Datça Gezilecek Yerler - Datça Gezi Rehberi - Kampbros

Datça Gezilecek Yerler – Datça Gezi Rehberi

Konu Başlıkları

Bu yazımızdaki rotamız; Ege Denizi ile Akdeniz’in ortasında yer alan 235 kilometrelik sahil şeridi ile muhtemelen Türkiye’nin en keyifli tatil mekanlarından biri olan Datça! Datça Gezi gezilecek yerleri soluduktan sonra “Datça’yı gezmenin raconunu” öğreneceğini garantiliyoruz. Üstelik şiir severlerin gözbebeği Can Yücel de yaşamak için bu toprakları seçmiş! Hazır olun, başlıyoruz.

Datça Hakkında

Datça, aslında bir yarımadanın ucunda konumlanan Knidos antik kenti ile kurulan, Osmanlı Devleti’nin topraklarına dahil olduktan sonraysa, yeni adı Datça’ya kavuşan bir yer. Dünyanın ikinci, Türkiye’de ise ilk sıradaki bol oksijeni ile bir insanın burada huzur bulmamış olması zaten söz konusu dahi olamaz. Bir dönem ekranların sevilen dizilerinden Yabancı Damat’ta da adını sık sık duyduğumuz Yunan adalarından biri olan Symi’nin de komşusu. Hazır burayı ziyaret etmişken, sefer zamanlarını kontrol ederek kısa mesafedeki Marmaris limanından Symi ya da Rodos adalarına da geçebilirsiniz.

Datça’ya Nasıl Gidilir?

Datça’ya en yakın havalimanları yaklaşık 2,5-3 saat ile Dalaman Havalimanı ve Bodrum – Milas Havalimanı. Datça’ya karayolu ile gitmek istediğinizdeyse öncelikle Marmaris’e gelerek yarımada yoluna devam etmeniz gerekiyor. Marmaris’ten Bozburun – Datça sapağına giriyorsunuz ve kendinizi tek şerit gidiş tek şerit dönüş virajlı yollarda buluyorsunuz. Dikkat etmekte fayda var! Denizi görmek istiyorum diyen ziyaretçiler ise; Bodrum’dan Datça’ya giden arabalı feribotlara binebilir. Yolculuk 1,5 saat sürmekte.

Datça Gezilecek Yerler

Datça gezi rehberini Marmaris’ten Knidos yönüne doğru haritaya bağlı kalarak sırası ile aktarıyoruz.

1.Kızlan Köyü ve Kızlan Değirmenleri

Fotoğraf: Datcadetay.com

Datça’ya girmeden 10 km öncesinde yer alan Kızlan Yel değirmenleri, bölgenin en çok rüzgâr alan noktası. Şarapları tadabilir, Kızlan civarında trekking yapabilirsiniz. Ayrıca bu güzel bölge, özellikle sörf sevenlerin Datça’daki adreslerinden olan Gebekum ve Kızlanaltı gibi plajların da geçiş noktasında bulunuyor.

2.Eski Datça

Fotoğraf: Wikipedia.org

Edebiyat severler için şahane bir yer! Çünkü burada Can Yücel’in evini ve sıklıkla gittiği Orhan Kahvesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Ancak Yücel’in evi, sadece 12 Ağustos’taki ölüm yıldönümlerinde açılmakta. Eski Datça, Datça’nın günümüze uzanan tek mahallesi olma özelliğinde. Datça sahilinden 3 km içeride kalıyor, araç veya minibüslerle ulaşabilirsiniz. Trafiğe kapalı olan bölgeyi de görmek isteyenler için araçlar Eski Datça’nın girişindeki otoparka bırakılıyor, sonrasına yürüyerek devam ediyorsunuz.

3.Can Yücel Evi

Fotoğraf: Kooplog.com

Can Yücel’in hayatının bir bölümünü geçirdiği evi de Eski Datça’daki Can Yücel Sokak’ta görebilirsiniz. Evin odalarında kendisine ait kişisel eşyaları ve kitaplarının bulunduğu kısımları gezebilmeniz için Can Yücel Anma Günü’nü beklemeniz gerekiyor.  

4.Mesudiye Köyü

Datça’dan Knidos’a doğru uzanırken uğrayabileceğiniz yerlerden biri olan Mesudiye Köyü, Knidos ana yolu üzerinden devam ederken karşımıza çıkıyor ve devamında daha pek çok koy ve köy yer alıyor. Bunlar sırasıyla Kızılbük, Hayıtbükü, Ovabükü, Kurubük ve Palamutbükü…

5.Hayıtbükü Plajı

Fotoğraf: Seyyahdefteri.com

Hayıtbükü’ne gelirken Datça’dan 19 kmlik bir yolu aşmak gerekiyor. Sığ denizi ve rüzgârsız ortamı sayesinde daha çok çocuklu ailelerin tercih ettiği bir plaj. Çevresinde çok sayıda pansiyon bulunmakta. Hayıtbükü plajına araçla gelirseniz ise otopark ücretleri değişmekte.

6.Ovabükü Plajı

Fotoğraf: Tripadvisor

Hayıtbükü’nden sonra istikamet Ovabükü oluyor. Plajın kumluk bölümü çok geniş ve uzun, ayrıca çevresinde siteler, pansiyonlar mevcut. Otopark bulunmuyor, araçlarınızı plaj etrafındaki ara sokaklara bırakabilirsiniz. Yiyecek, içecek, internet konusunda da çevrede pek çok sayıda alternatif sunulmakta.

7.Kurubük

Palamutbükü’ne yol alırken, yol üzerinde görüp aracınızı durdurduğunuz bu koyun adı Kurubük. Mola vereceğinize eminiz çünkü fazlasıyla güzel olan bu doğa harikasını fotoğraflayacağınızı biliyoruz! Instagram’ın popüler manzara fotoğraflarından olacaktır. Civarda herhangi bir işletme bulunmayan Kurubük’te serinlemek isteyen ziyaretçiler için havlunuzu yanınızda bulundurmanızı öneririz.

8.Palamutbükü

Datça’nın en favori noktalarından olan Palamutbükü, Datça merkezinden sonra en büyük yerleşim yeri olma özelliğinde. Fazlasıyla virajlı bir yol sonunda varıyorsunuz fakat 2 km uzunluğundaki sahili bütün olumsuzlukları göz ardı ediyor. Ay ışığı altındaki manzaralı restoranları çok keyifli bir tatil vadediyor. Deniz ayakkabınız muhakkak bulunsun, bizden söylemesi.

9.Knidos Antik Kenti

Yarımadanın en uç noktasında sizi karşılayan bu güzellik, Palamutbükü’nden yarım saat, Datça merkezden ise yaklaşık 1 saat sürüyor. Bir tarafı Akdeniz’e, diğer tarafı Ege’ye açılan bir liman kenti ve aynı zamanda Dor’lar tarafından kurulan bu kentte, Baş tanrıça olarak kabul ettikleri Afrodit’e ithafen bir heykel yer alıyor. Dünyada ilk! Afrodit heykeli kazılarda bulunamasa da ziyaret ettiğinizde kaidesini fotoğraflamak mümkün. Knidos’un sembollerinden bir diğeri de aslan heykeli, fakat onu da tam göremiyorsunuz. Nerede bu heykel derseniz? Londra’daki British Museum’un girişinde!

Knidos antik kentine giriş ücreti değişmekte, Müzekart’a ise ücretsiz. Knidos’a ister kara yolundan, isterseniz de Datça’dan kalkan tekne turlarıyla ulaşım sağlanıyor. Üstelik bu teknelerin olduğu limanda yüzebiliyorsunuz!

Dudak uçuklatan Antik kent, yaz aylarında 8.00-19.00 arası ziyarete açık. İçerisinde yiyecek içecek ihtiyacınızı karşılayacak kafe de bulunuyor fakat fiyatlar konusunda yorumlar bütçeye göre değişmekte.

Kampbros’da keşfetmek için tıklayın.

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

Ücretli Ve Ücretsiz Yalova Kamp Alanları

Yalova, her mevsimi ile insanı kendine hayran bırakan nadir yerlerdendir. Yeşil ile mavinin buluştuğu, doğasının bozulmadığı ve kalabalıktan uzak, keyif ve huzur veren bir şehir

Ücretli ve Ücretsiz Dikili Kamp Alanları

Dikili kamp alanları, İzmir ve Ege’nin deniz kampı açısından önemli noktalarından biridir. Hem denize yakın hem de doğanın içerisinde kamp yapmak isteyenler için oldukça uygun

Ücretli ve Ücretsiz Anamur Kamp Alanları

Ülkemizden bir başka güzellik Anamur. Doğası, tarihi ve taşıdığı kültürle Mersin’in gözde ilçesi Caretta Caretta’lara da misafirlik ediyorlar. Harika bir sahili, 1911 çıkışlı deniz feneri,

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp