Boğsak Kamp Alanları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Boğsak’a Giderken..

Mersin, tarih kokan dağlarıyla birçok antik kente ev sahipliği yapmış bir şehirdir. Buna bağlı olarak da Mersin’den, Silifke’de bulunan Boğsak Kamp Alanları yakınlarında uğrayabileceğiniz birçok ören yeri mevcuttur. Günümüzde hala bakirliğini koruyan bu küçük belde, görenleri kendine hayran bırakıyor.

Boğsak Kamp Alanlarına Nasıl Giderim ?

Boğsak Kamp Alanları; Mersin otogara 110 km mesafede bulunmakta. Çok uzak diye düşünmeyin, gün içerisinde 30 dakikada bir toplu ulaşım ve özel ulaşım seferleri mevcut. Mersin merkezden otobüs ile Taşucu’na gelip buradan da domuşlarla Boğsak’a varabilirsiniz. Aman arabada sol tarafa oturmayı ihmal etmeyin, manzarası 110 km ne çabuk bitti dedirtiyor.

Boğsak Kamp Alanları

Kıbrıs’a komşu olan Boğsak Koyu; eşsiz manzarasıyla sizleri karşılıyor. Denizi ve manzarasıyla ön plana çıkmakta olan Boğsak Kamp Alanında huzurlu bir kamp sizleri bekliyor. Deniz ve ağaçların verdiği huzurla gün batımını izlemek ise kendinizi bir peri masalında hissetmenizi sağlıyor. Boğsak’a giderken yol üzerinde bulunan Akçakıl Kamping de Bungalovlarda kalabilir, kendi çadırınızla ya da karavanınızla konaklayabilirsiniz. Boğsak’a girdiğinizde ise Boğsak Kamping de konaklayabilirsiniz ya da Boğsak sahilde ücretsiz kamp yapabilirsiniz.

Ücretsiz Kamp Alanı

Sahilde kamp yapmak isteyenler için ücretsiz duş mevcut. WC olarak da yakınlardaki caminin tuvaletini kullanabilirsiniz. Ayrıca Yakınlarda iki tane market de bulunmakta fakat her aradığınızı bulamayabilirsiniz. Yanınızda güneş kremi ve sinek ilacı getirmeyi unutmayın. Sahil dışında kamp atmak isteyenler dikkatli olmalı çünkü Boğsak da hemen hemen her yer sit alanı olarak geçmekte bu nedenle de kampa izin verilmeyebilir.

Boğsak Kamping

Boğsak koyunda yer alan kamp alanı, çadır ve karavanla konaklayacak kampçılara hizmet vermekte. Pandemi sürecinde kapalı olan Boğsak Kamping, Boğsak Halk Plajına çok yakın bir konumda bulunmakta. Hizmet olarak; WC, duş, soyunma kabini, bulaşıkhane, elektrik ve mini buz dolabı bulunmakta. Konaklama ücreti çadır başına günlük 80 TL’dir.

Akçakıl Kamping

Konaklama

Boğsak Akçakıl Kamp Alanında kendi çadırınızla konaklayabilir ya da çadır kiralayabilirsiniz. Karavanınızla da tatil yapabilirsiniz. Ayrıca denize sıfır 2 kişilik bungalovlarda da konaklama yapabilirsiniz. Bungalov ücreti gecelik 350 TL ve yanında kahvaltı verilmektedir, çadır ücreti ise kişi başına 60 TL’dir. Boğsak Kamp Alanlarına 6km mesafede bulunan Akçakıl kamping içerisinde kendi restoranı bulunmaktadır. Buradan Boğsak’a yürüyüş yaparak gidebilir ya da dolmuşları kullanabilirsiniz.

Hizmetleri

Duş

Tuvalet

Bulaşıkhane

Soyunma kabini

Mini buzdolabı (kiralanabilir)

Elektrik (uzatma kablosu getirmeyi unutmayın)

Boğsak Kamp Alanları Civarında Yapılabilecekler

Etrafta doğa yürüyüşü yapmak için birçok doğal parkur bulunmakta. Ayrıca bisiklet turunu da keyifle yapabileceğiniz sakin bir yapıya sahip. Tarihi eserler bakımından oldukça zengin olan Silifke de gidebileceğiniz bir sürü ören yeri mevcut. Buram buram tarih kokan Silifke’nin her köşesinde ayrı bir güzellik görmek mümkün.

Boğsak Kamp Alanlarına gelmişken görmeden gitmemeniz gereken tarihi yerler;

Cennet Çöküğü ve Cehennem Çukuru

Boğsak Kamp Alanına 21 km mesafede bulunan Cennet Cehennem Mağaraları olarak da geçen bu çukurlar; bir yer altı deresinin yol açtığı kimyasal erozyon sonucunda meydana gelmiş doğal çukurlardır. Ağızları elips şeklinde olup çapları 250m ve 110m’dir. Derinlikleri ise 70 metredir. Ayrıca Cennet Çöküğü Mağarasının derinlerinde ‘Meryem Ana Kilisesi’ bulunmakta.

Astım Mağarası

Cennet ve Cehennem Mağaralarının 600 metre kuzeybatısında yer alan Astım Mağarası diğer adıyla Dilek Mağarası olarak da biliniyor. Derinliği yaklaşık 15 metre olan bu mağaranın oluşumu, üçüncü jeolojik döneme kadar uzanıyor. Ayrıca mağaranın içerisi silis minerali birikintileri ile oluşmuş ilginç şekilli dev sarkıt ve dikitlerle kaplı olması da fotoğraf meraklılarını mutlu ediyor.

Şeytan Deresi Kanyonu

Profesyonel ve çok derin bir parkur. Kanyonun dibinde de Kazık dere akıyor. Kanyonun bazı yerleri neredeyse 90 derecelik diklikte yükselen kayalar ürkütücü görüntüler sunuyor.

Adam Kayalar

Şeytan Deresi Kanyonu içerisinde yer almakta. Dağlara oyulmuş devasa insan figürleri görenleri kendine aşık ediyor. Yalnız buranın yolu da Kanyon gibi meşakkatli. Hatta yol demek bile mümkün değil, keçi yolu daha doğru olur. M.S II. Yüzyılda Roma Dönemine tarihlenmiş bu eserler içerisinde 11 erkek, 4 kadın, 2 çocuk ve bir dağ keçisi figürleri kayalara işlenmiştir.

Jüpiter Tapınağı

Zeus Tapınağı ya da Afrodit Tapınağı olarak da bilinir. M.S II. Yüzyılda Roma imparatorluğu tarafından yapılmış ve V. Yüzyılda kiliseye dönüştürülmüştür. Günümüzde sütunlarından sadece bir tanesi ayaktadır.

Uzuncaburç

Boğsak Kamp Alanları’nın Bulunduğu Silifke ilçesine bağlı olan bir beldedir. Tarihi Seleukos İmparatorluğuna dayanmakta ve o zamanlar tapınak olarak kullanılmaktaydı.

Aya Tekla Yeraltı Kilisesi

Hristiyanlık için büyük önem taşıyan bu kilise günümüzde ziyaretçilere açıktır. Bir kısmı zarar görmüş olsa da ışıklandırmalar mevcuttur.

Silifke Kalesi

Helenistik Dönemden kalan bu eser etrafa hakim olabilecek kadar yukarıda, tam 185 metre yüksekliğe inşa edilmiştir. Kalenin içinde; kemerli galesiler, su sarnıçları, depolar ve diğer yapı kalıntıları bulunmaktadır.

Tekir Ambarı Sarnıcı

Silifke Kalesinin eteğinde yer alan bu sarnıç; 46 metre uzunluğunda, 23 metre genişliğinde ve 14 metre derinliğindedir. Roma İmparatorluğunun eserlerindendir.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...

Dünyanın En Büyük Gölleri

Durgun suyu ve sessizliğiyle bakan herkese ilham veren göl...