Scuba Diving İle Derin Denizleri Keşfedin.

Scuba; Açılımı self containing underwater breathing apparatus’dır, Türkce’si ise kendi kendine su altında çalışan solunum aparatıdır, su  altına belli başlı aletler kullanılarak uzun süreli dalışı amaçlayan spor dalıdır.

Köklü bi geçmişe sahip olan spor, İlk çağlarda insanların deniz dibinden mercan, sedef, sünger çıkarmak için yaptığı bir yaşam ihtiyacı idi. Bu ihtiyaç gün geçtikce aktivite daha sonrasında ise spor haline geldi.

İlk olarak 1500-1700 yılları arasında dalgıçların sualtında kalma sürelerini uzatabilmek amacıyla, içlerinde hava hapseden dalış çantaları geliştiridi. 1715 yılında John Lethb Ridge adlı ingiliz araştırmacı her tarafı kapalı, deriden bir dalgıç elbisesi yaptı. 1825 yılında W.H. James adlı bir diğer İngiliz mucit, üzerinde sıkıştırılmış hava taşıyan elbiseyi buldu.

1943’de dalıcılık tarihinde bir devrim niteliğinde olan tüplü dalışlar başladı. Dalışlar zamanla Spor halini aldı ve 1958 yılında kurulan Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu bu işin öncülüğünü yaptı.

Türkiye’ye 1950’li yıllarda gelen spor, günümüzde denize kıyısı olan illerimizin çoğunda yapılmaktadır. Ancak bunların en ünlüleri Bodrum, Marmaris, Çeşme, İstanbul, Çanakkale, Antalya gibi yerlerde bulunur.

Konuyla ilgili hiç bir bilgisi olmayanlar tam profesyonel bir rehber eşliğinde 5-6 metreye kadar dalabilir. Ancak bir haftalık bir eğitimden sonra 18 metreye kadar inilebilir. 18 m inip napacağız diyorsanız; Deniz yüzeyinde kendinize özgü oyunlar bulabilirsiniz.

İnsanın ortamsal değişiklikten zevk alabileceği yegane hobide diyebileceğimiz spor, herkes tarafından mutlaka denenmeli, Derin denizlerin olağan üstü yaşamı mutlaka keşfedilmelidir.

[td_block_video_youtube playlist_title=”” playlist_yt=”vrkkQO9zVfA, v8eSPf4RzTU, RXdcvlxE2QI, l4OzLUd20Eo, P6TyHw1-oEk, xm-gC4qq6js” playlist_auto_play=”0″]

 

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yapılmamış. İlk olmak istermisin?
  • chat
    Bir yorum yap