İstanbul Doğa Yürüyüşü Parkurları

İstanbul doğa yürüyüşü parkurları, metropol yaşamından uzaklaşmak için en doğru seçenektir. Metropol yaşamı deyince yoğun trafik, kalabalık, gürültü, bir yerlere, bir şeylere yetişme hali geliyor aklımıza. Hal böyle olunca durup bir nefes almak ve stresten bir parça olsun uzaklaşmak için en iyi yol yürüyüşe çıkmaktır. Üstelik söz konusu olan İstanbul gibi bir metropol ise, biraz durmak gerekiyor. Çünkü İstanbul tüm zorluklarına rağmen aynı zamanda birçok artıya da sahip bir şehir. Bir kere İstanbul her mevsim ayrı güzel. Özellikle parklar, şehrin içinde açık havanın tadını çıkarmak için nefis yerlerdir. Ancak sadece parklar değil, İstanbul doğa yürüyüşü için pek çok rotaya da sahiptir. Üstelik zor geçen bir kışın ardından baharı deniz kıyısında ya da ormanda yürüyüş yaparak karşılamanız mümkün. Böylece İstanbul’un her iki yakasında da şehrin karmaşasından uzaklaşabilirsiniz. Tek yapmanız gereken yürüyüş ayakkabılarınızı ayağınıza geçirmek. Ondan sonrası keyfinize kalmış. Öyleyse hemen yola koyulup İstanbul doğa yürüyüşü parkurlarını keşfedelim.

Aydos Ormanı

Aydos Ormanı - Kartal
Aydos Ormanı – Kartal

İstanbul’da Anadolu Yakası’nın önemli piknik alanı ve doğa yürüyüşü parkurlarından biridir, Aydos Ormanı. Üstelik çam ağaçlarıyla çevrili ormanda hem trekking hem de yürüyüş yapmak mümkündür. Ziyaretçilerine huzur sunan bu ormanda yaklaşık 5 km.lik bir doğa yürüyüşünden sonra bir de gölete varılıyor. Ayrıca bu gölün çevresindeki mekânlarda çay içip bir şeyler atıştırarak dinlenmek mümkün. Aydos Ormanı’na özel araçla ya da toplu taşıma araçlarıyla gitmek mümkün.

Polonezköy Tabiat Parkı

Polonezköy Tabiat Parkı-Beykoz
Polonezköy Tabiat Parkı-Beykoz

İstanbul doğa yürüyüşü parkurlarının en ünlülerinden biri demek yanlış olmaz Polonezköy Tabiat Parkı için. Özellikle hafta sonu doğayla buluşup uzun bir yürüyüş yapmak isteyenler için listenin başında yer alır. Hem şehrin gürültüsünden uzak, kuş sesleri arasında yürümek hem de piknik yapmak isteyenler için vazgeçilmez bir yerdir. Polonezköy’de geçireceğiniz keyifli bir hafta sonu ile, tüm haftanın yorgunluğunu üzerinizden atacaksınız.

Belgrad Ormanı

Belgrad Ormanı-Sarıyer
Belgrad Ormanı-Sarıyer

İstanbul’da doğa yürüyüşü parkuru deyince şüphesiz ilk akla gelen yer Belgrad Ormanı’dır. Yaklaşık 5.500 hektarlık bir alanı kapsayan orman için, Avrupa Yakası’nın akciğerlerinden demek yanlış olmaz. Belgrad Ormanı’nda yürüyüş, koşu, bisiklet gibi aktivitelerin yanı sıra tarihi su kemerlerini de mutlaka görmek gerek. Su kemerleri 1600 ve 1800’lü yıllarda inşa edilmiş. Özellikle Büyük Bent ve Sultan Mahmut Bendi mutlaka görmek gerek. Peki, Belgrad Ormanı’nın adı nereden geliyor? Kaynaklar, Kanuni Sultan Süleyman’ın Sırbistan-Belgrad Seferi’nden dönerken getirdiği savaş tutsaklarını yerleştirmesini işaret ediyor. Zamanla buraya yerleşen tutsaklardan dolayı yerleşimin adına ‘Belgrad Köyü’ denmiştir. Ayrıca Belgrad Ormanı pek çok yabani bitki ve hayvan türünü de barındırıyor. Eğer İstanbul’da doğa yürüyüşü yapacaksanız öncelikli rotanız Belgrad Ormanı’dır.

Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu

Belgrad Ormanı’nın güneydoğusunda, 296 hektar üzerine kurulmuştur. Burası bilimsel amaçla açılmış, bir açık bitki inceleme laboratuvarı olarak tanımlanmaktadır. Ancak yine de halkın ziyaretine açıktır. Üstelik Atatürk Arboretum’u hem doğa yürüyüşü yapmak hem de her yerde göremeyeceğiniz ender rastlanan bitkileri görmek için eşsiz bir yerdir. İstanbul Atatürk Arboretum’unda doğa yürüyüşü rotası için fotoğraf makinelerini hazırlamayı unutmayın. Bir de arboretuma girmeden önce özel kurallardan birkaçını hatırlatmak isteriz: Alana su ve bebek maması dışında yiyecek ve içecek alınmamaktadır. Girişler ise ücretlidir. İstanbul Atatürk Arboretum’u her mevsim tercih edeceğiniz bir doğa yürüyüşü rotasıdır.

Validebağ Korusu

Validebağ Korusu-Üsküdar
Validebağ Korusu-Üsküdar

İstanbul doğa yürüyüşü rotalarından biri de Validebağ Korusu’dur. Validebağ Korusu neredeyse şehrin içinde yer alıyor. Bu açıdan yılın her anında yürüyüş yapmak için de son derece elverişli. Üstelik ulaşım açısından da uygundur. Toplu taşıma araçlarının güzergâhı üzerinde yer alır. Validebağ Korusu’nda doğa yürüyüşü yaparken yalnız değilsiniz. Çünkü kuş sesleri yürüyüşünüze eşlik eder. Keyifli bir yürüyüşün ardından ise Adile Sultan Kasrı ve Hababam Sınıfı Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Türkmenbaşı Tabiat Parkı

Türkmenbaşı Tabiat Parkı- Sarıyer
Türkmenbaşı Tabiat Parkı- Sarıyer

Tabiat Parkı 1998 yılında tabiat parkı ilan edilmiştir. Türkiye-Türkmenistan ortak kültür alanını temsil etmektedir. Park adını, Türkmenistan devlet başkanı Saparmurat Türkmenbaşı’ndan almıştır. İstanbul’un en güzel doğa yürüyüşü parkurlarından olan parka, toplu taşıma araçlarıyla gitmek mümkündür.

Emirgan Korusu

Emirgan Korusu-Sarıyer
Emirgan Korusu-Sarıyer

İstanbul Sarıyer’deki bir diğer yeşil alan ve doğa yürüyüşü yolu, Emirgan Korusu’dur. Koru tarih boyunca, Osmanlı devlet adamlarını ağırlamıştır. Bu amaçla yapılmış Sarı Köşk, Pembe Köşk ve Beyaz Köşk görülmeye değer. Ayrıca nefis deniz manzarasına sahip Emirgan Korusu, yürüyüş yapmak isteyenler için eşsiz bir seçenektir. Özellikle yaklaşan bahar mevsimiyle beraber yürüyüşünüze rengârenk çiçekler eşlik eder.

Avcıkoru Tabiat Parkı

Avcıkoru Tabiat Parkı- Çekmeköy
Avcıkoru Tabiat Parkı- Çekmeköy

Park yaklaşık 650 hektarlık bir alana sahip. Park sadece yürüyüş için değil, ahşap kır evleriyle de konaklama imkânına sahip. İstanbul doğa yürüyüşü rotalarından Avcıkoru Tabiat Parkı’nda hem yürüyüp hem de dinlenmeniz mümkün. Böylece meşe, kestane ve gürgen ağaçlarıyla şehrin yorgunluğunu Avcıkoru Tabiat Parkı’nda unutacaksınız.

Fenerbahçe Parkı

Fenerbahçe Parkı-Kadıköy
Fenerbahçe Parkı-Kadıköy

İstanbul’un Kadıköy İlçesi’nde yer almaktadır. İstanbul’un en ünlü yeşil alanlarından biri olan park, aynı zamanda yürüyüş yapmak için de uygundur. Bunun yanı sıra, deniz kenarında dinlenmek, piknik yapmak isteyenler ve çocuklu aileler için de tercih sebebidir. Üstelik piknik masaları ve çocuklar için oyun parkları vardır.

Maçka Parkı

Maçka Parkı
Maçka Parkı

İstanbul doğa yürüyüşü rotaları arasında sırada keyifli bir park var, Maçka Parkı. Yeşilin birbirinden zengin tonlarına sahip park, hem yürüyüş yapmak hem de eğlenmek ve dinlenmek için elverişlidir. Parkta ıhlamur, kestane, gürgen, kavak, meşe gibi ağaç türleri yer almaktadır. Aynı zamanda  spor aletleri alanı, çocuklar için oyun alanları, kafe ve restoranlaryapay bir ada ve 9 adet yapay havuz yer alır. Üstelik Maçka Parkı’nda Taksim-Maçka arasında ulaşım sağlayan bir teleferik hattı da vardır.

Orhangazi Şehir Parkı

Orhangazi Şehir Parkı- Maltepe
Orhangazi Şehir Parkı- Maltepe

Anadolu Yakası’nda, Maltepe’de yer alan Orhangazi Şehir Parkı yine İstanbul doğa yürüyüş rotalarından biridir. Üstelik burası bisiklet ve yaya dostu bir parktır. 1.900 metrelik bir koşu parkuruna da sahip olan park aynı zamanda İstanbul’un ada manzarasına sahiptir.

Yıldız Parkı

Yıldız Parkı
Yıldız Parkı

İstanbul doğa yürüyüş rotaları arasında sırada Yıldız Parkı var. Burası doğayla iç içe olma imkânı sunuyor. Ancak biraz daha ileri seviye yürüyüş ya da koşu yapanlar için uygun olduğunu da belirtmek gerekiyor. Zira engebeli bir yapıya sahip bir parkur.

Adalar Yürüyüş ve Koşu Parkuru

Adalar Yürüyüş ve Koşu Parkuru
Adalar Yürüyüş ve Koşu Parkuru

İstanbul Adalarından özellikle Heybeliada ve Büyükada doğa yürüyüşü ve koşu için uygun rotalardır. Bu adalardaki parkurlar gerek uzun olması gerekse doğanın içinde olması nedeniyle eşsizdir. Ancak tavsiyemiz hafta sonu gitmek için sabah erken saatleri seçmeniz. Zira turist akını nedeniyle yoğunluk yaşanmakta. Eğer hafta içi gitme şansına sahipseniz, çok daha sakin bir halini deneyimlemeniz mümkün.

Balat Sahili

Balat İstanbul’un en renkli semtlerinden biri. Burası aynı zamanda deniz kıyısında güzel bir İstanbul manzarası eşliğinde yürüyüş yapma imkânı sağlıyor. Ancak sahil kıyısında balıkçı trafiğinin biraz yoğun olduğunu hatırlatalım. Yürüyüş ya da koşudan sonra deniz kıyısında çay içmenin keyfi ise bir başka.

Bostancı-Fenerbahçe Parkuru

İstanbul’un yürüyüş rotaları içinde en sık tercih edilenlerden biridir Bostancı-Fenerbahçe parkuru. Uzunluğu 5km. olan bu parkurda hem yürüyüş yapma hem de bisiklet sürme olanağı var.

Moda Sahili

İstanbul’un yürüyüş rotaları içinde en sık tercih edilenlerden biridir Bostancı-Fenerbahçe parkuru. Uzunluğu 5km. olan bu parkurda hem yürüyüş yapma hem de bisiklet sürme olanağı var.

Üsküdar Sahili

İstanbul deniz kıyısı rotalarından biri de Üsküdar Sahili. Ancak Üsküdar Sahilinde yürüyüşü, özellikle erken saatlerde tercih etmek gerekiyor. Spor sonrası Kız Kulesi’ne karşı çay içmenin keyfi ise tüm yorgunluğu alacak cinsten.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

Hale Başeğerci
Hale Başeğerci
Hale Başeğerci, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Dramatik Yazarlık ve Dramaturgi Anasanat Dalı mezunu. Şu anda metin yazarı olarak çalışıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...

Dünyanın En Büyük Gölleri

Durgun suyu ve sessizliğiyle bakan herkese ilham veren göl...