Medeniyetlerin Kalesi Olympos Antik Kenti

Olympos Antik Kenti adını, eskiden Olympos Dağı olarak bilinen Tahtalı dağından alır. Tahtalı Dağı, şehrin 10 km kuzeyinde bulunmaktadır ve eteklerinde bugün Yanartaş adıyla bilinen, hiç sönmeyen ateşi barındırır. Olympos (Olimpos), Likya bölgesinin önemli bir üye kentiyken. İ.Ö.1.yy. başlarında komşusu olan Phaselis kenti gibi Olympos kenti de korsanlar tarafından işgal edilmiştir.

Olympos, yerleştiği topografya ile bütünleşen, konumu nedeniyle dikkat çeken bir kenttir. Bölgenin kıyıya doğru uzanan dik yamaçlarının Akdeniz ile buluştuğu derin vadi içinde konumlanan, Olympos’un ortasından akan Olympos Çayı kente karakter kazandıran önemli bir unsurdur. Buna bağlı olarak kentin içinde yer alan su kaynakları da Olympos’un kuruluşunda tüm bu unsurları bir arada düşünerek planlandığını göstermektedir.

Olympos, Türkiye’nin güney sahilini kapsayan, Antalya‘ya bağlı Olympos Bey Dağları Milli Parkının bir bölümünü oluşturmaktadır. Bey Dağları, Toros Sıradağlarının batı kanadında bulunur. Kış ikliminin esintilerini taşıyan tepelerinden aşağıya inildikçe, yemyeşil çam ve sedir ağaçları arasından Akdeniz‘in turkuaz rengi görülür.

Olympos, bir ören yeri olduğundan modernize edilmiş, büyük bir turistik merkez olması yasalarla engellenmiştir. Böylelikle bölgenin doğal yapısı korunmuş ve Olympos antik kenti, ziyaretçilerin hoşça vakit geçirdikleri benzersiz bir doğal cennet haline gelmiştir. İki tarafı kayalarla çevrili, dere yatağından akan suların serinliğini, sahildeki kumlarda dahi hissetmeniz mümkündür.

Kent, birçok medeniyet arasındaki çekişmenin ardından, son olarak doğa tarafından ele geçirilmiştir. Şehri gezmek için ormanın içerisinden veya serin tatlı suların aktığı küçük su kanallarının içinden maceralı bir yolculuk yapmanız gerekir. Muhteşem sahili sadece plajda güneşlenmek isteyenler için değil, Caretta Carettalar için de harika bir yerdir.

Olympos antik kentinin eski sokaklarından gelen soğuk pınar suları, dere yatağında toplanır. Tuzlu sudan çıkanlar için harika bir duş imkanı sunar. Olympos’ta kamp yapabilir, bungalovlarda kalabilir, ahşap odalar kiralayabilir ve antik kentin içerisinden, yüzyıllar boyu korsanların hükmettiği turkuaz sulara çıkabilirsiniz.

Dünya’nın dört bir yanından gelen yüzbinlerce gezginin uğrak noktası olan Olympos sahilinde, geceleri gitar çalıp, şarkılar söyleyen gençlerin neşelerine dahil olabilir, Akdeniz akşamlarının tadını çıkartabilirsiniz. İyi eğlenler..

Olympos’ta Uğranabilecek Yerler

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yapılmamış. İlk olmak istermisin?
  • chat
    Bir yorum yap