Yeni Trend Mimari: Yeşil Apartmanlar

Ozon tabakasını tahrip eden kimyasalların %50’sinin inşaat sektörü tarafından kullanıldığını biliyor muydunuz? %50 gibi bir oranın kulağa nasıl geldiğini tahmin edebiliyoruz. Bu kullanımı azaltmanın elbette pek çok yolu var. Gelin biraz sürdürülebilirlik, çevre, iklim krizi, küresel ısınma gibi konuların mimariye yansıyan taraflarına birlikte bakalım. Size yeni bir mimari trend olarak karşımıza çıkan ülkemizde ve dünyada giderek yaygınlaştığını söyleyebileceğimiz çevre dostu apartmanlardan bahsedeceğiz. Çevreye saygılı ve ekosistemi düşünen bu yeni trend mimarinin adı ise “Yeşil Apartmanlar”.

Yeşil mimari ve tasarım olarak da tanımlayabileceğimiz bu yeni trend, mimaride ve inşaatta kullanılan tüm malzemelerin çevre dostu olacak şekilde seçilerek çevreye ve insan sağlığına verilen zararı en aza indirmeyi hedefleyen bir yaklaşım şekli olarak özetlenebilir. Artan çevre kirliliği, küresel ısınma, enerji kaynaklarının azalması gibi etkenler tüm dünyada gayrimenkul yatırımlarında hızla yayılan yeşil apartman trendi, son dönemlerde ülkemizi de etkisi altına aldı diyebiliriz.

Bugün dünyaya baktığımızda geleceğe dair endişe duymamak neredeyse imkânsız bir hâl aldı. Dünyadaki yaşamın son bulma tehlikesi, iklim krizleri, yangınlar, kuraklık, kentlerde yaşanan beklenmedik doğa olayları ve yıkımlar derken umutsuzluğa kapılmak çok kolay gibi görünebilir. Ancak kendi yaşam alanlarımızı ve kişisel hayatlarımızı bu farkındalıklarla donattığımızda olumsuzları görmeye teşne olan bakış açımızı biraz daha yeşil pencerelere çevirmek de bir o kadar mümkün. Söz konusu kendi hayatlarımız olduğunda mikro düzeyde değişimler karbon ayak izimizi azaltmak ve sürdürülebilirlik için küçük adım arayışları içinde olmak büyük bir önem taşıyor elbette.

Yeşil apartmanların günümüzdeki artışına baktığımızda ise kişisel yaşantılarımız kadar bir yandan da toplumsal olarak değişimi sağlayacak ve kentlerdeki atmosferi tamamen değiştirebilecek bir konudan bahsedeceğiz. Sürdürülebilirlik, çevre ve ekosistem için fayda sağlayabilecek yenilebilir adımlar mimarilerinin dönüşümünde de büyük rol oynuyor.

Eğer küçük adımlar atmaktan bahsediyorsak, mimarideki bu değişimlerden haberdar olmak ve belki de oturacağımız alanları buna göre tercih etmek ya da buradaki faydalardan yararlanarak balkonlarımızda yaşantılarımızda neler yapabileceğimizi yeniden düşünmek bu küçük adımların bir parçası olabilir.

Yeni Trend Mimari Yeşil Apartmanların Çevreye ve Bizlere Faydası Neler?

Yeşil Apartman Terası
Yeşil Apartman Terası / Fotoğraf: Unsplash

Yeşil apartmanlar hem çevreye hem de içinde yaşayanlara pek çok faydası var diyoruz. Peki nedir bu yeşil apartmanların faydaları? Gelin birlikte bakalım!

Ülkemizde de giderek yaygınlaşan yeni mimari trend yeşil apartmanların faydalarından bahsetmeye başlamadan önce bu binaların son yıllarda gün ışığından daha fazla yararlanan, elektrik ihtiyacını güneş panelleriyle sağlayan, yağmur ve atık suyunu arıtarak tekrar kullanan binalar olduğunu da söylemekte fayda var.

Enerji Kullanımını Minimuma İndiriyor

Güneş Işığından Maksimum Fayda Sağlamak
Güneş Işığından Maksimum Fayda Sağlamak / Fotoğraf: Unsplash

İklim krizinin etkilerini gözle görülür şekilde yaşarken dikkat etmemiz gereken en büyük başlıklardan bir tanesi tabii ki enerji ve kaynak tüketimi. Yeşil apartmanlar çevre adına büyük bir adım atarken içinde yaşayan apartman sakinleri de bu büyük adımın önemli bir parçası haline geliyor elbette. Eko-mimarlık olarak da tanımlanan bu mimari dönüşüm projelerinde doğal aydınlatmaya ağırlık verilerek enerji tüketimi minimuma indiriliyor. Yalıtım malzemeleri binanın kullanım amacına uygun olarak geri dönüşümü olan malzemelerden seçiliyor böylece sürdürülebilirlik için önemli bir adım da henüz başlangıçta atılmış oluyor aslında. Isı, su, ses ve yangın yalıtımıyla birlikte bina bir bütün olarak ele alınıyor ve tüm süreç bu detaylara göre şekilleniyor. Güneş enerjisinden faydalanılması üzerine tasarlanan bu binalar sayesinde doğaya verilen zararı azaltıldığını ve apartman sakinlerinin de karbon ayak izini azaltmak için büyük bir adım attığını söyleyebiliriz.

Yapım Aşamasında Doğal Çevre Tahribatı En Aza İndiriliyor

Doğa Dostu Malzemelerden Üretilen Binalar
Doğa Dostu Malzemelerden Üretilen Binalar / Fotoğraf: Unsplash

Mimari dediğimizde hepimizin aklına gelen birkaç soru var. Elbette doğal çevreye zarar verip vermediği, kullandığı enerji, hafriyat ve ortaya çıkan atıklar nerelere gönderildiği ya da ne yapıldığı gibi detaylar çevreye duyarlı ve geleceği için adım atmak isteyen kişiler için önemli başlıklar oluyor. Binalarda kullanılan birçok malzemenin halihazırda geri dönüştürülen malzemelerden oluştuğunu da söylemeden geçmeyelim. Bu mimari trende baktığımızda yapım aşamalarının doğal çevreye zarar vermeden ve oluşan atıkların da geri dönüştürülerek yine binanın kendisinde kullanıma hazırlanıyor olması yeşil apartmanları tercih etmek için önemli bir sebep.

Kuraklığı Önlemek Adına Sürdürülebilir Bir Adım Atıyor

Bisiklet Parkı ve Bahçe Alanı
Bisiklet Parkı ve Bahçe Alanı / Fotoğraf: Unsplash

İklim krizinin en büyük sorunlarından biri de elbette kuraklık. Sürdürülebilirlik adımlarımızın kişisel yaşantılarımızdaki yerine baktığımızda suya verdiğimiz önem, neler yapabileceğimiz ve tasarruf gibi konulardan söz etmek gerekiyor. Yeşil apartmanlarda yeşil çatı uygulaması sayesinde yağmur suları arıtılarak yeniden kullanıma uygun hâle getiriliyor. Yeşil dönüşümün bir parçası olmayı hedefleyen bu yeni trend mimaride yağmur suyu biriktirme ve arıtma sistemleri, çift kademeli ekonomik rezervuarlar kullanılarak suyun en verimli şekilde kullanılması amaçlanıyor. Kuraklığın gündemimizden düşmediği bu günlerde yeşil apartmanları sevmek için bir sebep daha diyebiliriz. Kişisel yaşantılarımızdaki dönüşüme izin vermek için yeşil apartmanları ve faydalarını iyi tanımanın doğaya olan saygımızı artıracağı da bir gerçek.

Sera Etkisini Azaltıyor

Yeşil Bitkilerle Çevrelenmiş Katlı Otopark
Yeşil Bitkilerle Çevrelenmiş Katlı Otopark / Fotoğraf: Unsplash

Dünyanın iklim kriziyle başa çıkmaya çalıştığı bu günlerde özellikle sera etkisinin olumsuz taraflarından bahsetmemiz gerekiyor. Sera gazları atmosferdeki sıcaklığı artırarak küresel ısınmaya ve dolayısıyla iklim değişikliğine neden oluyor. Bu konunun önemini fark ederek, hayatlarımızı dönüştürmek aslında geleceğimiz için çok büyük bir adım atmak anlamına da geliyor. Yeşil apartmanlar tasarlanırken yeşil katmanların güneş ışınlarını yansıtmayacak şekilde kurgulanıyor böylelikle sera etkisine neden olan yansımalar azalıyor. Sera gazı etkisinin azaltılması karbondioksit salınımının azalmasını da sağladığını düşünecek olursak yeşil apartmanların çevreye sağladığı faydalar bugünün sürdürülebilirlik adımlarını düşündüğümüzde yadsınamayacak kadar fazla diyebiliriz.

Yeşil apartmanların doğaya sağladığı pek çok fayda ve sürdürülebilirlik adımları için kent, toplum bazındaki katkılarından bahsettik. Yine de belki de bizi bu yeşil apartmanların bir parçası haline getirecek, yaşadığımız alanlardan keyif almamızı sağlayacak en büyük unsur şüphesiz kendinizi doğanın içinde, doğaya ait ve neredeyse doğal güzelliklerin bir parçasıymış gibi hissettiren ekosisteme faydalı, karbondioksit salınımını azaltırken sizi de yemyeşil bir manzaranın içinde hissettiren balkonları…

Doğayı korumak adına adımlar atarken geleceğimizi dönüştürmenin büyük bir parçası da kendimizi ve bakış açımızı değiştirmek. Bunun da en güzel yolu kendimizi doğanın bir parçası gibi hissetmekten daha iyi ne olabilir ki?

Kişisel Alışkanlıklarınızın Değişmesine Yardımcı Oluyor

Bu apartmanlarda yaşayan bir sakinseniz ya da yaşamak için minik adımlar atmaya başladıysanız sürdürülebilirliğe olan ilginizde ve bakış açınızda da değişimler görmeye başlamanız da çok olası denebilir. Sıfır atık kavramı hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve kişisel yaşantınızda plastik, karton kullanımınızı azaltarak atık üretiminizi minimuma indirebilirsiniz. Evinizin enerji tasarruflu ekipmanları sayesinde çevre dostu adımlar atmış olmanın mutluluğu kişisel tercihlerinizle birlikte sizin için daha fazla önem kazanabilir.

Yeşil Apartmanlar İle Doğanın Bir Parçası Olduğunuzu Hissediyorsunuz

Belki de bu yeni mimari trend yeşil apartmanların insana en güzel etkisi burada gizli. Hepimiz maalesef gündelik yaşantılarımızın temposu içerisinde doğayla uyumlu bir yaşam sürmekten biraz uzak kalıyoruz. Kentlerdeki yaşantıların bizi doğadan, çevreden, yeşilden ne kadar uzaklaştırdığı bir gerçek. Ancak dönüşümün bir parçası olmak ve doğa dostu bir yaşamı hayatımıza uyarlanabilir yanlarını keşfetmek bizim elimizde. Yeşil apartmanların sakinleri için en güzel başlık belki de yemyeşil balkonlarında, güneşten sağladıkları doğal enerjiyle evlerinde bir gün geçirebiliyor olmaları… Hem daha az atık kullanılmış hem enerji tasarrufu yapılmış hem de yeşillikler içerisinde karbon ayak izinizi azalttığınız bir ev sizi de “Doğa için iyi bir şeyler yapıyorum.” hissine sürüklemez mi? Geleceği korumak için bugünden atılacak adımların değeri oldukça büyük.

Elbette şimdilik bu yeşil apartmanlarda bir sakin olmayabilirsiniz. Evlerinizdeki atık tüketimini azaltmak, çöplerinizi komposta çevirmek, plastik ve karton tüketimini azaltmak, yaz aylarında güneş enerjisinden faydalanmak ve balkonlarınız bir botanik bahçesine çevirmek yine sizin ellerinizde… Küçük adımlar atmak için her detayın tamamlanmış olmasını beklemeye gerek yok. Gelecek ve dünya hepimizin. 😊

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Doğayla İç İçe: Kamp Yapmanın Keyfini Çıkarın

Kamp yapmak, modern yaşamın stresinden uzaklaşmak ve doğayla iç...

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...