Kış Kampı Malzemeleri ve Kamp Malzemeleri Listesi

1.Yağmurluk

Kış kampında, özellikle yağmurlu ve karlı havalarda sıcak kalmanın ilk yolu ıslanmamaktan geçiyor. Islanan kıyafetler soğuk olan havayı daha da soğuk yapacak ve düşük sıcaklıklarda hipotermi riskine gireceksinizdir. Bu yüzden güvendiğiniz markalardan su geçirmezliği 10.000 mm üzerinde olan yağmurlukları almayı ihmal etmeyin.

2.Termal Kıyafetler

Kış kamplarının az bilinen ama en önemli ekipmanlarından olan termal kıyafetler, soğuğa karşı en etkili vücut ısısını koruma yöntemlerindendir. Sıcak kalmak için kullanabileceğiniz başlıca temal kıyafetler; termal içlik, termal çorap, termal tayt, ve termal sweat gibi ürünlerdir. Bu konuda sizlere Blackspade markasını önerebiliriz. Markanın termal ürünleri Viskoz lifi adı verilen özel bir yöntemle üretilmektedir. Bu yöntem sayesinde terleme vücuttan hızlı bir şekilde atılıyor ve vücudun kuru kalması sağlanıyor. Soğuk hava koşullarında insan vücudunun gerekliliklerini bilmek, riskleri en aza indirir. Yetişkin bir insan günde ortalama 0.5 L ter atmaktadır. Hareket yoğunluğuna ve yapılacak outdoor aktiviye göre bu oran daha da yükselebilir.

Termal kış kampı malzemeleri

Kış kamplarında kıyafetlerinizi ıslanmaktan korumak, oluşabilecek hipotermi ihtimalini en aza indirmenizi sağlar. Blackspade termal ürünleri vücut sıcaklığınızı muhafaza etmenize ve terleme yoluyla oluşabilecek ıslaklıkları hızla vücutdunuzdan hızla uzaklaştırmanıza yardımcı olur. Blcakspade termal ürün koleksiyonları; zorlu kış şartlarında vücut ısısını en ideal seviyede tutabilen, performansı oldukça iyi, kış kampı ekipmanlarındandır. Blackspade termal ürünlerini kampın yanı sıra, trekking, hiking, snowboard, dağcılık ve bisiklet gibi diğer outdoor sporlarında da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Diğer yünlü içliklerin oluşturduğu kaşındırma hissini bulundurmaması, Blackspade içlik ürünlerini tercih etmekteki en büyük sebeplerinizden olabilir. Botlarınız her ne kadar hava alıyor olsa da içerisinde, terden dolayı nemlenen ayaklarınız, bir süre sonra nemin soğuması ile birlikte üşümeye başlar. Termal çorapların ise faydasını işte burada görüyoruz. Termal çorap ayakkabı içerisindeki nemin hızlıca kurumasını sağlar. Unutmayın, kış kamplarında sıcak kalmanın en temel yolu yolu olabildiğince kuru kalmaktan geçiyor.

3.Kamp Matı

Kış kampının en önemli ekipmanlarından bir tanesi kesinlikle kamp matıdır. Uyku tulumunuz veya çadırınız ne kadar iyi olursa olsun yerden gelecek soğugu kesemediğiniz sürece uyurken ısınmanız mümkün değildir. Sizlere şişme yatak veya şişme mat da önerebilirdik fakat kış kamplarında şişme ekipman kullanmak büyük bir hata olacaktır. Çünkü havanın iletkenliği doğrudan size yansıyacak ve ciddi bir sorunla karşılaşacaksınızdır. Bu yüzden kışın şişme mat ve yataktan uzak durmanızı öneririz.

4.Su Geçirmez 5 Mevsim Kamp Çadırı

Kış kampında dikkat etmeniz gereken bir diğer ekipman ise çadırınızdır. Yoğun kar ve yağmur alan bölgelerde yapacağınız bir kampta çadırınızın 5 mevsim olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Çadırınızın olası su geçirme senaryosu; Çadır çatısından su damlatmaya başlar, uyku tulumunuz ıslanmaya başlar, ıslanan tulumun ısısı hızla düşmeye başlar, tulum içine su alır, kıyafetleriniz ıslanmaya başlar, ıslanan kıyafetleriniz vücut ısınızı hızla düşürür ve hipotermiye girersiniz. Bu da tedavi(Vücut ısısını yükseltme) edilmediği zaman ölümle sonuçlanır.

Bu yüzden kış kampı yapanların ve kış kampı yamak isteyenlerin kesinlikle dikkat etmesi gereken konulardan birtanesidir.

5.Outdoor Su Geçirmez Bot

Unutmayın, bir kış kampında ayaklarınız sıcaksa tehlike yok demektir. Ayaklarınızı sıcak tutmanın birinci yolu hiç kuşkusuz giydiğiniz bot ile ilgilidir. Kamplarda giydiğiniz botların en önemli özelliği yine su geçirmezliği! Kış kamplarında ıslanan hiç bir şey sıcak kalmıyor maalesef. 🙂 Botların bir diğer önemli noktası terlemeye karşı korumalı olmasıdır. Islaklık çoğu zaman dışarıdan gelen bir etki olarak algılansa da vücudumuzdan atılan sıvılarla da gerçekleşmektedir. Bu genellikle aşırı harekete bağlı terleme, ve kötü ekipman seçimi ile kış kampında sıcaklığımızı düşüren ciddi bir sorundur. Bu yüzden kamp botu seçerken terleme önleyici olmasına da dikkat etmemiz gerekmektedir.

6.Sıcak Su Torbası

Basit, etkili ve ucuz! Sıcak su torbası tam bir fiyat performans ürünüdür. Kış kampı için kesinlikle önerdiğimiz bir ekipmandır. Hemen hemen her yerde bulabileceğiniz sıcak su torbası inanılmaz bir etkiye sahiptir. Havanın çok soğuk olduğu ve uyku tulumun yetersiz kaldığı zamanlarda imdadınıza yetişecek harika bir ekipmandır. Konforlu bir uyku için uyku tulumuna mutla bir adet konulmasını öneriyoruz fakat 2 veya 3 adet de kullanabilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken çok önemli bir nokta var. Kullandığınız torbanın kesinlikle iyice kapatıldığına dikkat etmeniz gerekiyor. Genel olarak ayak ucuna konulması en güvenli yöntemidir. Extrem durumlarda üşüyen bölgelerinize de koyabilirsiniz fakat uyku esnasında üzerine çıkarak patlama riskini kesinlikle unutmayın! Herhangi bir şekilde su kaçırır veya patlarsa kampınız gidişatı bir anda değişir.

7.Uyku Tulumu

Büyük kargaşa, uyku tulumu! Kamp ekipmanları ile ilgili bir film yapılacak olsa uyku tulumu ilk sırada olurdu hiç kuşkusuz. 🙂 Bizde neden 7. sırada, bizde bilmiyoruz. 🙂 Uyku tulumu seçerken kafası karışmayan var mıdır bilinmez. Kafa karıştırıcı olmasının en büyük sebeplerinden biri markasını yeni duyduğumuz veya markası var mı bilmediğimiz ucuza satılan ve kutuplarda bile ısıtacağını iddia ettikleri bir garip ekipmanlar.

Bu ekipmanlardan korunmanın yolları tek kaynağa bağlı kalmadan detaylı bir araştırma. Uyku tulumu alırken dikkat etmeniz gereken ısı değeri, konfor derecesidir. Konfor derecesi sizi, hangi sıcaklık değerinde konforlu şekilde uyutacağını gösterir. Yanı sıra uyku tulumunun mumya tipi olması, ısıyı daha iyi muhafaza etmeyi sağlayan özelliklerdendir. Kare uyku tulumuna göre hava akşını en aza indiren uyku tulumu türü mumya tipidir.

8.Isıtıcı Yelek

Başlığı biraz garipseyebilirsiniz fakat oldukça etkili bir yöntem olduğunu denemeden bilemezsiniz. Genel olarak Çin’de üretilen ve Aliexpress yoluyla satılan bu basit ürünler bir powerbank yardımıyla enerji sağlayıp 3 kademeli ısıtma sağlamaktadır. Uyku tulumu içerisinde kullanılmasını kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Bunun dışında uyku tulumu dışında olduğunuz her an kullanabilirsiniz.

9.Çadır Sobası

Son zamanlarda sosyal medyada sıkça karşımıza çıkan çadır sobaları, oldukça etkili ve iyi bir yöntem. Fakat kullanım alanı oldukça az. Çadır sobasını kullanabilmek için çadırınızın sobaya uygun, tepe veya glamping çadırlardan olması gerekiyor. Kullanırken, kesinlikle dikkat etmeniz gereken noktalar var. Öncelikle olası bir zehirlenmeye karşı çadır havalandırmasının iyi olması gerekmektedir. Odun dışında kesinlikle madeni yakıt kullanmamanızdır. Ayrıca uyurken kullanmanızı önermiyoruz.

10.Fanlı Isıtıcı

Elektrikli fanlı ısıtıcının kampta ne işi var demeyin, insan üşüyünce her şeyi yapar. 🙂 Bu yöntemi kamp alanı işletmeleri dışında kullanmanız pek mümkün değil bu yüzden işletmelerde tercih edilen bir yöntem. Soğuğa karşı direnci olmayanlar böyle bir çözümden yararlanabilirler. 🙂

Daha fazlasını keşfetmek için tıklayın.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Doğayla İç İçe: Kamp Yapmanın Keyfini Çıkarın

Kamp yapmak, modern yaşamın stresinden uzaklaşmak ve doğayla iç...

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...