Ilgaz Dağı Kış Turizmi

Ilgaz Dağı, kış turizmi açısından ülkemizin en önemli yerlerinden biridir. Kastamonu ve Çankırı illeri arasında yer alan dağın büyük bölümü, Kastamonu il sınırları içindedir. Kuzey Anadolu Dağ sırasına ait olan Ilgaz Dağı, tektonik özellikte bir dağdır. Aynı zamanda Kastamonu’nun kış sporları merkezi olan dağ, yaklaşık olarak 2.600 metre yüksekliğe sahiptir. Yer şekillerinin uygunluğu, bol kar yağışı alması nedeniyle, kış sporları için son derece ilgi görmektedir. Ilgaz Dağı ayrıca 1976 yılında Milli Park ilan edilmiştir. Milli park içindeki Baldıran Vadisi ile Karasu Deresi’ndeki alabalık üretme istasyonları ve avlanma göletleri hizmete açıktır. 15 Haziran-15 Eylül tarihleri arasında, ziyaretçiler bu sahada sportif olta balıkçılığı yapabilir. Ziyaretçiler aynı zamanda yılın her günü, isteklerine göre üretim istasyonlarından balık alma imkânına sahiptir.

Ayrıca milli park doğa yürüyüşü, çadır, karavan kampı ve günübirlik aktiviteler için uygundur. Ilgaz Dağ’ı, Kastamonu il merkezine 40 km. mesafededir. Ankara’ya 200 km, İstanbul’a olan mesafesi ise 475 km.dir.  Bölgeye en yakın havaalanı, Kastamonu Havaalanı’dır. İstanbul’dan karayolu ulaşımı E-5 üzerinden sağlanır. Bu yazımızın konusu Ilgaz Dağı Kış Turizmi’dir. Kış mevsimi başlamışken, ülkemizin en güzel kış turizmi rotalarından olan Ilgaz Dağı Kış Turizmi detaylarını sizler için derledik.

Ilgaz Kış Sporları Turizm Merkezi

Ilgaz Kış Sporları Turizm Merkezi
Ilgaz Kış Sporları Turizm Merkezi

Kış Sporları Turizm Merkezi, Ilgaz Dağı’nın 1.500 – 2.000 metre yükseklikleri arasında yer alır. Tesis aynı zamanda Ilgaz Dağı Milli Parkı sınırları içindedir. Turizm Merkezi 1.500 metre uzunlukta, 100 metre genişlikte bir açık alan üzerinde konumlanmıştır. Çevresinde köknar ve çam ormanları vardır. Kayak merkezinde 950 m., 1.200 m. , 660 m. ve 1.300-1.400 m. uzunluğunda dört adet kayak pisti mevcuttur. Ayrıca Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne ait 1 adet çift oturaklı telesiyej tesisi çalışmaktadır. Tesisin üst istasyonu 1.995 m., alt istasyonu 1.850 m. irtifadadır. Uzunluğu 693 m. olup,  688 kişilik bir kapasiteye sahiptir. Bunun yanı sıra bir adet de teleksi tesisi mevcuttur.

Ilgaz Kış Sporları Turizm Merkezi’ne Ulaşım

Kastamonu – Ankara karayolu güzergâhındaki tesis, anayola 1.5 km. mesafededir. Ulaşım özel araçlarla ve tur şirketlerinin araçlarıyla sağlanır. Ayrıca şehir merkezinden minibüs seferleri de vardır. 

Kış Sporları Turizm Merkezi’nde Konaklama

Turizm Merkezi bünyesinde iki adet konaklama tesisi yer almaktadır. Bunlardan bir tanesi Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesindedir. Diğeri se özel teşebbüse ait bir tesistir. Her iki tesis de telesiyej alt istasyonu yakınındadır. Geçtiğimiz yıllarda yapımına başlanan tatil köyünün bir bölümü de hizmete açıktır. Ayrıca Ankara Üniversitesi’ne ait Ilgaz Tesisleri de resmi ve sivil ziyaretçilere hizmet vermektedir. Kayak Merkezinde toplam 666 adet yatak kapasitesi mevcuttur.

Kış Sporları Turizm Merkezi Yurdun Tepe Tesisleri

Ilgaz Dağı Yurduntepe Tesis
Ilgaz Dağı Yurduntepe Tesis

Kış Sporları Turizm Merkezi Tesisleri içinde yapımı planlanan başka konaklama alanları da mevcuttur. Kastamonu – Ilgaz Kış Sporları Turizm Merkezi mevzii imar planı çalışmaları tamamlanmış olup, onay beklemektedir. Böylece Hacet Tepesi konaklama tesisleri de faaliyete geçecektir. Ayrıca Yurdum Tepe Mevkii’nde sadece günübirlik kullanım amaçlı dinlenme, eğlenme ve ihtiyaç alanlarının yer alması da planlamıştır.

Yıldıztepe Tesisi Konaklama

Ilgaz Dağı Yıldıztepe Tesis
Ilgaz Dağı Yıldıztepe Tesis

Yıldıztepe Kayak Merkezi, Ilgaz Kadın Çayırı Mevkii’nde konumlanmıştır. Yılın dört mevsimi hizmet veren tesiste otel ve bungalov ev konaklama seçenekleri vardır.  Yıldıztepe otel; 12 standart oda, 3 süit, 6 iki katlı oda ile 65 kişilik yatak kapasitesine sahiptir. Tüm odalarda; telefon, duş-tuvalet, saç kurutma makinesi, mini bar, uydu tv ve 24 saat oda servisi vardır. Bunun yanı sıra tüm odalar merkezi ısıtma sistemiyle ısınmaktadır. Ayrıca uyandırma servisi, internet, kuru temizleme, çamaşır-ütü servisi, jeneratör ve açık otopark, oteldeki diğer ayrıntılardır.

Yıldıztepe Bungalov Evleri

Ilgaz Dağı Yıldız Tepe Bungalov Evleri
Ilgaz Dağı Yıldıztepe Bungalov Evleri

Ilgaz Turizm Merkezi’nde 2020 yılı itibariyle 7 adet bungalov ev hizmete girmiştir. Her ev iki katlı ve 72 metrekareden oluşmuştur. Yılın dört mevsiminde açık olan evlerde, ailecek ya da grup olarak kalmak mümkündür. Tüm evlerde mini buzdolabı, televizyon, banyo-tuvalet, çift kişilik ve tek kişilik yatak bulunur. Bunun yanı sıra her evin verandasında bir de barbekü var. Ayrıca ortak kullanım alanında ahşap bir salıncak ve küçük bir kamelya yer alır. Yıldıztepe bungalov evlerinde kalmak, orman içinde yemyeşil ve keyifli bir güne uyanmak demek. Üstelik odun sobası ile bu keyif ikiye katlanır.

Ilgaz Kış Sporları Turizm Merkezi’nde Yeme İçme

Ilgaz Dağı Yıldıztepe Cafe Restaurant
Ilgaz Dağı Yıldıztepe Cafe Restaurant

Turizm tesisleri bünyesinde bir kafe – restoran yer almaktadır. Restoranın kapasitesi aynı anda 100 kişiye servis verebilir. Her türlü yemek servisini bulmak da mümkündür. Ayrıca çocuklara özel menü ve diyet seçenekleri de vardır. Restoran içinde yer alan şömine, konuklarına keyifli ve sıcak zamanlar sunmaktadır. Üstelik oyun salonları sayesinde eğlenceli dakikalar geçirmek de mümkündür.

Ilgaz Kış Sporları Turizm Merkezi’nde Aktiviteler

Ilgaz Dağı Aktivite
Ilgaz Dağı Aktivite

Kış Sporları Turizm Merkezi’nde pek çok aktivite yapma imkanı var. Kayak , snowboard, dağcılık, kampçılık, tırmanış, futbol ve oryantiring tesisin sunduğu etkinliklerden bazıları. Aynı zamanda rehber eşliğinde dağ yürüyüşü yapmak da mümkün. Kayak merkezi üç farklı özellikte pistten oluşmaktadır.

Mavi Eğitim Pisti

Mavi Eğitim Pisti Ilgaz Dağı
Mavi Eğitim Pisti Ilgaz Dağı

Başlangıç seviyesindeki babylift eğitim pisti ,700 m. uzunluğa sahip. Zorluk seviyesi,  mavi renk ile nitelenen başlangıç seviyesindedir. Burası kayağa ilk bakış, ekipman tanıma, denge kurma, adaptasyon sağlama eğitiminin verildiği alandır.

Dikmen Pisti

Dikmen Pisti Ilgaz Dağı
Dikmen Pisti Ilgaz Dağı

2.700 metre (siyah pist) uzunluğunda olup, orta ve ileri düzey kayakçılara hitap etmektedir. Başlangıç ve varış noktası arasındaki yükseklik farkı 400 metredir. Pist slalom, büyük slalom ve snowboard  dünya kupalarının yapılabileceği standartlardadır. Dikmen pisti gerek genişlik gerekse uzunluk olarak kayak severlerin beğenisini kazanmıştır. Ayrıca eğim derecesinin fazla olmasıyla adrenalin ve hız tutkunlarına da hitap etmektedir.

Samanyolu Pisti

Samanyolu Pisti Ilgaz Dağı
Samanyolu Pisti Ilgaz Dağı

Ilgaz Dağı kış turizmi yazımızda yeni başlayan ve orta seviye kayakçılara hitap etmektedir. Eğitim için yeterli standartlara sahip olan Samanyolu pisti, %5 – %10 arasında değişen başlangıç seviyesi eğim derecesine sahiptir. Samanyolu pisti 4.500 metre uzunluğu ile kesintisiz operasyonel eğitim vermeye son derece uygundur. Pist aynı zamanda çam ağaçlarının eşsiz görüntüsüyle Ilgaz Dağı’nın tüm görkemini gözler önüne sermektedir.

Sorumluluk Reddi: Bu içerikte yer alan Bungalov Evler’de Otelz ile dolaylı bağlantılarla işbirliği yapılarak Rezervasyon yönlendirmeleri yapılmıştır. Doğabilecek sorunlardan Kampbros Medya ve Prodüksiyon Ltd. Şti. sorumlu tutulamaz.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

Hale Başeğerci
Hale Başeğerci
Hale Başeğerci, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Dramatik Yazarlık ve Dramaturgi Anasanat Dalı mezunu. Şu anda metin yazarı olarak çalışıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...

Dünyanın En Büyük Gölleri

Durgun suyu ve sessizliğiyle bakan herkese ilham veren göl...