Agro Turizm Nedir? Agro Turizmin Faaliyetleri Tarımın Turizmi! - Kampbros

Agro Turizm Nedir? Agro Turizmin Faaliyetleri Tarımın Turizmi!

Konu Başlıkları

Son zamanlar da tarımla turizm kavramlarını yan yana düşünmek pek mümkün görünmüyordu. Hatta çağımızın oluşturduğu çarpık kentleşme ve sanayileşme anlayışının bir başka biçimi turizmde de uygulandığı için, turizmin yaygınlaşması tarımı tehdit etmekteydi. Agroturizm ortaya çıkışıyla birlikte tarım ve turizmin nasıl dost olabileceğini, uygulamalarla şahit olabilmekteyiz. Bazı insanların turizm ve tatilden beklentileri kökünden değişmeye başladı.

capitalgazette

Evrenin dört bir köşesinde birbirinin neredeyse aynısı olarak verilen turizm hizmeti artık insanları tatmin etmemektedir. İnsanlar tatilde kendilerine ne şekilde eğlenmeleri gerektiğini öğreten animasyonları, büyük şehirde de artık görebildikleri için ve gece hayatının bol gürültülü kötü taklitlerini bırakmaya başlamıştır. Bol yıldızlı eğlenceli geceler dinlenmeyi bir türlü mümkün kılamayan beton yığınları arasında kalan otelleri görerek onların içinde yaşamaktan artık sıkılarak farklı arayışlara girebilmektedirler. İşte burada devreye agro-turizm, eko-turizm gibi, turizm fikrini kökünden değiştiren yaklaşımların arayışına giriyorlar.

twitter

Agro turizm Nedir?

Agro turizm insanların kırsal yörelere ziyaretleri ile buralarda karşılaştıkları yöre halkının ürettikleri mal ve hizmetleri, yörenin doğal dokusuna uygun mekanlarda talep ederek, geçici konaklamalarından doğan olaylar ve ilişkilerin birleşmesiyle oluşmuştur. Agro turizmin sınırlarına girdiğimizde, “çiftlik” ve “çiftçi” kavramlarının ön plana çıktığını rahatlıkla görebiliyoruz. Tüm tarım faaliyetlerinin agro turizm içerisinde olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü bu kapsamda “kırsal turizm” adında bir turizm çeşidi vardır.

tatilanım

Agro turizmi hizmeti sunulan bölgede yaygın olan mutfak kültürü korunmaktadır. Bölgede yetişen özel tarım ürünleri baş tacı edilmektedir. Ev usulü zeytinyağı yapımı, şarap yapımı, kilim dokuma, ekmek pişirme, el işleri gibi faaliyetler yeniden yaşatılmaya çalışılıyor. Beton yığını oteller yapmanın yerine yerel mimarinin korunması, evlerin pansiyona ya da lokanta vb. yerlere dönüştürülmesi tercih edilmektedir. Tarım turizmi uygulamaları özellikle kadınlar için önemli katkılar sağlamaktadır. Tarımdan yeteri kadar gelir elde edemeyen bu nedenle yoksullukla karşı karşıya kalan bazı bölgelerde tarım turizmi kadınlar için yeni iş olanakları yaratmakla kalmayıp iş güçlerininde hafiflemesine olanak sunmaktadır. Tarım turizmi yapılan bölgelerde zaman içerisinde yerel mutfak kültürü gelişiyor, el sanatları, pansiyonculuk gibi faaliyetler artmaya başlıyor, yerel mimari korunuyor. Böylece hem tarihi yapılar yok olmaktan kurtuluyor hem de tarıma destek verilerek ekonomik dağılım sağlanıyor. Tarım, turizmi bu şekilde kullanarak kendini yenilemeye devam etmektedir.

TheEconomist

Agro Turizm Faaliyetleri

Agro turizm faaliyetleri aslında belki bilmeden sizin bile yapmış olduğunuz bir anıyı içerebilir, sizi güzel anılarınıza götürebilir. Hadi gelin agro turizm faaliyetlerine bir göz atalım.

 • Çiftlik içindeki ürünleri tanıtmak, çiftlikte gelir elde etmek ve konuklara keyifli anlar yaşatarak eğitim vermeyi hedefleyen faaliyetler bütünüdür.
 • Çiftlik evi, tarımsal faaliyetler ve bunun benzeri olanakları konuklara sunan agro turizm, ticari bir işletme kategorisine dahil edilebilir.
 • Kültürel mirasa saygı ve kaliteli mal ile hizmetler sunan faaliyetlerdir.
 • Kırsal turizmin bir alt disiplini olarak ithaf edilebilecek agro turizm, tarım ile bağlantılı olan faaliyetleri gerçekleştirmektedir.
 • Turizm’de ziyaretçiye “turist” adı verilir. Ancak agro turizm konseptinde turist ve turizm kelimeleri kullanılmaz. “Konuk” kelimesi tercih edilir. Bu nedenle konuklara, çiftçiler tarafından boş zamanı değerlendirme faaliyetleri sunulmaktadır.
wix.com

Agro Turizm Projeleri

Agro turizm kapsamına girmiş olan projeler, farklı etkileri içerisinde barındırmaktadır. Agro turizm kapsamında gerçekleştirilen projeleri size sıralayalım;

 • TaTuTa (Tarım – Turizm – Takas)
 • Pastoral Vadi Ekolojik Yaşam Çiftliği
 • İzmir ili Şirince köyü örneği
 • Gökçeada Projesi
 • Mumcular Projesi
 • Antalya Kadın Çiftçi Akademisi (Antalya Tarım Eğitimi Derneği)
 • Tarihi Aspat’ta Tarım Turizmi Projesi

Tarım – Turizm – Takas olarak bilinen TaTuTa; Buğday Derneğinin Türkiye’de çiftlik (tarım) turizmi uygulamaları ile agro-turizme öncülük yaptığı bir kuruluşdur. TaTuTa “Ekolojik Çiftliklerde Tarım Turizmi ve Gönüllü Bilgi, Tecrübe Takası” projesinin kısa ismidir. Projenin ana amacı Türkiye’de ekolojik tarımla geçinen çiftçi ailelerine mali, gönüllü işgücü ve/veya bilgi desteği sağlayarak ekolojik tarımı teşvik etmek ve sürdürülebilirliğini sağlamaktır. Çiftlikleri ziyarete giden kişiler gönüllü çalışma yapmaları karşılığında, konaklama ve yeme-içme ihtiyaçları çiftlik tarafından karşılanmakta böylece insanlar para kazanma amacı gütmeden ve hiçbir zorunluluk yaşamadan gönüllü olarak doğa ile içi içe yaşamaktadırlar.

kesanonline.com

Yukarıda belirtilen projeler, agro turizm için örnek gösterilebilecek çalışmalardır. Bu projeler kapsamında tarım turizmi icra edilmekte ve her geçen gün artmaktadır. Tarım turizmi projeleri sayesinde büyük şehirlerde yaşayan insanlar kopmuş oldukları doğal yaşamı yeniden tanıyarak, doğayla ilgili sorumluluklarının farkına varmaktadırlar. Tarım turizmi özellikle çocuklar için çok farklı bir deneyim sağladığı gözler önündedir. Büyük şehirlerde bitki ve hayvanlardan uzak yetişmiş olan çocuklar, yedikleri ürünlerin nasıl yetiştiğini öğrenmekte, doğayı tanımakta, birçok hayvanı ilk kez canlı olarak görmüş olmaktadır. Böylelikle hem kendiniz için hem de çocuklarınız için paha biçilmez bir tatil serüveni sizleri beklemektedir.

hurriyet

Agro Turizmin İlgi Alanları

Turizm çeşitlerinin kırsal turizm kapsamında farklı bir boyutunu oluşturan agro turizm, farklı alanlar ile de ilişkilidir. Bunları aşağıdaki sıralamamızda görebilirsiniz.

 1. Etnografya
 2. Coğrafya
 3. Zooloji
 4. İstatistik
 5. Agronomi (Tarım Bilimi)

Belirtilen alanlar ve bilim dalları ile de ilişkili bir turizm çeşidini içeren agro turizm aslında hep gördüğümüz, yapmış olduğumuz ve bildiğimiz bir çok şeyi içerisinde barındırmaktadır. Bu nedenle kırsal turizm kapsamında çok önemli bir konsept olarak tanımlayabilmek mümkündür.

gercekizmir.com

Herhangi bir tarım turizmi faaliyetine katılmış olan kişiler genellikle unutmuş olduklarını yeniden hatırladıklarını, kaybettikleri bir şeyi yeniden kazanmış gibi hissettiklerini belirtmektedirler. Tarım turizmi konukları, kimyasal maddelerden, hormonlardan arınmış olarak yetişen sebze meyvelerin lezzetinin hiç bir şeye değişilmeyeceğini vurgulamaktadırlar. Geleneksel köy hayatını ve yerel kültürü tanıyıp, tarla ve bahçelerin arasında, doğal güzellikleri keşfederek, gürültü ve koşuşturmaca dan uzakta bir tatil geçirerek keyifli hatıralara sahip olmaktadırlar. Sizde bu keyifli yolculukta kendinizi bulmak isterseniz yazımızda belirtmiş olduğumuz yerlere gidip görebilirsiniz.

Kampbros’da Keşfet.

Bu içeriği beğendin mi?
+1
40
+1
125
+1
17
+1
13
+1
42
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

Ücretli ve Ücretsiz Dikili Kamp Alanları

Dikili kamp alanları, İzmir ve Ege’nin deniz kampı açısından önemli noktalarından biridir. Hem denize yakın hem de doğanın içerisinde kamp yapmak isteyenler için oldukça uygun

Ücretli ve Ücretsiz Anamur Kamp Alanları

Ülkemizden bir başka güzellik Anamur. Doğası, tarihi ve taşıdığı kültürle Mersin’in gözde ilçesi Caretta Caretta’lara da misafirlik ediyorlar. Harika bir sahili, 1911 çıkışlı deniz feneri,

Ihlara Vadisi Kamp Alanı ve Gezi Rehberi

Tarihteki adı (Peristremma) olan Ihlara Vadisi, kilise ve şapelleriyle; doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardandır. Vadi içerisinden Melendiz Nehri geçmekte ve Nehir, buraya ayrı bir

Ücretli ve Ücretsiz Nevşehir Kamp Alanları

Nevşehir Kamp Alanları içerisinde Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri şehirlerine dağılmış bölgenin genel adıdır. Kapadokya, Pers dilinde “Katpatuka” kelimesinden türemiş “Güzel Atlar

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp