Karavanda Yaşam Kılavuzu

Kim, bir süre de olsa karavanda yaşamak istemez ki? Yazıyı okuyanların en yarısı bu cevaba ‘evet’ der, sanırız. Karavan sadece doğayı ve seyahat etmeyi sevenlerin hayalini süslemiyor. Artık günümüz koşullarında hayatı alışılmışın dışında yaşamak isteyenlerin ya da zorunda kalanların da tercihi. Üstelik bunu deneyimleyenlerin sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Dolayısıyla karavanda yaşam, tatlı bir hayalin dışında bazen ekonomik ya da farklı sebeplere de dayanıyor. Davulun sesi uzaktan hoş gelir misali, karavanda yaşam da kendine göre pek çok artısı ve eksisi var. Kalıcı olarak bir karavanda yaşam başlatmadan önce, bunun nasıl bir şey olduğu üzerine düşünmek en doğrusu. Artılarıyla eksileriyle karavanda yaşamak nasıldır, sizler için ele aldık.

Karavan Yaşamı

Karavanda Yaşamak
Karavanda Yaşam

Karavanda yaşam için kesin kararınızı vermeden önce, bazı önemli noktaları gözden geçirmek gerek. Bunlardan bizce önemli olanlarına aşağıda yer verdik:

Karavanda Yaşamanın Zorlukları Nelerdir?

Karavanda Yaşamak
Karavan Hayatı

Hâlihazırda bir karavanınız var diyelim, peki tam zamanlı yaşamak için yeterince büyük mü? Üstelik yılın 365 günü ve 7/24 zaman geçirdiğinizi düşünün. Kışın hava karardığında, yağmur ya da kar yağdığında içeride mahsur kalmayı göze alır mısınız? Bir evde yaşarken bunları yönetmek çok basit şeylerdir.  Ancak  unutmayın, tam zamanlı olarak bir karavanda yaşam çok farklıdır.

Bir Hayali Yaşamak mı, Yoksa Bir Kaçış mı?

Karavanda yaşam, istediğiniz nedenler ne kadar tatmin edici? Gerçekten derine inin ve kendinize gerçek hayattan kaçıp kaçmadığınızı sorun. İş, aile meseleleri, para problemleri ya da olup biten başka şeyler… Karavanda yaşamak bu sorunlardan herhangi birini çözmez, hatta bazılarını büyütebilir.

Karavanda Yaşarken Geçiminizi Nasıl Sağlayacaksınız?

Ne yazık ki yaşam bedava değil. Karavan yaşamını finanse etmeniz gerekecek. Karavanın bakım masraflarını, yaşamak için diğer giderleri de düşünmek gerekiyor.  

Karavanda Yaşamak
Karavanda Yaşam

Kimlerle Seyahat Ediyorsunuz?

Kiminle seyahat ediyorsunuz ya da yaşıyorsunuz? Yalnız yaşıyorsanız bu çok da sorun olmayacaktır. Ancak, eşiniz, aileniz ve çocuklarınız varsa bu konuyu tekrar gözden geçirmeniz yararlı olur. Zira karavan, tam zamanlı olarak kapalı bir alanda yaşamak demektir.

Nelerden Vazgeçeceksiniz?

Kalıcı bir karavan yaşamı hayalini gerçekleştirmek için çok şeyden vazgeçmeniz gerekebilir. Karavanda yaşamaya başladığınızda, artık sabit bir adreste oturmayacaksınız.

Karavan Hayatı İle İlgili Teknik Ayrıntılar:

Karavanda Yaşamak
Karavanda Hayat

Öncelikle mutfak alanınız küçük olacaktır. Dar alanda yemek yapmada zorlanır mısınız? Eğer fırınınız yoksa pek çok yemek çeşidinden yoksun kalmanız işten bile değil. Bu da karavan yaşamının dezavantajlarından biridir. Karavanda teknik arızalar yaşanabilir. Çoğu zaman karavanların elektrik ve su tesisatları karmaşık yapıdadır. Bu durumda arızalara ve masrafa hazırlıklı olmak gerekir.

Karavan Park Yerleri: 

Ülkemizde karavan sahibi olmanın en düşündüren noktalarından biri de, park yeri ve karavan kamp alanlarıdır. Birkaç büyük şehir dışında sürekli konaklamak için bir park alanı bulmak zordur. Ne yazık ki ülkemizdeki karavan ve kamp için alt yapı düzenlemeleri henüz çok az.

Yatak ihtiyaçlarınızı karşılıyor mu?

Karavanınız ultra lüks değilse, mobil yataklara hazır olmanız gerek. Her gece yatak yapmak bir süre sonra biraz sıkıcı gelir. Üstelik bu tür yataklar uzun vadede gerçekten rahat değildir. Ayrıca karavanınızın dış seslere karşı iyi bir yalıtımı yoksa, uyumak işkenceye dönecektir.

Neden Karavanda Hayatına Geçmelisiniz ?

Karavanda Yaşamak
Karavanda Yaşam

Yukarıda karavanda yaşamadan önce düşünülmesi gereken önemli şeylere değindik. Ancak karavanda yaşamanın pek çok iyi ve güzel tarafı da var. Karavan severleri çeken yanı da bu olsa gerek. Yazının kalan kısmında bunlara da değindik. Unutmadan, herkes farklı sebeplerle karavanda yaşamak ister. Kim bilir, belki sizin karavanda yaşamak için çok daha iyi bir sebebiniz vardır:

Tam zamanlı bir karavan yaşamı sizin için uygun mu?

Bu, üzerinde ciddi şekilde düşünülmesi gereken bir soru. Yanıtınız ‘evet’ ise, öncelikle bir süre kiralık bir karavanda yaşamayı deneyimlemenizi öneririz. Böylece gerçek anlamda bir karavana geçmeden önce, bir çeşit prova yapmış olursunuz.

Karavancılık Hakkında

Karavanla seyahat eden ya da karavanda uzun süre yaşayanların sayısı her geçen gün artıyor. Bu durum karavanda yaşamaya sıcak bakanları da etkilemekte. Hatta son yıllarda ülkemizde giderek daha fazla sayıda karavan sahiplerini görmeye bile başladık. Karavanda yaşıyorsanız, istediğiniz zaman, istediğiniz yere gitmeniz mümkün. Her gün güneşi farklı bir yerde batırmak için bir yolculuğa çıkmak, neden olmasın? Nerede olursanız olun oralıymış gibi yaşayın. Yavaş seyahat ederek kendinizi farklı kültürlere ve manzaralara bırakabilirsiniz. Bu da karavanda yaşamanın en güzel yanlarından biri. 

Karavanda Yaşam Hayatı Nasıl Değiştiriyor?

Karavanda Yaşamak
Karavan Hayatı

Yaşasın minimalizm! Karavan, hayatı daha basit yaşamak için bir şanstır. Karavanda yaşamaya başladığınızda eskiden sahip olduğunuz şeyler artık o kadar da önemli görünmeyecektir. Böylece ‘az çoktur’, diyebileceksiniz. Karavan yaşamında sizin gibi olan pek çok insanla bir araya gelirsiniz. Böylece yeni dostlar kazanır, hatta bilgi ve destek edinirsiniz. Karavan hayatı, sürdürülebilir bir yaşam sürmek için iyi bir nedendir. Karavanda yaşamak beraberinde pek çok kazanımı getirir. Şüphesiz bunlardan en önemlisi, azla yetinmek ve tasarruflu olmayı öğrenmektir. Az suyla yetinir, güneş enerjisiyle elektrik üretebilirsiniz. Üstelik yeriniz az olduğu için fazla eşyalardan da kurtulmanız mümkündür.

Tam zamanlı karavan yaşamı, her yeni mola ile yeni şeyler denemek ve macera için fırsat sunar. İster yeni bir yemek, ister bir dağ yürüyüşü olsun, farklı bir şey denersiniz. Karavanla her yerde evdesiniz. Üstelik bu tekerlekli evi dilediğiniz yere götürme şansınız bile var. Karavanda yaşamanın en güzel yanlarından biri de mobil bir hayata uyum sağlamaktır. Yani bu, pratik ve düzenli bir yaşam demektir. Üstelik temizliğe ve ev işlerine de daha az zaman ayırırsınız. Covid 19 ile hayatımıza giren uzaktan çalışma kavramını karavanda da sürdürmeniz mümkün. Üstelik pek çok insan karavan ve kamp yaşamından para da kazanıyor.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Hale Başeğerci
Hale Başeğerci
Hale Başeğerci, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Dramatik Yazarlık ve Dramaturgi Anasanat Dalı mezunu. Şu anda metin yazarı olarak çalışıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...

Dünyanın En Büyük Gölleri

Durgun suyu ve sessizliğiyle bakan herkese ilham veren göl...