Karavan Yapan Firmalar

Son yıllarda karavan ve kamp yaşamına duyulan ilgi sayesinde, karavan yapan firmaların sayısı da artışa geçti. Ülkemizde karavanda yaşamak ya da karavanla tatile çıkmak, pek çok kişinin hayalini süslüyor. Kimi elindeki mevcut aracını karavana dönüştürürken, kimi de yepyeni bir karavan almayı seçiyor. Karavan yapan firmalar çekme ya da motokaravan üzerine geniş bir yelpaze sunuyor. Bu yazıda ülkemizde karavan yapan firmalar hangileridir, sizin için araştırdık. Gelin Türkiye’de karavan üreten firmalara bir göz gezdirelim.

Erba Karavan

Karavan Yapan Firmalar - Erba Karavan
Karavan Yapan Firmalar – Erba Karavan

1975 Yılında Erdoğan Başoğlu’nun kurduğu bir firma, Erba Karavan. Yola çıkış amaçları, tatil anlayışına özgürlük ve konfor getirerek fark yaratmak. Üstelik 40 ülkeye ihracat yaparak, ülke ekonomisine de katkıda bulunmaktalar.  Genel olarak kişiye özel tasarım üzerine çalışmaktalar. Ancak gerekirse herhangi bir modelden yüksek adetlerde seri üretim imalatı da yapabiliyorlar. Erba Karavan’ın ürettiği modeller arasında; çekme karavan, motokaravan ayrıca büfe, sahne ve şantiye karavanlar da yer almaktadır. Firma ayrıca römork ve anaokulu karavan ve isteğe bağlı, özel amaçlı karavan da üretmektedir. Erba Karavan firması, Sakarya’da hizmet veriyor.

Soyut Karavan

Karavan Yapan Firmalar - Soyut Karavan
Karavan Yapan Firmalar – Soyut Karavan

Ankara’da üretim yapan Soyut Karavan, 1994 yılından bu yana karavan üreten bir firma. Firma Ankara-Temelli’deki 5.000 m² kapalı alanda; karavan, motokaravan, mobil ev ayrıca konteyner, treyler ve çeşitli araçlar üzerine yaşam alanları üretiyor. Rahat ve modern tasarıma sahip, ileri teknoloji ile üretilmiş ve kullanıcının güvenliğini ön planda tutan bir anlayışa sahipler. Üstelik hem ülkemizde hem de dış ülkelerde adını duyurmuş bir firma Soyut Karavan.

Başoğlu Karavan

Karavan Yapan Firmalar - Başoğlu Karavan
Karavan Yapan Firmalar – Başoğlu Karavan

Sakarya-Adapazarı’ndan ülkemize ve dünyaya üretim yapan bir diğer firma, Başoğlu Karavan’dır. 1976 Yılında üretime başlayan firma, ayrıca 2008 yılından beri ‘Caretta’ modeliyle de adını duyurmayı başarmış. Başoğlu Karavan, konfor, ergonomi, sağlık ve özgürlük düşüncesiyle hareket ediyor. Caretta çekme karavanlar; Caretta Uncle, Junior, Off-Road, Caretta 1500, Caretta Shop ve Duty Trailers serilerinden oluşuyor.

İmaj Karavan

Karavan Yapan Firmalar - İmaj Karavan
Karavan Yapan Firmalar – İmaj Karavan

İmaj Karavan, Bursa’nın Osmangazi ilçesinde üretim yapıyor. Firma genellikle 3 çeşit karavan üzerine çalışmakta. Minibüs ve panelvan türündeki araçlardan Camper tipi karavanları üretiyorlar. Bir diğer üretimleri Alkovan türündeki araçlar. Alkovan, üzerinde sürücünün yatması için yer olan, şasi üstüne alüminyum kaplanan karavan çeşididir. Bir de yarı entegre olan üstü yataksız modelleri var. İmaj Karavan, ayrıca klima haricindeki enerji sistemlerini güneş panelleriyle kuruyor. Firmanın bir diğer özelliği de başta Ducato ve Boxer olmak üzere, karavan olmaya uygun araçları çalışmalarıdır.

Nacar Karavan

Karavan Yapan Firmalar - Nacar Karavan
Karavan Yapan Firmalar – Nacar Karavan

Sırada İstanbul’da üretim yapan bir firma var. Nacar Karavan, 1998 yılında faaliyete başlamış. Firma çalışmalarını işlevsel, aerodinamik ve estetik şeklinde tanımlıyor. Nacar Karavan  çok çeşitli karavan üretimi yapıyor. Bunlar; semi entegre, alko semi, alkovenli karavan, panelvan camper ve çekme karavandır. Ayrıca özel isteğe bağlı, kulis karavan, 4*4 arazi, mobil karavan ve otobüs karavan gibi farklı karavan türlerin üretimini de yapabiliyorlar.

Aydos Karavan

Karavan Yapan Firmalar - Aydos Karavan
Karavan Yapan Firmalar – Aydos Karavan

Aydos Karavan İstanbul Çekmeköy’de 2014 yılından beri üretim yapıyor. Firma Slovenya merkezli Adria markasının Türkiye distribütörüdür. Adria karavanın satışı dışında, satış sonrası servisi de sunmaktadır. Aydos, çekme karavan, motokaravan ve ayrıca camper karavan üretiyor. Üç modelin de kendi içinde farklı çeşitleri bulunuyor.

Viya Karavan

Karavan Yapan Firmalar - Viya Karavan
Karavan Yapan Firmalar – Viya Karavan

Bursa’da karavan üretimi yapan bir diğer firma, Viya Karavan’dır. Firma 2013 yılında Karavan alanındaki eksikleri giderme düşüncesiyle sektöre girmiş. Yol haritalarını ise ‘satıcı gibi değil, karavancı gibi düşünmek‘ üzerine çizmişler. Üretimleri arasında motokaravan, beecampers-camper van, çekme karavan ayrıca  4*4 expedition araçlar yer almakta.

MD Karavan

Karavan Yapan Firmalar - MD Karavan
Karavan Yapan Firmalar – MD Karavan

MD Karavan İzmir Çiğli’de üreti yapan bir firma. Üretimleri standart, ekonomik ve lüks paket seçeneklerinden oluşmakta. Ayrıca sahip olduğunuz araçları istek ve ihtiyaç doğrultusunda karavana dönüştürebiliyorlar.

Gerçek Karavan

Karavan Yapan Firmalar - Gerçek Karavan
Karavan Yapan Firmalar – Gerçek Karavan

Gerçek Karavan’da Bursa’da üretim yapan firmalardan biri. Tüm Türkiye çapında 25 yıllık tecrübeleriyle karavan üretimi, tamiri, bakımı ve satış sonrası desteği sağlıyorlar. Gerçek Karavan’ın üretim yaptığı karavanlar arasında; panelvan, kamyon kulis karavan, kulis, wc ve yaşam karavan modelleri var.

Demonte Karavan

Karavan Yapan Firmalar - Demonte Karavan
Karavan Yapan Firmalar – Demonte Karavan

2018 Yılında kurulan Demonte Karavan, İstanbul’da üretim yapıyor. Firma sektördeki konumunu Vw Transporter üzerine yoğunlaştırmış. Vw Transporter araçlarını kamp araçlarına çeviriyorlar. Ayrıca Avrupa’nın pek çok ülkesine satış yapıyorlar. Vw Transporter araçlarında İngiliz markası olan Skyline’ı tercih ediyorlar. Firma aynı zamanda Almanya ve İngiltere’de TÜV onaylı Skyline markasının yetkili satıcısı ve servisidir.  Ayrıca T5 ve T6 kasa transporter model araçlara açılır pop-up tavan montajı yapıyorlar.

Odysseus Karavan

Odysseus Karavan İstanbul
Odysseus Karavan / İstanbul

Hayalinizdeki Karavanı Yapalım sloganıyla ilkesiyle hayata geçmiş bir firma olan Odysseus Karavan, İstanbul’da yer alıyor. Odysseus, hem yapım hem de kiralama alanında hizmet veriyor. Firmanın sunduğu seçeneklerden biri de kendi filosundaki karavanlardan da seçim yapabilmeniz. Böylece, mevcut bir örnek üzerinden de hayalinizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Wotse Karavan

Wotse Karavan Konya
Konya / Wotse Karavan

Tasarımdan uygulamaya, üretimden montaja uzanan geniş bir yelpazede hizmet veriyorlar. Ayrıca ürün teslimi dışında, satış sonrası servis, bakım, parça tedariği de sağlamaktalar. Wotse Karavan, çekme karavan ve motokaravan üzerine çalışıyor. Firma müşterilerine her iki model içinde paket seçenekleri sunuyor.

Celine Caravan

Gaziantep, Celine Karavan
Celine Karavan / Gaziantep

Gaziantep’ten yine dünyaya açılmış bir firma var son olarak. Celine Caravan firması daha çok karavan ekipmanları satışı ve karavan sistemleri imalatı üzerine üretim yapıyor. Ancak bunun yanı sıra, çekme karavan ve motokaravan imalatı da gerçekleştiriyorlar.

Karavan Yapan Firmalar ve Fiyatları

Türkiye’de karavan yapan firmalar fiyat listelerini genellikle opsiyonlara göre hazırlıyor. Karavan almak isteyenler buzdolabı, ek yatak, duş veya tuvalet standartları opsiyonlarını göz önünde bulunduruyorlar. Campervan ve çekme karavan fiyatları da bu opsiyonlara göre değişiklik gösterebiliyor. Bir karavan sahibi olmadan önce nelere ihtiyaç duyduğunuzu bilmenizde fayda var. Fikir edinmeye motokaravan nedir veya çekme karavan nedir konularını inceleyerek başlayabilirsiniz.

Sıfır Karavan Fiyatları

Sıfır Karavan fiyatları her geçen gün talebe ve dövize bağlı olarak yükseliyor. Ortalama motokaravan fiyatları 150.000 TL ile 350.000 TL arasında değişiklik gösteriyor. Bu fiyatlarda orta konfor derecesinde bir campervan sahibi olmak mümkün. Çekme karavan fiyatları ise ortalama 60.000 TL ile 250.000 TL arasında değişiklik gösteriyor. Bu fiyat aralığında orta konfor derecesinde bir çekme karavan sahibi olabilmek mümkün.

Kendi Karavanını Yapmak

El becerilerine güvenenler için bir diğer alternatif de kendi karavanını yapmak. Bu süreç öncelikle nasıl bir karavan hayal ettiğiniz ile başlıyor. Sonrasında bütçeniz ile devam ediyor. Son olarak da el yetenekleriniz devreye giriyor. Eğer kendi karavanınızı yapmak gibi bir düşünceniz varsa karavan nasıl tasarlanır konusuna bir gözatabilirsiniz. Hali hazırda bir minibüs tarzı aracınız varsa ve minibüsten karavan yapmak istiyorsanız, tüm süreçleri sizin için yapan karavan servisleri bulunuyor. Aracınızı teslim edip, isteklerinizi belirterek aracınızı bırakabilir ve birkaç ay sonra campervanınızı alıp yola koyulabilirsiniz.

Uzun süreli karavan seyahati veya karavanda yaşamak gibi bir düşünceniz varsa iyi bir araştırma yapmanızı öneririz. Sorunsuz bir yolculuk istiyorsanız ve belli bir garantim olsun diyorsanız karavan yapan firmalar arasında iyi bir araştırma yapmalısınız.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

Hale Başeğerci
Hale Başeğerci
Hale Başeğerci, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Dramatik Yazarlık ve Dramaturgi Anasanat Dalı mezunu. Şu anda metin yazarı olarak çalışıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Doğayla İç İçe: Kamp Yapmanın Keyfini Çıkarın

Kamp yapmak, modern yaşamın stresinden uzaklaşmak ve doğayla iç...

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...