Çadır ve Uyku Tulumu Seçiminde Nelere Dikkat Etmeli?

Soğuk ve zorlu geçen bir kış mevsimini geride bırakmak üzereyiz. Önümüz bahar. Şimdiden yaz mevsiminin ve açık havada olmanın heyecanını duymaya başladık bile. Açık hava deyince ilk akla gelenlerden biri, doğada çadır kampı yapmak. Eğer daha önce çadır kampı yapmadıysanız, bu yazımıza kulak verebilirsiniz. Özellikle ilk kez kamp yapmak isteyenler için temel kamp malzemelerinden çadır ve uyku tulumuna yer verdik. Yeni başlayanlar için kamp yapmak, zorlu bir uğraşı gibi görünmektedir. Yine de kamp yapmak doğayı seven herkes için güzel bir deneyimdir. Bir kere kamp yapmaya başladıktan sonra doğada olmanın tadına doyamayacaksınız. Bunun için de öncelikle çadır, uyku tulumu gibi malzemeler hakkında bilgi edinmek gerekir. Aşağıda temel kamp malzemelerinden çadır ve uyku tulumu seçimi gibi öncelikli olanları listeledik.

Doğru Çadırı Nasıl Seçeriz?

Doğru Çadır Seçimi
Doğru Çadır Seçimi

Kamp çadırını seçmek oldukça karmaşık gelebilir. Kullanım türü, kişi sayısı, çadır yapısı, çadırın ağırlığı, çadır seçiminde öne çıkan noktalardır. Çadırınızı sırtınızda taşımak zorunda değilseniz ve “statik” bir çadır kuracaksanız, en iyi seçim kamp çadırı olacaktır. Kamp çadırları daha fazla alan ve konfor sunar. Genellikle bir yaşam alanı veya dinlenme alanına sahiptir. Dolayısıyla orada yemek pişirebilir, yiyebilir, yağmura karşı sığınır hatta uyursunuz. Aynı yerde birkaçgün kalmayı planlıyorsanız veya çok uzağa yürümek zorunda değilseniz, en uygun seçimdir. Bunlar, kurulumu ve taşıması kolay, küçük bir ana kamp oluşturmak için pratik çadırlardır. Bu çadırlar genellikle eşyalarınızı saklamak ya da yağmurdan korumak için, apsis adı verilen küçük bir ayrı alan sunar. Kamp çadırı alırken önemli bir nokta da kaç kişi olursanız olun, bir boy büyük bir çadıra yönelmektir. Böylece hem size hem de eşyalarınıza yer açabilirsiniz.

Çadır Kurmadan Önce Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Kendinize en uygun çadıra karar verdiniz ve onu aldınız. Ancak bir de çadırı kurmak var. Özellikle yeni başlayanlar için kamp alanına varmadan önce hazırlık yapmak önemlidir. Bunun için çadırı daha öncesinde en az bir kez kurmuş olun. Böylece deneyim kazanmış olursunuz. Çadırı kurmadan önce dikkat etmeniz gereken bir diğer şey de zemindir. Zeminde taşlar, dal ve ağaç kökleri olabilir. Doğru yer seçmek ya da bu engelleri temizlemek, çadırın alt yüzeyini koruyacaktır. Üstelik çadırın içinde rahat hareket etmenize yardımcıdır.

Çadır Kurarken Alan Seçmek

Çadır Kurarken Alan Seçimi
Çadır Kurarken Alan Seçimi

Çadırınızı aldınız ve kampa gitmeden önce prova ederek kurdunuz. Şimdi sıra asıl kamp alanında çadır kurmaya geldi. Öncelikle çadırınızı mevcut kamp alanlarında kurmayı tercih edin. Böylece uygun zemin bulma olasılığınız artar. Rüzgârı ve yağmuru kaldıracak kaliteli bir çadıra sahip olabilirsiniz. Ancak yine de, doğal koruma sunan alanları seçerek siper almak mantıklı bir yaklaşımdır. Şiddetli bir rüzgârla devrilebilecek hasarlı ağaçların veya dalların yakınında kamp yapmaktan kaçının. Sıcak bir iklimde kamp kurduysanız, kapıyı rüzgâra doğru çevirmek serinlemenize imkân verir. Yağmur olasılığına veya dere nehir kıyısına karşı, yüksek ve kuru bir zemin tercih edin. Böylece sıcaklıklar düştükçe çadırın içinde daha az nem olur. Ayrıca yağmurlu havalarda kapıları rüzgârdan uzak tutmak, içeri su girmesini engeller.

Uyku Tulumu Nasıl Olmalı?

Uyku Tulumu Seçimi
Uyku Tulumu Seçimi

Uyku tulumu satın alırken 4 ana kriter öne çıkmaktadır: Kullanım (ağırlık), dış hava sıcaklığı, boyutu ve malzemesi. Burada da yine uyku tulumunu ne amaçla kullanmak istediğiniz önemlidir. Buna göre; Uyku tulumunuzun ağırlığı, kullanımına bağlı olacaktır. Eğer sabit bir yerde kamp kuruyorsanız uyku tulumunuzun rahatlığına odaklanmanızı tavsiye ederiz.

Uyku Tulumu Şekilleri Nelerdir?

Genel olarak kampçılar, uzanmak ve rahat etmek için geniş alan sunan uyku tulumlarına yönelmektedir. Bu nedenle olsa gerek, birçok uyku tulumu basit dikdörtgen bir tasarıma sahiptir.

  • Dikdörtgen Uyku Tulumu: Hem bacakların hem de kolların esnemesi için bolca alan sağlar; bazıları tamamen açılarak yorgan gibi kullanılmaktadır.
  • Yarı Dikdörtgen Uyku Tulumu: Mumya veya fıçı şekli olarak da bilinmektedir. Sıcaklık ve rahatlık arasında bir konfor sunar.
  • Mumya Uyku Tulumu: Sıcaklığı artırmak ve ağırlığı azaltmak için rahat bir kesime sahiptir. Böylece içinde rahatça hareket edersiniz.
  • Çift Kişilik Uyku Tulumu: Birlikte uyumayı planlayan çiftler için en iyi seçenek iki kişilik olan uyku tulumlarıdır. 
  • Çocuk Uyku Tulumları: Bunlar yetişkin uyku tulumlarının daha kısa ve daha küçük olanlarıdır. Genellikle çocuklar için tercih edilmektedir.

Hava Koşulları ve Uyku Tulumu

Uyku Tulumu Çeşitleri
Uyku Tulumu Çeşitleri

Uyku tulumu ısı üretmez, vücut tarafından üretilen ısıyı hapseder. Yorgun ve üşümüş bir halde soğuk, nemli bir uyku tulumunun içine girdiyseniz, uyku tulumu ne kadar iyi olursa olsun üşümeniz kaçınılmazdır. Uyuduğunuz yerin sıcaklığı, uyku tulumunda belirtilen sıcaklık sınırının altındaysa, üşüme hissedebilirsiniz. Sıcaklık, ayrıca diğer unsurlara da bağlıdır: soğuğa karşı direnciniz, ekipmanınız ( yerden yalıtan iyi bir yatağınız varsa), giysileriniz ve iklim koşullarıdır.

Uyku Tulumu Hakkında Bilmemiz Gereken Diğer Şeyler Nelerdir?

Uyku tulumu kılıfları: Uyku tulumunu kullanmadığınız zamanlarda doğru şekilde saklamak gerekir. Bunun için hazırlanmış kılıflardan yararlanabilirsiniz. Dayanıklı polyester ya da naylondan üretilen dış kumaş, özellikle nemden korumak için dayanıklı su geçirmeyen bir kaplamaya sahip olmalıdır.

Uyku tulumu başlığı: Sıkıca oturan bir başlık, uyku tulumunun çok daha sıcak olmasını sağlar.

Fermuar özellikleri: Birden fazla fermuar olması, havalandırmayı kolayca ayarlamanızı sağlar. Saklama cebi: Saat, anahtar, belki küçük bir krem saklamanız için yardımcı olur.

Uyku Tulumunun Bakımı Nasıl Olmalı?

Uyku Tulumu
Uyku Tulumu

İster doğal içerikli isterse sentetik olsun kamp yaparken uyku tulumunu temiz, kuru ve korunaklı tutmak akıllıca olacaktır. Ayrıca yatarken temiz giysilerle uyumak da uyku tulumunun iç temizliği için önemlidir.

Hangi kamp malzemesi olursa olsun, dayanıklı olması kadar pratik ve rahat olmasına da dikkat etmek gerektiğini unutmayın.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

Hale Başeğerci
Hale Başeğerci
Hale Başeğerci, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Dramatik Yazarlık ve Dramaturgi Anasanat Dalı mezunu. Şu anda metin yazarı olarak çalışıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Doğayla İç İçe: Kamp Yapmanın Keyfini Çıkarın

Kamp yapmak, modern yaşamın stresinden uzaklaşmak ve doğayla iç...

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...