Türkiye’nin En Güzel Piknik Alanları

Piknik, kökeni Fransızcaya dayanan ve ‘kırda hafif yemek’ anlamına gelen bir kelimedir. Ortaya çıkışı 18. yüzyıla dayanan piknik, ortaçağdan beri süregelmiştir. Pikniğin, geçmişte varlıklı kimselerin düzenlediği av partilerinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bir zamanlar üst sınıfların gösterişli tüketim etkinliği olan piknik, böylece zamanla halk arasında da yaygınlaşır. En güzel piknik alanları hafif atıştırmalıkların açık hava yürüyüş, eğlence ve dinlencelerine eşlik ettiği bir etkinlik haline gelir. Günümüzde piknik, yoğun ve hızlı bir şehir hayatından kaçarak doğada, açık alanda olmanın en yalın haline dönüşmüştür. Piknik yapmak için yakın ya da uzak bir yerlere seyahat etmek ve piknik malzemelerini taşımak gerekir. Öncesinde ise Türkiye’nin en güzel piknik alanları, yazısı okumanız için sizleri beklemekte.

Neşetsuyu Belgrad Ormanı

Türkiye'nin En Güzel Piknik Alanları - Neşetsuyu Belgrad Ormanı
Türkiye’nin En Güzel Piknik Alanları – Neşetsuyu Belgrad Ormanı

İstanbul’un Sarıyer ilçesi sınırlarındaki Belgrad Ormanı’ndadır. İstanbul’da yaşayanlar için eşsiz yerlerden biridir. Adını İstanbul üniversitesi Orman Fakültesi’nde rektörlük görevi yapan Müderris Neşet Bey’den almıştır. Belgrad Ormanı’nın en fazla rağbet edilen yerlerinden olan Neşetsuyu, ziyaretçilerine birçok olanak sunmaktadır. Günübirlik piknik yapmak, bisiklet gezintisi, koşu ve yürüyüş bunlardan bazılarıdır. Ayrıca doğa fotoğrafçılığı, flora ve fauna araştırmaları için de imkanlar sunar. Üstelik Neşetsuyu Tabiat Parkı İstanbul’un içinde, doğal zenginliği ve tarihin izleriyle vazgeçilmez bir yerlerden biridir.

Polonezköy Tabiat Parkı

Türkiye'nin En Güzel Piknik Alanları - Polonezköy Tabiat Parkı
Türkiye’nin En Güzel Piknik Alanları – Polonezköy Tabiat Parkı

Türkiye’nin en güzel piknik alanları listesinde, İstanbul’a ve İstanbullulara nefes aldıran eşsiz yerlerden bir diğeri Polonezköy Tabiat Parkıdır. 1994 Yılında tabiat parkı statüsüne alınan Polonezköy, yaklaşık olarak 3.000 hektarlık bir alanı kapsar. Aynı zamanda İstanbul’un en büyük parkıdır. Günübirlik piknik alanları, yürüyüş, koşu ve bisiklet sürme aktivitelerine uygundur. Üstelik Polonezköy Tabiat Parkı’nda konaklamak için otel ve pansiyonun yanı sıra çadır yapma imkânı da vardır. Zengin bitki çeşitliliğine sahip olan park, sincap, domuz, karaca, çakal, tilki, atmaca, baykuş gibi hayvanların yaşam alanıdır. Polonezköy mangal ve piknik keyfi için farklı mekânlara sahiptir. Bu özelliğiyle herkesin piknik ihtiyacını karşılar. Ayrıca Polonezköy Tabiat Parkı’nda kültürel ziyaretlerde bulunabileceğiniz mekânlar da mevcuttur.

Mogan Parkı

Türkiye'nin En Güzel Piknik Alanları - Mogan Parkı
Türkiye’nin En Güzel Piknik Alanları – Mogan Parkı

Başkent Ankara’nın kaçamak noktalarından biri Gölbaşı ilçesinde bulunan Mogan Parkı’dır. Mogan Gölü, bir set gölü oluşumudur. Konya yolu üzerinde yer alan Mogan Gölü’nün kıyısında plaj, gazino, lokanta ve kafeler vardır. Mogan Parkı, özel piknik alanları, yürüyüş ve koşu parkurları, oyun alanları ile yıllardır Ankaralıların ilk tercih ettiği piknik alanlarındandır. Ayrıca göl ve çevresi özel koruma alanı statüsündedir.

Soğuksu Tabiat Parkı

Türkiye'nin En Güzel Piknik Alanları - Soğuksu Tabiat Parkı
Türkiye’nin En Güzel Piknik Alanları – Soğuksu Tabiat Parkı

Ankara’ya 80 km. mesafededir. Aynı zamanda şifalı kaplıcalarıyla ünlü Kızılcahamam ilçesine de çok yakındır. Parkta günübirlik piknik alanları içinde piknik masaları, ateş yakmak için ocak, çeşme, wc. ve yağmur barınakları da bulunur. Hali hazırda 800 misafirin ihtiyacını karşılayacak kapasitesi vardır. Soğuksu Tabiat Parkı’nda çadır kampı da yapılmaktadır. Üstelik dinlenme ve eğlenme dışında bilimsel ve eğitsel çalışmalar, yürüyüş, doğa ve kuş gözlemleri Soğuksu Tabiat Parkı’nı vazgeçilmez alanlardan biri haline getirmiştir.

Sasalı Doğal Yaşam Parkı

 Türkiye'nin En Güzel Piknik Alanları - Sasalı Doğal Yaşam Parkı
Türkiye’nin En Güzel Piknik Alanları – Sasalı Doğal Yaşam Parkı

İzmir Fuarı içindeki hayvanat bahçesinin, 2008 yılında Çiğli Sasalı’ya taşınmasıyla kurulmuştur. Hayvanların doğal ortamlarına benzeyen yuvalarda özgürce yaşadığı, bitki ve ağaç çeşitliliğiyle, İzmir ve İzmirliler için nefes alınacak alanlardan biridir Sasalı. Park içinde iki kafeteryayla yeme içme servisi sunulmaktadır. Ayrıca piknik için parkın yanında bulunan, İzmir Büyükşehir Belediyesine ait piknik alanı kullanılmaktadır. Sasalı Doğal Yaşam Parkı bünyesinde farklı yaş grupları için eğitim ve etkinlikler düzenlenmektedir.

İnciraltı Kent Ormanı

Türkiye'nin En Güzel Piknik Alanları - İnciraltı Kent Ormanı
Türkiye’nin En Güzel Piknik Alanları – İnciraltı Kent Ormanı

İzmir’deki bir başka piknik alanı İnciraltı Kent Ormanı’dır. 620 bin m2’lik bir alanı kapsayan orman, İnciraltı sahili kıyısında yer alır. Yenikale’den başlayan bisiklet ve yürüyüş yolu Kent Ormanı’na bağlanmıştır. Kent Ormanı denizin ve yeşilin birleştiği, spor, yürüyüş, gezinti ve piknik alanlarıyla günün her anı kullanıma açıktır. Ormanda piknik masaları ve mangal ocakları da bulunur. Ayrıca Engelli vatandaşlarımızın kullanımına yönelik 7 bin m2’lik bir alan yer almaktadır.

Atatürk Kent Ormanı

Türkiye'nin En Güzel Piknik Alanları - Atatürk Kent Ormanı
Türkiye’nin En Güzel Piknik Alanları – Atatürk Kent Ormanı

Bursa Nilüfer ilçesinin Odunluk mevkiindedir. Yılın her dönemi açık olan orman, Bursalılar için şehre yakın bir kaçış noktasıdır. Piknik alanı içinde piknik masaları, barbeküler, oturma yerleri, çocuk parkı ve wc vardır. Atatürk Kent Ormanı, piknikten kalan zamanlarda yürüyüş yolları ve spor alanlarını değerlendirmek için misafirlerini beklemektedir.

Kozağaç Parkı

Türkiye'nin En Güzel Piknik Alanları -  Kozağaç Parkı
Türkiye’nin En Güzel Piknik Alanları – Kozağaç Parkı

Konya Meram’da bulunan Kozağaç Parkı, şehir sakinlerinin keyifli bir gün geçirmek için tercih ettikleri ilk yerlerdendir. Geniş bir alanda kurulu olan park, çevre düzenlemesi ve bitki çeşitleriyle göz doldurur. Kozağaç Park’ta aileler mangal yakıp piknik yaparken, çocuklar kendilerine ait alanlarda oyunun tadını çıkarır. Ayrıca yürüyüş, koşu ve bisiklete binmek, Kozağaç Parkındaki aktivitelerdendir.

Maşukiye

Türkiye'nin En Güzel Piknik Alanları - Maşukiye
Türkiye’nin En Güzel Piknik Alanları – Maşukiye

Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde bulunan Maşukiye, Sapanca Gölü ve Kartepe’ye yakın bir konumdadır. Maşukiye, organik kahvaltı sunan yerleri ve alabalık restoranlarıyla ünlüdür. Ancak daha sakin bir ortamda, orman içinde uzun yürüyüşlere çıkmak, doyasıya piknik yapmak için Maşukiye yine vazgeçilmez bir yerdir. Üstelik Maşukiye’ye yakın bulunan Aygırderesi, Kirazlı Yaylası, Sapanca Gölü ve Kartepe’nin de mutlaka görülmesi gerekir.

Dülükbaba Tabiat Parkı

Türkiye'nin En Güzel Piknik Alanları - Dülükbaba Tabiat Parkı
Türkiye’nin En Güzel Piknik Alanları – Dülükbaba Tabiat Parkı

Türkiye’nin en güzel piknik alanları listesinde son sırada, Gaziantep şehir merkezine 8 km. mesafede bulunan Dülükbaba Tabiat Parkı, 1950’lerde ağaçlandırılmaya başlamıştır. Bugün 3.060 dekar bir alanı kapsayan parkta birçok bitki ve hayvan türü barınmaktadır. Dülükbaba ayrıca çadır kampı ve günübirlik piknik aktiviteleri için de uygundur. Piknikçiler için barbekü ve mangal alanları bulunmaktadır. Bunun dışında yürüyüş, trekking, fotoğrafçılık, yaban hayatı gözlemi aktiviteleri de yapılabilir. Tabiat Parkı içinde antik döneme ait izler ve kaya mezarları da görülebilir.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

Hale Başeğerci
Hale Başeğerci
Hale Başeğerci, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Dramatik Yazarlık ve Dramaturgi Anasanat Dalı mezunu. Şu anda metin yazarı olarak çalışıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...

Dünyanın En Büyük Gölleri

Durgun suyu ve sessizliğiyle bakan herkese ilham veren göl...