En Güzel Yalova Bungalov Evleri

Marmara’nın güneyinde, Altınova’dan Armutlu’ya kadar uzanan Samanlı dağlarının kuzey eteklerinde, deniz kıyısında kurulmuştur Yalova. Üstelik çok eski çağlardan beri farklı yerleşimlerin olduğu bir bölgede, doğası, tarihî eserleri ve kültürüyle öne çıkmıştır. Doğasını doyasıya yaşamak için bu yazımızda en güzel Yalova bungalov evlerini ele aldık. Ancak yazımıza geçmeden önce neler yapılır, biraz göz gezdirelim.

Şehrin Tarihi

Arkeolojik bulgular bölgenin geçmişinin Yontma Taş Devri’ne kadar uzandığını göstermektedir. Ancak araştırmalar, ‘Yalova’ adına eski çağ kaynaklarında rastlanmadığını belirtmektedir. Şehir, Osmanlı hâkimiyetinden sonra Yalakova, Yalakabad, Yalıova adlarıyla anılmıştır. Şehrin bugünkü adının yerleşmesi ise ancak 20. Yüzyıl başlarına denk gelir. Tarih boyunca bölgede pek çok medeniyet hüküm sürer. M.Ö. III. Yüzyılda Bitinya Krallığının hâkimiyetinde olan şehir, sonrasında Bizans yönetimine girer. Bölge bu dönemde kaplıcalarıyla öne çıkar. Osmanlıların İznik üzerinden bölgeye tam olarak yerleşmeleri 1337 yılına denk gelir. Ancak şehir, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’ fethiyle beraber daha çok önem kazanır. Cumhuriyet döneminde kaza merkezi yapılarak, İstanbul’a bağlanır.

Atatürk’ün Hatırası

En güzel Yalova bungalov evleri, yazımıza geçmeden önce bu güzel şehrin Atatürk için önemine değinmek yerinde olur. Zira Yalova Atatürk’ün tarımsal, sosyal ve kültürel gelişimine ayrıca önem verdiği şehirlerden biridir. Mustafa Kemal Atatürk özellikle 1929-1938 yılları arasında zamanının çoğunu burada geçirmiştir. Atatürk’ün satın alıp daha sonra devlet hazinesine devredilen Millet Çiftliği ise bugün ‘Yürüyen Köşk’ adıyla bilinmektedir.

Yalova Hakkında

Yalova
Yalova

Şehir aynı zamanda İstanbul, Bursa ve Kocaeli illeriyle sınır komşusudur. Bu durum, şehrin hem ekonomik hem de sosyal yönden gelişmesinde etkendir. Ayrıca doğal ve kültürel açıdan son derece zengin bir ilimizdir. En güzel Yalova bungalov evleri, konaklamanız için sizi bekleyedursun, bu güzel şehirde görmek ve deneyimlemek için neler var, kısaca göz atalım.

Denize Girmek

Yalova Denizi
Yalova Denizi

Şehrin ilçeleri de en az kendisi kadar güzeldir. Çınarcık İlçesi Kum Plajı, Esenköy ve Armutlu sahilleri, denize tutkunları için harika destinasyonlardır. Üstelik bu bölgeler kumsalı, konaklama ve altyapısıyla son derece düzenli plajlardır.

Tarihi Çınarlı Yol

Tarihi Çınarlı Yol
Tarihi Çınarlı Yol

Yazımızda daha önce de bahsetmiştik, Yalova Mustafa Kemal Atatürk’ün önem atfettiği şehirlerin başında gelmektedir. Atatürk’ün döneminde termal yolun her iki tarafında dikilen tarihi çınar ağaçları, koruma altına alınmıştır. Böylece günümüzde çınar ağaçlarının bakımı sağlanmış ve yol “Turizm Yolu” olarak ilan edilmiştir.

Tarımsal Zenginlik

Yalova'da Tarım
Yalova’da Tarım

Yalova ülkemizde en çeşitli sebze ve meyvenin yetiştirildiği yerlerden biridir. Altınova ilçesinin pek çok köyünde çok çeşitli sebze ve meyve üretimi yapılmaktadır. Altınova Ayazma, Çiftlikköy, Kılıç Köyü, Merkez Kazımiye Köyü, Termal Akköy bu köylerden bazılarıdır. Böylece bu verimli topraklarda dört mevsimin kendine has tatları yetişir.

Yalova’da Çiçekçilik

Yalova'da Çiçekçilik
Yalova’da Çiçekçilik

Ülkemizde çiçekçilik denince ilk akla gelen şehirdir Yalova. 1930’lu yıllarda başlayan çiçek üretimi başlangıçta iç piyasaya hitap eder. Ancak 1980’ li yıllardan itibaren dış piyasada da yerini almaya başlar. Türkiye genelindeki süs bitkileri üretiminin %70 i burada yapılmaktadır. Bunun yanı sıra Türkiye tüketiminin de %40’ ını da karşılar. Süs bitkileri ilk zamanlarda aile işletmeleriyken günümüzde bütünleşmiş tarım işletmeleri haline dönüşür. Böylece şehrin önemli bir gelir kaynağı durumuna gelir.

Yalova Sütlüsü

Yalova Sütlüsü
Yalova Sütlüsü

Bu tatlı hafif yapısı ve lezzeti ile tadanların unutamayacağı bir lezzettir. Üstelik şehrin ilk tescilli tatlısıdır.

İpek Koza İşletmeciliği

ipek Koza İşletmeciliği
ipek Koza İşletmeciliği

Günümüzde unutulmak üzere olan sanatlardan biridir. Ancak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün desteğiyle T.C .Kültür Bakanlığı’nın onayladığı kurs, Yalova’da yeniden hayat bulmuştur. Böylece aksesuardan, giyime göz alıcı ipek sanatı tekrar canlanmıştır.

Çınarcık İşi

Çınarcık İşi
Çınarcık İşi

Ham ipek, pamuklu ve keten kumaşlar üzerinde iplik çekerek ve doğal ipliklerle kumaşın işlenmesi ile yapılan bir el sanatıdır. Ayrıca bu değerli sanat üretimlerinin en eski örnekleri Kent Müzesi’nde ziyarete açıktır.

Doğal Güzellikler

En güzel Yalova bungalov evleri, doğa içinde konaklamanın yanı sıra, civarda pek çok yeri gezip görmeniz için şans verir. Böylece hem şehrin zenginlikleriyle hem de doğayla iç içe unutulmaz zamanlar geçirirsiniz.

Kent Ormanı

Yalova Kent Ormanı
Yalova Kent Ormanı

Şehir merkezine 29 km. mesafedeki Kent Ormanı 2005 yılında düzenlenir. Çınarcık İlçesi, Teşvikiye beldesi, Erikli yaylasında yer almaktadır. Kent ormanının içinde  2 km. yürüyüş patikası, çok amaçlı salon, çocuk oyun ve spor alanları vardır. Ayrıca piknik yapmak için oturma ve dinlenme yerleri, tuvalet, içme suyu ve piknik yerleri bulunmaktadır. Yürüyüş sırasında asma köprü, seyir terasları, Erikli çifte şelaleleri mutlaka görülmelidir. Kent Ormanı ıhlamur, kestane, meşe, gürgen, kayın ve çam ağaçları açısından son derece zengindir.

Dipsiz Göl

Yalova Dipsiz Göl
Yalova Dipsiz Göl

Erikli Yaylası’nın güzelliklerinden biri de Dipsiz Göldür. Büyük Dipsiz Göl, Kent ormanından 2,5 Km mesafede 530 metre rakımdadır. Küçük Dipsiz Göl ise 570 metre rakımda, zengin orman florası ve yaban hayatına sahiptir.

Yalova Arboretumu
Yalova Arboretumu

Arboretum

1980 yılında TEMA Vakfı kurucusu Hayrettin Karaca tarafından kurulmuştur. Yalova merkezine 5 km mesafededir. Peyzaj ağırlıklı bu bahçede kaya bahçeleri, bitki bahçeleri, iris bahçeleri, gül bahçeleri, minyatür bitkiler yer almaktadır. Türkiye dışında, Asya Avrupa, Afrika, Amerika, Avustralya kıtaları ve yeni Zelanda’dan bitki örnekleri ile son derece zengin bir yerdir.

Delmece Yaylası

Delmece Yaylası
Delmece Yaylası

Yalova’nın yaylaları çok ünlüdür. Delmece Yaylası’na Teşvikiye Beldesinden çıkılır. Tamamı asfalt yol olan ve çok geniş düzlük bir alanı kaplar. Büyük alanda çam, meşe, kestane ve ıhlamur ağaçlarıyla kaplıdır. Yakın çevresindeki şelalelerin yanı sıra bir de “şifalı içme suyu” kaynağı vardır. Ayrıca Delmece Yaylası  yürüyüş parkuru ile cazip bir kaçış noktasıdır.

En Güzel Yalova Bungalov Evleri’ni aşağıda listeledik:

El Mundo Bungalove

El Mundo Bungalove
El Mundo Bungalove

Çınarcık’daki ilk akla gelen işletmelerden biri El Mundo Bungalove’dur. İşletme birbirinden farklı üç bungalov ile konuklarını ağırlamaktadır. Suit, Standart ve Delüxe odalarda ahşabın sıcaklığı ve konfor bir aradadır. Suit bungalov, 2 ya da 4 kişiliktir. 21 m2 alanda mini mutfak ve tv yer almaktadır. 13 m2 alanda kurulmuş olan standart bungalov 2 kişiliktir. Deluxe Bungalov ise 2 ve 4 kişilik kapasitededir. Geniş bir mutfak, kapsamlı bir bar tezgâhı ve ambiyans ışıklandırması ile 40 m2 üzerinde yer almaktadır. El Mundo Bungalove, keyifli bahçesiyle gece ve gündüz konuklarını ağırlamaya hazır.

Huzur Motel Bungalov

Huzur Motel Bungalov
Huzur Motel Bungalov

Çınarcık ilçesinde yer alan bir işletmedir. İşletme ailelere ve arkadaş grupları için çok uygundur. İşletmeye gitmeden önce rezervasyon yaptırmak gerekmektedir. Klima, ücretsiz otopark, sigara içilmeyen odalar, ücretsiz ve kablosuz internet, tuvalet, banyo ve restoran imkânları vardır. Ayrıca trekking, yüzme, dalış, bisiklet turu, manzara seyri, yapacağınız aktivitelerdendir. Yalova’da denize yakın konumda bungalov ev tatili yapmak isterseniz, Huzur Motel tam size göre.

Zindan Bungalov

Zindan Bungalov
Zindan Bungalov

Teşvikiye’de adının tam tersine, yeşille mavinin özgürce buluştuğu bir işletme var sırada, Zindan Bungalov. Denize 4 km. mesafedeki Zindan Bungalov, 19 adet evden oluşmuştur. Standart ve geniş oda seçenekleri vardır. Çift kişilik yatak, klima, wi-fi, tv, mini bar duş ve wc odalardaki özelliklerdir. Ayrıca odaların bazıları dağ manzarasına bakan balkona sahiptir.

Bungolive Doğa Pansiyon

Bungolive Doğa Pansiyon
Bungolive Doğa Pansiyon

Termal ilçesine bağlı Kavak mevkiinde hizmet vermektedir. Denize 700 metre mesafede yer alan işletme, ailelere ve arkadaş gruplarına uygundur. İşletmenin 9 odası bulunmaktadır. Ayrıca kendine ait bir de  plajı vardır. Üstelik özel servis aracılığıyla plaja gitme imkanı sunmaktadır. Tesisin genel özellikleri ise şöyledir; restoran, wi-fi, dinlenme alanı, otopark, veranda, masa, yatak, wc ve duş. Aynı zamanda Doğa Pansiyon’da bahçedeki hamak ve salıncak keyif yapmak isteyen konuklarını beklemektedir.

Melisa Köy Bungalov

Melisa Köy Bungalov
Melisa Köy Bungalov

Safran Köyü’ndeki Melisa Bungalovlar, doğa içinde keyifli zaman geçirmek isteyenler için harika bir seçenektir. Melisa Köy konuklarını deniz ve orman manzarasıyla karşılamaktadır. İşletme içindeki üç adet bungalov donanımlı bir mutfağa sahiptir. Üstelik veranda ve kendine özel bahçesi burayı ayrıcalıklı kılmıştır. Bungalovlar yatak odası ve banyodan oluşmuştur. Çift kişilik yatağın yanı sıra sedir de yer almıştır. Isınmak için kalorifer, klima ve şömine vardır. Melisa Köy bungalovları, iki çocuklu bir aile ya da üç yetişkin ağırlama kapasitesindedir. Melisa Köy bungalovlarında konaklayan misafirler, Masal Köy restoranda kahvaltı yapabilir. İşletmede pony atlarla safari yapma imkânı vardır. Ayrıca işletme evcil hayvan dostudur.

Alternatif olarak Edirne’nin Birbirinden Güzel Bungalov Evleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu içerike yer alan Bungalov Evler’de Otelz ile dolaylı bağlantılarla işbirliği yapılarak Rezervasyon yönlendirmeleri yapılmıştır. Doğabilecek sorunlardan Kampbros Medya ve Prodüksiyon Ltd. Şti. sorumlu tutulamaz.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

Hale Başeğerci
Hale Başeğerci
Hale Başeğerci, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Dramatik Yazarlık ve Dramaturgi Anasanat Dalı mezunu. Şu anda metin yazarı olarak çalışıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Doğayla İç İçe: Kamp Yapmanın Keyfini Çıkarın

Kamp yapmak, modern yaşamın stresinden uzaklaşmak ve doğayla iç...

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...