Kayak Nedir?

Bir tür kış sporu olan kayak sporunun nasıl ortaya çıktığını hiç merak ettiniz mi? Ya da kayak yapmayı denediniz mi?  Kayak sporunun tarihine baktığımızda aslında bir aktivite olarak değil zorunluluktan dolayı ortaya çıktığını görüyoruz. Bir rivayete göre İskandinav ülkelerinden olan Norveç’te erkekler avlanırken karda daha rahat hareket edebilmek için tahta ve hayvan kemiklerini ayaklarına bağlayıp ulaşım kolaylığını yakalamışlar. Daha sonra değişen ve gelişen dünyaya kayak, bir spor olarak tanıtılmış.

Kayak, kış tatilinde yapılan özel ekipman gerektiren koordinasyonumuzu ve çeviklik kabiliyetimizi güçlendiren bir spor dalıdır. Ülkemizde yılın yaklaşık dört ayı kayak yapanları görebiliyoruz (aralık ayı başından mart ayı sonuna kadar). Kış turizminin parçası olan kayak sporu her yaştan insana hitap eder. Kayağa yeni başlayanlar kayak merkezlerinde bulunan hocalardan ders alabiliyor. Böylece kayma tekniklerinin hızlı ve basit yöntemlerle öğrenilmesi kış tatilinden zevk almamızı sağlıyor.

Öncelikle bilinenin aksine kayağın sadece profesyonel olarak yapılan bir spor olmadığını belirtmeliyiz. Kış turizmi için uygun ve pratik sporlardan olan kayak, koruyucu ve saha ekipmanlarımızın edinilmesiyle amatör ya da profesyonel olarak yapılıyor. Koruyucu ekipmanlar için kask, goggles (kayak gözlüğü), kar maskesi, eldiven, termal içlik, kar montu, kar pantolonu, kar çorabı, kar ayakkabısı gerekli iken saha ekipmanları olarak da her kayak sporcusunun batonu ve kar kayağı olması gerekiyor. Elbette bunları ikinci el olarak satın alabilir yahut gidilen kayak merkezlerinden kiralayabilirsiniz. Hatta kayağa yeni başlayacaklar için bu sporun size uygun olup olmadığını bilmediğinizden kiralamanız daha uygun olur.

Kayak Yapmaya Nasıl Başlanır?

Kayak / Fotoğraf: Unsplash

Kayak yapmak için kullanılan ekipmanlar ne kadar yakından tanınırsa kayak o kadar kolay öğreniliyor. O halde koruyucu ekipmanları tanımakla başlayalım. İlk sırada yer alan kask, çoğu sporda da gerekli olduğu gibi başımızı olası darbelerden korumak için kullanılıyoruz. Goggles yani kayak gözlüğü, kayarken görüşümüzü kolaylaştırmak görüş alanımızı iyileştirmek için gerekli malzemelerden. Bazen bazı kişilerin goggle yerine güneş gözlüğü kullandığını görüyoruz fakat bunun doğru olmadığını belirtmek gerekiyor.

Diğer bir malzememiz olan kar maskesi boynumuzu sıcak tutmak ve yüzümüzü yağan kar taneciklerinden korumak için, eldiveni de hem elimizi sıcak tutmak hem de batonlarımızı iyi kavrayabilmek için kullanıyoruz. Termal içlik, kar pantolonu ve kar montu ise bizi ıslanmaktan ve karın soğuğundan koruyarak vücut ısımızı dengede tutuyor. Kayak ayakkabısının içine giyilen kayak çorabının su geçirmeyi önleyici niteliği bulunuyor.

Kar ayakkabısına gelince kolay yürümemizi ve bağlamalarla kayağa sabitlenmemizi sağlıyor. Görüldüğü gibi koruyucu ekipmanların temel görevi bize konfor alanı sunmak. Bu nedenle ekipmanlar ne kadar kullanılabilir durumda olursa kayakta da o kadar rahat olup kaymaktan zevk alıyoruz. Kayak sporunu hemen bırakan, sevmeyen kişilere baktığımızda genel olarak nedeni “yetersiz veya yanlış ekipmanla başlamak” oluyor. Bunun sonucunda ekipman seçiminin önemli bir rol oynadığını görüyoruz. Saha ekipmanlarına da kısaca değinirsek, kayak takımımız kaymak için gerekliyken batonlarımız ise itici kuvvet sağlamak, sürat kazanmak, hızı kontrol etmek için gerekli oluyor. Ayrıca batonlarımız, kayak ayakkabılarımızı çıkarırken bize yardım sağlıyor.

Ekipman seçiminde kilo ve boy oldukça önemlidir. Çünkü her vücut tipi için uygun olan araç gereçleri kullanmak koordinasyonumuz ve dengemiz için kolaylık sağlıyor. Batonlarımız bizim boyumuza oranla uzun veya kısa geldiğinde verimli bir kayma işlemi geçekleşmeyeceği gibi enerjimizin de fazladan kullanılmasına sebep olur.

Kayak Ekipmanları Nasıl Seçilir?

Kayak Ekipmanları
Kayak Ekipmanları / Fotoğraf: Unsplash

Ekipman seçiminde kilo ve boy esas alınarak kayak takımımızın boyu, kayak ayakkabımızı ve batonlarımızı seçeriz. Kayak ayakkabımızı normal ayakkabı numarasında almamalıyız. Ayak boyumuzu santimetre cinsinden ölçüp ona uygun ayakkabı almalıyız. Batonlarımızın boyunu kendi boyumuza göre seçerken kar kayağımızı ise kilo ve boy indeksimize göre seçiyoruz. Eğer ekipmanları satın alıyorsak çevrimiçi satış platformlarındansa görerek almamız daha iyi olur. Çünkü ekipmanlarımızın en iyi konforu sunduğundan emin olmak bizim için yararlıdır. Ekipmanlarımızı satın almadığımızda ise yine bu özellikleri dikkate alarak kayak merkezinden belli bir ücret karşılığında kiralayabiliyoruz.

Kayak Nasıl Yapılır?

Kayak Nasıl Yapılır? / Fotoğraf: Unsplash

Kayağın nasıl yapıldığından önce birkaç temel bilgi üzerinde duralım. Vücut kaslarını güçlendiren, kemik yapısının gelişimine katkı sağlayan kayak sporu yapılırken ön, arka, kuzey, güney gibi yönler bulunmuyor. Ön yerine “vadi” arka yerine “dağ” terimlerini kullanıyoruz. Kar kayağımızı, dağa paralel bir şekilde ayağımıza takıyoruz. Peki ya pistlerin özellikleri neler? Seviyesi farklı olsa da herkes aynı pistte mi kayıyor? Elbette hayır, kayağa yeni başlayanlar ve profesyonel kayak yapanlar aynı pisti kullanmıyor. Dünya’nın her yerinde geçerli olan üç renk pist bulunuyor: Yeni başlayanlar mavi pistte, orta seviyeli olanlar kırmızı pistte, iyi veya en iyi kayak kullananlar ise siyah pistte yer alıyor. Pist alanlarının renkleri eğimlerin zorluğuna göre belirleniyor. Böylece pistte aynı seviyedeki kişiler ile kaymak bizi daha güvende hissettiriyor ve geliştiriyor.

Kayak sporu için ekipmanların tanımlanmasının önemli olduğundan bahsettik. Uygun koşullarda doğru ekipmanlar ile donanım sağlandıktan sonra diğer önemli bir husus ısınma hareketlerini yapmak oluyor. Direkt kar kayağını takıp kaymaya çıkmak sakatlanmalara yol açabileceğinden esneme hareketlerini birkaç dakika boyunca yapmalıyız.

Koruyucu ekipmanlar ve ısınma hareketleri sonrasında sıra kar kayağının kullanımına geldiğinde kayağa öncelikle tek bir ayağın (sağ veya sol) vadi kısmını sonra dağ kısmını yerleştiriyoruz. Bağlamaların kişiye göre ayarlandığından emin olmak için sağa ve sola doğru esnemeler yapıyoruz. Sağlamlığından emin olduktan sonra tek ayağımıza taktığımız kayak ile daireler çizerek antrenmana başlıyoruz. Böylece ayağın piste ve kayağa alışmasını sağlıyoruz. Diğer ayağımızı da aynı şekilde takıyor ve piste alıştırıyoruz. Tek ayak alıştırmaları yapıldıktan sonra sırayla iki ayağımızın da önce vadi sonra dağ kısımlarını kar kayağına takıyoruz. Kayak üzerindeyken ne çok dik ne de çok eğik halde olmalıyız. Dizler hafif öne kırık olmalı ancak öne doğru tamamen eğik pozisyonda durmamalıyız. Çünkü öne veya arkaya doğru çok eğilmek dengemizin sarsılmasına neden olur.

Doğru ayakkabı seçilip bağlamalardan emin olduğumuzda kayak bizi arkaya doğru düşürmez. Daima ayaklarımıza değil önümüze baktığımızda ise öne doğru düşme riskimiz azalmış oluyor. Kayak yaparken hepimiz önümüzdeki kişiden sorumluyuz. Önümüze bakmak sadece bizi değil diğer kayak yapanları da koruyor. Amatör olmayanlar arkayı da kontrol edebilir ancak görüş açımızda bulunan vadi kısmına bakmak daha çok önemlidir.

Sağa ve sola dönüşlerde ayaklarımız birbirine paralel biçimdeyken kayağın dış kısımlarına doğru hafif eğim gösterdiğimizde dönüşümüzü tamamlıyoruz. Kaymaya son vermek istediğimizde ise ayaklarımızı adeta bir fren gibi kullanıp hafif içe doğru çevirerek kayak uçlarını kapalı hale getirip “ters v” şeklinde konumlandırıyoruz.

Yeni Başlayanlar İçin Kayak – Rei

Kayak yapmayı yeni öğrenenlerin en azından iki gün kadar kayak merkezinde konaklamaları kayağı daha iyi kavrayabilmelerini sağlar. Ancak konaklama imkânı olmayanlar kayak merkezlerine günü birlik gidebilir. Kendi aracınız olmasa dahi bazı tur firmaları belirli bir ücret karşılığında kayak merkezlerine ulaşımı sağlıyor. Fakat kış tatili kısa sürdüğünden ve yılbaşında kayak merkezlerine çok talep olduğundan bu turları önceden araştırmak yahut konaklamak için yer ayırtmak oldukça önem taşıyor.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Doğayla İç İçe: Kamp Yapmanın Keyfini Çıkarın

Kamp yapmak, modern yaşamın stresinden uzaklaşmak ve doğayla iç...

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...