Kocaeli’nin En İyi Bungalov Evleri

Eğer siz de Kocaeli’yi hala ziyaret etmeyenlerdenseniz bu yazımızdan sonra fikriniz değişebilir. Zira Kocaeli’nin en iyi bungalov evleri ziyaretinizi beklemekte. Ancak önce Kocaeli hakkında biraz bilgi verelim.

Kocaeli Hakkında

Kocaeli
Kocaeli

Marmara Bölgesi’nin en büyük şehirlerinden biridir Kocaeli. Üstelik ülkemizin sanayi ve endüstrisi için de önemli bir yere sahiptir. Asya ve Avrupa kıtaları arasındaki konumu ile tarih boyunca önemi korumuştur. Yüzyıllar boyunca Bitinya, Roma-Bizans, Selçuklu ve Osmanlı devletleri yönetiminde kalmıştır. Bitinya Krallığı döneminde Nicomedia adını alan şehir, Osmanlı uç beylerinden Akçakoca tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır. Böylece Nicomedia adı Kocaeli olarak değişmiştir. Kocaeli Cumhuriyet döneminde en hızlı gelişim gösteren şehirlerimizden biri olur. Bu gelişmede hem kara hem de tren yolu ulaşımına sahip olması en büyük etkendir. Ayrıca İstanbul’a yakın olması da diğer önemli etkenlerden biridir. 1934 yılında ilk kâğıt üretim tesisi İzmit Kâğıt Fabrikası açılır. Ardından açılan SEKA tesisleri ve devam eden endüstrileşme ile Kocaeli ülkemizin en önemli şehirlerinden biri olur. Üstelik Kocaeli, kültürel hem de doğal zenginlikleriyle mutlaka gezmeniz gereken şehirlerdendir. Kocaeli’nin en iyi bungalov evleri yazımıza geçmeden önce, şehirle ilgili ayrıntılara bir göz atalım.

Kocaeli Yarımadası

Kocaeli Yarımadası
Kocaeli Yarımadası

İzmit Körfezi ve Sapanca Gölü gibi tektonik çöküntüler, Karadeniz gibi çanaklaşmalar ve deniz yüzeyindeki değişmelerle belirlenmiş bir yarımadadır. Bu yarımadanın kıyı kesimlerinde denize doğru açılan taraçalar yer alır.  Aynı zamanda Kocaeli, üzerinde bulunduğu 30 derece meridyeni nedeniyle Türkiye’nin saatlerini belirlemektedir.

Kocaeli’nin Coğrafi İşaretli Ürünleri

Kocaeli’nin en iyi bungalov evleri yanı sıra yerel zenginlikleri de görmeye değer. Üstelik yarımada’nın coğrafi işaretli pek çok ürünü var. Bunlardan bazıları şöyle:

İzmit Pişmaniyesi

İzmit Pişmaniyesi
İzmit Pişmaniyesi

Yola giden eli boş dönmez. Zira ziyarete gidilen yörenin ünlü bir yiyeceğini getirmek ülkemizdeki en güzel adetlerdendir. Kocaeli’ye gidince pişmaniye almadan dönmek olmaz. 2001 Yılından bu yana patentli bir yiyecek olan İzmit Pişmaniyesi’ mutlaka tadına bakmanız gereken bir lezzettir. Üstelik şeker ve un karışımı ile yapılan bu tatlının sade, çikolatalı, tahinli çeşitleri de vardır.

İzmit Simidi

İzmit Simidi
İzmit Simidi

Ülkemizin hemen her yöresinde yaygın olan bir yiyecektir simit. İzmit simidi de kendine has lezzetiyle coğrafi işaret almış bir üründür.

Hereke Halısı

Hereke Halısı
Hereke Halısı

Dokuması yıllar süren bir güzellik… Birinci sınıf ipek ve yünden dokunan Hereke Halısı, dünyaca ünlüdür. Çift atkı, çift düğüm ve el makası gibi özellikleri ile kendine hastır.

Karamürsel Sepeti

Karamürsel Sepeti
Karamürsel Sepeti

Yapımında kestane ve fındık ağacı kullanılan Karamürsel sepeti çok ünlüdür. Ünü geniş iç hacmine dayanır. Üstelik elde sadece bıçak kullanarak yapılır.

Kandıra Bezi

Kandıra Bezi
Kandıra Bezi

Bez, Karadeniz kıyılarının nemli havasında yetişen keten bitkisinden üretilir. Eski Türk motiflerinin işlendiği Kandıra Bezi’nden, çeyizlik eşya ve giysiler yapmak mümkündür.

Kandıra Yoğurdu

Kandıra Yoğurdu
Kandıra Yoğurdu

Yolu Kocaeli ’den geçenlerin illa ki tatmak istediği bir lezzettir, Kandıra manda yoğurdu, Kandıra’da köylerde yaşayan halkın geçim kaynaklarından da biridir. Yoğurdun özelliği manda sütünden yapılmasıdır.

Kocaeli’nin En İyi Bungalov Evleri Hangileridir?

Cansu Alabalık ve Bungalov Evleri

Cansu Alabalık ve Bungalov Evleri
Cansu Alabalık ve Bungalov Evleri

Maşukiye’de yer almaktadır. Maşukiye Kocaeli’nin doğal güzellikleri ile öne çıkmış beldelerinden biridir. Alabalık Vadisi diye de anılmaktadır. Ziyaretçiler özellikle kiremitte alabalık yemek için gelmektedir. Bölge konum olarak çevre illere son derece yakındır. Üstelik bölgeye hem kara hem de tren yoluyla ulaşım vardır. Cansu tesisleri 1998 yılından beri faaliyette göstermektedir. Doğanın içinde zengin menüye sahip bir restoran olarak başlayan tesis, zaman içinde gereken alt yapısını tamamlar. Böylece konaklama hizmeti de sunmaya başlar. Tesiste üç adet bahçe, iki adet yemek ve toplantı salonu yer almaktadır. Özellikle kış turizmi için Kartepe kayak merkezine gelen ziyaretçiler, yeme içme ihtiyaçlarını burada giderir.

Tesiste dokuz adet bungalov ev konaklaması yer almaktadır. Her ev üç kişiye hizmet verecek kapasiteye sahip. 20 metrekare genişliğindeki evler yatak odası ve banyodan meydana gelmiş. Ayrıca banyo ve teras da bulunmaktadır. Cansu bungalovlar sınırsız internet, klima, tv, mini bar gibi hizmetler sunuyor. Bunun yanı sıra bungalov evlerin ısı ve ses yalıtımı da sağlanmış. Üstelik Cansu Alabalık Bungalov Evleri ziyaretçilerine at biniciliği, çiftlik deneyimi, su bisikleti gibi aktiviteler yapma imkânı veriyor. Ayrıca özel gün organizasyonları da düzenlenebiliyor.

Doğa Çiftlik- Doğa Şara Butik Hotel

Doğa Şara Butik Otel
Doğa Şara Butik Otel

Gebze’de Mollafenari Köyü’nde yer almaktadır. 70 bin metrekare bir alan üzerinde kurulmuştur. 29 Adet bungalov tarzında ev bulunmaktadır. Özellikle İstanbullular için önemli bir kaçış noktasıdır. Çünkü İstanbul’a mesafesi 45 civarındadır. Doğa Çiftlik, bundan tam 20 yıl önce bir aile işletmesi olarak kurulmuştur. Zaman içinde konsept bahçeler, kır düğünü, şelale başı düğün ve davet alanı, açık kapalı restoran yerleri de hizmete girer. Doğa Şara Butik Hotel’de emanet kasa, kahvaltı servisi, bar, çamaşırhane, oda servisi imkânları vardır. Ayrıca bungalov evlerin her birinde; tuvalet, banyo, dolap, güneş enerji sistemi, balkon, masa, sandalye, veranda, mutfak, mutfak gereçleri, televizyon yer alır. Isıtma klima ile sağlanır. Bahçedeki hamaktan ve yürüyüş yolunda faydalanmak mümkündür. Bunun yanı sıra tesisin a’la carte restoranın da lezzetli yemekler yeme imkânı vardır.

Babil Bungalow Hotel

Babil Bungalow Otel
Babil Bungalow Otel

Maşukiye’de ki bir diğer işletme Babil Bungalow Hotel’dir. Babil bungalowların bir tarafında dağ, diğer tarafında ise Sapanca gölü manzarası hâkimdir. İstanbul’a bir saat mesafedeki Babil Bungalow, Kartepe’nin de eteklerinde yer almaktadır. Konukların konforunu düşünen bu işletme içinde her bungalovda wi-fi, lcd tv ve uydu sistemi mevcut. Salon yatak odası ve mutfaktan oluşan odalar son derece şık ve rahat tasarlanmış. Mini bar, elektronik kapı ve yangın alarm sistemi diğer ayrıntılardan. Üstelik isteğe göre sigarasız odalar da mevcut. Babil Bungalow Hotel’de konuklar, Sapanca Gölü çevresinde yürüyüş ve Kartepe’de kayak yapma imkânına sahiptir.

Karaaslan Kamping Bungalov

Karaaslan Kamping Bungalov
Karaaslan Kamping Bungalov

Kocaeli Başiskele ilçesi Yuvacık mevkiindedir. İşletme birbirinden farklı konaklama seçenekleri sunuyor. Ancak hepsi de doğayla uyumlu ahşap mekânlardır. Özellikle ahşap kütük ev, standart ve dubleks odalar, şömineli müstakil, standart aile bungalov ve standart tek katlı bungalov seçenekleri mevcut. Konaklamalarda tek ve çift kişilik yataklar, wi-fi, tv, duş, tuvalet, oda servisi bulunmakta. Ayrıca bazı odalar açık balkona sahip. İşletme bünyesindeki restoranda ızgara, et menüler, kiremitte alabalık ve serpme köy kahvaltısı yer almaktadır. Karaaslan’da ve civarında pek çok aktivite yapmak mümkündür. Atv ve off road safari, Yuvacık zipline, paintball, trekking, bisiklet ve foto safari bunlardan bir kısmı. Ayrıca Aytepepark Kızak Evi’nde kızak, board ve şambrel kiralanabilir.

Eraslan Tatil Köyü

Eraslan Tatil Köyü
Eraslan Tatil Köyü

Kocaeli’nin Terası olarak adlandırılan Samanlı Dağlarında ve Yuvacık beldesinde yer almaktadır. Tesiste hem günübirlik hem de bungalovlarda konaklamak mümkündür. Eraslan’da tek ve çift kişilik bungalovların yanı sıra dört ve altı kişilik aile bungalovlarda konaklamak mümkündür. Bungalovlarda çift kişilik yatak, uydu tv, oturma grubu, klima, tuvalet, banyo bulunmaktadır. Ayrıca ısınma merkezi sistem kaloriferle sağlanır. Ancak isteyen konuklar için elektrikli ısıtıcı da temin edilmektedir. Eraslan’da sabah açık büfe kahvaltının yanı sıra gün boyu havuzdan yararlanma imkânı vardır. Tesisteki odalara giriş saati 13.00, çıkış saati 12.00’dir. Eraslan Tatil Köyü’ndeki restoranda geniş seçeneğe sahip menü ve serpme kahvaltı sunulmaktadır. Üstelik seyir terası ve açık fotoğraf çekme alanı tesisteki diğer ayrıntılardır.

Yeşil Düş Vadisi

Yeşil Düş Vadisi
Yeşil Düş Vadisi

Kocaeli’nin Balaban Köyü’ndedir. Balaban Kartepe Dağı eteklerinde Büyük Derbent ile Suadiye köyü arasında bulunan bir dağ köyüdür. Bölge doğal güzelliklerinin yanı sıra, antik çağlardan günümüze kadar gelmiş bazı buluntulara da ev sahipliği yapmaktadır. Yeşil Düş Vadisi bungalovlarda yatak, elektrik, komodin, sıcak su, tuvalet, oturma alanı ve dinlenme alanı imkânları mevcuttur. Ayrıca dere kenarındaki restoranda serpme kahvaltı ve geniş bir menü seçeneği yer almaktadır.

Aytepe Park

Aytepe Park
Aytepe Park

Kocaeli Başiskele’de yer alan bir diğer tesis Aytepe Park’tır. Pek çok aktivite ve organizeyi bir arada bulmak mümkündür Aytepe Park’ta. Ayrıca konaklamak için taşev, bungalov, karavan ve çadır konaklama imkânları yer alır. Dubleks bungalovlar, tuvalet, banyo, wi-fi, eşya dolaplarından oluşmuştur. Bunun yanı sıra yataklar ranza şeklindedir. Tesisteki restoranda kiremitte alabalık olmak üzere pek çok yeme seçeneği bulunur. Tesiste yer alan aktiviteler ise şöyledir: Kızak pisti, trekking, zip line, paintball ve atv sürüşü.

Aytepe Diriliş Kamp

Aytepe Diriliş Kamp
Aytepe Diriliş Kamp

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği bir projedir. Kamp alanında bungalov ev konaklaması yer almaktadır.  Bungalovların her birinde; ısıtma sistemi, tuvalet, duş, restoran, yatak, nevresim takımı, elektrik, masa, sandalye mevcuttur. Konaklamak istemeyen ziyaretçiler isterse sadece kampın imkânlarından yararlanabilmektedir. Ayrıca işletme içerisinde; zipline, masa tenisi ve çeşitli doğa sporları yapmak için alanlar vardır.

Ogzala Çiftliği

Ogzala Çiftliği

Yine Başiskele’deki tesislerden biridir. Çiftlik 700 metre rakımlı Kirazpınar Mevkiinde 20 dönüm arazi üzerinde kurulmuştur. 3 Dönüm arazi çiftlik evi, hobi bahçeleri ve sosyal alan olarak ayrılmıştır. Arazi içinde iki adet bungalov ev yer alır. Bungalov evler içerisinde; banyo ve yatak bulunmaktadır. Bungalovlardan biri mutfağa da sahiptir. Ayrıca her iki evde de banyo vardır. Evlerin ısıtması konvektör ısıtıcı ile sağlanmaktadır. Tesis içerisinde; hiking, jeep safari, atv turu, paintball gibi çeşitli aktiviteler de bulunmaktadır. 

Karaca Dağ Evleri

Karaca Dağ Evleri
Karaca Dağ Evleri

Yuvacık Başiskele’de doğayla iç içe mekânlardan biri de Karaca Dağ Evleridir. 8 Adet bungalovdan meydana gelen işletme son derece doğal ve samimi bir atmosfere sahiptir. Zaten işletme sahipleri de bundan yıllar önce bu düşünceyle yola çıkmış. Evlerin her biri ladin, meşe, ceviz, ardıç, sedir gibi ağaç isimlerini almış. Bungalovlarda yatak, duş, tuvalet imkânı var. Üstelik tüm odalar merkezi ısıtma sistemiyle ısınıyor. Karaca Dağ Evleri’nde yemek servisi açık ve kapalı olarak iki alanda yapılıyor. İşletmede yoga ve grup aktivitelerinin yanı sıra trekking yapmak da mümkün.

Türkiye’nin Birbirinden Güzel Bungalov Evleri yazısı için.

Sorumluluk Reddi: Bu içerike yer alan Bungalov Evler’de Otelz ile dolaylı bağlantılarla işbirliği yapılarak Rezervasyon yönlendirmeleri yapılmıştır. Doğabilecek sorunlardan Kampbros Medya ve Prodüksiyon Ltd. Şti. sorumlu tutulamaz.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

Hale Başeğerci
Hale Başeğerci
Hale Başeğerci, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Dramatik Yazarlık ve Dramaturgi Anasanat Dalı mezunu. Şu anda metin yazarı olarak çalışıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Doğayla İç İçe: Kamp Yapmanın Keyfini Çıkarın

Kamp yapmak, modern yaşamın stresinden uzaklaşmak ve doğayla iç...

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...