Karavan Kiralama Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hepimizin mutlaka bir kezde olsa hayal ettiği karavanla seyahat etmek artık eskisi kadar zor ve zahmetli değil. Hayal ettiğimiz karavan turları için karavan sahibi olmamıza gerek yok. Bugünlerde Türkiye’de hızla büyüyen karavan sektörü bizlere harika bir hizmet sunuyor. Artık, tıpkı otomobil kiralar gibi karavan kiralamak mümkün. Karavan kiralamak isteyenler için derlediğimiz bu yazımızda karavan kiralama ve karavan kiraladıktan sonra ihtiyacınız olan bilgileri derledik. Hayallerimize bir adım kala nelere dikkat etmemi gerekiyormuş bir göz atalım…

Ehliyet Tipi, Motor Gücü ve Yakıt Türü

Ehliyet tipi

Yönetmeliğe göre, kiralamayı düşündüğünüz karavanın ağırlı 3500 kg geçmediği sürece B sınıfı ehliyetle karavan kullana bilmektesiniz. Araç ağırlığı 3500 kg’mı geçtiği taktirde ehliyetin C sınıfı olması gerekmektedir. Firmadan firmaya değişmekte olan diğer kriterle ise şöyledir; Ehliyetin en az 3 yıllık ve sürücününde 27 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.

Karavanı kiralarken en önemli noktalardan bir tanesi aracın yakıt tipi ve kilometrede tüketeceği yakıt miktarıdır. Seyahatimize çıkmadan önce bu detayları iyi bildiğimiz taktirde tatili en ekonomik şekilde tamamlayabiliriz. Yakıt tipinin bir diğer önemli olan noktası seyahatimizi dağlık ya da deniz seçeneklerine göre hangi bölgelerde yapacağımızdır. Eğer Karadeniz gibi dağlık bir bölgeye tura çıkacaksak aracımızın motor gücünün yüksek olması gerekir. Aksi taktirde karavan gibi ağır araçların yolda kalma olasılığı otomobillere göre daha yüksektir.

Karavan Yatak Kapasitesi

Standart bir karavanda karavan imkanları iki kişilik olarak tasarlanmaktadır. Tatilin, karavan imkanlarına göre konforlu geçebilmesi için iki kişi çıkılması önerilmektedir. Ancak bu durumlar belirttiğimiz gibi standarttır. Seyahate, 3 veya 4 kişi çıkmak isteyenler için öncesinde yatak sayısının bilinmesinde fayda vardır.

Dış Mekanda Ekstra Konaklama Alternatifleri

  • Çadır
  • Hamak

Karavan Dış Tente Aksesuarı

Karavanın önemli aksesuarlarından biriside dış kısmında bulunan tentedir. Seyahat sırasında kamp ve molalarda karavan dışında gölge bir alan aramak zorunda kalmadan güzel vakitler geçirebilmeniz için oldukça önemlidir. Kiralayacağınız karavanda bu aksesuarın bulunması güneş şemsiyesi gibi ekstra yer kaplayan malzemeler almaktan kurtaracaktır.

Karavan Enerji Kaynağı

Karavanın en önemli unsurlarından bir tanesi enerji üretimi ve enerji depolama sistemleridir. Her karavanda enerji depolamak için belli sayıda akü bulunmaktadır ancak her karavan enerji üretimi sağlamamaktadır. Karavanlarda enerji üretimi güneş panelleri ile sağlanmaktadır. Kiralayacağınız karavanda güneş panelinin bulunması sizi enerji bağımlılığından bir nebze kurtaracaktır.

Karavan Mutfağı

Karavanların hiç kuşkusuz en çok kullanılan imkanlarından bir tanesi mutfak kısmıdır. Mutfakta, buz dolabı, ocak ve temel mutfak malzemeleri gibi imkanların bulunması sizleri ekstra yükten kurtaracaktır. Bir diğer önemli konu mutfaktaki ocağın ne ile çalıştığıdır. Elektrikli ocaklarda karavanda depolanan enerji tüketimi çok olacağından dolayı gazlı olmasını tavsiye etmekteyiz.

Karavanda Duş & WC

Karavan kiralanırken kafamızı en çok kurcalayan sorulardan biride duş & wc imkanlarıdır. Ülkemizde kiralanan karavanların bir çoğunda bu imkanlar bulunmamaktadır fakat bu durum sizi kuşkuya düşürmesin. Karavan aksesuarları arasında yer almayan fakat daha çok kampta kullanılan portatip duş ve tuvalet ekipmanları bulunmaktadır. Bunun dışında seyahatiniz sırasında sık sık ziyaret edeceğiniz karavan kamp alanlarının bir çoğunda bu imkanlar bulunmaktadır.

Karavan Seyahatinde Konaklama Noktaları

Karavan ile sık seyahat etmeyenlerin çok aşina olmadığı bu konu, karavanı kiraladıktan sonra çok önemli bir sorun haline gelebilir. Karavanınızı altıktan sonra tur bölgenizde bulunan karavan kamp alanlarında karavanınız ile birlikte güvenle konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Bu tesisler atık su, enerji depolama, duş, tuvalet, güvenlik ve restoran gibi aklınızda soru işareti oluşturabilecek bir çok hizmeti sağlamaktadır. Seyahatiniz sırasında karavanınız ile güvenli konaklama noktaları arıyorsanız karavan kamp alanlarını gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Kampbros’un da hizmetlerinden biri olan Türkiye karavan kamp alanları tesislerine, harita şeklinde ve detaylı filtreleme seçenekleri yararlanmak için buraya tıklayabilirsiniz.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...

Dünyanın En Büyük Gölleri

Durgun suyu ve sessizliğiyle bakan herkese ilham veren göl...