Ovit Dağı’nda 2018 Kış Yüzme Şenliği

Doğa fotoğrafçısı ve dağcı olan Hasan Önder ve arkadaşları eşliğinde düzenlenen kış yüzme şenliği Ovit Dağı‘nın 2 bin 700 metre yüksekliğindeki Dağbaşı Buzul Gölü‘nde ‘Yüzme Şenliği’ düzenledi.

Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen yaklaşık 250 kişi katıldı,bu şenlik yüzme meraklıların ilgisini oldukça çekti. Ayrıca bu şenliğe İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu ve ,Dağcılık İl Temsilcisi Mehmet Kemal Arıcı da katıldı.

Macera severler karlı yollarda 30 dakika’ya yaklaşık zorlu bir yolculuk sonunda Kaçkar Buzul Gölü‘ne ulaştı. Vardıklarında Buzul Gölü tamamen karla kaplı ve donmuştu suya girebilmek için levye ile gölün yüzeyini kırdılar motorlu testere ile gölü kaplayan buzları kestiler ve havuz şeklini verdiler.

250 Kişilik ekipten sadece 8’i kadın 40 kişi suya girebilmek için gönüllü oldu, çalınan tulum ve horon eşliğinde oynayarak ısınmaya çalıştılar ardından yavaş yavaş Buzul Gölü‘nün soğuk sularına bıraktılar kendilerini. Sudan çıkanlara sıcak çay ikram edildi ısınmaları için. Ayrıca 2 bacağı olmayan dalgıç Mustafa Beyaz da göle girdi, yüzdükten sonra Türk bayrağı açtı.

Beyaz,açıklamasın’da şunları söyledi: ” Kış turizmine dikkat çekmek için yaptık,daha önce buz altında yüzmemiştim bundan sonra her zaman yapmayı düşünüyorum. Engeller her zaman kafadadır, bedenlerde değil. Herkes tedbirini aldıktan sonra girebilir.”

Etkinliği düzenleyen Hasan Önder şunları söyledi: ”Katılım gayet iyiydi,Kış turizmine dikkati çekmek için bu etkinlikleri yaptık. Sıra dışı etkinliği sıra dışı insanlar yapar. Bu bilinçle hareket ediyoruz. Bu yıl yaklaşık 40 kişi suya girmeye cesaret etti. Gerçekten çok farklı bir çalışmanın beşincisini yapmayı başardık.

Buz Gibi Suda Yüzmekten Korkmayın !

Outdoor trendlerinden biri olan soğuk suda yüzmek sayesinde, iyi bir kondüsyona ve farklı bir bakış açısına sahip olabilirsiniz. İyi beslenme ve gerekli önlemlerin alınması, kışın yapılan aktivitelerde önemlidir. Soğuk suda yüzmek, önceden hazırlık ve düzenli bir beslenme ile birlikte yapılmalıdır. Yaşam kalitenizi arttırmak ve farklı bir deneyim için, hayatınızda bir kez soğuk suda yüzmeyi düşünmelisiniz. Bu karar sayesinde sağlıklı ve dinç bir bedene sahip olabilirsiniz. İşte soğuk suda yüzmenin faydaları…

  1. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir
  2. Edorfin Artışı Sağlar
  3. Kan Dolaşımını Hızlandırır
  4. Yüzerek Kilo Verin
  5. Stresle Başa Çıkmanıza Yardımcı Olur

” 

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

İstanbul’da Ormana Giriş Yasağı Başladı

Bayram tatili için İstanbul'da kamp ve piknik yapmayı düşünenlerin...

Gelmiş Geçmiş En İyi 55 Yabancı Dizi

Haftasonu geldi, işler de biraz sakinledi derken dizi severler...

Geri Dönüştürülemeyen Atıklar Nereye Gidiyor?

Artan nüfusla birlikte çevre kirliliğinin de arttığından bahsederken bir...

Dünyanın En Büyük Şelaleleri

Bir şelalenin yanında vakit geçirirken dökülen suların etkisiyle tüm...