Türkiye Kitesurf Yerleri

İnsanın macera arayışı, spor tutkusu ve bunu gerçekleştirirken doğa ile kurduğu bağ, yaratıcılığını da ortaya koymuştur. Böylece akıl ve cesaret sınırlarını zorlayan, heyecan dolu yüksek riskli spor çeşitleri ortaya çıkmıştır. Yüksek riskli spor aktivitelerinin içinde; paraşütle atlama, kaya tırmanışı, skydive, yüksek bina ve uçurumlardan paraşütle atlama ve kitesurfü sayabiliriz. Ülkemizde son yıllarda adrenalin tutkunlarının en çok rağbet ettiği sporların başında, (uçurtma sörfü) kitesurf geliyor. Türkiye kitesurf yerleri açısından oldukça zengin kıyılara sahiptir. Her yıl Dünya’nın dört bir yanından Türkiye kitesurf spotlarına sporcular gelmekte ve düzenenlenen yarışmalara katılmaktadır.

Kitesurf Nedir?

Kitesurf temel olarak uçurtma ile rüzgâr gücünü kullanarak sörf tahtası üzerinde denge kurmaya dayankatadır. Rüzgâr, kitesurf yapmak için olmazsa olmaz etkendir. Kitesurf sporcuları, rüzgârla havalanan dev bir uçurtmayı kontrol ederek sörf tahtası üzerinde çeşitli hareketler yapar. Daha çok su üzerinde yapılsa da kışın kar üzerinde de gerçekleştirilir. Ülkemizde Akdeniz, Ege ve Marmara denizi kıyıları kitesurf için uygun yerlerdir. Türkiye Kitesurf yerleri arasında en popüler destinasyonları bir araya getirdik.

Kitesurf Malzemeleri

Kitesurf Malzemeleri
Kitesurf Malzemeleri

Hem eğlenceli hem de adrenalini yüksek bir su ve rüzgar sporudur. Bu sporun en önemli malzemesi uçurtmadır. Uçurtma seçiminde kilo ve boy ölçüleri öne çıkar. Kiteboard ya da kayak, ikinci önemli ve bel kemiği olan malzemedir. Uçurtmanın ağırlığını dengelemek için bele trapez ya da harness denen bir destek bağlanır. Kitesurf yaparken wetsuit denen giysiler ya da suda giyilebilen tişört ve şortlar yeterlidir.

İzmir Kıyıları

İzmir Kıyıları - Kitesurf
İzmir Kıyıları – Kitesurf

Ege Bölgesi’nin incisi İzmir doğa harikası kıyılarıyla, kitesurf yapmak için sporcuları bekliyor. Urla ve Çeşme su sporlarının hali hazırda yapıldığı yerlerdir. Dikili-Çandarlı, Seferihisar, Menderes ile Güzelbahçe, İzmir’de rüzgâr sörfü ve kitesurf  yapılan diğer sahil bölgeleridir.

Çeşme, Alaçatı ve Urla

İzmir, Alaçatı - Kitesurf
İzmir, Alaçatı – Kitesurf

Su sporları denince ülkemizin ilk akla gelen yeri Çeşme’dir. Yaz boyunca kesintisiz esen rüzgârıyla Çeşme, kitesurf için son derece uygundur. Özellikle Nisan ve Kasım ayları arasındaki rüzgârlar, su sporları tutkunlarını mutlu eder. Doğal Alaçatı Limanı sürekli sert esen rüzgârına rağmen, dalgasız denizi ile dünyada sörf yapmaya en elverişli yerlerden biridir. Alaçatı uluslararası sörf turnuvalarının da ev sahiplerindendir. Yaz boyunca yerli yabancı sporcular Alaçatı’ya akın eder. İzmir’in sevimli ilçesi Urla, yaz ayları boyunca kitesurf yapmak için nefis bir denize sahiptir. Üstelik sığ ve düz deniziyle, bu sporu öğrenmek isteyenler için de son derece uygundur.

Çanakkale Kıyıları

Çanakkale Kıyıları- Kitesurf
Çanakkale Kıyıları- Kitesurf

Kuzey Ege denince ilk akla gelen şehirdir Çanakkale. Konumu dolayısıyla kitesurf yapmak için çok elverişlidir. Özellikle Gökçeada ve Bozcaada bu konuda son derece popülerdir.

Bozcaada ve Gökçeada

Çanakkale, Bozcaada - Kitesurf
Çanakkale, Bozcaada – Kitesurf

Bozcaada son yıllarda kitesurf tutkunlarının gözde yerlerinden biri haline gelmiştir. Özellikle hafif esen rüzgârı ve sığ suları bu spora yeni başlayanlar için paha biçilmez derecede uygundur. Tıpkı Bozcaada gibi Gökçeda da kitesurfe başlamak için en uygun yerlerden biridir. Nisan ve Kasım ayları boyunca uygun şartlarda esen rüzgar, sığ denizi ile Gökçeada su sporları için vazgeçilmezdir. 

Ayvalık

Balıkesir, Ayvalık - Kitesurf
Balıkesir, Ayvalık – Kitesurf

Ege’nin en çok tercih edilen beldelerinden biridir Ayvalık. Üstelik sığ denizi ve tatlı sert rüzgarı kitesurf için son derece uygundur. Ayvalık kitesurf parkuru yaklaşık 5 kilometredir. Özellikle günbatımı, kitesurfe Ayvalık’ta unutulmaz bir tat katar.

Muğla Sahil Şeridi

Muğla - Kitesurf
Muğla – Kitesurf

Ege ve Akdeniz’in kesişme noktası Muğla, su sporu tutkunlarının en çok tercih ettiği kıyı şehirlerimizdendir. Türkiye kitesurf yerleri arasında yaz sezonunda en çok tercih edilen lokasyonlar arasındadır. Yaz tatillerinin vazgeçilmezi olan Muğla’da bungalov evler ve butik oteller Kitesurf sporcuları için güzel bir destinasyon.

Gökova ve Akyaka

Muğla, Akyaka - Kitesurf
Muğla, Akyaka – Kitesurf

Gökova Körfezinde kitesurf sezonu Mayıs ayından başlar, Ekim ayına kadar devam eder. Azmak Çayı’nın denizle buluştuğu eşsiz bir kitesurf parkuruna sahiptir. Sığ deniziyle yeni başlayanlar için de tercih sebebidir. Ayrıca Gökova kitesurf plajı, 2011 yılında resmi olarak kitesurf plajı ilan edilmiştir. Son yılların gözde adreslerinden olan Akyaka, kitesurf tutkunlarının da değişmez adresidir. Zira sürekli uygun bir rüzgâra sahiptir. Mayıs- Ekim arası Akyaka‘da rüzgar için en verimli zamanlardır.

Datça

Muğla, Datça - Kitesurf
Muğla, Datça – Kitesurf

Akyaka ve Gökova’dan sonra Datça’da su sporları için adeta bir cennettir. Datça’da rüzgâr ve deniz en uygun koşulları sunar. Öte yandan bölgede windsurf ve kitesurf yarışmaları da düzenlenir.

Didim

Aydın, Didim - Kitesurf
Aydın, Didim – Kitesurf

Didim’in Taşburun bölgesi oldukça iyi rüzgâr alan sığ bir denize sahiptir. Kitesurf meraklıları için son derece uygun koşullara sahip olması, hem profesyoneller hem de amatörle için tercih sebebidir.

Antalya Patara ve Belek

Antalya - Kitesurf
Antalya – Kitesurf

Kaş ve Ölüdeniz arasında bulunan Patara, 18 km. uzunluğunda bir plaja sahiptir. Üstelik bu plaj uzunluğu kadar, dev dalgaları ve rüzgârıyla da ünlüdür. Rüzgar Patara’da süreklilik göstermese de özellikle profesyonel sporcular için vazgeçilmez destinasyonlardan biridir. Antalya Belek sahilleri de ülkemizde kitesurf yapmak için uygun koşullara sahip kıyılardandır. Bölgede kitesurf öğrenmek isteyenler için pek çok kurs vardır.

İstanbul Kilyos

İstanbul, Kilyos - Kitesurf
İstanbul, Kilyos – Kitesurf

Kilyos İstanbul’un Karadeniz kıyısındaki sahil beldesidir. İstanbul’dan uzaklaşmadan, denizle ve rüzgârla dans etmek için Kilyos kıyıları eşsizdir. Özellikle profesyonel su sporcuları için sert esen rüzgârı ve dalgalı denizi, kitesurf yapmak için son derece uygundur. Kilyos’un Gümüşdere mevkiinde yer alan Suma ve Burç plajları ise bu spora yeni başlamak isteyenler tarafından tercih edilebilir.

Kitesurf nerede yapılır?

Türkiye’de kitesurf yapmak için Ege, Akdeniz ve Marmara Bölgesi kıyılarında bir çok kitesurf spotu bulunmaktadır. Türkiye kitesurf yerleri arasında en popüler bölgeler ise Akyaka, Urla, Gökçeada ve Datça’dır.

İstanbul’da nerede kitesurf yapılır?

Kitesurf için İstanbul’da genellikle Kilyos tercih edilmektedir. İstanbul’un Sarıyer ilçesine bağlı Kumköy beldesi sınırlarında yer alan Kilyos mahallesi, sahilleri ve tatil bölgeleri ile ünlüdür.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

Hale Başeğerci
Hale Başeğerci
Hale Başeğerci, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Dramatik Yazarlık ve Dramaturgi Anasanat Dalı mezunu. Şu anda metin yazarı olarak çalışıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...

Dünyanın En Büyük Gölleri

Durgun suyu ve sessizliğiyle bakan herkese ilham veren göl...