Ardahan’ın Çıldır Gölünde, Eskimo Usulü Balık Avı ve Göl Rehberi

Bu yazıyı Paylaş

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on reddit

Konu Başlıkları

Ardahan ilinin kuzeydoğusunda yer alan Çıldır Gölü, 123 km² alanı ile Doğu Anadolu bölgesinin en büyük tatlı su ve en büyük ikinci gölüdür. Gölün en derin noktası 50 metre derinliktedir. Rakım’ın 1823 metreyi bulduğu gölde, hava sıcaklığı eksi 15 dereceleri gösterdiğinde, göl yüzeyindeki buz tabakası 80 santimetreye kadar ulaşmaktadır.

fotoğraf: cildirgolu.com

Eskimo Usulü Balık Avı

Bölgede birçok insanın geçim kaynağı balıkçılık olduğundan, buzlu gölde balık avlamak için kaçınılmaz yöntem “Eskimo usulü” balık avlama yöntemidir. Bu yöntemde balıkçılar, motorlu testereler, kazma ve kürelerle buz tabakasına delikler açıyor, suyun içine ağlarını bırakıyorlar. Delikler tekrar buzlarla kapandıktan sonra, tekrar kırılıp ağlar çekiliyor. El büyüklüğündeki sazan balıkları ağlarla beraber buz tabakasının üzerine çıkartılıyor. Göl’de tutulan sazan balıklarını, göl kenarındaki restorantlarda yiyebilirsiniz.

fotoğraf: cildirgolu.com

Buzlu Göl Üzerinde Kızak Gezisi

Göl tabakası üzerinde gezintiye çıkmak isteyenler için, atlı kızaklar ise hazırda bekliyorlar. Göl’de ayak basılmamış yerlerin, mavi ve beyaz’ın buluştuğu manzaraların fotoğraflarını çekmek için eşsiz fırsatlar sunuyor. Soğuk ve rüzgar yorucu olabildiğinden, sıklıkla kızaklarla gezmeyi tercih ediyorlar.

fotoğraf: cildirgolu.com

Neler Yapmalı ?

Gölde her Şubat ayında, Çıldır Gölü Festivali düzenlenmektedir. Etkinliklere Gürcistan, Azerbaycan, Kırgızistan ve Türkmenistan gibi bölgelerden katılımlar da mevcut. Bu aylarda giderseniz Atlı kızakların yarışını, Aşıklar şenliğini de izleyebilirsiniz. Akçakale adasını da gezebilirsiniz. Göl kenarındaki restoranlarda taze sazan balığı yemeyi de, yapılacaklar listenize ekleyebilirsiniz.

Nereleri Görmeli ?

1.Şeytan Kalesi

Karaçay Kanyonu’nun ortasında, sert kayalıkların zirvesinde tüm ihtişamı ile duran tarihi Şeytan Kalesi’nin Urartular zamanında inşa edildiği düşünülüyor. Eşsiz bir manzaraya sahip olması ve Çıldır Gölü’ne 19 km mesafede olması nedeniyle çok sayıda ziyaretçi çekiyor.

fotoğraf: bursadergisi

2.Taşköprü Kitabeleri

Çıldır ilçe sınırındaki Taşköprü köyünde bulunan Taşköprü Kitabeleri’nin, Urartu kralı 2. Sardus’a ait olunduğu düşünülmektedir. Çıldır Gölü’ne uzaklığı 12 kilometredir. Haritalar’da Taşköprü köyünü arayarak kitabelere ulaşım mümkündür.

fotoğraf: tatilfora

3.Akçakale Adası

Çıldır Gölü içerisinde bulunan Akçakale Ada Şehri, bir diğer adıyla Alparslan Adası, doğal güzelliklerinin yanı sıra Antik kent olma özelliğine sahiptir. Akçakale Ada Şehri’nde, Neolitik dönemden günümüze pek çok mimari yapının kalıntılarını görmek mümkün.

fotoğraf: Cevdet G.

Çıldır Gölünün Hikayesi

Bir rivayete göre, uzun yıllar önce Çıldır Gölü’nün yanındaki bir kasabada, kral’ın oğlu avlanmaya çıkar ve kaybolur. Uzun zaman bulunamayan kral’ın oğlu, birgün geri döner  ve kardeşi abisini karşılamaya giderken, hayvanlara su verdiği musluğu açık unutur. Kırk burma musluklu çeşmenin bir musluğundan, gece boyu akan su ile koca bir şehir sular altında kalır. Ve bugünkü Çıldır Gölü meydana gelir.

Çıldır Gölü’ne Nasıl Gidilir ?

Kars’a 70 kilometre uzaklıkta ve yaklaşık 1,5 saat mesafede olan göl’e gelmek için Doğu Ekspresi veya hava ulaşımı ile Kars otogarına ulaşım sağlayarak oradan kalkan araçlar ile ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde Ardahan otogarından kalkan araçlar ile de ulaşım mümkün. Eğer özel araçlarınız ile gitmeyi planlıyorsanız, aşağıdaki haritadan yol tarifi alabilirsiniz.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konulardan ilk siz haberdar olun

Şunlar da ilginizi çekebilir..

Kamp

İstanbul Deniz Kenarı Kamp Alanları

1-Hacıllı Şelalesi Kamp Alanı İstanbul’a yaklaşık 2.5 saat uzaklıkta diyebiliriz. Hacıllı köyüne gitmeniz için iki yol vardır. Birincisi Şile-Ağva yolu üzerinden gidilir, ikincisi Şekerpınar-Gebze yolu

Kamp

20 En İyi Antalya Kamp Alanları

Antalya Hakkında Bilinmesi Gerekenler Türkiye‘nin 5. en kalabalık ili olan Antalya, Akdeniz bölgesinde bulunmaktadır. Bir turizm şehri olan Antalya, yazları oldukça fazla turist almakta. Şehir