Tesla CEO’su Elon Musk’ın Evi Bir Tiny House

Dünyanın en zengin iş insanı Elon Musk, geçtiğimiz günlerde bir tweet attı. Tweetinde evinin olmadığını ve arkadaşlarında kaldığını belirtti. Birincil adresinin Teksas’taki uzay istasyonunun yakınında yer alan bir tiny house olduğu biliniyor. Elon Musk, Austin’deki varlıklı arkadaşı Ken Howery‘nin sahip olduğu lüks malikanede yaşıyor. Ara sıra da bazı diğe varlıklı arkadaşlarında kalıyor. Bizim ise asıl dikkatimizi çeken ikamet adresi olarak kullandığı tiny house. Bu evi araştırdığımızda karşımıza küçük bir teknoloji harikası ve başarılı bir ürün mühendisliği olduğunu gördük.

Elon Musk Kimdir?

elon musk
Elon Musk Kimdir? / Fotoğraf: People.com

Spacex, Tesla, Boring Company gibi şirketlerin kurucusu ve dünyanın en zengin iş insanıdır. 264 Milyar Dolar kişisel serveti ile Amazon’un sahibi Jeff Bezos ve Microsoft’un sahibi Bill Gates gibi isimleri geride bırakmıştır. Sosyal medyada aktif olarak Twitter kullanan Elon Musk, geçtiğimiz günlerde Twitter’dan hisse aldı. Yeni hedefinin ise Twitter‘ı satın almak olduğunu açıkladı. Tüm bu serveti ve yatırımları ile dünyanın heryerinde tanınan Musk, 7 çocuk babasıdır. Elon Musk’un Türkiye’de geniş kitleler tarafından tanınmasını sağlayan şey ise kripto paralara olan tutkusudur. Geçtiğimiz yıllarda bir çok televizyon programında duyurduğu ve desteklediği Doge Coin ile Türkiye’de daha fazla kişi tarafından tanınmıştır.

Elon Musk’ın Evi

Boxabl Tiny House Kurulumu
Boxabl Tiny House Kurulumu / Fotoğraf: Boxabl

Twitter hesabından evinin olmadığını ve arkadaşlarının evinde kaldığını belirten Elon Musk’ın aslında bir tiny house yaşam alanı var. İkamet adresi olarak kullandığı tiny house, bazı sıradışı özelliklere sahip. Las Vegas’da yer alan Boxabl markasının portatif tiny house modeli hayatta kalma amaçlı tasarlanmış. Panel duvarlardan oluşan, katlanarak strandart bir tiny house ölçülerine gelebilen sıradışı bir ev. Satış fiyatı 50.000 Dolar olan Boxabl tiny house kasırgalara, aşırı yağışlara ve olumsuz diğer hava koşullarına dayanıklı olarak tasarlanmış. Tasarım harikası bu evin özelliklerine bakalım..

Portatif Tiny House Özellikleri

boxably tiny house iç görünüm
Boxabl Tiny House İç Görünüm / Fotoğraf: Boxabl

Duvarlarda kullanılan malzemenin temeli köpük. Hafif olması nedeniyle köpük malzeme kullanımı tercih edilmiş. Fakat bu köpük bildiğimiz köpükler gibi elimize aldığımızda dağılan veya kırılan köpüklerden değil. Güçlendirilmiş özel katkı maddeleri ile dayanıklılığı arttırılmış bir malzeme. Boxabl tiny house ürününün iç ve dış duvarlarını bu malzemeden tasarlamış. Fiber glass kaplı bu duvarlar suya dayanıklı iç ve dış cepheyi oluşturmayı sağlıyor.

Elon Musk’un evi içerisinde kullanılan bir diğer inovatif yapı malzemesi ise laminat kaplama kereste. Bu kerestenin üretiminde ham ağaç ince dilimler halinde kesiliyor ve yaprak inceliğine geliyor. Daha sonra bu inceltilmiş keresteler yapı kimyasalları ile sıkıştırılarak bir bütün medefe görünümü alıyor. Evin duvarını destekleyen en güçlü etkenlerden birisi de laminat kaplama keresteler. Katlanabilen duvarların çerçeve yapısı ise çelik panellerden oluşturulmuş.Bu ev modellerinin siparişinde ev eşyalarını da opsiyonel olarak satın alabiliyorsunuz. Boxabl koltuklar, tv, mutfak dolabı ve çamaşır makinesi gibi ürünleri de bir paket halinde sunuyor.

Elon Musk’ın Evini Üreten Boxabl Şirketinin Gelecek Planları

Elon Musk’ın Evi / Fotoğraf: Boxable

Elon Musk’un yaşadığı bu ev ABD ordusu tarafından da kullanılıyor. Boxabl portatif tiny house ürünlerinin temel özelliği katlanabilir ve dayanıklı olması. Şirket yeni ev modellerinde elektriğini kendisi üreten, atık sistemini tamamen çevre dostu hale getirmeyi planlayan mimariler üzerinde çalışıyor. Şirket gelecekte insanların şehir yaşamından uzaklaşarak daha bakir bölgelere yerleşeceğini tahmin ediyor. Fakat insanların sürekli sabit bir yerde yaşamasının sıkıcı olacağını düşünüyorlar. Evlerin kolay taşınabilir ve katlanabilir olmasının temel sebebi bu düşünceden geliyor. Gelecek nesiller için sürdürülebilirlik önem kazandıkça tiny house yaşam alanlarını daha sık göreceğiz gibi görünüyor.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Doğayla İç İçe: Kamp Yapmanın Keyfini Çıkarın

Kamp yapmak, modern yaşamın stresinden uzaklaşmak ve doğayla iç...

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...