Karavan Vergisi İndirimi Yüzde 220’den Yüzde 15’e Düşüyor

Yüzde 220 olan karavan vergisinin, yüzde 15’e indirildiğini söylesek, herhalde herkese çarpıcı gelir. Pandeminin gözdesi karavanlar için artık dehşet verici bu karavan vergisi edilmeyecek. Karavan vergisi indirimi çok yakında TBMM’de olacak.

Bu yüksek oran nedeniyle geçen yıl sadece 5 yeni karavanın trafiğe çıktığını biliyor musunuz? Bu konu bir süreden beri siyasetin gündemindeydi. CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, geçtiğimiz nisan ayında yasa teklifi ile ön almıştı, hükümet de ‘aklın yolu birdir’ dedi, oranları düşürdü.

Karavan Vergisi İndirimi
Karavan Vergisi İndirimi

Yüzde 220’den Yüzde 15’e Düşüyor!

Türkiye’de karavanlara olan ilginin her geçen gün arttığı bir dönemde, aileler ve gençler artık bir karavan sahibi olmayı düşünüyorlar. Kampbros.com ziyaretçi verilerine göre karavan aramalarında 2019 yılına göre %238’lik bir artış gözlendi. Think With Google’da paylaşılan Türkiye’de seyahat sektörü koronavirüsten nasıl etkilendi? raporunda ise Google Trends 2019 verilerine göre karavan aramalarında %71’lik bir artış söz konusu.

ABD, Avustralya ve Avrupa ülkelerinde oldukça yaygın olan karavan turizmi, pandemi nedeniyle son iki yılda ilgi patlaması yaşadı. Bizdeki tüm doğal güzelliklere rağmen, sadece deniz turizmiyle yetinilmesine, bu süreçte kafa yoruldu. Bin kişilik tatil köylerine gitmeyenler, karavanlarıyla izole tatile çıkmak istediklerinde, yeterince karavan parkı ve alt yapı olanakları olmadığını gördüler. Vergiyi düşürmenin tek başına yetmediği biliniyor.

Başta Karadeniz olmak üzere, göller bölgesi, tarihi mekanlar, orman güzelliklerinin olduğu yerlerde alt yapı oluşturmak gerekiyor. Ciddi bir karavan turizmi haritası çıkarmak, karavan alanlarında alt yapı kurmak, hatta spor alanları, yürüyüş rotaları belirlemek gerekiyor. Böyle bir harita, karavan turizmine çok daha yakın olan yabancıları da cezbedecek.

Hem böylece doğal güzellikleri korumak zorunda da kalırız, kim bilir!

Nuray Babacan – Hürriyet

Karavan Vergisi İndirimi

Karavan hayatına başlamayı düşünenler için sevindirici bu haberin ardından akıllarda bir çok soru oluştu. Motokaravanları etkileyen bu vergi indirimi çekme karavanlarda da geçerli mi? Bu konuya Kampbros yazarı Fatih Altas‘ın geçtiğimiz aylarda yayınladığı Çekme Karavan Vergisi yazısından ulaşabilirsiniz. Bu sevindirici haberin karavan almayı düşünen doğaseverleri mutlu edeceğini umut ediyoruz.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...

Dünyanın En Büyük Gölleri

Durgun suyu ve sessizliğiyle bakan herkese ilham veren göl...