. Kamp sandalyesi ve kamp masasının yanına masa lambası da ekleyebilirsiniz. Sırt çantası ile doğaya yolculuk yapmak isteyenler için kamp sandalyesi ve kamp masası taşıması zor kamp malzemelerindendir. Bu nedenle kendi aracı ile kampa gitmeyi planlayanlar için uygundur.

Yazlık Uyku Tulumu ve Kamp Ekipmanları Listesi
Uyku Tulumu ve Kamp Ekipmanları Listesi

Kamp Malzemeleri Nasıl Seçilir?

Kamp ekipmanları seçiminde ürünün markası kadar ihtiyaca karşılık vermesi de önemlidir. Örneğin sadece yaz kampı yapanlar için -40 derecelik uyku tulumu seçimi, yanlış bir ekipman seçimi olacaktır. Veya kış kampı yapmayı tercih edenler için, yazlık bir çadır seçimi yanlış bir ekipman seçimidir. Kampçılık deneyimi olmayanlar için kamp malzemeleri seçimi yaparken en çok kafa karıştıran şeylerden birisi de 3 mevsim, 5 mevsim gibi terimlerdir. Tüm bu kafa karışıklığını gidermesi için yaz kamp malzemeleri listesi ve kış kamp malzemeleri listesi oluşturarak örnekleyelim.

Yaz Kamp Malzemeleri Listesi
Yaz Kamp Malzemeleri Listesi

Yaz Kamp Malzemeleri Listesi

Yaz kampı planlayan bir kampçı için deniz kenarı kamp malzemeleri listesi oluşturmak istersek, yazlık bir kamp çadırı, mat, 10 derecelik uyku tulumu, ilk yardım kiti, 60 litrelik kamp çantası ve kamp mutfak seti yeterli olacaktır. Kendi aracı ile kamp yapmayı planlayan bir kampçı için bu malzemelere ek olarak kamp sandalyesi ve kamp masası ilave edilebilir. Deniz kenarı kamp malzemeleri listesinde gölgelik oturma alanı oluşturmak için tente veya tarp olmazsa olmaz kamp malzemelerindendir.

Yazlık Kamp Çadırı Nasıl Seçilir?

Kamp çadırları doğada dört mevsim barınma ihtiyacını karşılayabilmemizi sağlar. Sadece yaz aylarında kamp yapan bir kampçı için ideal çadır tipi iki veya üç mevsimlik kamp çadırlarıdır. Yazlık kamp çadırı seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli etkenlerden birisi çadırın su geçirmezlik özelliğinin olmasıdır. Kamp yaparken ani bir yaz yağmuruna yakalanma riskine karşı bu özellik dikkate alınmalıdır. Çadır kurmak için seçilen alanların her zaman tam gölge olma ihtimali biraz düşüktür. Bu nedenle çadırın ışık geçirmezlik ve dış tente havalandırması özelliklerine dikkat edilmesi gerekir. Sırt çantası ile kampa gitmeyi planlayanlar için ağırlık ve çadırın paket boyu da dikkate alınması gereken bir diğer özelliktir. Deniz kenarı kamp malzemeleri listesi hazırlayanlar için bu kriterlere dikkat etmek, keyifli bir kamp deneyimi sunabilir.

Yazlık Kamp Matı Nasıl Seçilir?

Kamp matları konfor ve ısı geçirmezlik derecelerine göre seçilmelidir. En bilindik mat türleri rulo matlar ve Z tipi matlardır. Kamp matlarının kullanım alanına ve mevsime göre çeşitleri bulunmaktadır. Yaz kampı için 0,7 cm veya 1 cm kalınlığındaki matlar tercih edilebilir. Mat kullanımında folyo yüzey uyku tulumuna, köpük yüzey ise zemine temas edecek şekilde yerleştirilmelidir. 30kg/m3 yoğunluğundaki köpük matlar yaz kampı için tercih edilebilir.

Yazlık Uyku Tulumu Nasıl Seçilir?

Uyku tulumları konfor derecesine göre seçilmelidir. Yaz kamp malzemeleri listesi oluştururken, kamp yapılması planlanan bölgedeki hava sıcaklığına göre uyku tulumu seçimi yapılmalıdır. Uyku tulumunun konfor derecesi, hava sıcaklığının birkaç derece altında olmalıdır. Yaz kamplarında kullanılacak uyku tulumunun, yorgan veya battaniye işlevi görmesi yeterlidir. 10 derecelik bir uyku tulumu, vücut ısısı normal ve çabuk üşümeyen anotomiye sahip bir kampçı için iyi bir seçenek olacaktır.

Yazlık Kamp Çantası Nasıl Seçilir?

Kamp çantaları ihtiyaç duyduğunuz taşıma kapsitesine ve fiziki özelliklerinize uyum sağlamalıdır. Sırtınıza tam oturan ve belinizden aşağı sarkmayan uzunluktaki kamp çantalarını seçmek, omurga sağlığı için önemlidir. Kamp çantası seçimi yapılırken bel ve omuz bağlantılarının ayarlanabilir olmasına dikkat edilmelidir. Ayarlanabilir özelliği bulunmayan kamp çantaları, doğa yürüyüşlerinde savrularak dengenizi bozabilir ve enerjinizin hızla tükenmesine sebep olabilir. Yazlık kamp çantası seçerken, çantanın sırt desteği ve askılık kısımlarında hava alabilen kumaş dokusu konforlu bir kullanım sağlar. Yaz kampı için gerekli malzemeleri sığdırabileceğiniz ideal sırt çantası 60 lt ile 80 lt arasında değişiklik gösterebilir.

Kamp Mutfak Seti Nasıl Olmalı?

Yaz kampı için damak zevkinize göre pratik ve hafif yiyecekleri tercih edebilirsiniz. Yaz aylarında Türkiye’de bir çok bölgede ateş yakma yasağı bulunuyor. Bu nedenle kamp mutfağınızın ilk ürünü kamp ocakları olabilir. Kartuş tüpler ile çalışan pratik ocaklar az yer kapladığı gibi, her yemek öncesinde ateş yakma zahmetini ortadan kaldırmaktadır. Kamp ocakları ile birlikte kullanabileceğiniz kamp tencere seti ve çatal kaşık seti ürünlerini kamp malzemeleri listenize ekleyebilirsiniz.

Kış Kamp Ekipmanları Listesi
Kış Kamp Malzemeleri

Kış Kamp Malzemeleri Listesi

Kış kampı için gerekli malzemeler soğuk hava şartlarına dayanıklı, vücut ısısını korumaya yönelik ekipmanlardan oluşur. Kış kamp malzemeleri listesi oluştururken barınma ihtiyacı, ısınma ihtiyacı ve yemek ihtiyacı göz önünde bulundurulmalıdır. Kış kamp ekipmanları seçerken yanlış bilinen en yaygın bilgi ise kaliteli bir çadırın, soğuktan koruyacağı yönündedir. Kamp çadırı sizi soğuktan koruyan asıl etken değildir. Kampta soğuktan korunmak için termal giyim ürünleri, kışlık bir uyku tulumu ve nefes alabilen yapıya sahip kışlık botları tercih etmek gerekmektedir. Kamp çadırları rüzgar ve yağmura karşı korumayı amaçlayan ürünlerdir. Kış kamp malzemeleri seçiminde uyku tulumu kadar zeminde kullanılacak kamp matı seçimi de önemlidir.

Kış Kamp Malzemeleri Seçimi

Soğuk Hava Şartları İçin Çadır Seçimi

Kış kampları için barınma ihtiyacı hayati önem taşır. Kış kampı için 4 mevsimlik veya 5 mevsimlik bir kamp çadırı seçilmesi gerekmektedir. Kışlık kamp çadırı seçiminde dış tente su geçirmezlik derecesi en önemli faktörlerdendir. Türkiye şartlarında kış kampı için çadırın dış tente su geçirmezlik derecesi 2000 mm üzerinde, çadır zemin matı su geçirmezlik derecesi ise 5000 mm üzerinde olmalıdır. Kış şartlarında yoğun rüzgara dayanıklılık gösterebilmesi için çadırın 70km/sa ve üzeri dayanıklılığa sahip olması gerekir. Çadır satın alırken bu detayları mutlaka incelemelisiniz. Çadırlar için en yaygın kullanılan poller fiberglass ve alüminyum pollerdir. Çadırın dayanıklılığını sağlayan çadır polleri, kış şartları için azami 6000 ve 7000 serisi alüminyum pollerden oluşmalıdır. Kış kamp ekipmanları listesi içerisine bu detaylara uygun olan bir çadır modeli ekleyebilirsiniz.

Kışlık Uyku Tulumu Seçimi

Kış kamplarında rahat bir uyku uyuyabilmek için kaliteli ve doğru seçilmiş bir uyku tulumu, keyifli bir kamp deneyimi yaşamanızı sağlar. Uyku tulumu seçiminde ilk dikkat edilmesi gereken özellik uyku tulumunun boy ve genişlik ölçüleridir. Bedeninizden büyük bir uyku tulumu seçmek, uyku tulumunun ısı tutma performansını düşürebilir. Kışlık uyku tulumu seçilirken, uyku tulumunun konfor derecesine dikkat edilir. Kamp yapacağınız bölgedeki hava sıcaklığı 0-5 °C arasında olacaksa, seçmeniz gereken uyku tulumunun konfor derecesi -6 °C olmalıdır. Yüksek irtifa düşünmüyorsanız -10 °C’lik bir uyku tulumu istediğiniz performansı sunabilir. Uyku tulumlarının en bilindik dolgu materyali sentetik ve kaz tüyüdür. Kaz tüyü tulumlar daha fazla ısı muhafazası sağlasa da sentetik tulumlara oranla daha ağırdırlar. Kış kampı için 1,3 kg ağırlığı geçmeyen uyku tulumları idealdir.

Kışlık Kamp Matı Seçimi

Kamp matlarının üç farklı çeşiti bulunmaktadır. Bunlar şişme kamp matları, kendinden şişen kamp matları ve köpük matlardır. Köpük matlar genellikle izolasyon ekipmanı olarak kullanılır. Köpük yoğunluk oranına göre ısı yalıtımını keser. Zeminden gelen soğuğu kesmek, çadır içi izolasyonda en önemli etkenlerdendir. Konforlu bir kamp deneyimi yaşamak isteyenler köpük matlar ile birlikte şişme matları kullanabilir. Sadece şişme mat kullanmak, izolasyon konusunda çok kötü bir seçenek olacaktır. Şişme matların içerisindeki hava zemindeki soğuk havayı içine hapseder ve gün boyu zeminden gelen tüm soğuğu iletir. Bu nedenle ikisinin bir arada kullanılması çok daha rahat olacaktır. Matlar 1 ile 4 arasında referans aralığında farklı değerlere sahiptir. Kış aylarında kullanılacak matların referans aralığının 4 olması gerekir. Kış kampı için 1 cm ve üzeri köpük matlar tercih edilebilir.

Kışlık Kamp Mutfak Seti

Kamp mutfak setinin olmazsa olmaz kamp malzemesi kartuş tüplerdir. Kamp kartuşları olarak da bilinen bu tüplerin ağırlığı 230gr ila 450gr arasında değişiklik göstermektedir. Kamp kartuşlarının en bilindik içeriği Bütan – Propan gaz içeriğidir. Bütan – Propan kamp kartuşları alkollü, benzinli ve ispirtolu ocaklara göre çok daha verimlidir. Kamp kartuşları üzerine çakmaklı siboplu ocaklar monte ederek kullanabilirsiniz. Ayrıca kamp kartuşları sadece yemek pişirmek için değil, soba başlık aparatları ile ısınma ihtiyacı için de kullanılabilir. Kamp mutfak setinin bir diğer ekipmanı, kamp tencere seti ve çatal kaşık setidir. Bu ekipmanlar temel kamp mutfağı seti oluşturmak için yeterlidir. Kış kamp malzemeleri listenize emaye kupa veya katlanabilir kamp bardaklarını da ekleyebilirsiniz.

Kışlık Kamp Çantası Seçimi

Kamp çadırı, uyku tulumu, kamp matı ve kamp mutfak seti ekipmanlarının sığabileceği büyüklükte bir kamp çantası yeterli olacaktır. Kamp çantanıza kamp ekipmanları setinin yanı sıra temal kıyafetler, yağmurluk ve termal çoraplar ekleyebilirsiniz. Kışlık kullanıma uygun kamp çantalarının olmazsa olmaz özelliği çantanın kendisine ait yağmurluğunun bulunmasıdır. Yağmurlu havalardaki trekking veya hiking aktivitelerinde bu özellik ekipmanlarınızın kuru kalmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca kış kamp malzemeleri listesi içerisine kendiniz için bir yağmurluk da ekleyebilirsiniz.

Kamp Malzemeleri Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kamp malzemeleri listesi oluştururken dikkat edilmesi gerekenler sırasıyla şöyledir;

 1. Seçilecek ekipmanın kullanılacak mevsime uygunluğu,
 2. Kamp ekipmanının ağırlığı,
 3. Kamp ekipmanının hacmi,
 4. Kamp ekipmanının kullanışlılığı,
 5. Kamp malzemelerinin dayanıklılığı,

bu sıralamaya göre kamp malzemelerinizi seçebilirsiniz. Bütçenizi değil, sınırları zorlamak isterseniz ucuz kamp malzemeleri için biraz araştırma yapmanız gerekmektedir. Kamp malzemeleri hakkında teknik detayları bulamıyorsanız, Kampbros kamp malzemeleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Doğayla İç İçe: Kamp Yapmanın Keyfini Çıkarın

Kamp yapmak, modern yaşamın stresinden uzaklaşmak ve doğayla iç...

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...