Türkiye’nin En Büyük 10 Kanyonu

1.Valla Kanyonu

Kastamonu, Pırnarbaşı ilçesine bağlı Muratbaşı köyü sınırları içinde bulunan Valla Kanyonu, Küre Dağları Milli Parkı içinde yer alan 800 metre derinliği ile dünyanın en derin 2. kanyonu olma özelliğine sahiptir. Devrekani Çayı‘nın Küre Dağları’nı parçalayarak oluşturduğu kanyonun uzunluğu 12 km’dir. 

Aynı zamanda Türkiye’nin en zor trekking parkuruna da ev sahipliği yapan kanyon oldukca büyüktür. Genellikle kamp yapmak için su seviyesinden 30 metre yukarıdaki kamp alanları tercih sebebidir. Gece ansızın bir yağmura yakalanıp, “hani bu çadır su geçirmiyordu ya?” dememiş olursunuz. Bir de kanyona arkadaşlarla mangala gidercesine girmek yerine, profesyonel ekipler ve ekipmanlarla girmek tavsiye sebebidir. (Bkz: Valla Kanyonu Kazaları)

2.Karanlık Kanyon

Elazığın’ın Kemaliye ve Divriğ ilçeleri arasında uzanan, 130 yıl boyunca taşların oyulması ile oluşturulan tünelin, yanı başından akan Fırat Nehri’nin oluşturduğu, her iki tarafı yer yer 400-500 metre yüksekliğe ulaşan kanyon. Base jump severlerin duygusal bir bağ kurduğu yer.

3.Sansarak Kanyonu

4.Cehennem Deresi Kanyonu

Türkiye’nin 1. Dünyanın 3. büyük Kanyonu Artvin, Ardanuç’ta bulunuyor. Tırmanması zevkli, kendine has bir kokusu olan, dar bir girişten geçip büyük, ferah bir alana açılan harika bir yer.

5.Ihlara Kanyonu (Vadisi)

Aksaray’a 42 uzaklıkta olan Ihlara Vadisi Hasan Dağının‘volkanından püskürtülen lavların akarsu aşındırması sonucunda oluşan cemal şekilli bir vadi. Melendiz çayı, milyonlarca yıllık bir sürecin sonunda, 14 kilometre uzunluğunda ve yüksekliği yer yer 110 metreye ulaşan kanyonu meydana getirmiştir. Yeşilin 50 tonunu aynı anda görebilmenize olanak sağlıyor. Özellikle son baharda mutlaka gidilip görülmesi gereken bir yer.

6.Ulubey Kanyonu

Uşak’tan geçtikten sonra Ulubey’de Banaz’ın bağrından kopup gelen Banaz çayıyla birleşen dokuzsele deresi ile adı geçen banaz çayı haritada ağzı hemen hemen kuzeye bakan bir “v” harfi oluştururlar. İşte bu v’nin dar kısmında hem banaz çayı hem de dokuzsele deresi boyunca 50-100 m genişliğe, 135-170 m derinliğe ve 40-45 km uzunluğa sahip bir kanyon oluşmuştur.

7.Saklıkent Kanyonu

 Antalya-Muğla sınırını çizen Eşen Çayı’nın kolu olan Karaçay’ın oluşturduğu kanyondur. Girişinde suların üzerinde kurulmuş masalarda balık yeme zevkini mutlaka tatmanız gereken ve içine yürümeye başlamadan hemen önce buz gibi sulardan geçilmesi gereken, sonuna kadar gidildiğinde dünyanın varlığını unutturacak bir yer.

Isparta’nın Sütçüler ilçesinde başlayan ve Antalya’da denize dökülen, Rafting yapmaya uygun bir Kanyondur. Rafting yapılabilen bölgenin başlangıcında iki adet de tarihi köprü bulunmaktadir. Köprülü Kanyon ismini de bu köprülerden almıştır. Yaz aylarında günde 7 bin kişiye Rafting imkânı sağlayan bu temiz nehrin suyu da kaynağından rahatlıkla içilebilir.

9.Göynük Kanyonu

Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı Göynük köyünün yakınlarındaki bir doğa harikası. göynük’ün 10-15 km uzağında bulunan ve turizme yeni açıldığından dolayı fazla bilinmeyen muhteşem bir yer.

10.Şahinkaya Kanyonu

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde bulunan doğa harikası. Altınkaya baraj gölünün en dar noktası olan kanyon, yaklaşık 1,5 km uzunluğundadır. Doğa sporlarına uygun yapısıyla oldukca önemli extreme sporları merkezidir.

Yorumlar

  • Avatar
    güven
    23 Ağustos 2019 at 3:02 pm

    Bilgiler hatalı . yazar baştan temize çekmeli. ciddi hatalar var

chat
Bir yorum yap