Scuba Diving İle Derin Denizleri Keşfedin.

Bu yazıyı Paylaş

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on reddit

Konu Başlıkları

Scuba; Açılımı self containing underwater breathing apparatus’dır, Türkce’si ise kendi kendine su altında çalışan solunum aparatıdır, su  altına belli başlı aletler kullanılarak uzun süreli dalışı amaçlayan spor dalıdır.

blank

Köklü bi geçmişe sahip olan spor, İlk çağlarda insanların deniz dibinden mercan, sedef, sünger çıkarmak için yaptığı bir yaşam ihtiyacı idi. Bu ihtiyaç gün geçtikce aktivite daha sonrasında ise spor haline geldi.

İlk olarak 1500-1700 yılları arasında dalgıçların sualtında kalma sürelerini uzatabilmek amacıyla, içlerinde hava hapseden dalış çantaları geliştiridi. 1715 yılında John Lethb Ridge adlı ingiliz araştırmacı her tarafı kapalı, deriden bir dalgıç elbisesi yaptı. 1825 yılında W.H. James adlı bir diğer İngiliz mucit, üzerinde sıkıştırılmış hava taşıyan elbiseyi buldu.

1943’de dalıcılık tarihinde bir devrim niteliğinde olan tüplü dalışlar başladı. Dalışlar zamanla Spor halini aldı ve 1958 yılında kurulan Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu bu işin öncülüğünü yaptı.

Türkiye’ye 1950’li yıllarda gelen spor, günümüzde denize kıyısı olan illerimizin çoğunda yapılmaktadır. Ancak bunların en ünlüleri Bodrum, Marmaris, Çeşme, İstanbul, Çanakkale, Antalya gibi yerlerde bulunur.

Konuyla ilgili hiç bir bilgisi olmayanlar tam profesyonel bir rehber eşliğinde 5-6 metreye kadar dalabilir. Ancak bir haftalık bir eğitimden sonra 18 metreye kadar inilebilir. 18 m inip napacağız diyorsanız; Deniz yüzeyinde kendinize özgü oyunlar bulabilirsiniz.

İnsanın ortamsal değişiklikten zevk alabileceği yegane hobide diyebileceğimiz spor, herkes tarafından mutlaka denenmeli, Derin denizlerin olağan üstü yaşamı mutlaka keşfedilmelidir.

[td_block_video_youtube playlist_title=”” playlist_yt=”vrkkQO9zVfA, v8eSPf4RzTU, RXdcvlxE2QI, l4OzLUd20Eo, P6TyHw1-oEk, xm-gC4qq6js” playlist_auto_play=”0″]

 

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konulardan ilk siz haberdar olun

Şunlar da ilginizi çekebilir..

blank
Kamp Alanları

Antalya Kamp Alanları – En İyi 25 Antalya Kamp Alanı

Gözlerinizi caddeden yükselen korna sesleriyle açmak; semaya beton yığınları arasından bakan bir yaşamda saatlerinizi harcamak yerine ‘gerçekten’ nefes almanın ne demek olduğunu tatmak ister miydiniz?

Doğa Yerlerini Keşfedin

Kamp alanları, bungalov evler, tabiat parkları ve çok daha fazlası Kampbros keşif haritasında.