Tiny House Nedir? Tiny House Hakkında Herşey

Tiny House yani Küçük Ev akımı 2008 – 2012 tarihleri arasında yaşanan Küresel Ekonomik Kriz masrafları azaltmak isteyen aileler için yeni çözüm yolları ortaya çıkarttı. Ev giderlerinden ne kadar tasarruf edilse de yaşam alanı büyüklüğü, bu giderlerin belirli bir yere kadar kısılmasına müsade ediyordu. Tiny House (Küçük Ev) minimalist bir yaşam ve daha dışa dönük yaşam alanları olarak görülmeye başladı. Küçük Evler çevreye daha az zarar vermesi nedeniyle çevreciler tarafından desteklendi ve Tiny House Akımı yani Küçük Ev Akımı, Avrupa’da hızla yayılmaya başladı.

Tiny House Ne Demek?

Tiny House Hakkında Herşey - Tiny House (Küçük Ev)
Tiny House Hakkında Her Şey – Tiny House (Küçük Ev) Görsel Kaynak: credit.com

Tiny House kelime anlamı olarak Küçük Ev demektir. Tiny House ismi ilk olarak Sarah Susanka’nın 2007 yılında yayınladığı “The not so big house” (O kadar da büyük olmayan ev) adlı kitabında kullanılmıştır. Ve bu ismin doğduğu kaynak olarak bu kitap gösterilmektedir. Küçük Evler ortalama 10 m2 ile 30 m2 büyüklükte olan ve tekerlekli römork üzerine inşa edilen araç kategorisindeki evlerdir.

Tiny House Nedir?

ABD’de 2005 yılında yaşanan Katrina Kasırgası sonrasında, evini kaybeden kazazedeler için küçük ve hoş görünümlü barınak evler yapılmıştır. Kazazedelerin moralini yüksek tutmak için küçük evler minimalist ve şirin bir görünümde tasarlanmış. Bu evler, kazadan bir süre sonra bölgedeki turizmcilerin dikkatini çekmiş ve tatil bölgelerinde kullanılmaya başlamış ve olanlar oldu. Kimse bunun bir akım haline geleceğini tahmin etmezken, bugün Dünya’da en hızlı yayılan minimalist yaşam biçimlerinden birisi oldu.

Ekonomik kriz sonrası Avrupa’da 2012 yılından bu güne, şehirde yaşayan insanlar apartman dairelerindeki evlerinden ayrılarak minimalist yaşam tarzına geçiş yapıyorlar. Tiny evlerde kendilerine daha butik bir yaşam oluşturan insanların bu hareketi, Tiny House Akımı olarak hızla yayılmaya devam ediyor. Pandemi krizi ile birlikte Türkiye’de de hızla yayılan Tiny House Akımı, arazilerdeki imar sorununun ve küresel iklim krizinin de etkisiyle büyümeye devam ediyor.

Küçük Evlerin Özellikleri Neler?

 • Ortalama 10-30 m2 büyüklüğe sahip.
 • Tekerlekli bir römork üzerine inşaa edilir.
 • Temelsizdirler.
 • Kolayca taşınabilirler.
 • Az enerji harcarlar.
 • Daha az karbon ayak izi bırakırlar.
 • Doğa dostu evlerdir.

Tiny House Akımı Ne Demek?

Tiny House Hakkında Her Şey - Küçük Ev Akımı
Tiny House Hakkında Her Şey – Küçük Ev Akımı / Görsel Kaynak: Rob Greenfield

Wikipedia kaynağına göre; Sosyal bir hareket haline gelen tiny house akımı, insanların yaşadıkları alanları küçülmeyi, basitleştirmeyi ve daha azıyla yetinmeyi tercih etmesi diyebiliriz. Bu akım, küçük bir evde yaşamaktan çok daha fazlasını ifade ediyor. Akımın temelinde küçük bir eve sahip olmanın getirdiği daha az sorumluluk, daha az gider ve daha özgür bir yaşam yer alıyor.

Ayrıca son yıllarda içinde dünyayı kasıp kavuran COVID-19 salgını nedeniyle akıma olan ilgi bir hayli artmış durumda. Karantina zamanlarını doğal alanlarda geçirmek için tercih edenler artık farkında olarak veya olmayak minimalist yaşam biçimini benimsedi de diyebiliriz.

Küçük Evler Ne Kadar Küçük?

Tiny House Hakkında Her Şey - Küçük Evler Mutfak ve Yatak Odası
Tiny House Hakkında Her Şey – Küçük Evler Mutfak ve Yatak Odası / Fotoğraf: Nonagon Style

Küçük evlerin boyutları 10 m2 ile 30 m2 arasında tercihinize, bütçenize ve ihtiyacınıza göre değişiklik gösteriyor. Ekonomik ve minimalist yaşam tarzı sunan bu evlerin temelinde küçük, hafif ve temel ihtiyaçlardan oluşan bir ev dekoru yer alıyor. Küçük evlerin içerisinde mutfak alanı, banyo, yatak odası gibi temel ihtiyaçlar için bölümler bulunuyor. Ev eşyası olarak da çamaşır makinesi, mini fırın, bulaşık makinesi, buzdolabı, televizyon gibi göz zevkine ve ihtiyacına göre beyaz eşyalar yerleştirebilirsin.

Fakat unutmaman gereken önemli bir detay var. Evinin yerini değiştirebilir veya başka bir konuma taşıyabilirsin. Ki zaten her yıl bir defa en yakın araç muayne istasyonuna götürmen gerekiyor. Bunun için ev tasarımını yaparken eşyalarını mümkün olduğunca sabit ve sarsılmalara dayanıklı bir şekilde tasarlaman yararına olacaktır.

Tiny House Yasal Mı?

Tiny House Hakkında Her Şey - Modern Tasarım Küçük Ev Dışarıdan Görünüm
Tiny House Hakkında Her Şey – Modern Tasarım Küçük Ev Dışarıdan Görünüm / Fotoğraf: Nonagon Style

Küçük evler yapı değil bir araçtır. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti Karayolları yönetmeliklerine tabiidir ve yasaldır. İmar planı ne olursa olsun, dilediğin arazide rahatlıkla kullanabilirsin. Bunu şöyle düşünebilirsin; Bir minibüs aracın var ve kendi arazine park ediyorsun. Birisi gelip, “Hey arkadaşım, sen arazine nasıl aracını park edebilirsin?” diyebilir mi? Hayır. Römork üzerindeki küçük evler için de bu durum aynıdır.

Küçük evin çevresine yapı inşa ederek, yaşam alanı kalıcı hale getirirsen, çevresindeki yapılaşmadan dolayı bir yasal ceza durumu ile karşılaşabilirsin. Bu nedenle küçük evin çevresine kalıcı yapılaşmama yapmaya özen göstermelisin.

Tiny House Fiyatları Ne Kadar?

Tiny house fiyatları isteğe bağlı olarak 65.000 ile 1 milyon TL arasında değişiklik göstermektedir. Bu tamamen sizin bütçenize ve ihtiyacınıza bağlı bir durum. Fiyatları etkileyen en temel unsur O1 ve O2 tip onay belgesi. Azami ağırlığı 750 kg üzerine çıkmayan römorklar O1 kategorisine girer. 750 kg üzerindeki römorklar ise O2 kategorisindedir. Tabi O2 belgesinde de maksimum 3500 kg sınırı bulunuyor. Tüm bunlara detaylıca değinelim:

O1 Kategorisi Tiny House Özellikleri

 • Ruhsata tabi değildir.
 • Kendine ait bir plakası yoktur. Çekecek aracın plakası römorkta kullanılır.
 • TüvTürk muayenesine tabi değildir.
 • Vergisi yoktur.
 • B Sınıfı araç ehliyeti ile kullanılabilir.

O2 Kategorisi Tiny House Özellikleri

 • Ruhsata tabidir.
 • Kendine ait bir plakası vardır.
 • Yılda 1 kez TüvTürk muayenesine tabidir. (Güvenlik için doğru bir seçenek.)
 • Vergisi yoktur.
 • BE Sınıfı ehliyet ile kullanılabilir.

Yani fiyatlar satın alacağınız yaşayacak kişi sayısına, O1 veya O1 kategorisine özelliklerine göre değişiklik göstermektedir.

Tiny House Nasıl Yapılır?

Tiny House Hakkında Her Şey - Tiny House Yapımı
Tiny House Hakkında Her Şey – Tiny House Yapımı

Şunu belirtmek gerekiyor ki; Tiny House yapımı teknik bilgi ve profesyonel teknik ekipmanlar gerektirir. Ben satın almayıp yapacağım diyorsan, O1 veya O2 kategorisinden ihtiyacına uygun olan römorku satın alman gerekiyor. Daha sonra bir proje çizdirmek için bir mimar ile anlaşabilirsin. Römorkun ortalama ağırlığını, hafif ve dayanıklı duvar malzemesini, yalıtım malzemesini, çatı kaplaması için gerekli malzemeleri ve temiz su / pis su giderleri için gerekli olan malzemeleri iyice araştırman gerek.

Hayalinde nasıl bir ev var? İhtiyaçların neler; tüm bunları göz önünde bulundurarak mimarına detaylı bir şekilde anlatman gerekiyor. Ve evin yapılırken mevsim şartlarına dayanabilecek Fin çamı, Rus çamı ve Sibirya çamı gibi ithal çamları araştırmalı veya mimarın önerilerine göre değerlendirmelisin. Hareketli bir ev inşa etmek biraz teferruatlı bir işlem. Yolda giderken çatınızı veya evinizin kapısını uçurmaman gerekiyor. Tüvtürk muaynesinden geçebilecek özelliklerde olması gerekiyor. Ve daha bir çok araştırma konusu seni bekliyor.

Tiny House Hakkında Her Şey - Evin Dış Görünümü
Tiny House Hakkında Her Şey – Evin Dış Görünümü / Fotoraf: Off Grid World

Hayatının büyük bir bölümünde arzun, bu küçük evlerde yaşamak ise yapım aşamasında en küçük detayları bile hesaplamak gerekiyor. Örneğin izolasyonu eksik yaparsan, bunu hava soğuduğunda hissedersin ve tüm evin duvarlarını söküp tekrar izolasyon yapman gerekebilir. O yüzden sağlam bir “Yapılacaklar Listesi” ve tiny house maliyeti için iyi bir “Maliyet Hesabı” yapmadan olmaz.

Küçük Ev Nerede Satılır?

Satın almak istediğin tiny house sahibinden ve benzeri araç alım satım platformlarında veya Türkiye’nin dört bir yanında tiny house üretimi yapan firmaların satış merkezlerinde bulabilirsin. İşini biraz kolaylaştırmak gerekirse, Türkiye’de tekerlekli küçük ev üretimi ve satışı yapılan yerlerden bazılarını listeledik.

Tiny House Satış Merkezleri

 • Mooble House / İstanbul
 • Hane House / İstanbul
 • Pera Tiny House / İstanbul
 • Kayseri Tiny House / Kayseri

Tiny House Türkiye Konaklama Yerleri

 • Tiny Sapanca / Red Door /Sapanca
 • Marmaris Söğüt / Tiny House /Marmaris
 • Tiny House by Digma / İstanbul /Beykoz
 • Hindiba Pansiyon / Bolu /Mengen

Sıkça Sorulan Sorular

Traktör römorkundan tiny house yapılır mı?

Hayır. Traktör römorku, sadece traktörler için üretilmiştir. Kendine ait bir plakası ve bir ruhsatı yoktur. Her tekerlekli ev, imar kanununa uygun değildir. Traktör römorkları da bu sınıfa girdiği için ev yapımında kullanılmamaktadır.

Tır dorsesinden küçük ev yapılır mı?

Evet. Hurdaya çıkan bir tır dorsesi veya yeni bir tır dorsesi üzerine ev yapabilirsin. 22 tona kadar ağırlığa müsade edilir. Fakat normal bir araç ile çekemezsin veya muayneye götüremezsin. Taşıma şirketleri ile anlaşman gerebilir.

O2 Belgeli bir evi otomobilim ile çekebilir miyim?

4×4 veya çekiş gücü yüksek bir araç kullanmıyorsan, 3 ton ve üzeri ağırlıklarda yokuş çıkışlarında aracın, römorku çekmeyebilir ve yokuş inişlerinde römork ağırlığı frenlemeni engelleyebilir. Bu nedenle bu konuyu profesyonellere danışmak faydalı olacaktır.

Tiny House için elektrik nasıl alabilirim?

Eğer arazine elektrik almak mümkün değilse, evin üzerine güneş paneli sistemi kurabilirsin. Güneş paneli sistemini kurarken çamaşır makinesi, buzdolabı gibi elektronik eşyaları çalıştıracak enerjiyi sağlayabileceğinden emin olmalısın.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Doğayla İç İçe: Kamp Yapmanın Keyfini Çıkarın

Kamp yapmak, modern yaşamın stresinden uzaklaşmak ve doğayla iç...

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...