Karavan Nasıl Tasarlanır?

Covid 19 salgınının hayatımıza girmesiyle birlikte kalabalıktan uzak, daha izole edilmiş tatil seçeneklerine yönelmeye başladığımız bir gerçek. Buna bir de seyahat etme tutkusu, farklı yerler görmek ve bir parça konfor isteği eklenince, aklımıza düşen ilk seçenek karavan oluyor. Bir karavan sahibi olmak için ise ya hali hazırda mevcut bir karavanı satın almanız ya da sıradan bir aracı karavana dönüştürmeniz gerekiyor. Peki karavan tasarımı konusunda ne kadar bilgiye sahibiz?

Nasıl Bir Karavan İstiyorum?

Dönüştürülmek üzere bir aracı satın almak ya da eldeki mevcut aracı karavan haline getirmek elbette kişisel zevk ve beceriye, ihtiyaca, en önemlisi de bütçeye göre değişiyor. Önemli olan nasıl bir karavan istediğinize karar vermek. Sadece kısa süreli keyifli seyahatler için mi, yoksa aynı zamanda içinde yaşayarak ev konforunda uzun zamanlar geçirmek mi? Bu süreçte bir karavan kiralayarak deneyim kazanmak da iyi bir yol gösterici olabilir. Sorunun yanıtı ne olursa olsun ortak nokta, kısıtlı bir alan içinde pratik, rahat ve güvenli bir seyahat gerçekleştirmek olmalı. Karavan tasarımı için ihtiyaçlarınıza uygun bir araç seçimi yapmanız gerekiyor.

Karavan Tasarımı İçin Uygun Araç Seçimi

Karavan tasarımı için karşılaştırma yapabileceğiniz birçok alternatif araç var. Bu bölümde ihtiyacınız doğrultusunda bir karavan edinmek için değerlendirebileceğiniz en doğru araca karar vermenize yardımcı olmaya çalışacağız. Motokaravan türü bir araca sahip olmak istediğinizde karşınıza genel olarak 4 farklı araç tipi çıkıyor:

  • 1. VW Westfalia, T2, T3, yine VW 70’s,80’s türü araçlar
  • 2. Jumper, Ducato, Boxer, Sprinter, Transit türü araçlar
  • 3.Traffic, Transporter, Viano türü araçlar
  • 4. 4×4, Crawler off-road türü araçlar

1. VW Westfalia, T2, T3, VW 70s, VW 80’s’ler

Volkswagen T2 Camper
Volkswagen T2 Karavan

O bir klasik! Çağrıştırdığı bohem yaşam tarzıyla bu araçlar, öteden beri karavana dönüştürülme konusunda tercih ediliyor. Buna rağmen artıları ve eksileri bir arada. Genel olarak iç hacminin küçük olması maliyeti düşürmekle beraber, konfor alanını daraltıyor. Özellikle klasik modellerine pop-up tavan takılarak, ayakta duruş serbestliği sağlanabilir. Sık arızalanması nedeniyle bu araçlar ekstra bakıma ihtiyaç duyar. Bu nostalji araçlar ile vintage karavan tasarımı oluşturulabilir. Sevimli tasarımlarıyla genişçe bir hayran kitlesi vardır. Bu nedenle gittiğiniz her yerde gözler üzerinizde olur.

2. Jumper, Ducato, Boxer, Sprinter, Transit’ler

Mercedes Sprinter Camper
Mercedes Sprinter Karavan

Bu araçlar geniş iç hacimleriyle bir önceki araç grubuna göre son derece konforludur. Yüksek tavanlarıyla hareket serbestisi sağlarken, mükemmel depo tasarımları sunar. Ülkemizde çok yaygın oldukları için tamir ve servis yönünden avantajlıdırlar. Bir avantajı da B sınıfı ehliyetle kullanılabiliyor olmalarıdır. Bu sınıftaki araçlarda genellikle modern bir karavan tasarımı karşımıza çıkıyor. İç döşemede açık tonlar ve aydınlatma ön planda tutuluyor.

3.Traffic, Transporter, Viano’lar

 Volkswagen Transporter Karavan Tasarımı
Volkswagen Transporter Karavan

Ülkemizde geniş aileler tarafından da çok tercih edilen bu araçların en büyük avantajı, dönüşümlerinin düşük maliyetli olmasıdır. Yakıt tüketiminin az olması ise bir diğer avantajıdır. Büyük araçlara nispeten daha kısıtlı konfora sahiptirler. Ancak yine de bu durum minimal tasarımlarla harikalar yaratmanıza engel değil. Bu tür araçların camper‘a dönüşümünde ilk eklenen özelliklerden birisi açılır tavan özelliği oluyor. Karavan içerisinde ayakta durmayı kolaylaştıran bu özellik, uzun süreli kullanımlara olanak sağlıyor.

4. 4×4, Crawler Off-Road Karavan Yapımı

Mitsubishi Off Road Crawler Karavan
Mitsubishi Crawler Karavan / Fotoğraf: Mitsubishi Motors

Biraz sıra dışı bir seçim gibi görünse de son yıllarda ülkemizde de rastladığımız karavan türü olduğunu söyleyebiliriz. Şüphesiz dağda bayırda karavan kampı için en ideal araç gibi duruyor. Ancak bu tip araçların en büyük sıkıntısı, küçük hacimli olmaları nedeniyle konfor alanını daraltmaları. Yine de hayal gücünde sınır yok diye düşünenlerdenseniz, adrenalin dolu seyahatlere hazır olun. Ülkemizde üretim yapan Crawler markası, off-road karavan sevenlerin ilk uğradığı duraklardan denilebilir. Karavan tasarımı konusundaki standartlarını koruyarak, bir çok modelde üretim gerçekleştiriyorlar. Pickup aracınız varsa, bir Crawler bayine uğrayarak hızlı ve güvenli bir biçimde karavanınızı hazırlatabilirsiniz.

Karavan İç Dizaynı Nasıl Olmalı?

Modern Karavan Örneği
Modern Karavan İç Tasarım Örneği / Fotoğraf: Clay Blanks via Unsplash

Karavanınız için kendinize en uygun aracı belirlediniz. Şimdi sırada bu yazının asıl konusunu oluşturan karavan tasarımı kısmı var. Karavan tasarımı konusunda çok fazla bir beceriye sahip değilseniz, destek alabileceğiniz birçok firma mevcut. Ancak işin en keyifli ve belirleyici kısmı bu işi mümkün olduğunca kendi ellerinizle, gönlünüzce yapmak.

Karavan içinde gerçekleştireceğiniz tasarım, hareketlerinizi, rahatlığınızı ve depo olarak kullanacağınız alanı belirleyecek ana unsurdur. Dikkate almanız gereken diğer önemli noktalar da; seyahat edeceğiniz kişi sayısı, giysi ve benzeri eşyalar, bisiklet-motosiklet, koltuk, masa, buzdolabı, tüp, su deposu ve dış alanda oturmak için portatif sandalye gibi ihtiyaçlardır. Detaylı bir liste çıkardığınızda tüm bunları rahatlıkla görebilirsiniz.

1. Karavan Dizaynı İçin Amacınızı Netleştirin

  • Covid 19’la birlikte uzaktan çalışmak artık olağan hale geldi. Hem gezip hem çalışmayı planlıyorsanız, araç içinde bir masaya ihtiyacınız olacaktır.
  • Kamp alanları dışında da konaklayacaksanız, elektrik ve güneş enerjisi için akü ve panellere ağırlık vermeniz gerekebilir.
  • Uzun süreli konaklamalarda tuvalet ve duş ihtiyacını göz ardı etmemelisiniz.

2. Karavan Tasarımı İçin İlham Alın

Karavan tasarımı için yardım alabileceğiniz kaynaklar var. Hayal gücünüzü desteklemek için pinterest, instagram ve youtube gibi uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Sınırsız seçenekler içinden kendi karavanınıza en uygun tasarımları bulabilirsiniz. Hayalinizdeki tasarımı bulamadıysanız, ilham almak için Kampbros Karavan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

3. Başlayın!

Karavan tasarımınızı hayata geçirmeden önce bir arkadaşınızın karavanıyla ya da kiralık bir karavanla zaman geçirmeyi deneyin. Böylece önceliklerinizi daha sağlıklı belirleyebilirsiniz.

Karavan Dizaynı ve Yerleşimi Tasarlama

Karavan Dizaynı ve Planlaması
Karavan Dizaynı Planlaması / Fotoğraf: Clay Blanks via Unsplash

Aracınızın iç ölçümlerini tam ve eksiksiz olarak gerçekleştirmek, yerleşim planının yerine oturması açısından çok önemlidir. Örneğin yalıtım yapıldıktan sonra ölçüler değişeceği için, ölçüleri tekrar almakta fayda var. Aracın zeminini bir kâğıt üzerine çizerek planlama yapmak, gözünüzde canlandırmak için kolaylık sağlar. Mutfak, oturma ya da yatma alanı, koltuk ve masa yerleşimleri bu şekilde belirlenebilir. Bu noktada kapı ve pencerelerin yerini de tespit etmek gerekiyor. Planlamayı daha farklı inceleyebilmek için, 3 boyutlu programlardan yararlanmak iyi sonuçlar almanızı sağlar. Sketchup, Tinkercad ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz programlardır.

Karavanda Ağırlık ve Nesnelerin Yerleştirilmesi

Dönüştürülen aracın kendi ağırlığı dışında, taşıyabileceği bir kapasite olduğunu unutmamak gerekiyor. Aracın kapasitesinden daha ağır olması yakıt tüketimini arttırdığı gibi, ömrünü de azaltır. Bu yüzden karavan içi tasarımında gereksiz ağaç, fayans, granit gibi malzemelerin kullanımına dikkat etmek gerekir. Buzdolabı, akü gibi en ağır nesneler belirlenerek, dengeli bir şekilde yerleştirilebilir. Aracın dengede olması hem lastiklerin ömrü hem de yol tutuşu açısından önemlidir.

Karavan Mutfak Tasarımı

Karavan Mutfak Tasarımı
Karavan Mutfak Tasarımı / Fotoğraf: Clay Blanks via Unsplash

Bir karavan tasarlarken, şüphesiz en keyif alınan ve en çok zaman geçirileceği düşünülen alan mutfaktır. Üstelik doğa içinde yemek yenileceğini de hesap ederseniz, bu iş çok daha heyecan verici olabiliyor. Hayal gücünde sınır olmadığını belirttik, ancak karavanınızın mutfak tasarımında görsellik kadar önemli olan şey, asıl olarak bir soğutucu ve pratik bir yakıt sağlayıcıya ihtiyacınız olduğudur. Bunu göz önünde bulunduracak şekilde yer tasarrufu sağlayan, doğayla bütünleşik ve ekolojik çözümler sunan modellere yönelmek için pek çok alternatif bulunuyor. Mutfağın içeride ya da dışarıda olması ise yine kullanım tercihine göre değişiyor.

Karavanda Tuvalet ve Duş Seçimi

Karavanlarda genel olarak maceratörlü sistem ve kasetli sistem denilen tuvalet çeşitleri yaygındır. Maceratörlü tuvaletler harici siyah atık sistemine bağlı olmasıyla kullanım kolaylığı sunar. Kasetli tuvaletlerin dıştan olması ise alan açısından tasarruf sağlar. Yer tasarrufu sağlayan bir diğer tuvalet çeşidi de portatif tuvaletlerdir. Banyo olmayan karavan tasarımlarında, tuvalet koltuk altlarında da yer alabilir. Özellikle doğadayken, atıksız ve ekolojik bir yaşamın mümkün olduğu alternatifler tuvalet için de gündeme gelmekte. Kompost ve Cinderella tuvalet sistemleri, maliyetleri diğerlerine göre daha yüksek olsa da doğa dostu olmaları nedeniyle son yıllarda tercih edilmeye başlandı. Karavanlarda duş için içeride ve dışarıda olmak üzere iki seçenek var. Burada kararı etkileyen yer tasarrufu olsa da her iki seçenek için de şaşırtıcı tasarımlar mevcut.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

Hale Başeğerci
Hale Başeğerci
Hale Başeğerci, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Dramatik Yazarlık ve Dramaturgi Anasanat Dalı mezunu. Şu anda metin yazarı olarak çalışıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Doğayla İç İçe: Kamp Yapmanın Keyfini Çıkarın

Kamp yapmak, modern yaşamın stresinden uzaklaşmak ve doğayla iç...

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...