Ormanda Rahat Uyumanın Yolları

Bu İçerik Sadece Kampbros Abonelerine Özeldir!

Bu içeriğin kilidini açmak için lütfen abone olun. Erişmek için e-postanızı girin.
E-posta adresiniz spam'e karşı %100 güvende!

Uyumak eylemi psikoloji, tıp, sosyoloji gibi bilim dallarıyla yakından ilgilenenlerin odak noktasında bulunuyor. Elbette bunun pek çok sebebi var. Rüyalar, insan anatomisi, beyin işleyişi vs… Böyle söyleyince tabii ki ilk olarak akla evinizde, odanızda, yatağınızda gerçekleşen bir uyku geliyor. Bu sefer durum biraz farklı. Eylem aynı fakat mekanı değiştirdik. Bu yazımızda ormanda rahat uyumanın yolları başlığını detaylıca ele alacağız. Gelin şimdi konuya yakından bakalım.

Neden Orman Uykusu?

Ormanda Uyumak
Ormanda Uyumak

İlk olarak akıllara gelen soru kuşkusuz neden orman uykusu olacaktır. Ormanda uyumak sadece kamp severlere özgü bir durum olmasa gerek. Neden mi? Çünkü ormanın enerjisi bizi sakinleştirir ve iyileştirir. Çeşitli bilimsel araştırmalar ormanda yapılan yürüyüşlerin beyindeki stres ve kaygı ile alakalı bölgeleri sakinleştirdiğini kanıtlamışlardır. Doğa, kendimizi büyük bir bütünün parçası olarak görmemiz açısından oldukça önemlidir. Bu anlamda ormanda rahat uyumanın yolları başlığı herkesi ilgilendirmeli gibi görünüyor. Peki nelerdir bu yollar?

Egzersiz Yapmayı İhmal Etmeyin

Doğada da şehirde olsak sporu ihmal etmemek gerekiyor. Hem gündelik hayatımıza hem de uykumuza katkısı büyük. Hele ki doğada olunca egzersiz daha da keyifli hale gelecektir. Örneğin uzun sabah yürüyüşü, yüzmek, yoga ve pilates yapmak sağlıklı olduğu kadar bedeninizi de yoracaktır. Bu yorgunluk gece rahat bir uyku uyumanızı sağlar. Bu anlamda ormanda rahat uyumanın yolları deyince fiziksel aktivitelerin başı çektiğini söyleyebiliriz.

Bu kadarla sınırlı değil. Akşam yemeğinden sonra hareketsiz kalmak da kalitesiz bir uykunun habercisi olacaktır. O zaman yemek sonrası için oyun, yaz sineması, çevre temizliği gibi aktivitelerle beyni ve vücudu çalıştıralım.

Uyku Malzemenizi İyi Seçin

Ormanda Rahat Uyumanın Yolları
Ormanda Rahat Uyumanın Yolları

Ormanda rahat uyumanın yolları ilk olarak kampta rahat bir uyku uyunmaz algısını yıkıyor. Elbette evinizdeki yatağınızı kampa götüremezsiniz. Ne var ki o yatağın konforunu ve kampa uyumlu formunu yaratabilirsiniz. Kısaca bir örnek verelim… Evinizde yayları çıkmış bir yatakta uyur musunuz? Hayır dediğinizi duyar gibiyim. O halde kampta da ince, yırtılmış bir uyku tulumunda uyumazsınız. Burada önemli olan nokta, size uygun uyku tulumunu bulmaktır. Bu da kendinize uygun yatağı almakla eşdeğer aslında.

Son olarak bu konuyla ilgili şunu da ekleyelim: ormanda kaç gün yatıya kalacağınızı planlayarak tulum seçin. Bir gece için belki ortalama bir tulum yeterli olabilir ancak uzun süreli kamplar için vücudunuz ortalamanın üstünde bir rahatlık arar. Aynı zamanda mevsimsel olarak da tulumu değerlendirmek gerekir. Kimi uyku tulumları karın üzerinde dahi uyumaya olanak sağlar. Bazen de bu uyku tulumuyla yaz aylarında uyumanız imkansızdır.

Böceklere Dikkat

Kampta Rahat Uyumanın Yolları
Kampta Rahat Uyumanın Yolları

Tabii ki ormanda rahat uyumanın yolları hatta sadece uyumanın yolları deyince akla böcekler gelecektir. Özellikle yaz aylarında sivrisineklerin uykunuzu çekilmez kılması olası. Bunun için ilk olarak çadırınızı kontrol edin. Herhangi bir delik ya da yırtık böcek/ sinek için kapı olacaktır. Gittiğiniz bölgeye ve mevsime bağlı olarak da böceklerin yoğunluğu değişecektir. Her ihtimale karşı yanınızda ince tül, cibinlik tarzı bir kumaş taşıyabilirsiniz. Hem sabah güneşinden hem böceklerden sizi koruyacak bu materyal sayesinde daha rahat bir uyku çekersiniz.

Bunların yanı sıra uyumadan önce kamp alanında türk kahvesi yakmak da arı ve böcekleri uzaklaştırır. Adaçayının da aynı etkiye sahip olduğunu biliyoruz. Tabii ki bu eylemleri ateşe dikkat ederek yapmalıyız.

Bazı kampçılar böcek ve sineklerden kurtulmak için solüsyondan da faydalanırlar. Ancak doğanın içinde vücudumuza kimyasal taşıyan içerikler sürmek yerine doğal uçucu yağlardan faydalanmak daha sağlıklı olacaktır.

Yiyecekleri Saklamanın Önemi

Ormanda rahat uyumanın yolları böcekleri uzaklaştırmak demişken… Böcekleri çağırmamak da bir seçenek. Peki böcek ve sinekleri nasıl çağırırız? Açıkta kalan yiyecek ve içeceklerimiz iştahlı bir davet aslında. Bu kadarla da sınırlı değil. Doğanın asıl ev sahibi çeşitli hayvanlar da açıkta alan yiyecek ve içeceklere gelerek uykunuzu bölebilirler. Rahat bir uyku için belki onların yemeğini gündüz düşünebiliriz.:)

O halde yatmadan önce açıkta yiyecek içecek bırakmıyoruz. Sırt çantamızı çadırımıza alıyoruz ve mümkünse yiyecek kokan kıyafetimizle uyumuyoruz. Unutmayın ne kadar güvenli bir uykuya dalarsanız o kadar huzurlu uyursunuz.

Temiz Bir Çadır

Ormanda Rahat Uyumanın Yolları
Ormanda Rahat Uyumanın Yolları

Havalandırma evde olduğu gibi doğada da önemli. Ormandaki evimiz olan çadırın temizliği bu yüzden önemli. Örneğin doğru havalandırılmayan bir çadırın içinde oluşan nem eşyalarınızı ıslatır. Özellikle yaz aylarında olan bu yoğuşmayı engellemek için çadırınızı havalandırın. Bu sayede temiz bir ortamda daha kaliteli uyumuş olursunuz. Şimdi gelin ormanda rahat uyumanın yolları başlığında karşımıza çıkan diğer maddeye bakalım:

Doğru Kamp Yeri

Kendimize uygun uyku tulumunun öneminden yukarıda bahsettik. Bu kadarı yeterli değil. Çadırınızı kurduğunuz yerin havası, zemini gibi etmenler de uykunuzu etkiler. Bu yüzden çadırınızı taşlı bir zemine kurmayın. Eğer imkan varsa çadır ile zemin arasına bir muşamba serin.

Eğer gürültüde uyuyamıyorsanız kalabalık kamp yerleri sizin için doğru tercih olmaz. Bununla birlikte tuvalet ihtiyacı için doğada olmak problem teşkil ediyorsa mutlaka kamp alanı (içinde tuvalet, lavabo olan) tercih edin.

Korku Dolu Kamp Hikayelerini Unutun

Kamp ateşinin beraberinde korku hikayelerini getiren bir yapısı var. Ormanın içinde geçen korku filmlerini konuşmak için doğru bir yerde değilsiniz. O yüzden bu hikayeleri şehre saklayın, kafanızı yukarı kaldırın ve yıldızları seyredin. Böylesini şehirde görmeniz imkanız.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

Gülseren Aydın
Gülseren Aydın
Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü, Dramatik Yazarlık ve Dramaturgi Anasanat Dalı mezunu. Şu anda dramaturg ve senaryo yazarı olarak çalışıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...

Dünyanın En Büyük Gölleri

Durgun suyu ve sessizliğiyle bakan herkese ilham veren göl...