İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler Listesi

Kültürel, tarihi ve turistik anlamda zenginliği saymakla bitmez. Daima yabancısı olarak kalırsınız. Her gün başka bir keşfe imkan tanımasıyla insanın ömrüne ömür katar. Nereden mi bahsediyoruz? Tabii ki İstanbul’dan. Bu yazımızda İstanbul Anadolu Yakası gezilecek yerler listesini sizler için derledik.

1. Kız Kulesi

İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler - Kız Kulesi
İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler – Kız Kulesi

Tarihi açıdan oldukça bilindik bir hikayesi olan Kız Kulesi, İstanbul Anadolu Yakası’nda gezilecek yerler listemizin ilk durağı. Yılın 365 günü yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağındaki bu güzel mekan romantik akşam yemeklerine, kutlamalara ev sahipliği yapıyor.

Siz de özel günlerinizi İstanbul Boğazı’nın ortasında daha keyifli ve unutulmaz kılmak istemez misiniz? Giriş için rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

2. Çamlıca Tepesi

İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler - Çamlıca Tepesi
İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler – Çamlıca Tepesi

Listemizin ikinci durağı Çamlıca Tepesi. Marmara Denizi, Adalar, Haliç, Beyoğlu, Boğaziçi manzaralarını izleyeceğiniz Çamlıca Tepesi Üsküdar’ın dört kilometre doğusunda.

Özellikle hafta sonu ziyaretlerinde tercih edilen ve doğa ile baş başa kalabileceğiniz bir yer burası. İçerisinde bulunan sosyal tesiste yeme içme ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Küçük Çamlıca’daki çiçekleri ziyaret etmeden dönmemenizi tavsiye ederiz.

3. Polonezköy Tabiat Parkı

İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler - Polonezköy Tabiat Parkı
İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler – Polonezköy Tabiat Parkı

Polonezköy İstanbul’un Anadolu Yakası’nda Beykoz ilçesinde yer alıyor. Yaklaşık olarak 3000 hektarlık bir alana sahip Polonezköy Tabiat Parkı, şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyenler için muhteşem bir tercih. Aynı zamanda bünyesinde yüzlerce çeşit bitki ve yabani hayvana da ev sahipliği yapıyor.

Beş kilometrelik yürüyüş parkurunda yürüyüş ve koşu yapmaktan pişmanlık duymayacaksınız. Polonezköy’ün kahvaltı ve konaklama imkanlarından yararlanabilirsiniz. O halde şimdi de yakınımızdaki Anadolu Kavağı’na uğrayalım.

4. Anadolu Kavağı

İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler - Anadolu Kavağı
İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler – Anadolu Kavağı

İstanbul Anadolu Yakası gezilecek yerler listemizin şimdiki adresi de Anadolu Kavağı. Balık restoranları ve doğası ile bildiğimiz Anadolu Kavağı adını kavak ağaçlarından alıyor. Bu muhteşem doğa ve deniz manzarası eşliğinde lezzetli bir tur yapmak istemez misiniz?

Tüm bunların yanı sıra meydanda bulunan 18. yüzyıldan kalma Cevriye Hatun çeşmesi de görülmeye değer. Midilli Ali Reis Camii ve askeri alanda yer alan Marko Paşa Köşkü de bölgenin diğer tarihi güzelliklerinden. Buraya kadar gelmişken Anadolu Kavağı’nın hemen arkasındaki Yoros Kalesi’ne uzanalım.

5. Yoros Kalesi

İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler - Yoros Kalesi
İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler – Yoros Kalesi

Yoros Kalesi, İstanbul Anadolu Yakası gezilecek yerler listemizin olmazsa olmazlarından diyebiliriz. Siz de sevdiklerinizle birlikle muhteşem Karadeniz ve boğaz manzarasını seyredebilirsiniz. Kahvaltı ve yemek alternatiflerini de göz önünde bulundurmak gerek.

Kale ile aynı isme sahip tesis yeme içme ihtiyacını karşılamak için ideal. Bununla birlikte Doğu Roma döneminden kalma Yoros Kalesi‘nin yabancı turistlere de ev sahipliği yaptığına değinelim. Son olarak Kale’nin Unesco Miras Geçici Listesi içerisinde yer aldığını eklemekte fayda var.

6. Oyuncak Müzesi

İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler - Oyuncak Müzesi
İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler – Oyuncak Müzesi

Biraz da kültürel adreslere doğru uzanalım. Şair Sunay Akın tarafından kurulan Oyuncak Müzesi. 2005 senesinden beri varlık gösteren bu müze, dünyanın çeşitli noktalarındaki açık arttırmalardan ya da antikacılardan satın alındı.

İlk olarak sayı olarak 4000 civarı oyuncağa ev sahipliği yapan Oyuncak Müzesi’nin her odası ayrı bir tiyatro sahnesi görünümünde olduğunu söyleyelim. Aynı zamanda sahne tasarım sanatçısı Ayhan Doğan tarafından tasarımı gerçekleştirildi. 2009 yılında Uluslararası Müzeler Birliği’ne üye olan bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

7. Beylerbeyi Sarayı

İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler Beylerbeyi Sarayı
Beylerbeyi Sarayı

Listemizin tarihi noktalarından olan Beylerbeyi Sarayı’ndayız. Sultan Abdülaziz’in (1861-1876) üzerine inşa edildi. Bu saray, hükümdarların ağırlanacağı devlet konuk evi olarak tasarlandı. Baş mimarı da Ermeni Balyan ailesinden Serkis Bey.

Batı mimarisinden izler taşıyan sarayda barok izlere rastlıyoruz. Beylerbeyi Sarayı dodrum ve 2 normal katla beraber 3 katlı. 23 odsıa 6 salonu yani 29 mekanı var. Harem ve mabeyn bölümleri de Türk evi plan özelliğini taşıdığını gösterir.

8. Küçüksu Kasrı

İstanbul Anadolu Yakası Küçüksu Kasrı
İstanbul Anadolu Yakası Küçüksu Kasrı

Küçüksu Kasrı ya da bir diğer adıyla Göksu Kasrı, İstanbul’un Küçüksu semtindedir. Göksu Deresi ile Küçüksu Deresi arasında Üsküdar-Beykoz sahil yolundadır. Sultan Abdülmecit tarafından Nigoğos Balyan’a yaptırılan Küçüksu Kasrı’nın inşaatı 1856 yılında bitmiş.

Bunun yanı sıra kasrın bulunduğu alandaki restoranda boğaz manzarası eşliğinde kahvaltı yapabilirsiniz. Hafta sonları çok yoğun olduğunu da ekleyelim.

9. Anadolu Hisarı

İstanbul Anadolu Hisarı
Anadolu Hisarı

Bir başka tarihi zenginliğe sahip durağındayız. Anadolu Hisarı, Yıldırım Beyazıt tarafından yabancıların geçişini denetim altında tutmak için yapılmış. Hisar, 7000 metrekarelik alan üzerinde yer alıyor.

İstanbul içerisindeki bu devasa boyuttaki kule kompleksini mutlaka görmelisiniz. Yıl içerisinde çok fazla yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan Anadolu Hisarı, Göksu Nehri’ne de oldukça yakın. Bu yüzden gezi rotanızı oluştururken geniş bir zaman dilimi ayırmalısınız.

10. Bağdat Caddesi

Bağdat Caddesi
Bağdat Caddesi

İstanbul Anadolu Yakası gezilecek yerler rotamızı biraz da şehirlere kaydıralım. İlk olarak çeperindeki, hala varlığını korumayı başarmış köşklerini görmek için dahi Bağdat Caddesi’ne gitmelisiniz. Bunun yanı sıra çeşitli cafe ve restoranlar, yürüyüş rotasına yakınlığı, rengarenk sokak çiçekçileri Bağdat Caddesi’ni canlı ve özel kılıyor.

Göztepe, Fenerbahçe ve Özgürlük Parkı’na yakınlığı da başka bir güzellik. Bağdat Caddesi’ne kadar gelmişken şimdi de Caddebostan Sahili’nin yeşiline uzanalım.

11. Caddebostan Sahili

Caddebostan Sahili
Caddebostan Sahili

Özellikle yürüyüş, koşu ve patili dostlarınızla zaman geçirmek için ideal bir adresteyiz. İstanbul Anadolu Yakasında gezilecek yerler deyince Caddebostan Sahili’ne uğramadan olmazdı. İstanbul’un çeşitli noktalarından bu sahile gidildiğini biliyoruz.

Hem Bağdat Caddesi’ne yakınlığı hem de uzun bir yürüyüş parkuruna sahip olması sahili özel kılıyor. Siz de kamp sandalyeniz ve sevdiklerinizle birlikte sıradan bir şehir akşamını değerlendirmeye ne dersiniz?

12. Hababam Sınıfı Müzesi

İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler - Hababam Sınıfı Müzesi
Hababam Sınıfı Müzesi

Hangimizin hafızasında değil ki? Hababam Sınıfı deyince nostaljik bir an yaşamayan yoktur herhalde. O halde İstanbul’un göbeğinde bir nostalji turu yaşayalım. Güdük Necmi, Hafize Ana, Mahmut Hoca…

Son olarak kasrın 1853 yılında 1853 yılında Sultan Abdülaziz tarafından kız kardeşi Adile Sultan için yapıldığını da ekleyelim. Yani aynı zamanda tarihi bir gezi turu da sizleri bekliyor.

13. Dragos Tepesi

İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler - Dragos Tepesi
Dragos Tepesi

İstanbul’un balkonu tabir edilen adresteyiz. Neresi mi? Dragos Tepesi… Burası sadece eşsiz bir manzaraya ev sahipliği yapmıyor. Aynı zamanda köklübir tarihe de sahip. 6. yüzyıla kadar uzanan tarih, İstanbul Anadolu Yakası’nın en önemli yerlerinden. Kartal ve Maltepe civarındaki Dragos’un ziyaretçisi de oldukça fazla.

Son olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren Dragos Sosyal Tesisi’nin varlığından da bahsedelim. 2007 yılında Dragos Tepesi’nin sahil şeridinde hizmete açılmış bu tesis. Prens Adaları adıyla bilinen Marmara Adaları’nın hemen karşısında yer alıyor. Tesis, 582 metrekarelik açık alanı ve 325 metrekarelik restoran bölümü ile aynı anda 422 kişiye kadar hizmet veriyor ve görülmeye değer.

14. Nakkaştepe Millet Bahçesi

İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler - Nakkaştepe Millet Bahçesi
Nakkaştepe Millet Bahçesi

İstanbul Anadolu Yakası gezilecek yerler rotamızı Kuzguncuk’a çevirmeden önce Nakkaştepe Millet Bahçesi’ne uğrayalım. 90 bin metrekarelik boğaz manzaralı mesire alanı, piknik alanları, spor alanları,  tenis kortu, biyolojik göleti, açık ve kapalı çocuk oyun alanı, doğa kaşif atölyesi, macera parkuru, uçan yol ve manzara seyir terası ile hizmet veriyor.

Bitki ve ağaç çeşitliliği açısından da oldukça zengin ve görülmeye değer. Siz de hem spor hem de dinlence amaçlı tercih edebilirsiniz.

15. Kuzguncuk

İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler - Kuzguncuk
İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler – Kuzguncuk

İstanbul Anadolu Yakası gezilecek yerler listemizin gözde durağını sona bıraktık. Kuzguncuk evleri, kedileri, mekanları, doğasıyla tam anlamıyla eşsiz bir lokasyon. Kuzguncuk sahili yürüyüşü ile işe başlayabilirsiniz. Ardından sokak ve cadde turu, Cemil Molla Köşkü, Marko Paşa Köşkü, Fethi Ahmet paşa Yalısı ziyaret için sizleri bekliyor.

Buram buram nostalji kokan sokak ve evlerini mutlaka ölümsüzleştirmek isteyeceksiniz. Son olarak bir gününüzü Kuzguncuk lezzet turuna ayırmalısınız.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

Gülseren Aydın
Gülseren Aydın
Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü, Dramatik Yazarlık ve Dramaturgi Anasanat Dalı mezunu. Şu anda dramaturg ve senaryo yazarı olarak çalışıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...

Dünyanın En Büyük Gölleri

Durgun suyu ve sessizliğiyle bakan herkese ilham veren göl...