Türkiye'nin En Büyük 10 Kanyonu - Kampbros

Türkiye’nin En Büyük 10 Kanyonu

Konu Başlıkları

1.Valla Kanyonu

Kastamonu, Pırnarbaşı ilçesine bağlı Muratbaşı köyü sınırları içinde bulunan Valla Kanyonu, Küre Dağları Milli Parkı içinde yer alan 1.1 kilometre derinliği ile Dünya`nın en derin 2. kanyonu olma özelliğine sahiptir. Devrekani Çayı‘nın Küre Dağları’nı parçalayarak oluşturduğu kanyonun uzunluğu 12 km’dir. Kanyon tehlikeli bir bölgede yer alıyor bu sebeple kanyona rehbersiz girişler yasak.

Aynı zamanda Türkiye’nin en zor trekking parkuruna da ev sahipliği yapan kanyon oldukca büyüktür. Genellikle kamp yapmak için su seviyesinden 30 metre yukarıdaki kamp alanları tercih sebebidir. Gece ansızın bir yağmura yakalanıp, “hani bu çadır su geçirmiyordu ya?” dememiş olursunuz. Bir de kanyona arkadaşlarla mangala gidercesine girmek yerine, profesyonel ekipler ve ekipmanlarla girmek tavsiye sebebidir. (Bkz: Valla Kanyonu Kazaları)

2.Karanlık Kanyon

Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Sandık Köyü sınırlarında yer alan Karanlık Kanyon, 130 yıl boyunca taşların oyulması ile oluşturulan tünelin yanı başından akan Fırat Nehri’nin oluşturduğu, her iki tarafı yer yer 400-500 metre yüksekliğe ulaşıyor ve Dünya`nın en büyük ikinci kanyonu olarak da biliniyor. Karanlık Kanyon, 9 kilometre uzunluğunda ve hayran bırakan bir manzaraya sahip.

3.Sansarak Kanyonu

4.Cehennem Deresi Kanyonu

Türkiye’nin 1. Dünya`nın 3. büyük kanyonu olan Cehennem Deresi Kanyonu, Artvin- Ardanuç karayolunun 25.kilometresinde bulunuyor. Cehennem Deresi Kanyon, 500 metre uzunluğu, 70 metre genişliği ve 6 metre derinliğindedir. Tırmanması zevkli, kendine has bir kokusu olan, dar bir girişten geçip büyük, ferah bir alana açılan harika bir yer.

5.Ihlara Kanyonu (Vadisi)

Aksaray’a 42 uzaklıkta olan Ihlara Vadisi Hasan Dağının‘volkanından püskürtülen lavların akarsu aşındırması sonucunda oluşan cemal şekilli ve Türkiye`nin en büyük kanyon vadisidir. Melendiz çayı, milyonlarca yıllık bir sürecin sonunda, 14 kilometre uzunluğunda ve yüksekliği yer yer 110 metreye ulaşan kanyonu meydana getirmiştir. Yeşilin 50 tonunu aynı anda görebilmenize olanak sağlıyor. Özellikle son baharda mutlaka gidilip görülmesi gereken bir yer.

6.Ulubey Kanyonu

Uşak’tan geçtikten sonra Ulubey’de Banaz’ın bağrından kopup gelen Banaz çayıyla birleşen dokuzsele deresi ile adı geçen banaz çayı haritada ağzı hemen hemen kuzeye bakan bir “v” harfi oluştururlar. İşte bu v’nin dar kısmında hem banaz çayı hem de dokuzsele deresi boyunca 50-100 m genişliğe, 135-170 m derinliğe ve 40-45 km uzunluğa sahip bir kanyon oluşmuştur.

7.Saklıkent Kanyonu

 Antalya-Muğla sınırını çizen Eşen Çayı’nın kolu olan Karaçay’ın oluşturduğu kanyondur. Girişinde suların üzerinde kurulmuş masalarda balık yeme zevkini mutlaka tatmanız gereken ve içine yürümeye başlamadan hemen önce buz gibi sulardan geçilmesi gereken, sonuna kadar gidildiğinde dünyanın varlığını unutturacak bir yer.

Isparta’nın Sütçüler ilçesinde başlayan ve Antalya’da denize dökülen, Rafting yapmaya uygun bir Kanyondur. Rafting yapılabilen bölgenin başlangıcında iki adet de tarihi köprü bulunmaktadir. Köprülü Kanyon ismini de bu köprülerden almıştır. Yaz aylarında günde 7 bin kişiye Rafting imkânı sağlayan bu temiz nehrin suyu da kaynağından rahatlıkla içilebilir.

9.Göynük Kanyonu

Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı Göynük köyünün yakınlarındaki bir doğa harikası. göynük’ün 10-15 km uzağında bulunan ve turizme yeni açıldığından dolayı fazla bilinmeyen muhteşem bir yer.

10.Şahinkaya Kanyonu

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde bulunan doğa harikası. Altınkaya baraj gölünün en dar noktası olan kanyon, yaklaşık 1,5 km uzunluğundadır. Doğa sporlarına uygun yapısıyla oldukca önemli extreme sporları merkezidir.

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

Ücretli ve Ücretsiz Dikili Kamp Alanları

Dikili kamp alanları, İzmir ve Ege’nin deniz kampı açısından önemli noktalarından biridir. Hem denize yakın hem de doğanın içerisinde kamp yapmak isteyenler için oldukça uygun

Ücretli ve Ücretsiz Anamur Kamp Alanları

Ülkemizden bir başka güzellik Anamur. Doğası, tarihi ve taşıdığı kültürle Mersin’in gözde ilçesi Caretta Caretta’lara da misafirlik ediyorlar. Harika bir sahili, 1911 çıkışlı deniz feneri,

Ihlara Vadisi Kamp Alanı ve Gezi Rehberi

Tarihteki adı (Peristremma) olan Ihlara Vadisi, kilise ve şapelleriyle; doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardandır. Vadi içerisinden Melendiz Nehri geçmekte ve Nehir, buraya ayrı bir

Ücretli ve Ücretsiz Nevşehir Kamp Alanları

Nevşehir Kamp Alanları içerisinde Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri şehirlerine dağılmış bölgenin genel adıdır. Kapadokya, Pers dilinde “Katpatuka” kelimesinden türemiş “Güzel Atlar

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp