Glamping Kamp Nedir? Glamping Kampın Tarihi - Kampbros

Glamping Kamp Nedir? Glamping Kampın Tarihi

Konu Başlıkları

Galmping’in Tarihçesi

Glamping, 1900’lü yıllar da varlıklı Avrupalı ve Amerikalı gezginlerin Afrika safarilerini daha lüks ve konforlu hale getirmek istemeleriyle sahneye çıkıyor. Burada geleneksel safari çadırlarına zaman içinde eklemeler yapılmaya başlandı. Doğa maceralarında, evlerinin konforunu da yaşamak isteyenler, elektrik jeneratörlerinden katlanabilir küvetlere, kanvas çadırların içine İran halıları döşemeye kadar düşünmüşlerdi. Eski Türk boylarının ve Osmanlı sultanlarının kullandığı görkemli otağların içine de ipek kumaşların, abartılı halıların olduğu büyük padişah çadırları, glamping’in tarihteki ilk örnekleri arasında gösterilebilir.


Glamping, son yıllarda kamp deneyiminden daha fazlasını ifade eden bir terim olarak yaygınlaştı. Glamping kavramı, geleneksel tarzdaki kamp anlayışını değiştiren konfor ve lüks alanlarını genişleten özellikleri ile dikkat çekmeyi başladı. Dünya genelinde uzun süredir kullanılan ve ülkemizde de son dönemlerde trend haline gelen glamping camp, birçok kişi tarafından tercih edilmeye başlandı.

Fotoğraf: Jonas Dücker

Glamping Nedir?

Daha önceden bu kavramı duymadıysanız yeni ve lüks kamp anlayışı ile tanışmaya hazır olun.
Glamping “glamorous” (gösterişli-cazibe-büyüleyici) ve “camping” (kamp yapma) kelimelerin birleşiminden türemiş lüks kampçılık olarak ifade ediliyor. Son yıllarda dünya çapında giderek popüler hale gelen ‘glamping’, bir yandan kamp yaparken bir yandan da teknoloji ve konfordan uzaklaşmak istemeyenlere tatil imkânı sunuyor.

Doğadaki eşsiz manzarayla baş başa kalmayı çok seviyor ama çadırda kalmak sizi korkutuyor olabilir. Sizleri, o zaman tam da hayalini kurduğunuz harika bir tatil anlayışıyla tanıştıralım: ‘Glamping camp’.
Şehir hayatının boğuculuğu, trafiği ve stresinden bunaldığımız zamanlarda doğaya kaçıp huzur bulmak istiyoruz. Doğanın içinde kaybolup, arınmak istiyor ve bunu da ev konforunda yapmak istiyoruz. Bu isteğimizi karşılamak için glampin camplar tam da burada devreye giriyor.
Glamping camp, doğaya sadece uzaktan bakmak yeterli olmadığında, bu doğallığı lüks içinde yaşamanın bir yolu da denilebilir. Hem doğada olmak isteyen hem de lüksünden vazgeçmeyenler için son yılların en gözde tatili Glamping!

Uyku tulumu yerine konforlu bir yatak, akşamları ılık bir duş alabileceğin özel tasarım bir banyo, otel mutfağını aratmayan yiyecek içecek zenginliği ve birçok özellik. Doğanın huzur veren ortamından, görsel şöleninden ve sakinliğinden kopmak istemiyor, aynı zamanda da rahatlığınızı tüm tatil boyunca da devam etmesini istiyorsanız kampçılığın lüks ve konforlu versiyonu olan Glamping’ler tam size göre demektir.

Fotoğraf: unsplash.com

Tüm dünyada ve ülkemizde git gide artan glamping tesisleri, doğaseverleri tatilin tadını konfor ve doğa ile çıkarmaya bekliyor. Kendisi, Türkiye’de yeni bir sektör haline gelmeye başlamış durumda. Son yıllarda trend haline gelen Glamping, doğadaki eşsiz manzarayı, tercih edilen konforda deneyimleme imkân sağlıyor.
Glamping tesisleri tatil süreniz içinde kamp hayatının birbirinden keyifli doğa aktivitelerini sizlere sunarken, geceyi de içinde rahat uyuyabileceğiniz bir yatağı, özel olarak tasarlanmış çadırda ya da ağaç evde geçirmenize imkân sağlıyor.

Kamp ile Glamping Arasındaki Farklar Nelerdir?

Glamping ve kamp arasında temelde fark yok gibi gözükse de birçok farklı yönleri bulunmakta. Her iki çadıra baktığınızda hem görünümün hem de genel yapının çok farklı olduğu fark edilir. Klasik kamp, temel becerilere dayalı bir kültürdür. Glamping ise modern, lüks ve konforlu bir kamp kültürü yaşatmaktadır.
Kamp yapmayı glamping camping’den ayıran önemli özellik glamping camping çadırlarında daha lüks olanakların bulunmasıdır. Üstelik ağaç evler, safari çadırları, balon çadırlar, mağaralar, ulaşım işlevini yitirmiş eski vagonlar, uçaklar, otobüsler, helikopterler, yüzen evler ve karavanlar glamping camping konseptinin içinde yer alan konaklama yerlerinin bir kısmını oluşturur.

Fotoğraf: unsplash.com

Klasik Çadır:

Klasik bir kamp için öncelikle çadırını sırtlaman gerekiyor ki iş çadır ile de bitmiyor. İçerisine yatmak için uyku tulumu, oturmak için katlanır sandalye, bir masa, yemek pişirmek için bir kamp ocağı, kap-kaçak, vb… Klasik çadır kampının tadı başka; tutkunları için bu saydıklarımız bir keyif unsurudur. Kamp çadırları genellikle hafif ve hızlı kurulabilir.
Daha küçük alan sunar. Çoğunlukla uyumak için kullanılır.
Türkiye’de birçok bölgede ücretli ve ücretsiz kamp alanı bulunmakta. Seçeneğinizin fazla olduğu bu alanlarda dilediğiniz gibi kamp etkinlikleri gerçekleştirebilir.

Fotoğraf: unsplash.com


Kamp çadırları 1 kg ile 3,5 kg arasında değişim gösterir. Sırt çantanızda rahatlıkla taşınabilir.
Konfor ve lüks beklentiniz çok yüksek olmamalıdır. Daha çok kişisel becerilerinizle kamp etkinliğinizi yaşayabilirsiniz.
Sıcak ya da soğuk havalarda, çadır kapısı veya penceresi açabilir veya kapatılabilir, daha ince veya daha kalın bir uyku tulumu kullanabilir.
Kamp yaparken, meraklı komşularınızı uzak tutmak için malzemelerinizi asmanız veya iyi paketlemeniz gerekir.

Glamping Çadır:

Eğer glamping kamp yapacaksanız, doğanın içinde büyük lüks bir çadır, tam donanımı ile sizi bekliyor. Glamping çadır içerisinde konforlu bir yatak, şık oturma alanları vb. bir çok farklı imkan bulunuyor. Kimi glamping yerlerinde çadıra alternatif olarak bungalovlar ya da rengarenk dekore edilmiş karavanlar bulabilirsiniz.

Fotoğraf: unsplash.com

Glamping Çadırların Özellikleri

  • Glamping çadırların ağırlığı 10 kg ile 60 kg arasında değişim göstermektedir.
  • Glamping çadır modellerinde konfor ve lüks seviyeniz yüksek olacaktır. Bu kültürün adı lüks kamp olduğundan amaç misafirlerin konfor alanlarından uzaklaştırmadan tatil yaptırmaktır.
  • Glamping çadır tatiliniz sırasında sıcak ya da soğuk hava gibi problemleriniz olmayacaktır çünkü çadır içerisinde ısıtma üniteleri bulunmaktadır.
  • Glamping konaklama yerlerinde yeme ve içme eşyalarınız ve de kıyafetleriniz için buzdolabı ve gardıroplar bulunmaktadır.

Kamp Alanları Haritası’nda Keşfet!

Bu içeriği beğendin mi?
+1
4
+1
1
+1
6
+1
0
+1
147
+1
1
+1
6
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

Ücretli ve Ücretsiz Dikili Kamp Alanları

Dikili kamp alanları, İzmir ve Ege’nin deniz kampı açısından önemli noktalarından biridir. Hem denize yakın hem de doğanın içerisinde kamp yapmak isteyenler için oldukça uygun

Ücretli ve Ücretsiz Anamur Kamp Alanları

Ülkemizden bir başka güzellik Anamur. Doğası, tarihi ve taşıdığı kültürle Mersin’in gözde ilçesi Caretta Caretta’lara da misafirlik ediyorlar. Harika bir sahili, 1911 çıkışlı deniz feneri,

Ihlara Vadisi Kamp Alanı ve Gezi Rehberi

Tarihteki adı (Peristremma) olan Ihlara Vadisi, kilise ve şapelleriyle; doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardandır. Vadi içerisinden Melendiz Nehri geçmekte ve Nehir, buraya ayrı bir

Ücretli ve Ücretsiz Nevşehir Kamp Alanları

Nevşehir Kamp Alanları içerisinde Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri şehirlerine dağılmış bölgenin genel adıdır. Kapadokya, Pers dilinde “Katpatuka” kelimesinden türemiş “Güzel Atlar

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp