En İyi Yürüyüş Ayakkabıları

Yürüyüş yapmayı sevenler için en iyi yürüyüş ayakkabıları listesini hazırladık. Doğa yürüyüşü ve günlük yürüyüşlerde konforlu bir deneyim elde etmenizi sağlayacak yürüyüş ayakkabısı modellerini bir bir listeledik.

Gündelik hayatımızdaki yaşam tempomuz hareketli veya yavaş olabilir. Haftalık olarak yaşam tempomuza göre kendimize yürüyüş programları belirlememiz, sağlığımız açısından oldukça önemli. Vücudumuzu zinde tutmak, yaşam kalitemizi artırmak için düzenli beslenmek ve spor yapmak hayatımızın bir parçası olmalı. Düzenli yürüyüş yapanlar, yeni başlayacak olanlar ya da haftasonu yürüyüş yapmayı tercih edenler için doğru yürüyüş ayakkabısı seçimi yapmak zor olabiliyor. Bunun için nelere dikkat edilmesi gerektiğini araştırdık.

Havaların ısınmasıyla birlikte yürüyüş ayakkabıları da saklandıkları dolaplardan dışarı çıktı. Şehrin koşuşturması bir yana dursun, günün belli bir saatinde yapacağınız yürüyüşler hem güzel havanın tadını çıkarmanız hem de sağlığınız için oldukça kıymetli. Peki, sıradan bir ayakkabıyla yürünmez mi? Neden yürüyüş ayakkabısı diye bir kavram var? Gelin, size yürüyüş ayakkabıları tarihinden birkaç önemli bilgi sunalım.

19. yüzyıla kadar ayakkabılar ya fazlasıyla ilkel ya da yalnızca görünüşü düşünülerek tasarlanmış ürünlerdir. Hatta kimi ayakkabıların burun kısımları o kadar ağır ya da uzundur ki, bu ayakkabılarla desteksiz yürümek bile neredeyse imkansızdır. 19. yüzyılda kadınların da fabrikalarda ve bürolarda çalışmaya başlamaları ile ayakkabı tasarımlarında yeni bir dönem başlar. Ayrıca yürüyüş ve bisiklet gibi sporların da şehirde yaşayanlar tarafından ilgi görmeye başlaması ile daha sağlam ve rahat ayakkabılar yapmak kaçınılmaz hale gelir.

Yürüyüş ayakkabıları tarihte ilk defa Birinci Dünya Savaşı sırasında ortaya çıkar. Bu hafif ve bağcıklı ayakkabılar sayesinde spor sırasında kas, bağ, kemik ve kıkırdak yaralanma riskinin oldukça düştüğü bulgulanır. O günden beri de yürüyüş ayakkabıları günlük yaşamdaki önemini gittikçe artırır ve günümüzde en çok tercih edilen ayakkabı türlerinden biri haline gelir. Kısacası, 1914-1918 arasında ilk defa kullanılmaya başlanan yürüyüş ayakkabıları günümüzde herkesin sahip olması gereken standart bir ihtiyaç konumunda. Eğer sizin de yürüyüş ayakkabılarınız eskidiyse ya da yeni bir yürüyüş ayakkabısına ihtiyacınız varsa bu yazımız tam size göre.

Doğa Yürüyüşü Ayakkabıları

Şehirlerin keşmekeşinden ve beton yığınlarından sıkılanlar için bir kaçış yöntemi olan doğa yürüyüşü oldukça rahatlatıcı bir aktivite. Doğanın içinde yol alırken şehri arkada bırakmak ve çevredeki doğal dokunun tadına varmak, birçok insanın doğa yürüyüşünden vazgeçememesi için yeterli bir neden. Ancak, doğada olmanın da bazı sonuçları var. Örneğin şehir yollarında rahatlıkla yürüdüğünüz ayakkabılar doğa yürüyüşü sırasında sizi yolda bırakabilir. Dahası, düşmenize ve yaralanmanıza bile neden olabilirler. Bu nedenle doğa yürüyüşü gibi sporlar yaparken doğa yürüyüşü ayakkabıları giymek oldukça önemli.

Doğa yürüyüşü ayakkabıları özel esnek yapıları ve sağlam tabanları ile güvenle doğa yürüyüşü yapmanızı sağlamak üzere tasarlanmış ürünler. Ancak her üründe olduğu gibi yürüyüş ayakkabıları söz konusu olduğunda da ihtiyaca yönelik bir tercih yapılması gerekiyor. Bilek yüksekliği, taban sertliği gibi özellikler dikkat edilmesi gereken niteliklerden bazıları. Doğa yürüyüşü söz konusu olduğunda olası burkulmaların önüne geçebilmek için yüksek bilekli yürüyüş ayakkabıları sıklıkla tercih edilen ürünler olarak göze çarpıyor.

Kadın Yürüyüş Ayakkabıları

İlk bakışta yürüyüş ayakkabıları için bir cinsiyet ayrımı olmasının stil ve tarz dışında bir önemi olmadığı düşünülebilir. Ancak yürüyüş ayakkabılarının yapıları kadın ve erkeklerin anatomik özellikleri göz önünde bulundurularak tasarlanıyor. Stres kırığı, burkulma gibi istenmeyen yaralanmaları önlemeyi amaçlayan kadın yürüyüş ayakkabıları kadınların ayak yapılarına tam uyum sağlıyor. Size de yalnızca yürüyüşün tadını çıkarmak kalıyor.

Erkek Yürüyüş Ayakkabıları

Kadınlarda olduğu gibi erkekler için de özel olarak tasarlanan erkek yürüyüş ayakkabıları, yürüyüş yapmak isteyen erkeklerin ihtiyaçlarına yönelik tasarlanan ürünler. Yürüyüş ya da trekking sırasında karşılaşılabilecek sorunlar düşünülerek tasarlanan yürüyüş ayakkabıları kullanıcıların ayak sağlığını korumayı amaçlıyor. Özel taban yapısı, esnek malzemesi ve incelikli tasarımlarıyla dış etkenlerden ve olası kazalardan en az şekilde etkilenmenizi sağlıyor. Size de yürüyüş parkurunuzda özgürce ve güvenle spor yapmak kalıyor.

Yürüyüş Ayakkabısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Erkek ve kadınlar için ayrı ayakkabılar üretilmesine karşın, yürüyüş ayakkabısı seçiminde dikkat etmeniz gereken kriterler ortak. Gelin, yürüyüş ayakkabısı seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, birlikte göz atalım:

  • Yürüyüş ayakkabınız esnek malzemeler kullanılarak üretilmiş olmalıdır
  • Yürüyüş ayakkabısının ayağınıza tam oturduğundan emin olmalısınız
  • Ayak parmaklarınızın yürüyüş ayakkabıları içinde rahat hareket edebildiğinden emin olmalısınız
  • Yürüyüş ayakkabısının özellikle topuk bölgesinde yastıklama uygulaması olduğundan emin olmalısınız
  • Yürüyüş ayakkabısının astarının koruyucu ve sağlam malzemelerden üretildiğinden emin olmalısınız
  • Yürüyüş ayakkabısının hafif ve alçak topuklu yapıda tasarlandığından emin olmalısınız
  • Ayakkabınızın nefes alabilir yapıda ve su geçirmez özellikli olduğundan emin olmalısınız

Sıraladığımız genel özellikler dışında yürüyüş parkurunuza ya da kullanım amacınıza yönelik ek kriterleri de göz önünde bulundurmanızda fayda olduğunu hatırlatalım. Nike markasının farklı kullanım alanlarına göre tasarladığı yürüyüş ayakkabıları, konfor, tasarım ve inovasyon çeşitlerine göre değişiklik gösterebiliyor. İşte o modellerden bazıları:

Nike Air Zoom Pegasus 38

Nike Air Zoom Pegasus 38 Yürüyüş Ayakkabısı
Nike Air Zoom Pegasus 38 Yürüyüş Ayakkabısı

Nefes alabilen dış katmanı ile hem günlük hem uzun koşu ve yürüyüşlerde rahatlığını ve esnekliğini her adımda hissedecek. Geniş burun kısmı ile ayağınızı sıkmadan kavrayacak beton zeminde adımlarınızı hissetmeyeceksiniz. Bu yürüyüş ayakkabıları çok dayanaklı ve çok hızlı yardımcın olacak. Üstelik farklı renk seçenekleri de bulunmakta.

Nike Winflo 8

Nike Winflo 8 Yürüyüş Ayakkabısı
Nike Winflo 8 Yürüyüş Ayakkabısı

Yürümek sizin için bir tutku olduğunda, yağmurda, çamurda dahi yürümek istediğinizde her zaman sizinle olacak ve size konforu sunacak bir ayakkabı. Üst düzey yastıklamaya sahip ayakkabı, ayağı taraklı olanlar için de son derece esnek bir yapıya sahip. Ayrıca Winflo 8 size üst düzey rahatlık sunacak ve yürüme tutkunuzu ikiye katlayacak.

Nike ZoomX İnvincible Run Flyknit

Nike ZoomX İnvincible Run Flyknit Yürüyüş Ayakkabısı
Nike ZoomX İnvincible Run Flyknit Yürüyüş Ayakkabısı

Adeta köpük üzerinde yürüyormuş hissi veren bu ayakkabı ayağının ihtiyaç duyduğu her noktada rahat nefes almasını sağlar. Ayrıca kavisli dış tabanı ile topuktan buruna geçişler daha kolay olacak ve çarpma etkilerini en aza indirdiğini göreceksin. Run Flyknit en çok test edilen ayakkabılar arasında yer almakta. Renk seçenekleri ile sizi yansıtan renginizi seçin.

Nike Free Run 5.0

Nike Free Run 5.0 Yürüyüş Ayakkabısı
Nike Free Run 5.0 Yürüyüş Ayakkabısı

Ağırlığının %20si Sürdürülebilir malzemeler tarafından geliştirilen Free Run 5.0 hem koşularında hem de günlük kullanımda ayağını sararak size çıplak ayak hissi verecek. Nefes alabilen örgü üst kısmı ve esnekliğiyle beton zeminde ve pistte rahat hareket etmenizi sağlar.

Nike Air Zoom Pegasus 38 A.I.R Kelly Anna London

Nike Air Zoom Pegasus 38 A.I.R Kelly Anna London
Nike Air Zoom Pegasus 38 A.I.R Kelly Anna London

Tasarımıyla ilgi çeken A.I.R Kelly Anna London klasik Pegasus serisinin üstüne çıkarak rahatlığıyla da ilginizi çekecek. Ayrıca kanatlı performans stiliyle köpük üzerinde yürüyor hissi veren ayakkabı sanatçı Kelly Anna London’ın topuktan buruna beden olumlaması ile bu çalışmanın tasarımını ilgi çekici hale getiriyor.

Nike Air Zoom Tempo NEXT% FlyEase

Nike Air Zoom Tempo NEXT% FlyEase Yürüyüş Ayakkabısı
Nike Air Zoom Tempo NEXT% FlyEase Yürüyüş Ayakkabısı

Sıra dışı tasarımıyla alışılmışın dışına çıkan, kolayca giyilip çıkabilen ayakkabı, ultra hızlı tepki vermekte. Tek elle giyebileceğin bağcık sistemi ile istediğin zaman sıkmak ya da gevşetmek için ilmekleri çekmen yeterli olacak. Yürüyüşlerinde yüksek verim için tercihin Tempo NEXT% FlyEase olmalı.

Nike React İnfinity Run Flyknit

Nike React İnfinity Run Flyknit Yürüyüş Ayakkabısı

Sakatlıkları en aza indirmeyi ve yürüme zevkini katlayan bu ayakkabı her zaman daha fazla yürümeniz için tasarlandı. Üstelik ayaklarını sabitleyen köpük yapısı ile bağcıklarını bağla ve yolları hissetmeye başla.

Nike Downshifter 11

Nike Downshifter 11 Yürüyüş Ayakkabısı
Nike Downshifter 11 Yürüyüş Ayakkabısı

Hafifliği, esnekliği ve destekleyici yapısı ile daima devam etmeni sağlar. Orta kısmına eklenen yumuşak kısmı ile spordan sonra da size rahatlığınızı destekler.

Nike Quest 3

Nike React İnfinity Run Flyknit 2 A.I.R Kelly Anna London
Nike React İnfinity Run Flyknit 2 A.I.R Kelly Anna London Yürüyüş Ayakabısı

Kelly Anna London tasarımından yürümeyi ve koşmayı asla bırakmayacağınız bu ayakkabı Flywire teknolojisi ile daha rahat nefes alabilirlik sunar. Ayrıca en çok test edilen ayakkabılardan biri olan Run Flyknit yüksek köpük yapısı ve esnekliği ile uzun süreli rahatlık sağlar.

Nike Air Zoom Pegasus 37

Nike Air Zoom Pegasus 37 Yürüyüş Ayakkabısı
Nike Air Zoom Pegasus 37 Yürüyüş Ayakkabısı

Pegasus 37 ile yürüyüşlerinizi bir üst seviyeye taşıyacaksın. Sıra dışı React yastıklama ve ayak tarağındaki Air birimi bacaklarınıza güç verecek. İçine yerleştirilen dolgu ile aşırı ısınmaları engeller. Üstelik olağan üstü hafifliği ile dengeni korumana yardımcı olacak.

Nike Air Zoom Pegasus 38 Limited Edition

Nike Air Zoom Pegasus 38 Limited Edition Yürüyüş Ayakkabısı

Limited Edition farklı tasarımı ile iki farklı ayakkabı giymiş hissi verecek. Üst kısmında ki file ile aradığın dayanıklığı ve esnekliği verir. Üstelik tasarımında Pegasus’un mirasını kutlamak için çok sayıda renk kullanılmıştır.

Nike React Miler 2

Nike React Miler2
Nike React Miler 2 Yürüyüş Ayakkabıları

Yürüyüşünüz ve koşmanız rutin haline geldiğinde size ihtiyacınız olan rahatlığı verecek. Ayrıca yeni tasarımıyla inceltilen Miler 2 size uzun vade de yürüme ve koşma imkanı sunacak.

Nike Renew Run 2

Nike Renew Run 2
Nike Renew Run 2 Yürüyüş Ayakkabıları

Yumuşaklığı ile kusursuz deneyim sağlayan Renew Run 2 ayrıca yenilenen bilek ve dil kısmı ile ayağını desteklemeye yardımcı olacak. Uzun süreli tutuş için Renew Run 2 iyi bir tercih olacak.

Nike Air Zoom Structure 23

Nike Air Zoom Structure 23
Nike Air Zoom Structure 23 Yürüyüş Ayakkabısı

Her gün giyilebilecek rahatlıkta olan Structure 23 yumuşak tasarımı ile günlük koşu ve yürüyüşlerinizde her zaman yanınızda olacak. Ayrıca hava alan yastıkları sayesinde konforunu her zaman koruyacak.

Nike React Miler

Nike React Miler Yürüyüş Ayakkabıları
Nike React Miler Yürüyüş Ayakkabıları

Sporculardan edinilen bilgiler doğrultusunda tasarlanan React Miler geliştirilen performanslı yapısıyla kilometrelerce yürüme imkanı sunar. Üstelik ayağınızı sabitleyen dayanaklı bir yapısı vardır.

Nike React Escape Run

Nike React Escape Run Yürüyüş Ayakkabısı
Nike React Escape Run Yürüyüş Ayakkabısı

Kadınları destelemek için tasarlanan bu ayakkabı günlük rutinlerinin dışına çıkacak. Ayrıca kış stillerinden ilham alınması ile konforuna konfor katarak devam edeceksin.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Doğayla İç İçe: Kamp Yapmanın Keyfini Çıkarın

Kamp yapmak, modern yaşamın stresinden uzaklaşmak ve doğayla iç...

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...