Türkiye’deki En Güzel Şelaleler

Suyun, şüphesiz en güzel hallerindendir şelaleler. Akarsuların yüksek bir yerden dökülmesiyle oluşur. Kelime olarak ‘büyük çağlayan’ anlamını taşır ve çağlayan, çavlan, çağlak, gürlevik, gürleyik, sudüsen, suuçtu, şarlak gibi isimlerle de karşılık bulur. Yeryüzünün insanı kendine hayran bırakan bu doğal oluşumlarının en görkemlisi, 979 m. yüksekliğiyle Venezuela’daki Angel Şelalesidir. Unesco’nun Dünya Mirası olarak aday gösterdiği Tortum Şelalesi ise ülkemizin en büyük şelalesidir. Gezi planlarınız arasında ülkemizin şelalelerini görmek varsa, Türkiye’deki en güzel şelaleler yazısı sizlere yol gösterecek. Sonrasında keyifli ve konforlu bir tatil sizi bekliyor.

Tortum Şelalesi

Türkiye'nin En Güzel Şelaleleri - Tortum Şelalesi
Türkiye’nin En Güzel Şelaleleri – Tortum Şelalesi

Ülkemizin en büyük şelalesi olan Tortum Şelalesi, Erzurum-Artvin karayolunun 110. Km.de Balıklı Köyü yakınında yer almaktadır. 21 metre genişliğindeki bir alandan ve 48 metre yükseklikten akan şelale, bir heyelan sonucunda oluşmuştur. Üstelik yılın dört mevsiminde ziyaret edilebilen Tortum Şelalesi, önündeki seyir terası ile ıslanmayı göze alan ziyaretçilerini beklemektedir. Fotoğraf için eşsiz manzaralar sunarken, ayrıca önündeki küçük göletlerde çıplak ayak gezmek en keyifli tatil anısı olarak yer almaktadır.

Ilıca Şelalesi

Türkiye'nin En Güzel Şelaleleri - Ilıca Şelalesi
Türkiye’deki En Güzel Şelaleler – Ilıca Şelalesi

Kastamonu sınırlarında bulunan Küre Dağları Milli Parkı’nda yer almaktadır. Pınarbaşı ilçesine 12 km. uzaklıkta Ilıca Köyü içinde bulunan şelale, 15 metre yükseklikten aşağıya dökülür.  Suyun döküldüğü yerde oluşan doğal havuzun çevresi, çok çeşitli bitki örtüsüyle  kaplıdır. Ayrıca şelale bu haliyle ziyaretçilerini masalsı bir diyara davet eder.

Tatlıca Şelaleleri

Türkiye'nin En Güzel Şelaleleri - Tatlıca Şelaleleri
Türkiye Şelaleleri – Tatlıca Şelaleleri

Sinop’un Erfelek ilçesi Tatlıca Köyü sınırları içindedir. Şelaleler kaynağını Gülleyük deresinden almaktadır. Tabiat Parkı statüsündeki bu güzellik, merdiven basamakları şeklinde sıralanan 28 şelaleden meydana gelmiştir.  Tatlıca Şelaleleri ayrıca zengin orman altı bitki varlığı ile Sinop ilinin en gözde turizm alanıdır.

Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı

Türkiye'deki En Güzel Şelaleler - Güzeldere Şelalesi
Güzeldere Şelalesi, Düzce

Düzce’nin Gölyaka İlçesi Güzeldere Köyü sınırlarında yer alan Güzeldere Şelalesi, 2011 yılından beri tabiat parkı statüsündedir. Kaynağını Elmacık Dağlarından alan şelale, 120 metre yükseklikteki kayalardan dökülmektedir. Üstelik kayalara çarparak uğuldayan suyun sesi, dev kayın ve gürgen ağaçlarıyla çevrili vadide yankılanır. Şelale, üç ayrı patika ve merdivenler aracılığıyla gezilmektedir. Kışın bembeyaz bir örtüye bürünen, ilkbaharda ise tüm görkemiyle canlanan Güzeldere‘nin en görkemli zamanı ise güz mevsimidir. 

Yerköprü Şelalesi Konya

Türkiye'nin En Güzel Şelaleleri - Yerköprü Şelalesi
Türkiye’nin En Güzel Şelaleleri – Yerköprü Şelalesi

Yerköprü Şelalesi, Konya’nın Hadim İlçesi sınırları içinde yer alır.  20 metre yükseklikten akan şelale, doğal güzelliğiyle ziyaretçilerini büyülemektedir. Haziran ayı, bu şelaleyi gezmek için en uygun aydır. Yer Köprü şelalesi oluşum olarak eski Göksu yatağı üzerindedir. Burada 30 metre kadar tabana dalan Göksu Irmağı’nın üzerinde, doğal bir köprü oluşmuştur. Üstelik nehir, tabana daldığı tünelin çıkışında üstten dökülerek şelaleyi meydana getirir. Dolayısıyla şelale bu köprünün üzerindeki kaynaktan çıkarken köprünün etrafındaki bitkiler doğal bir bahçeyi andırır.

Düden Şelalesi

Türkiye'nin En Güzel Şelaleleri - Düden Şelalesi
Türkiye’nin En Güzel Şelaleleri – Düden Şelalesi

Antalya il merkezine 10 km. uzaklıkta bulunan Düden Şelalesi, şehrin en önemli doğal güzelliklerindendir. Antalya aynı zamanda ülkemizin en görkemli doğal ve tarihi güzelliklerine de ev sahipliği yapmaktadır. Düden Şelalesinin kaynağı Kırkgözler mevkiinden doğar. Ayrıca Düdenbaşı denilen yerde Kepez hidroelektrik santralinden gelen su, 40 metre yükseklikten dökülür. Şelale Aşağı Düden ve Yukarı Düden olarak ikiye ayrılır. Düden Şelalesi çevresindeki piknik alanları, yürüyüş parkurları ve restoranlar ile ziyaretçilerine keyifli zamanlar sunar.

Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı

Türkiye'nin En Güzel Şelaleleri - Kurşunlu Şelalesi
Türkiye’nin En Güzel Şelaleleri – Kurşunlu Şelalesi

Antalya-Mersin karayolu üzerinden ulaşılan Kurşunlu Şelalesi, aynı zamanda Tabiat Parkı kapsamındadır. Kalabaklı deresinin parkın iç kısımlarındaki kayalık alanlardan düşmesiyle oluşmuştur. Tabiat Parkının içinde günübirlik kullanıma açık iki alan bulunmaktadır. Bu alanlarda piknik yerleri, yürüyüş yolları, manzara seyir noktası ve kır lokantası mevcuttur. Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı birçok kuş ve memeli hayvan türüne ev sahipliği yapar. Zengin bitki örtüsüyle kendine has bir orman eko sistemine sahiptir. Ayrıca olta balıkçığı ve kuş gözlemi de burada yapılacak etkinliklerdendir.

Yerköprü Şelalesi Mersin

Türkiye'nin En Güzel Şelaleleri - Yerköprü Şelalesi
Türkiye’nin En Güzel Şelaleleri – Yerköprü Şelalesi

Yerköprü Şelalesi, Mersin’in Mut ilçesine 35 km. uzaklıkta bulunur. Aynı zamanda Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından tabiat anıtlarından biri olarak belirlenmiştir. Araştırmalar buranın 110 milyon yıl önceki yaşlı kireçtaşı dönemi özelliklerini taşıdığını göstermektedir. Yaklaşık 30 m. yükseklikten akan şelalenin geçtiği su tünelinin içinde, doğal güzelliğini koruyan sarkıtlar bulunur. Şelalenin döküldüğü yerde oluşan göl turkuaz rengindedir. Ayrıca gölün çevresindeki bitki örtüsü eşsiz görüntüsüyle gelenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Muradiye Şelalesi

Türkiye'nin En Güzel Şelaleleri - Muradiye Şelalesi
Türkiye’nin En Güzel Şelaleleri – Muradiye Şelalesi

Van’ın Muradiye ilçesi sınırlarında bulunan Muradiye Şelalesi, Van merkezine 80 km uzaklıktadır. Şelale adını, Bağdat seferine çıkan Osmanlı Padişahı IV. Murat’tan almıştır. Muradiye Şelalesi, Tendürek Dağı’ndan beslenen Bend-i Mahi çayı üzerinden, 50 metrelik bir yükseklikten akar. Kışın bembeyaz karlarla kaplanır ve kısmen donar. Şelale yazın da serin atmosferiyle görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Kapuzbaşı Şelaleleri

 Türkiye'nin En Güzel Şelaleleri - Kapuzbaşı Şelalesi
Türkiye’nin En Güzel Şelaleleri – Kapuzbaşı Şelalesi

Kayseri’nin Yahyalı ilçesi sınırlarında bulunan Kapuzbaşı Şelaleleri, 700 metrelik irtifa akışı ile dünya sıralamasında ikincidir. Beş tanesi büyük, 2 tanesi küçük olmak üzere yan yana dizilen yedi şelaleden oluşmuştur. Aladağ’ın zirvesinden beslenen şelaleler, milli park sınırları içinde yer almaktadır. Kapuzbaşı Şelaleleri adeta görsel bir şölen sunmaktadır. Aynı zamanda çevresindeki yürüyüş parkurları ve piknik alanlarıyla da misafirlerine huzurlu zamanlar vadeder.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

Hale Başeğerci
Hale Başeğerci
Hale Başeğerci, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Dramatik Yazarlık ve Dramaturgi Anasanat Dalı mezunu. Şu anda metin yazarı olarak çalışıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...

Dünyanın En Büyük Gölleri

Durgun suyu ve sessizliğiyle bakan herkese ilham veren göl...