Bisikletle 79 Günde Dünya Turu - Kampbros

Bisikletle 79 Günde Dünya Turu

Konu Başlıkları

İskoçyalı Mark Beaumont dünyadaki bisiklet rekorunu kırdı. Dünya etrafında 18 bin mil(yaklaşık 29 bin kilometre) bisiklet süren ve bu turu 79 günde tamamlayarak rekora imza attı.

2008’de aynı yolu 194 günde tamamlayarak yeni bir dünya rekoru kırmıştı. O zamandan beri, diğer bisikletçiler tarafından kırılan  önceki rekor 123 gün olmuştu.Mark’ın bu hedefine ulaşabilmesi için günde ortalama 240 mil antrenman yapması gerekiyordu.

Mark, in Seksen Günde Devr-i Alem adlı klasik macera romanından esinlenerek 2 Temmuz’da Paris’te yolculuğuna başladı ve Avrupa, Rusya, Moğolistan ve Çin’i bisikletle gezdi.

Daha sonra, Avustralya, Yeni Zelanda, Kuzey Amerika boyunca; Portekiz, İspanya ve Fransa’da da bisiklet sürdü.

Bisikletinde günde 16 saatten fazla kaldı ve her gece yalnızca beş saat uyudu.

www.artemisworldcycle.com

Beaumont ayrıca seyahati sırasında bir ayda katettiği 7 bin 31 mil ile de bir ayda en çok yol kateden bisikletçi ünvanını alarak Guinness Rekorlar kitabına girmiştir.

Mark’ın sağlığı yolculuk boyunca büyük bir faktör olmuştur. Ve bu zorlu yolculukta Beaumont’un  ultra-dayanıklı sporcu olmasını sağlayacak olan birkaç faktör vardır. Bunlar;

1- Planlama

Mekanik arıza , hastalık ve  yaralanma, konaklama, konuları ve ısı, irtifa ve kötü hava koşulları gibi bir dizi çevresel zorlama da problem yaşamamak için plan yapmaları gerekecek.

2-Fitness

Beaumont’un bu başarıya ulaşması için iyi gelişmiş bi kardiyo solunum sistemi,yani vücudun oksijeni alıp , bisikletini ileriye doğru itmek için kullandığı çalışma kaslarına nakletmesini gerektirecektir.Bu eğitim sırasında Beaumont vücudunu nasıl dinleyeceğini ve farklı egzersiz yoğunluğuyla ilişkili kalp hızını nasıl yakalayacağını öğrenecek.

3-Dayanıklılık

Hiç şüphesiz, işler planlamayacak günler ve programının gerisinde kalan günler olacaktır; Bu örneklerde onu ileriye götüren direnci olacaktır.

4. Beslenme

foto@stuff.co.nzMark Beaumont, yiyecek almak için durduğu zaman derin bir doku masajı alır.

Beaumont’un web sitesinde, Etkili bir beslenme stratejisi geliştirmeye başlayan titiz planlamanın altını çiziyor ve bu da Amerika’daki Yarış’daki başarılı takımlarla ilişkili bir şey.

Yemeklerin kalorili olması gerekir; oturma başına 1.000’e kadar; takviyelerin etkin olması gerekir; ancak gastrointestinal rahatsızlıklara neden olmaz; aperatiflerin bisikletle tüketilebilmesi gerekir; ve Beaumont’un 60 ila 90 dakikada bir yemek yemesi gerekir. Doğru beslenme stratejisi aşırı kilo vermeyi önlemek için gerekli enerjiye sahip olmasını sağlar. Besin alımı bileşenlerinin birçoğu önceden planlanabilirken, Beaumont damağının kendisine aksini söyleyeceği günlerde bile disiplinin plana sadık kalmasını gerektirecektir.

5-Kurtarma

foto@stuff.co.nz

Bu, kurtarma rejiminin en kritik bileşeni olan yatmadan önce buz banyoları, iyileştirme içecekleri ve masajı içermektedir. Performansına göre uyku saatinin az olması ve jed lag dan dolayı masaj en büyük kurtarıcısı olmuştur.

İskoç bisikletçi seferi tamamladıktan sonra şunları söyledi: “Şüphesiz, bedenimin ve aklımın başından geçen en cezalandırıcı zorluk olmuştur. Her gün için gerekli olan fiziksel ve zihinsel dayanıklılık kendi içimde bir meydan okumaydı resmen, ama etrafımda inanılmaz bir destek ekibi vardı.”

“Dünyadaki insanlardan aldığım destekten, üye bisikletçilerden mesajların ve çevrimiçi dileklerin yolunda bana katılmalarından dolayı minnettarım.

Tecrübe inanılmazdı ve bu yolculuğu önümüzdeki yıllarda paylaşmaktan heyecan duyuyorum.”“Rüzgar bir araçtır ve hava çok önemlidir. Mark rüzgara karşı sürüyorsa, onu çok yavaşlatıyor, ancak iyi bir kuyruk rüzgarı varsa onu biraz daha hızlı götürmek için taşımaya yardımcı olabilir.”

“Fiziksel olarak, tabi ki çok üzgünüm ama çok hızlı bir şekilde öğrendiğiniz şey, canınızın  yanmasıyla, yaralı olmanız arasında büyük bir fark var. Vücudun iyileşmesi zaman alsa da yaralı değilim.”

MARK’IN ROTASI

Mark’ın heyecanına ortak olmakla beraber onun sürekli gözetimini sağlayan bir ekibe sahip olduğunu unutmamak gerekiyor.

Mark’ın uzun macerasını anlatan video aşağıda, iyi seyirler…

 

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

Ücretli ve Ücretsiz Dikili Kamp Alanları

Dikili kamp alanları, İzmir ve Ege’nin deniz kampı açısından önemli noktalarından biridir. Hem denize yakın hem de doğanın içerisinde kamp yapmak isteyenler için oldukça uygun

Ücretli ve Ücretsiz Anamur Kamp Alanları

Ülkemizden bir başka güzellik Anamur. Doğası, tarihi ve taşıdığı kültürle Mersin’in gözde ilçesi Caretta Caretta’lara da misafirlik ediyorlar. Harika bir sahili, 1911 çıkışlı deniz feneri,

Ihlara Vadisi Kamp Alanı ve Gezi Rehberi

Tarihteki adı (Peristremma) olan Ihlara Vadisi, kilise ve şapelleriyle; doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardandır. Vadi içerisinden Melendiz Nehri geçmekte ve Nehir, buraya ayrı bir

Ücretli ve Ücretsiz Nevşehir Kamp Alanları

Nevşehir Kamp Alanları içerisinde Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri şehirlerine dağılmış bölgenin genel adıdır. Kapadokya, Pers dilinde “Katpatuka” kelimesinden türemiş “Güzel Atlar

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp