Çadır Türleri ile Kendi Tarzını Yarat - Kampbros

Çadır Türleri ile Kendi Tarzını Yarat

Konu Başlıkları

Çadırlar sırtımızda , bisikletimizi kullanırken , arabamızda vb. her araçta taşıdığımız kendi evimizdir. Çadır deyip geçmemek lazım çünkü bir çadır size özgürlüğünüzü sunabilmektedir. Bir kampçı için ise olmazsa olmazıdır. Sırt çantamıza koymuş olduğumuz kamp cadırımız biz nereyi beğenir seversek orayı yuvamız haline çevirir ve doğadaki evimiz oluverir adeta. Bizleri sıcaktan , soğuktan , yağmurdan , çamurdan korur ve güvenli hissetmemize yardımcı olur. Tabi ki bunun yanında doğru çadırı seçmek çok önemlidir. Düzgün bir seçim yapmadığımız takdirde kamp hayallerimiz suya düşebilir ve kendimizi bir kabusun içinde bulabiliriz. Bu hataları önlemek için aşağıdaki çadır türlerini öğrenip kendi çadırımızı bulmaya hazırlanalım.

kampçıyız.Net

Kıl Çadır

Kıl çadır , keçi kılından elde edilen bir çadır türüdür. Kıl çadırlar genellikle Akdeniz İkliminin olduğu bölgelerde elde edilir. Yörük olarak bilinen göçebe toplumlar tarafından üretilir ve kullanılır. Onların evi yaşam biçimi ve oldukça yaygın kullandıkları çadır türüdür.

Yoldan Çıktım

Bez Çadır

Özellikle askeri amaçlı kullanılan ve bez malzemeden üretilmiş çadır çeşididir. Uzun süreli barınmadan ziyade kısa ihtiyaçlar için tercih edilen bu çadırlara bez çadır denmektedir.

Yoldan Çıktım

Plastik Çadır

Plastik malzemeden üretilen çok çeşitli yapıda bulunan plastik çadırlar şekillerine göre Tünel , Kubbe (Dome) ve Üçgen olmak üzere 3 grupta incelenir.

redbull.com

Tünel Çadır

Uzun dar bir tünel görünümünde olan bu çadırlar daha ferah olmaları , çift kapı olan modellerinin sıcak havalarda iki taraftan da açılarak çadır içindeki hava dolaşımını daha rahat sağlamasıyla tercih edilmektedir. Mimari açıdan ise üçgen çadıra benzemektedir. İki ucunda da u şeklinde poldan oluşan çadır pol sayıları arttırılarak büyüklüğü değişebilmektedir. Tünel çadırlar rüzgar yönüde dikkate alınarak kurulduğu zaman rüzgara oldukça dayanıklıdır. Zorlu koşullarda barınmak için profesyonel dağcılar tarafından da en cok tercih edilen çadır türüdür.

Youtube

Kubbe Çadır

Kubbe çadırlar kurulumu en kolay çadır türüdür. Çoğunlukla bahar aylarında kullanmak için yapılan bu çadırlar yaz kampı için biraz basık ve havasız kalsada tercih edilen bir çadır türüdür. Kar biriktirmeme ve rüzgara dayanılıklığınıda es geçmeyelim. Kubbe çadırların iç alanları oldukça geniştir. Geodesie Dome olarak da adlandırılan bir diğer kubbe çadır tipinde ise ikiden fazla pol kullanılmaktadır. Dome çadırlar yapısından dolayı rüzğara en dayanıklı çadırlardandır.

yandex.com

Üçgen Çadır

Üçgen çadırlar adından da anlayacağınız üzere üçgen bir görünüme sahiptir. Diğer çadır çeşitlerine göre rüzgara karşı direnci daha azdır. Kurulum açısından da sizi zorlayabilen bir çadır türüdür. İzci çadırı ya da kızılay çadırı denilince akla gelen bu çadır türü daha ilkel olması sebebiyle dome çadırlardan sonra hızla azalmıştır. Zamanla geliştirilerek tasarımı dome çadırla birleştirilerek kendisi yok olmaktan kurtarabilmiştir. İyi bir kurulum ve gerdirme işlemini yapamazsanız hafif rüzğarlarda bile kendi kendine devrilme problemlerini de unutmadan aktaralım.

kamp haritam

Ekspedisyon Çadır

Ekspedisyon çadır genellikle dağçılık aktivitelerinde kullanılan belirli bir amaça uygun planlanmış uzun süreli ve zorlu şartlar altında gerçekleştirilen kamplar da kullanımı tercih edilen bir çadır türüdür. Coğrafi keşif , bilimsel araştırma , askeri operasyon , arama kurtarma ve spor faaliyetlerinde kendini daha cok göstermektedir. 5 mevsim ağır çadır olarak da bilinen ekspedisyon çadır sizi daha sıcak ya da daha soğuk tutar şeklinde kesin bir bilgi içinde bulunamayız. Fakat çadırın içinin sıcak olması içerdeki durağan hava sayesindedir.

outdoor haber

3+1 hatta sıkışık olsa da 5 kişiyi en kötü hava koşullarında bile güven içinde yaşamasını sağlayabilir. Bilinçsizce alınırsa ağırlığı ve kurulumu sizi zorlayabilir çünkü tek başınıza kurmak epey zorlayıcı olacaktır. ” En iyi çadır budur ” diyip kendinizi gaza getirmeyin tek veya iki kişi kullanacaksanız bu çadırı satın almanız hep masraflı hemde gereksiz olacaktır. Yukarda da belirtiğimiz gibi daha kalabalık gruplarda faaliyet için uygun bir çadır türüdür.

erdi yılmaz

Germe Tentsile Çadır

Kamp yerimiz her zaman çadır kurulumu için elverişli olmayabilir. Bu durumlar için çadırınızı yere değil treetent sayesinde gökyüzüne kurabilirsiniz. Ağaç çadır (treetent) olarak da bilinen germe tentsile çadır ilk olarak 2012 yılında ingiltere de ağaçta konaklama fikri ile ortaya çıkmıştır. Kurulumu için 3 ağaç gerekmektedir. Kullanılan malzemeler en sağlam materyallerden oluşmaktadır. Bütün ağırlığı taşıyan ipler polyesterden üretilmektedir. 6 kişiye kadar ağırlık taşıyabilmektedir.

commons.wikimedia.org

Platform (Balıkçı) Çadır

Dere , göl kenarı vb. yerlerde oltanızı alıp sakin bir kamp yapmak istiyorsanız platform çadır sizin için yapılmış diyebiliriz. Metal ayakları sayesinde yerden yükselen çadır sizi ıslak ve çamurlu zeminlerde oluşacak olan ısı kaybını azaltır. Bunun yanında çadırınızın içinde ayaklarınızı dışa sallayarak oturabileceğiniz gibi çadırı açmadan sandalye olarak bile kullanabilir olması çok amaçlı bir ürün olduğunu göstermektedir. Kitlesi balıkçılar olsa bile kamp yaparken çeşitli börtü böceklerden korkanlar için yere olan uzaklığı ile oldukça tercih edilen bir çadır türüdür.

postkolik.com

Otomatik Kurulan (Eliptik) Çadır

Çadır tecrübesi fazla olmayan herkesin kolayca kurabileceği son dönemim popüler çadırıdır. Elips şeklinde olan sürekli kurulu biçimdeki polleri daire şeklinde katlanarak paketlenmesi sıkışarak perlonlar açıldığında kendiliğinden açılmaktadır. Bahar ve yaz aylarında işin kolayına kaçıp zamandan tasarruf etmek isteyen kampçıların oldukça kullandıkları bir çadırdır.

Red Bull

Araç Üstü Çadır

Kampa aracınızla gidip ondan vazgeçmek istemiyorsanız araç üstü çadır tam da size göre. Öncelikle araç üstü çadırın takılabilmesi için aracınızın tavan taşıma sisteminin olması gerekmektedir. Çadırınızı almadan önce aracınızın özelliklerine bakmanızda fayda var. Çadırın kurulumu çok basit kurması 5 dakikanızı alıyor. Fakat etrafını kapatması 15-20 dakikanızı alabiliyor. Kurdukça alışıyorsunuz ve bu zaman gittikçe azalıyor. Bir merdiven yardımıyla çadıra çıkıyorsunuz. Bütün malzemeler çadırla birlikte katlanarak arabanın üzerindeki çadıra bağlanıyor. Karavanın giremediği dar yollarda gitmek kamp yapmak için araç üstü çadır tam size uygun bir çadır türüdür.

Hürriyet

Sezon Özelliklerine Göre Çadırlar

3 Sezon Çadır

3 mevsim çadır olarak da adlandırılan bu çadırlar en popüler olanlardır. İlkbahar , yaz , sonbahar aylarında tercih edilebilmektedir. Hafif yağmur ve orta kuvvette rüzgara dayanabilmektedirler. Su itici polyester kaplama kullanılması hafif yağışlardan sizi korumasına olanak sağlamaktadır. Zor koşullarda ise pek uyumlu olmayan 3 mevsim çadırlar alınırken kullanım mevsimine dikkat edilmelidir.

yeşilist

4 Sezon Çadır

Dört sezon çadırlar dağçılık faaliyetlerinde tercih edilen çadır türüdür. 5 mevsim çadır olarak da ifade bu çadırlar her koşulda güvenle kullanılabilir. Gelişmiş ısı yalıtımı ve malzeme tipi sayesinde soğuk havalarda gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Çadırlar su geçirmez dış yüzeye sahiptir. Zemininde ise daha kalın bir kaplaması bulunmaktadır. Yüksek rakımlı zirvelerde , zorlayıcı fırtınalarda korunaklı olan 5 mevsim çadırlar diğer çadırlara göre daha farklılık gösterir ve ağırdır.

Red Bull

Ne Tür Çadır Tercih Edilmeli

Çadır seçiminizi yapmadan önce kendi kişisel alışkanlıklarınızı göz önünde bulundurmayı unutmayınız. Dar alan , kapalı alan korkunuz veya sıcak ve soğuğa karşı hassasiyetinizi , rahatsızlıklarınızı değerlendirerek çadır seçiminizi yapın. Bir çok özelliği ve ihtiyacı içinde bulunduran The North Face , Ferrino , Vango ve Husky gibi markaları tercih edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken almış olduğunuz bilgiler doğrultusunda bir outdoor mağazına gidip ihtiyacınıza uygun pratik ve uygun fiyat aralığındaki çadırlara bakmak devamında size yakışan bir çadır sahibi olabilirsiniz.

[td_block_video_youtube playlist_title=”” playlist_yt=”o79GpFEC-Go,lfefpP2pl50,Y8uB2JfHx6Y,gdK7FZIgjvs” playlist_auto_play=”0″]

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

Ücretli ve Ücretsiz Dikili Kamp Alanları

Dikili kamp alanları, İzmir ve Ege’nin deniz kampı açısından önemli noktalarından biridir. Hem denize yakın hem de doğanın içerisinde kamp yapmak isteyenler için oldukça uygun

Ücretli ve Ücretsiz Anamur Kamp Alanları

Ülkemizden bir başka güzellik Anamur. Doğası, tarihi ve taşıdığı kültürle Mersin’in gözde ilçesi Caretta Caretta’lara da misafirlik ediyorlar. Harika bir sahili, 1911 çıkışlı deniz feneri,

Ihlara Vadisi Kamp Alanı ve Gezi Rehberi

Tarihteki adı (Peristremma) olan Ihlara Vadisi, kilise ve şapelleriyle; doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardandır. Vadi içerisinden Melendiz Nehri geçmekte ve Nehir, buraya ayrı bir

Ücretli ve Ücretsiz Nevşehir Kamp Alanları

Nevşehir Kamp Alanları içerisinde Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri şehirlerine dağılmış bölgenin genel adıdır. Kapadokya, Pers dilinde “Katpatuka” kelimesinden türemiş “Güzel Atlar

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp