KAMP ÇADIRLARI

TEMEL KAMP EKİPMANLARI

Kamp Malzemeleri

Kamp yapmak isteyenler için bir çok temel kampçılık malzemesi bulunur. Kampçılığa yeni başlayanlar için doğru kamp malzemesi seçimi yapmak önemlidir. Kendinizi doğaya atmak için hangi mevsimi tercih ettiğiniz, kamp yapmak için tercih ettiğiniz bölgenin coğrafi özellikleri ve kaç kişilik bir kamp planladığınız, kamp malzemesi seçimindeki en temel kriterlerdir. Kamp malzemeleri listesi oluştururken tüm şartları göz önünde bulundurmanız, keyifli bir kamp deneyimi yaşamanızı sağlar. Kamp alışverişinizi yapmadan önce Kampbros inceleme yazılarını okumak, ürün seçiminizi kolaylaştırabilir.

Kamp İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Kamp malzemeleri amaca yönelik tasarlanmış, hafif, kolay taşınabilir ve kamplarınızı daha keyifli hale getiren ürünlerdir. Doğada rahatça vakit geçirebilmeniz için gerekli kamp malzemeleri; kamp çadırı, kamp sandalyesi, kamp masası, kamp çantası, uyku tulumu ve kamp mutfağı ekipmanlarıdır. Kamp yapmak istediğiniz hava koşullarına göre kampçılık malzemelerinizi seçebilirsiniz. Yaz ayları için eksiksiz kamp malzemeleri listesi hazırlamak isteyenler, temel kamp ekipmanlarının yanı sıra terlemeyi önleyecek outdoor kıyafetler, sinek kovucu, gölgelik tente, termos, kafa lambası, mutfak ve diğer kesici işlerde kullanmak için kamp çakısı, acil yardım seti gibi ekipmanları bulundurmalıdır. Ekstrem doğa şartlarında kamp yapanlar ile kamping tesislerinde kamp yapanlar arasında bir çok ekipman değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin kış şartlarında bir kamping tesisinde kamp yapmak, odun ihtiyacı için balta gerektirmeyebilir. Fakat orman içerisinde kampa giderken kamp baltası ve kamp bıçağı bulundurmak gerekir.

Kamp Malzemeleri Listesi Nasıl Yapılır?

Kamp yapmaya yeni başlayanlar için tavsiye edilen kamp malzemeleri listesi; Kamp çadırı, kamp çantası, mat, uyku tulumu, kamp sandalyesi, kartuşlu kamp tüpü, termos, çakı ve kamp mutfağı için yemek pişirme malzemelerinden oluşmalıdır. Yaz aylarında sahile yakın bölgelerde kamp yapmayı planlıyorsanız deniz kenarı kamp malzemeleri listesi oluşturabilir, temel kamp malzemelerine ek olarak plaj şemsiyesi, hamak, gölgelik tente, buzluk ısı yalıtımlı çanta, şişme kamp yatağı, kumlu zeminde yemek yemek zor olacağı için kamp masası ve plaj kamp sandalyesi gibi ekipmanları da lisenize ekleyebilirsiniz. Kış kampı için bir plan yapıyorsanız kış kamp malzemeleri listenize, soğuk havalara dayanıklı bir uyku tulumu, yağmur ihtimaline karşı bir yağmurluk, kamp ateşi üstüne yağmur gelmesini engellemek için suya dayanıklı tente, suya dayanıklı botlar ve çantanız için bir yağmurluk ekleyebilirsiniz.

Kamp çantanızda olmazsa olmaz olan ise küçük bir ilk yardım çantasıdır. Bu ilk yardım çantası içerisinde büyük yara bandı, küçük yara bandı, olası yanıklar için yanık jeli, yaralanmalar için elastik flaster, kompres, enjektör, ilaç taşıma kutusu, disk pamuk gibi ürünlerin mutlaka bulundurulması gerekmektedir. Bunların yanı sıra olası acil durumlarda kullanmak için bir yanık örtüsü ve haberleşme için kullanılabilecek bir düdük bulundurabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak güneş kremi, ıslak mendilve ayak bakım kremi gibi ürünleri de kamp malzemeleri listenize ekleyebilirsiniz.

Kamp Malzemeleri Fiyatları ve Bütçesi

Kampçılık her bütçeye hitap edebilen bir aktivite olması nedeniyle, gelir düzeyiniz ne olursa olsun kendinize göre bir kamp malzemeleri listesi oluşturabilirsiniz. Kamp ekipmanlarının fiyatları, aradığınız konfor ile doğrudan ilişkilidir. Bütçenize uygun kamp ekipmanları bulmak için Kampbros inceleme yazıları içerisinde yer alan, satın al butonlarının üzerindeki fiyatları inceleyebilirsiniz. Temel kamp malzemeleri olan çadır, uyku tulumu, kamp çantası ve mat için ayırmanız gereken minimum bütçe güncel kamp malzemeleri fiyatlarına göre 1.250₺ ile 1.750 ₺ arasında olmalıdır. En ucuz kamp malzemeleri ortalama bu fiyatlara bulunabilmektedir. Kamp mutfağı dahil bir malzeme listesi fiyatı için 1.750₺ ile 2.500₺ arasında bir bütçe düşünebilirsiniz. Konforlu bir kamp için ise 2.500₺ ve üzeri bir bütçe ile dilediğiniz listeyi oluşturabilirsiniz. Uygun fiyatlı kamp malzemesi listesi ne kadar tutar derseniz, ikinci el kamp malzemesi satın alma yöntemini tercih ederek 1.000₺’ye kadar bir kamp çantası hazırlayabilirsiniz. İkinci el kamp malzemelerine kısa bir araştırma ile bir çok sosyal medya grubundan, uygulamalardan ve web sitelerinden ulaşabilirsiniz.

Ucuz Kamp Malzemeleri Nasıl Bulunur?

Aynı ürünler için bir çok ürün fiyatını karşılaştıran fiyat karşılaştırma platformu bulunur. Türkiye’de kamp ekipmanları için fiyat karşılaştırması yapabileceğiniz bir çok uygulama ve girişim bulunmaktadır. Bizim önereceğimiz ucuz kamp malzemelerini bulabileceğiniz yer ise  Google Alışveriş platformu. Google Alışveriş’de ürün adını yazarak arama yaptığınızda, sağ tarafta yer alan “Sıralama Ölçütü” alanında “Fiyat- düşükten yükseğe” olarak seçebilir, Google’da listelenen kamp malzemeleri arasından en ucuz olanları bulabilirsiniz. Ayrıca Kampbros’da kamp ekipmanları incelemesi içeriklerinin en altında yer alan ürün fiyatları butonlarını kullanarak, uygun fiyatlı veya indirimli kamp ekipmanlarını keşfedebilirsiniz.

Dağcılık Kamp Malzemeleri Nerede Satılır?

Dağcılık kamp malzemeleri artık neredeyse tüm e-ticaret pazaryeri platformlarında satılmaktadır. Aradığınız kamp ürünlerinin bir çoğunu bu sitelerde yer alan mağazarlarda bulabilirsiniz. Dağcılık malzemeleri, kamp aktivitelerinde kullanılan ekipmanlardan farklı olarak 5 mevsim kamp çadırı, karabina, eliven, tırmanış ayakakabıları, kazma, kürek ve tırmanış ipi gibi dayanıklılığı yüksek olan ürünlerden oluşur. Dağlardaki engebeli arazilerde gerçekleştirilen outdoor faliyetleri için gerekli dağcılık kamp malzemelerini İzmir, İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde yer alan AVM’lerden veya şehir merkezlerinde yer alan markaların satış mağazalarından temin edebilirsiniz.

Kamp Malzemeleri Seti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kamp malzemeleri seti alırken, kamp yapmak istediğiniz mevsimini göz önünde bulundurmalısınız. Kamplarda ihtiyacınız olabilecek ekipmanları belirlemek için kamp yapmak istediğiniz doğanın koşulları, hava durumu ve diğer mevsim şartlarını göz önünde bulundurulmalısınız. Kampbros, kamp malzemelerinin hangi mevsim şartlarda kullanıma uygun olduğu bilgisini kamp ekipman incelemeleri içeriklerinde belirtmektedir. Araştırmanızı yaparken oluşturduğumuz kaynaklardan faydalanabilirsiniz.

Kış aylarında kamp yapmak için yaz kampı ekipmanları kullanmak sizi mağdur edebilir. Aynı şekilde yaz kampı ekipmanlarını soğuk hava koşullarında kullanmak da üşümenize, ıslanmanıza ve hasta olmanıza sebep olabilir. Bu nedenle kamp malzemeleri seti içerisinde yer alan ürünlerin, mevsim şartlarına uygunluğunu mutlaka kontrol etmelisiniz. Örneğin yaz kamp etkinliğinde kullandığınız on derecelik bir uyku tulumunu, -5 dereceye varan soğuk havalarda kullanmanız geceyi üşüyerek geçirmenize neden olacaktır. Kış mevsimlerinde veya bahar aylarında olası bir yağmur ihtimaline karşı kamp setinize kamp çantası yağmurluğu, yağmura dayanıklı tente, su geçirmez 4 mevsimlik çadır ve sua dayanıklı kamp botu gibi ekipmanları eklemek, keyifli bir kamp deneyimi yaşamanız için gereklidir.

Kamp Malzemeleri ve Aksesuarları Nasıl Seçilir?

Kamp malzemeleri seçerken ekipmanların üzerindeki su geçirmezlik, kullanım amacı, kullanımı önerilen mevsimler ve ürünün yapımında kullanılan malzemelere dikkat edilmelidir. Kamp ekipmanlarının uzun ömürlü kullanım için dayanıklı ve hafif malzemelerden üretilmiş olması önemlidir. Ürünlerin hafif olması neden önemlidir? Kamp yapmak istediğiniz alana seyahat ederken, kamp çantanızın ağırlığı yürüyüş ve trekking faaliyetlerinde erken yorulmanıza neden olur. Daha rahat bir kamp yolculuğu için kamp malzemelerinde hafiflik öncelikli seçim kriteriniz olmalıdır. Kampbros, kamp ekipmanları incelemesi yaparken hafiflik kriterini değerlendirmeye önem gösterir. Kamp aksesuarları seçimindeki bir diğer  kriter  ürünlerin yağmurlu, soğuk ve sıcak havalarda gösterdiği dayanıklılık performansıdır. Üç mevsimlik bir kamp çadırı ile dört mevsimlik kamp çadırı arasındaki temel fark bu hava koşullarında gösterilen performansıdır.

Son olarak almak istediğiniz kamp malzemeleri arasında fiyat karşılaştırması yapmanız gerekir. Daha iyi performans gösteren bir kamp sandalyesi için satış fiyatı, daha düşük performans gösteren marka bilinirliği yüksek olduğu için pahalı olan kamp sandalyesinden daha uygun fiyatlı olabilir. Aksesuarları seçerken yapmanız gereken bir diğer şey ise garanti belgesi şartlarını ve ekipman incelemelerini araştırmaktır.

Kamp İçin Mutfak Malzemeleri Seçimi

Kampinglerde kamp yapmayı tercih edenler için kamp mutfak setinde bulunması gerekenler döküm demirden üretilmiş paslanmaz kamp tavası, paslanmaz portatif kamp ızgarası, pratik kullanılabilir çatal-kaşık seti, baharatlık, hafif ve az yer kaplayan yemek termosu veya tabakları olarak listelenebilir. Kamp alanları genellikle kamp mutfağı alanına sahiptir. Bu nedenle tesislerde kamp yapmayı planlıyorsanız bazı ekipmanları malzeme listenizden çıkartabilirsiniz. Doğada (tesis dışı alanlarda) kamp yaparken, kampiglerde kullanabileceğiniz mutfak malzemelerinize ek olarak kamp mutfağınızda kamp baltası, bıçak, kartuşlu ocak, yemek masası ve kamp sandalyesi gibi malzemeleri çantanıza eklemeniz gerekir. Kamp mutfak malzemeleri seçerken hafif ve az yer kaplayan portatif ürünler bulundurmaya özen göstermelisiniz. Gerekli olmayan ekstra kamp malzemelerini azaltmak, kamp çantası ağırlığınızı hafifletecektir.

Kaliteli Kamp Ekipmanı Nasıl Bulunur?

Kampbros inceleme ekibi kamp ve diğer outdoor aktivitelerinde kullanabileceğiniz kamp malzemeleri, çadırlar, kamp sandalyeleri, uyku tulumları ve aklınıza gelebilecek tüm kamp malzemelerini en detaylı biçimde inceler. Olmazsa olmaz kamp malzemeleri hakkında detaylı ürün incelemeleri yapar. Kampbros inceleme yaparken internette yer alan kullanıcı yorumlarını, ürün özelliklerini, ürün performans bilgilerini, kamp malzemeleri arasındaki rakiplerine oranla ürün karşılaştırmalarını, ürün fiyatını detaylıca araştırır. Ürün araştırmanızı yaparken hangi özelliklere ve hangi kriterlere dikkat etmelisiniz;

Kamp Sandalyesi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Outdoor aktivitelerin en çok kullanılan ürünlerinden olan kamp sandalyeleri, piknik, günübirlik orman kampları veya sahil kampları gibi aktivitelerde sıkça kullanılır. Araç ile gidilen kamplarda katlanır kamp sandalyesi modelleri oldukça kullanışlıdır. Kamp sandalyeleri genellikle birbirine benzese de, fiyatları arasında büyük değişiklikler görebilmek mümkündür. Bunun temel sebebi kamp sandalyelerinde kullanılan malzemelerin kalitesidir. Kaliteli ve dayanıklı materyallerden üretilen kamp sandalyeleri, uzun süre kullanışlılık sunabilir. Dayanıklı kamp sandalyesi satın almak için hangi kriterlerin değerlendirilmesi gerektiğini bilmek gerekir. Kampbros, kamp sandalyesi incelemesi yaparken genellikle yerli ve yabancı markaları araştırır, kamp sandalyesinde kullanılan kriterleri karşılaştırır ve en doğru incelemeyi yapmak için özen gösterir. Kamp malzemeleri listenize bir kamp sandalyesi eklerken kullanıcı deneyimlerini okumalı, kullanılan materyalleri incelemeli ve garanti şartlarını dikkate almalısınız.

Kamp sandalyeleri genellile ayak kısımlarının kırılması veya yamulması problemi ile bilinir. Bunun temel sebebi sandalyenin ayaklarında kullanılan metal boruların ince ve dayanıksız olmasıdır. Ucuz kamp sandalyesi genellikle kısa ömürlü olur. Bu nedenle fiyat ortalaması en düşüğün biraz üstünde olan ürünleri incelemek faydalı olacaktır. 

Kamp Çadırı Nasıl Seçilmeli?

Temel kamp malzemeleri arasında ilk sırada kamp çadırları gelir. Kamp çadırı incelemesi yaparken, fiyat-performans kriterleri temel alınır. Fiyat performans kriterlerine göre kullanış alanları, kullanılacak mevsimler ve çadır yapımında kullanılan malzemeler incelenir. Çadır üretiminde kullanılan pol ve kumaşların özelikleri, ağırlıkları ve su geçirmezlik gibi detayları araştırılır. Kamp çadırları kullanım alanlarına göre araç üstü çadırlar, aile tipi kamp çadırları, iki kişilik kamp çadırları, dağcılık faaliyetlerinde kullanılan çadırlar gibi bir çok farklı ürün seçeneğine sahiptir. Kamp çadırı seçerken her çadırın, her mevsimde kullanılmayacağını bilmek gerekir. Yazlık kamp çadırları olarak pazarlanan bazı festival çadırları, neredeyse birkaç kullanım sonrasında yırtılabilmektedir.

Çadırın yağmur geçirmezlik ve dört mevsim kullanılabilirlik özellikleri çadırın kalitesini arttıran temel kriterlerdir. Uzun süreli kullanmak istediğiniz bir çadırda, kaliteli alüminyum poller, çadır kumaşının kare gözeneklere sahip olması, dış tente su direnci ve çadır tentesi üzerinde kullanılan PU kaplama seviyelerinin standartlara uygunluğu kontrol edilmelidir.

İyi Bir Kamp Çantası Nasıl Olmalı?

Kamp çantası, uzun doğa yürüyüşleri ve uzun mesafelere yapılan yolculuklarda hayat kurtarıcı kamp malzemeleri arasında yer alır. Kamp çantası seçimi yaparken vücudunuza tam oturması, omuz ve bel bağlantılarının konforu, çanta bağlantılarının ayarlanabilir özellikleri gibi detaylar önemlidir. Kamp çantası seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer faktör de çantanın litre cinsinden hacmidir. Bedeniniz için en ideal boyutlardaki sırt çantasını seçmek, oluşabilecek bel ağrısı veya omuz ağrısı gibi sağlık sorunlarını engellemenizi sağlar. Kamp çantası kullanırken daha keyifli bir kullanıcı deneyimi elde etmenize neden olur. Dört mevsim kullanılabilir kamp çantalarında, çantanın kendine ait bir yağmurluk kılıfı olması önemlidir. 

Ürünlerinizi doğaseverlere ulaştırın.